Ten, kdo stojí v koutě

Ten, kdo stojí v koutě https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136815/bmid_ten-kdo-stoji-v-koute-136815.peg 4 2989 547

Když člověk stojí v koutě, může si všimnout spousty úžasných věcí. Ale pak přijde chvíle, kdy je třeba vykročit na parket a začít opravdu žít. Strhujícímu románu Stephena Chboskyho o dilematu mezi nečinností a touhou se dostalo nadšeného přijetí, vyvolal polemiku a získal miliony oddaných čtenářů. Příběh o dospívání na střední škole, který Charlie vypráví v dopisech, je otevřenější a důvěrnější než leckterý deník, zároveň vtipný i sžíravý. Nevíme, kde Charlie bydlí, ani komu píše – máme jen slova, o která se rozhodl podělit. Zmítán touhou žít svůj vlastní život i touhou vymanit se z role, která mu připadla, prozkoumává dosud neznámé území. Před ním se otvírá svět prvních lásek, rodinných dramat i nových přátelství. Svět sexu, drog a Rocky Horror Picture Show, kde klíčem ke štěstí může být například ta správná píseň, díky níž se můžete řítit tunelem a cítit se nekonečně. V Charliem se autorovi podařilo stvořit vypravěče, který vás uhrane a přenese zpět do divokých a intenzivně prožívaných dní na prahu dospělosti, kdy se život podobal jízdě na horské dráze. Zdroj: slovart.cz... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Brio

The Perks of Being a Wallflower , 1999

CatherinManson
21.04.2015 5 z 5

Dlouho jsem se nemohla rozhodnout, jestli na tuto knihu napíšu recenzi. Nejsou slova pro to, abych tuto knihu dokázala popsat. Ten kdo stojí v koutě je opravdu moje srdcovka. Zprvu jsem nevěřila tomu jak mi kamarádka popisovala, že jí tato kniha změnila život a pohled na svět. Ale už se nedivím. Je to kniha plná hlubokých úvah, problémů obyčejných teenagerů a lásky. Charlie změnil i mě a to možná proto, že jsem se v něm našla a že mu plně rozumím. Jsem taky ta, co stojí v koutě. Naprosto jsem se s knížkou sžila a to nejspíš kvůli tomu, že je psaná formou dopisů a to přidává příběhu Charlieho na důvěrnosti. Je to kniha plná odkazů na literaturu (zatím jsem žádnou z uvedených knížek nečetla, ale chystám se to napravit) a na skvělou hudbu. Kdo z vás díky Charliemu poznal třeba The Smiths - Asleep? Myslím, že většina. Moc se mi líbí Charlieho uvažování a jeho myšlenky. Vážně nevím, co bych dalšího mohla říct, protože kdo tuto knížku nečetl, nepochopí to. Film je stejně úžasný jako kniha. Doporučuju obě verze. Naprosto skvělá kniha a já jsem ráda, že jsem mohla Charlieho poznat.
Přijímáme takovou lásku, kterou si myslíme, že si zasloužíme.

PetraBery
20.04.2015 5 z 5

Román o dospívání, který rozhodně stojí za přečtení... Román psaný formou dopisů, čtivý, dojemný, k zamyšlení... Můj osobní bonus jsou písničky, které jsem si hned musela poslechnout. Naprosto ke knize sedí.

kxrolinx0567
18.04.2015 5 z 5

Srdcovka a už se na ni chystám v angličtině :)

martin2127
11.04.2015 3 z 5

četl jsem to anglicky, vcelku záživné, místy hrozně protivné (tím myslím častou ufňukanost hrdiny). film je mnohem lepší.

Nellie
07.04.2015 4 z 5

Kniha je velice psaná jednoduchou angličtinou , takže se četla opravdu rychle. Charlie je velice rozporuplná postava pro mě, jako čtenáře, někdy mě štval, někdy jsem ho litovala, každopádně jsem se s ním nesžila. Konec knihy mi připadá velice rychle splácaný a nevysvětlený, ale celkový dojem je velice dobrý. Tím,že je psaný ve formě dopisu se Chbosky ušetřil tím, že nemusí sáhodlouze něco vysvětlovat či popisovat nebo se věnovat jiným postavám a nějakému dobrodružnému ději. Kniha se čte sama, je to spíš taková oddechovka , ale některé jeho názory a postřehy mají snad všichni teenageři, a to se mi líbilo, že to pan S.CH dokázal tak vystihnout

Jey
06.03.2015 5 z 5

Dlouho jsem tuhle knihu sháněla a nakonec jsem si ji koupila v angličtině. Můžu říct, že jsem nebyla vůbec zklamaná. Nemohla jsme se od ní odtrhnout a je jednou z mých nejoblíbenějších. Úžasně se čte a forma dopisů byl úžasný nápad! :) Film jsem viděla už dříve, ale až po přečtení jsem zjistila jakým je zklamáním oproti knize.

NicaCola
06.03.2015 4 z 5

Úžasně napsaná kniha, která čtenáře pohltí a stáhne do děje! :)

rebeka1686
18.02.2015 5 z 5

Jedna z najlepších kníh ktorú som prečítala. Od knihy sa doslova nedalo odtrhnúť a štýl akým je napísaná je veľmi zaujímavý. Nedá sa dať inak ako 5 hviezd.
PS. Filmové spracovanie bolo pre mňa, v porovnaní s knihou, sklamaním.

simon12345
12.02.2015 5 z 5

Kniha, ktorú som prečítal na jeden nádych. Kniha, ktorá vo mne vyvolala skvelé pocity. Približne pred rokom som pozeral filmovú verziu a naozaj sa mi zapáčila. No, kniha bola ešte lepšia. Skvelý nápad napísať knihu formou dopisov, to napadne málokoho. Preto je toto dielo také výnimočné a nemôžem ho ohodnotiť inak, ako 5 hviezdičkami.

Sme nekonečný

veronika9388
14.01.2015 5 z 5

Četla jsem teď v mých 19ti letech tuhle knížku a...jak jsem si oblíbila film, tak jsem si oblíbila knihu. Je jednoduše napsaná, ale zároveň má šmrnc. Postavy jsem si zamilovala a příběh byl snadno uvěřitelný, nic přehnaného.
Našla jsem tam i scénky, které mi pomohly, tak nějak s mým životem, nebo spíše s mým přemýšlením.

Papája_93
11.01.2015 5 z 5

Knihu mi doporučila kamarádka se slovy "Byla to moje láska na první pohled" a tak jsem chtěla pochopit co na ní je tak krásného. Poté co jsem ji přečetla na jeden zátah, a to mi kolikrát i přišlo, že se čte úplně sama, jsem byla přesvědčená o její hloubce.
Zprvu jsem nevěděla jestli si o Charliem mám myslet, že je moc jednoduchý, nebo hloupý nebo jednoduše netrpí nějakým syndromem aspergera, až ve finále mi došlo, že je to naprosto čistá duše ... nevinná. A to je možná jeden z důvodů, proč má děj takové kouzlo. K tomu připočtu i formu dopisování neznámému "příteli" a odkazy na skvělé knižní i hudební klasiky. To je to co knihu doprovází jen dodatkově, ale přesto se vám to líbí, protože si lépe utvoříte obrázek na Charlieho.
Postavy, které se v životě chlapce vyskytují mi byli sympatičtí. Tedy samozřejmě, že jen někteří. Líbila se mi jeho rodina, Sam a Patrick a dokonce i Mary Elizabeth. Mělo to něco do sebe a občas jsem sama měla ty samé pocity, které Charlie prožíval. Vlastně jsem se přistihla, že mu dost rozumím, protože jsem se v jeho uvažování a myšlenkách viděla. Zvlášť když se v textu objevila věta: "Já vím, že přemýšlím někdy moc rychle."
A až se dostanete k úplnýmu konci, teprve pak vám dojde, proč je Charlie takový jaký je a nejen vám, ale i jemu samotnému.

Dáma s hrnstjm
11.01.2015 3 z 5

Také moc nevím, co si o knize myslet... forma románu v dopisech byla perfektní, děj měl celkem spád, ale postavy mi k srdci moc nepřirostly. Obzvlášť ne Charlie - sice bylo pěkně vidět, jak se mladý člověk mění v partě starších lidí, ale celá ta jeho pozice "toho, který stojí v koutě" mi byla často až protivná. Z postav mě spíš zaujala Sam. Možná je to tím, že jsem knihu četla až teď v dospělosti, možná bych v ní v dospívání nalezla také nějaká ta moudra, která tam nalezli čtenáři přede mnou. I tak si ale myslím, že je to příliš americké na to, abych se s tím třeba v 16 letech mohla nějak více ztotožnit. Není to nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla, asi mi nic velkého nepředala, ale jsem ráda za tu zkušenost. Podle komentářů jsem čekala nějakou bombu nebo aspoň prý překvapivý konec, ale takové pocity jsem z knihy neměla.

(Lodja: souhlasím, obal je strašný)

GiraffeAndy
05.01.2015 3 z 5

Vážně nevím, co si o tom mám myslet. Je to zajímavá kniha, to rozhodně. Dost zvláštní. Četlo se to dobře, forma dopisů tomu dodávala na atmosféře. Druhá polovina se mi líbila o něco víc než ta první. Konec mě dost překvapil, nečekala jsem to. Závěr byl pak celkem dojemný.

Přesto mi asi něco zásadního uniká, protože to nedokážu ocenit tak jako ostatní. Líbilo se mi to, ale nic víc v tom nějak nevidím. Možná je to tím, že hlavní hrdinové mi nebyli moc blízcí a nějak jsem si s nimi nesedla. Ale prostě to pro mě není taková bomba, i když to má pár zajímavých myšlenek.

Jsem však opravdu ráda, že jsem si tuto knížku přečetla. Sice se nezařadí mezi mé oblíbené, ale bylo to i tak vážně dobré čtení. Trochu mi to připomínalo Hledání Aljašky, které ale mě osobně oslovilo o dost víc. Ale každý má holt jiný vkus a u knih to platí dvojnásob. Ale trochu mě to přece jen mrzí, když jsem četla všechny ty nadšené recenze...asi jsem opravdu čekala víc.

Lodja
26.12.2014 3 z 5

Nevím, asi nejsem supercool teenager, co kouří, souloží s každým příslušníkem opačného pohlaví, který se naskytne, fetuje, píše melancholický básničky, je věčně v depresích, miluje Kurta Cobaina a chce se zabít, ale zas tak moc mě ta knížka neoslovila.
Asi právě proto, že všechny postavy si tahají strašně intelektuální moudra z rukávu a působí, jako kdyby sežraly všechno moudro světa. Uznávám, že některé myšlenky se mi fakt líbily, ale když si v knížce o tolika postavách nenajde ani jednu aspoň trošku sympatickou, někde je asi problém...

(A taky se mi strašně, ale strašně nelíbí obal...)

Barbastelle
26.12.2014 3 z 5

Kvalitní kniha s odkazy na dobré knihy, filmy a hudbu. Každý si někdy musel připadat tak plný pocitů, jako Charlie. On je ale má vždycky a navíc je umí ve svých dopisech skvěle popsat. Rozumím mu, někdy prožívám okamžiky podobně.

Některé pasáže by možná mohly být trochu méně zastřené, co se týká důvodů k tomu, proč se věci dějí tak, jak se dějí. K tvrdší realitě by mi to sedělo.

Zaráží mě, jakým způsobem je popisován život teenagerů. Někdy mám pocit, že vytváří dojem, že podobně musel svých -náct prožívat téměř každý. Je to škoda. I s méně rozbouřeným pozadím se dá napsat dobrý příběh. I v ordinérním mládí můžete své okolí pozorovat z kouta. Bylo to dobré, ale asi jsem od knihy čekala ještě víc.

Attia
23.12.2014 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě je něco, na co už nezapomenete, vryje se vám to hluboko do paměti a zůstane to tam.
Z přečtení této knihy si odnesete tak hluboký, neopakovatelný a nezapomenutelný zážitek. Kniha vás rozesmutní a nadchne zároveň. Vyvolá ve vás vír emocí. Můžu si být jistá akorát tím, že jsem se do tohohle díla naprosto zamilovala. Miluju Charlieho. Jeho způsob uvažování. To, jak se dokáže pozastavit i nad naprostými maličkostmi a nezajímavými věcmi, které jsou kolem nás každý den. Když byl Charlie veselý, já byla s ním, když smutnil, také jsem truchlila s ním.
Já prostě někdy nechápu, jak může někdo stvořit něco tak nepředstavitelně úžasného.

Selekcaje
12.12.2014 5 z 5

Kdysi dávno jsem viděla film a koupila si knížku. Přečetla jsem knížku jedním dechem a teď jdu znovu koukat na film.

Miluji Charlieho myšlenky. Miluji, jak přemýšlí a že přemýšlí tolik, i když občas zase něco nedomyslí.

Co více říct? Myslím, že není třeba nic dodávat. Je to kniha plná emocí a myšlenek, za které jsem vděčná. Jsem vděčná, že jednou budu moci říci svým dětem, že jsem četla o Charliem a že to ve mě zanechal stopy.

Andulino
17.11.2014 5 z 5

Moje srdeční záležitost.. A vlastně jedna z prvních knih, kterou jsem přečetla v originále. A jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Láska na celý život :)

babyboar
06.11.2014 4 z 5

Něco jako Můj vysvlečený deník v americké podobě, ovšem s trochu hlubším dějem. Hlavní hrdina vyvolává chtě nechtě soucit, i když si během čtení člověk říká, co to proboha je za trubku. Jenže on není hloupý. A co přesně se stalo s tetou? Pochopil až nyní, že mu vlastně ublížila a brání mu to navazovat smysluplné vztahy? Nebo jde jen o pubertu, která se rozplyne a do dalšího ročníku nastoupí již rozumnější? Půjčila jsem si DVD, které je sice kritizované, ale i tak se těším, že si trampoty zopakuju.

Pedruska01
05.11.2014 3 z 5

Upřímně? Nevím co si o tom myslet. Nevím, co jsem přesně očekávala, i když možná, trochu něco víc ohledně referencí a hodnocení. Nemůžu ale tvrdit, že bych byla nějak zklamaná, to zase ne. Nemůžu ani tvrdit, že bych knihu nepochopila, možná jsem jen správně nečetla mezi řádky? Těžko říci.
Kniha se četla dobře. Celkem originální nápad posílat někomu dopisy v podobě deníkových zápisků, ale to asi prostě k "tomu" Charliemu pasovalo. Byl jiný. Byl svůj. Charlie byl prostě hodně jednoduchý chlapec. Nebyl hloupý, spíš naopak, jen prostě - jednoduchý. Řekli byste mu "skoč!", a on by to udělal. Na nic by se neptal, možná tak "proč?", ale stejnak by skočil. Smířil se s málem a přesto toužil rozdávat mnohem víc, než sám očekával. Charlie byl milý, oblíbila jsem si ho, i když mě dokázal totálně dostat některými svými činy. Trip? Tráva? Cigarety? Alkohol? Nepasovalo mi to k němu. Přesto dělal to, co ostatní.
Některé věci se mi zdáli otevřené, i když třebaže tak tomu nebylo.
Ten konec mě nevýslovně překvapil.
Myslela jsem, přála bych si, aby to dopadlo jinak.
Musím, však konstatovat, že ta kniha má hlubokou myšlenku. A ne jednu. Každý, ten příběh pochopí jinak, jinak si ho přebere a jinak mu bude vrtat hlavou. Bude to záležitost každého, který se rozhodne pro přečtení.
Co dodat na závěr? Možná, že jsem podle někoho dala málo hvězd, ale dle mého to je zlatý střed. Možná to neumím ocenit anebo to jednoduše nechápu. Možná. Možná postupem času změním názor. :)
Jsem zvědavá na filmové zpracování, třeba mi řekne víc nebo vůbec nic.