Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136815/bmid_ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4 2989 547

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskyho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Zdroj: slovart.cz... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Brio

The Perks of Being a Wallflower , 1999

stehlicek
17.08.2015 5 z 5

Nádhera, nádhera, nádhera. Jedna z knih, které se vám dostanou pod kůži, ani nevíte proč. Rozhodně si ji chci přečíst i v originále.

Tomssi
17.08.2015 5 z 5

První kniha, kterou jsem četl formou deníku (dopisů) a musím říct, že mě velice zaujala. Přečtena téměř jedním dechem. Jsem zvědavý na filmové provedení. :) Za mě můžu určitě doporučit.

GreenTee
13.08.2015 5 z 5

Na první pohled obyčejný příběh introvertního středoškoláka, který se snaží zapadnout. Charlie ale rozhodně není obyčejný chlapec a tato kniha také ne. Má v sobě cosi líbezného, co mě přimělo přimhouřit oči nad drogami, které postavy užívaly, a vnímat jejich přátelský svět. Kniha ve mě rozhodně zanechala stopy, ale budu si ji muset přečíst znovu, abych zjistila, jakého jsou charakteru :) Skvělá myšlenka: Není v naší moci změnit to, odkud pocházíme, pořád si ale můžeme vybrat, kam směřujeme.

Ronnie68
09.08.2015 5 z 5

přečetla jsem ji jedním dechem... skvělé počteníčko...

Mirka_chan
06.08.2015 5 z 5

Geniální. Lepší knížku jsem nečetla. Stává se pro mě nejlepší knížkou v mem žebříčku. Trochu se s Charliem ztotožňuji. Outsider, pořád o všem přemýšlí a snaží se "zapojit".

We are infinite

Lauralex
02.08.2015 5 z 5

Ta "moje" kniha, které se už nikdy nezbavím, a ani nechci. Je to zvláštní, protože někdy čtu knížku a mám pocit, že jsem jako nějací lidé z té knížky. Je až k neuvěření, jak se v některých věcech může člověk tak najít. A v této knize jsem našla sebe. Čistě a celistvě sebe.

Je vlastně těžké, zhodnotit a vyjádřit, co pro mne tato kniha znamená a jak jsem se při čtení cítila, protože je to v podstatě jakási katarze a musela bych popsat svoje nejhlubší nitro a to vážně nesvedu. Pomohla mi pochopit mnoho věcí, včetně mě, a opravdu mě v lecčem neskutečně ovlivnila, ne-li až změnila. A víte proč? Protože je to přesně tak, jak to je.

U této knihy je neskutečně důležité, umět číst mezi řádky a vcítit se. A kdo to nedokáže plně vnímat, nenajde to v tom. Člověk se musí ponořit dovnitř, nekoukat jen na zevnějšek. Mohlo by se zdát, že vás emočně vysaje až na dno, a taky že ano, ale takovým tím zvláštně dobrým způsobem. Zanechá to takový ten citový šrám. Uchyluju se k ní, když ztratím hlavu. Odnesla jsem si z ní tu největší pravdu - a to, že je úplně v pořádku, že se cítíme tak, jak se cítíme. Nikdo nám to nemůže mít za zlé, nikdo nás nemůže měnit a není na tom nic špatného. Je to tak reálné, že ani nedokážete být nikým jiným, jen sebou. Já jsem tu knihu vlastně nečetla, já ji prožila. A jediné, co chci a co všichni potřebujeme, je, cítit se nekonečně.

A ten, kdo stojí v koutě, to dokáže!

m7241
25.07.2015 5 z 5

Přečteno dvakrát, a určitě to tím nekončí. Donutí vás zamyslet se. Vžít se do hlavní postavy. Výjimečná knížka, která se už asi navždy udrží v mé TOP 5.

Janek
24.07.2015 5 z 5

"Nic se nevyrovná hlubokému nádechu poté, co se člověk dosyta zasměje. Nic na světě se nevyrovná tomu, když člověka bolí břicho z toho správného důvodu. Bylo to super."

Tohle není knížka, při jejímž čtení byste se popadali smíchy za břicho. Není to ale ani knížka beznadějná. Knížka o takových malých tajemstvích.

Kyta
24.07.2015 5 z 5

Kniha o chlapci, který byl smutný, ale zároveň šťastný. O chlapci, který potkal přátele, a ti mu ukázali všechny možné strany života; ať ty špatné či ty dobré. O chlapci, který se cítil nekonečně.

Kniha mi dala mnohé. Nevěřila bych tomu, ale vážně tomu tak bylo. Je to kniha plná emocí, krásných zážitků, trápení, lásky i těch méně šťastných chvilek. Všechno jsem musela prožívat společně s Charliem. Jinak to prostě nešlo. Příběh Charlieho je neuvěřitelný; velmi mě překvapovaly jeho uvažování a pohled na svět. Bylo zkrátka úžasné číst jeho dopisy neznámému "příteli".
Ten konec mě zasáhl tak moc, že jsem nevěděla, jestli mám radši brečet nebo se usmívat. Nakonec z toho vzešlo něco mezi.

Líbí se mi, jakým stylem je kniha psaná. Přidává jí to na výjimečnosti. Určitě se k ní ještě ráda vrátím. Kniha mi pomohla uvědomit si, jak je dobré mít přátele a rodinu. Jak "být fakt tady".
Je to až neuvěřitelné, jaké pocity ve vás kniha zanechá.

AničkaŽ
23.07.2015 5 z 5

Těžko říci, zda Vy necháte kus sebe v knize nebo alespoň část této knihy zůstane ve Vás. Podle mě výjimečné čtení. :)

sarkymplova
21.07.2015 5 z 5

Opravdu vyjímečná kniha, která ve vás nechá kus sebe. Líbí se mi, že je to psané ve formě dopisů. Kniha, na kterou jen tak nezapomenu a ráda si ji přečtu znovu.

ingrid4696
14.07.2015

Velmi dobrá kniha, nejen pro náctileté

Taji
12.07.2015 5 z 5

Moc pěkný a podlě mě se jí film dokonce vyrovnal, což se nestává často.

ChocoKiller
20.06.2015 5 z 5

Vyjímečná kniha. Vlastně bych řekla že je moje nejoblibenější. A proč? Protože jsem ji četla naposledy.

moira2912
12.06.2015 4 z 5

Příběh, který dokážeme prožívat, dokážeme si na místech postav představit sebe a přestože je kniha napsaná neortodoxně, strhne vás. Mě určitě.
Pomalý až líný rytmus psaní plynul tak mírumilovně, hlavní postava ve své jednoduchosti byla neuvěřitelně hluboká, emocionální a ukazovala, o kolik přeci jen dokážou být ti "nejchytřejší" ti nejhloupější. Úžasné vykreslení charakterů, skvělý styl psaní, i když trochu podivný a hořkosladký konec, který mě zanechal zadumanou a posmutnělou.
A, což je vtipné, strašlivě toužící vyběhnout ven a udělat nějakou mladickou nerozvážnost, prostě jen proto, že můžu, jako bych nemohla. .)

julika
09.06.2015 4 z 5

Milý příteli,
píšu ti,protože jedna holka říkala,že umíš naslouchat a máš porozumění a že ses ji na večírku nesnažil dostat do postele, i když jsi měl tu možnost.Nepokoušej se prosím zjistit, kdo ta holka je, protože to bys pak mohl přijít i na to, kdo jsem já, a já fakt nechci, abys to věděl......

Už při čtení prvního odstavce jsem věděla, že to bude jedna z těch "srdcóvek", na které nezapomenu.
S Charlim jsem trávila polední přestávky,cestu domů a byl to úžasný společník, díky němu se pak cítíte nekonečně.

irling
02.06.2015 4 z 5

Pro mě byl film fakt lepší.

Lumine
26.05.2015 5 z 5

Krásná kniha.
Příběh je kouzelný a s ním i jeho hrdina. Kdo má rád takové ty typy jako Sherlock (ten z akt. Londýna od BBC!) a Sheldon si určitě potyká i s Charliem. Je to milý kluk, který se chystá na střední a formou dopisů komusi, se vyzpovídává. Ovšem jeho minulost zas až tak milá není...
To si musíte přečíst sami. Někdo téhle knížce na chuť přijde a někdo ne. Záleží na člověku. :)

bookfanatic
26.05.2015

Film byl skvělý, ale kniha mně absolutně dostala. To, jak autor dokáže vystihnout všechny pocity dospívajícího chlapce, jenž se vlastně teprve seznamuje se skutečným světem, je prostě úžasné. Určitě doporučuji.

Countee
10.05.2015 5 z 5

Jednoduše srdcovka, ta kniha je perfektní, zatím ji mám přečtenou dvakrát v češtině. Ale už na mě v poličce čeká anglická verze. :) Doporučuji si ke čtení pustit soundtrack (jak knihy, tak filmu). :)