Terror

Terror https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/309670/bmid_terror-ANk-309670.jpg 4 1133 327

Kniha Dana Simmonse, Terror, je ve všech smyslech toho slova „mrazivý“ horor, vycházející z historických událostí. Simmons jako kulisu svého příběhu použil výpravu sira Franklina, která se roku 1845 vydala hledat tzv. „severozápadní cestu“ a jejíž osud je dodnes zahalen tajemstvím a je předmětem mnoha odborných i laických spekulací. V pestrém kaleidoskopu, proloženém četnými retrospektivními pasážemi, sledujeme osudy námořníků, kteří uvázli v ledové arktické pasti, docházejí jim potraviny, sužují je kurděje i jiné choroby a pronásleduje je tajemný a nelítostný netvor. Výprava se postupně mění v zoufalý boj o přežití. Kniha je navzdory rozsahu plná nepřetržitého napětí, nesporného vypravěčského umu a dokonale zvládnutých dobových reálií.... celý text

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: , BB art

The Terror , 2007

horys
02.09.2011 5 z 5

Terror je opravdu klenotem v knihovně každého fanouška hororu. Jedním dechem.... prostě úžasné. Zvlášť, když to čtete v zimě.

Minas
14.06.2011 5 z 5

Tento příběh se nečte, ten se prožívá!

Nejdřív toho na mě bylo na prvních stránkách až příliš. Děj přeskakoval z jednoho dne do jiného, v minulosti se postavy zabývaly ještě vzdálenější minulostí a uvažoval jsem jestli knihu neodložím na dobu neurčitou. Naštěstí jsem tak neučinil, neboť mě dějem začalo táhnout Goodsirovo vyprávění formou deníkových zápisků. Simmons bravurně střídá akční pasáže s vykreslováním děje a tak jsem se celou knihu vůbec nenudil. Naopak jsem byl pohlcen vyprávěním a zvědavě jsem očekával příští události.
Uvažuji ale proč je dílo zařazeno mezi horory. Já se vlastně vůbec nebál, nijak strašidelné události se neděly a od té "Věci" jsem očekával děsivější působení. V tom ale rozhodně nevězí ty pocity strachu, stísněnosti. To co dělá knihu tak hrozivou je to, čeho jsou lidé na takové to expedici schopní. Po čem touží, co nenávidí, jaké jsou jejich cíle a jak jich hodlají dosáhnout.
Abych nespoileroval, protože by se tady našlo nepřeberné množství, o čem bych se chtěl zmínit - jelikož jsou věci, které mě u Terroru naprosto uhranuly, ocituji Goodsira, který vystihuje ve své podstatě většinu toho, co bych vlastně rád zmínil:

"Proč my lidé vždycky musíme plnou měrou protrpět veškeré bohem seslané strádání, hrůzu a smrtelnost a ještě to všechno zhoršit?"

evickakyticka
06.04.2011 5 z 5

V první chvíli jsem se zalekla rozsahu knihy a vrátila ji zpět do regálu v knihovně. Na druhý pokus už jsem si ji nesla domů...Plna očekávání, co mi kniha může nabídnout. Nakonec to byla nádherná dobrodružná výprava s prvky hororu. Nic ale nezabrání tomu, abych tohle dílo ocenila plným počtem bodů. Zvítězil poutavý příběh z prostředí tak mrazivého, že i v tuto roční dobu (záčátek dubna) mi pod peřinu pofukoval studený větřík...

pistalka
07.01.2011 5 z 5

Budete tam taky! Tohleto není obyčejná kniha, protože díky skvostnému vyprávění, propracovanému ději a uvěřitelně drsným reáliím se stanete jedním ze členů polární expedice a budete ji absolvovat se všemi strastmi až do úplného konce. FASCINUJÍCÍ LITERÁRNÍ ZÁŽITEK.

A teplé ponožky jsou u četby vítány.

petrulicnik
22.11.2010 4 z 5

Terror je skvělá kniha a ač se ani zdaleka nemůže rovnat velkoleposti Hyperionu, patří k tomu nejlepšímu, co bylo na poli hororu v posledních deseti letech napsáno.

paulhunter
30.11.-0001 5 z 5

Na Terror Dana Simmonse jsem se těšil dlouhou dobu. Podle velice nadšených recenzí a komentářů jsem očekával velice slušný příběh a skvělý vypravěčský um ... A světe div se - Simmons Terrorem předčil veškerá moje očekávání! Terror se čte jedním dechem a příběh je prostě briliantní - od začátku do konce. Simmons vytvořil díky skutečným historickým pramenům a vlastních fabulací, okořeněných fantastním prvkem, kompaktní prvek o neúspěšné arktické plavbě dvou královských lodích (Terror a Erebus), hledající severozápadní cestu. Jejich zamrznutí v ledu nedaleko Země prince Williama teprve odstartovalo boj o přežití ve všech podobách...

... Mrazivé čtení i v parném létě!

Že to je až moc chvály na jednu knihu? Vůbec ne. Věřím, že po přečtení Terroru budete stejně (trvale) nadšeni jako já. Navíc, samotná kniha má perfektní provedení, což z ní dělá klenot knihovny.

Yötua
30.11.-0001 5 z 5

Výjimečný horor založený na skutečných událostech smíchaných se střípky eskymácké mytologie. Po dočtení jsem nemohl uvěřit, že se to (skoro) všechno vážně stalo. Výčet zdrojů ze kterých Simmons čerpal je uvedený na konci knihy a je hodně rozsáhlý. (kdo nevěří ať v rychlosti koukne do atlasu a najde si u antarktidy hory Erebus a Terror - vážně existují! - o jejich pojmenování je v Terroru zmínka).

Unikátní vyprávění z prostředí 2 lodí Erebu a Terroru uvězněných v ledu na severu dnešní Kanady, při pokusu a proplutí severozápadní stezky.

Koho odradí obsáhlost knihy dělá obrovskou chybu!

Děkuji Šťastné náhodě, že se mi tahle úžasná knížka dostala do rukou.