Temný les

Temný les https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/379930/bmid_temny-les-AxX-379930.jpg 4 1138 226

Vzpomínka na Zemi série

Pokračování světového fenoménu od nejlepšího čínského autora science fiction. Dlouho utajovaná pravda o chystané mimozemské invazi, k níž má dojít za čtyři sta let, byla konečně odhalena a Země se vzpamatovává ze šoku. Zrádci a kolaboranti byli sice rozprášeni, na Zemi však působí sofony, subatomární vyzvědači Trisolaranů, před nimiž není úkrytu a jejichž prostřednictvím se nepřítel okamžitě dozví i o těch nejtajnějších obranných plánech lidstva. Existuje jen jedno místo, kam sofony nedohlédnou — do lidského nitra. Organizace spojených národů proto světu představí čtyři jedince, do nichž vkládá svou poslední zoufalou naději: tři uznávané myslitele, vojevůdce a stratégy a jednoho obyčejného, druhořadého sociologa. Luo Ťi se ocitá v centru celosvětové pozornosti, aniž tuší, proč byl vybrán a co se od něj čeká. Ví jen, že je jediným člověkem na Zemi, kterého se Trisolarané bojí.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

三体II黑暗森林 (The Dark Forest) , 2008

Jarka_rybář
17.10.2020 5 z 5

Naprosto výborná kniha. Kontrast "Probuzených" a "moderních lidí" je dobře popsaný. Naivita "Moderních" byla opravdu na "přes ústa". Luo byl vážně dobrej. Velmi chytrý.

tomas3272
11.10.2020 5 z 5

Páni, mnohem obšírnější než Problém Tří Těles, to jsem nečekal. Fascinuje mě autorova fantazie. To, jak vystihnul lidskou podstatu a obraz společnosti je super. V určitých pasážích knihy neuvěřitelně depresivní a temné čtení. Nemůžu se dočkat posledního dílu trilogie.

TomHr
07.10.2020 4 z 5

Pokračování trisolaranské ságy je o chlup slabší, než první díl.
Jestli bych začátek Problému tří těles směle přirovnal třeba k Setkání s Rámou, pak Temný les zpočátku působí jako zpráva z XVII. sjezdu KSČ. Je to podobně nezáživné, plné projevů papalášů, a ano, i nějaký ten soudruh se objeví. Zpočátku fakt zklamání. Do toho spousta čínských jmen, tuhle Čang, támhle Čchang, kdo se v tom má vyznat. Naštěstí má kniha vzestupnou tendenci a gradaci. Utopická budoucnost je zajímavě vymyšlená, stejně tak kosmická sociologie. Řešení trisolaranské krize překvapivé, i když trochu naivní. Uslintané poslední stránky si autor klidně mohl odpustit, ale celkový dojem nakonec není tak špatný, jak to zpočátku vypadalo.

specialista5
30.09.2020 5 z 5

Z celé trilogie asi nejlepší. První díl bylo takové nastartování, člověk si zvykne na způsob autorova psaní, na postavy a čínská jména a v druhé knize si to začne ještě více užívat.

ColbySawyer
24.09.2020 5 z 5

Svým způsobem lepší než první díl, i když Problém tří těles měl mnohem zajímavější jednotlivé linky. Příběh Luo Ťiho a ostatních meditátorů je mnohem přímočařejší, ale i tak o spoustu super nápadů není nouze. Škoda jen ohromné brakovosti ve střetu s “kapkou” a celkově příběh působí, že celá Země má tak 10 rozumných lidí, kteří by za několik století dokázali vymyslet něco kloudného. Obecně konflikt osudu lidstva vs. řešení jednoho chlapa mě někdy velice rušil, protože kniha je dost realistická, ale občas na to zapomíná a to pak velmi bije do očí. Pro fanoušky prvního dílu je tohle super pokračování, kde jsou konečně postavy s charakterem, takže ti rozhodně zklamáni nebudou. Já jsem taky nebyl.

Swiss
10.09.2020 5 z 5

Neuvěřitelná fantazie autora!

Canelle
19.08.2020 4 z 5

Opět obrovsky epická, stále sofistikovaná jízda, díky které jsem v průběhu a po přečtení strávil téměř v autistickém spektru a žil pouze v autorovo světě.

Přišlo mi však, že Liu se možná zbytečně snažil o vyvolání sentimentálnějších pocitů, protože oproti špetce emocí z předešlých Tří těles se objevily "srdceryvné" a občas i zvláštní části (viz část, kdy hlavní hrdina využil své imaginace).

Neříkám, že se mi emoce v příběhu nelíbí, ba naopak je to příjemné okořenění... Nemohl jsem se však zbavit pocitu, že tam byly sentimentální části vtesány násilím až po napsání celkového příběhu. I tak ale oceňuji autorovu tvorbu a nyní se těším na zakončení!

Simy
30.07.2020 5 z 5

Po skvělé jedničce ještě lepší dvojka, to se ve filmu stát nemůže :) Perfektní až mrazivé.

Melic
30.07.2020 5 z 5

Jsem velmi spokojený. Ze začátku mi trvalo se začíst a říkal jsem si, že první díl byl lepší. Navíc hrdinové se z velké části proměnili. Ale to se postupem času srovnalo, zvykl jsem si na nové a ve výsledku jsem se nemohl odtrhnout.

Affares
20.07.2020 5 z 5

Pecka, pecka, pecka! Ještě stále se pohybujeme v oblasti, která je uchopitelná a představitelná, ale s odkrýváním i těch nebezpečných oblastí lidské společnosti. Konec knihy mi dal onen silný aha moment, co vlastně onen Temný les je a proč se tak jmenuje. Super kniha a musím smeknout. Nyní jsem se zakousl do trojky a jsem zvědav, kam nás autor zanese.

Johannus
24.06.2020 5 z 5

Možná ještě lepší než první díl, rozhodně to obsahuje více zvratů. Mohlo by to být krapet technicky a filosoficky náročnější, ale na druhou stranu se to vážně pěkně čte a odsýpá to. Asijský pohled není extrémně exotický, ale knihu pěkně zpestřuje. Je to prostě velice dobré.

PrezidentRickS
01.06.2020 5 z 5

Oooh...
Po přečtení jsem měl chuť se jen natáhnout, pustit jazzík a koukat spokojeně do stropu... a vydýchávat tu jízdu epického Temného lesa.
Filosofie i věda se nám od Problému tří těles prohloubily, přibylo futurismu, ale především... ubyla roztříštěnost hlavních postav.
Jako.. Wang byl fajn. I Jie Wen-ťie byla skvělá. A co teprve TaŠ...

Ale Luo Ťi je postava, která je pro mě už navždy úhelným kamenem Vzpomínky na Zemi. Oni ti outsideři prostě mají co nabídnout, zvlášť když jako zde prodělají vývoj od... hmm Hanka Chinaskiho po Gandalfa? Jo zní to šíleně, ale dejme tomu.

Po přečtení uplynul už měsíc, ale do teď ve mně rezonují stovky myšlenek a otázek, a kniha která tohle dokáže si navždy vyslouží místo mezí mojí topkou a razítko ,,Must read" na titulku.

Lucuschka
30.05.2020 3 z 5

I druhý dil byl dost dobrý a, stejně jako u prvního, trvalo delší dobu než se děj rozjel a začal být napínavý a zajímavý. Bylo by hezké, kdyby se vše ukončilo a skončilo poklidně tímto dílem...
Autor je jiného názoru a jsem tedy zvědavá na díl třetí.

azazel1
23.05.2020 5 z 5

Z mého pohledu druhý díl byl podstatně lepší jak první kniha.

hanak_v_exilu
28.04.2020 5 z 5

První díl byl úchvatný, inovativní, exotický a zábavný. Ten druhý je ještě mnohem lepší. Až mě zarazilo, jak myšlenkově chudě vypadá Problém tří těles ve zpětném pohledu. Přirovnání k Duně dává konečně smysl. Její komplexnosti pochopitelně nedosahuje, ovšem dokáže vykreslit podobně bohatý a vnitřně konzistentní svět, fascinující svou cizostí, a přitom stojící na důvěrně známých principech. Víc než pět hvězdiček bohužel dát nemůžu a prvnímu dílu hodnocení snižovat nebudu, protože si to nezaslouží. Kdybych mohl, bylo by to za šest, možná za šest a půl.

faba
25.04.2020 5 z 5

Je to trilogie, což jsem ze začátku nevěděl, a mám trochu obavy, ať autor udrží ve třech knihách aspoň trochu stejnou laťku. Uvidím ...
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Takto končil můj komentář k prvnímu dílu trilogie. A musím říci, že jsem tedy viděl. No, spíš ČUMĚL.
Autor má tedy neskutečnou fantazii a úžasné nápady. Rozmluva se sofony, intriky, život pod zemí, ale i nad ... Pohledy ve vesmíru, vysvětlování společenských, technických, ale i fyzikálních "fíglů" atd., atd. Možná někdo namítne, to už tady dávno bylo. Je to možné, zase tolik sci-fi knih jsem nepřečetl, přesto si myslím, že tato kniha je skvěle napsána, a hlavně, skvěle přeložena. A jak napsal kolega níže (Yaromil), není radno otálet se čtením všech knih. Čtěte hned, bez otálení. Přeci jen jsou pro nás čínská jména trochu stejná a nezapamatovatelná. Aspoň pro mě. Trochu jsem se v tom ztrácel. :-)

Yaromil
17.04.2020 4 z 5

Jsem spokojený. Druhý díl sice u mě nevyvolal takový wow efekt jako díl předchozí, ale kniha má bezesporu dostatek nosných myšlenek, které neustále bystřily mojí čtenářskou zvědavost a pozornost. Spletitý děj, zajímavé postavy, emoce, zvraty, uvěřitelné i neuvěřitelné technologie, vesmírné lodě, mimozemské civilizace, filozofie,... co víc bych si tak mohl přát ;-)? Přiznám se, že nemám příliš v oblibě knižní "špalky" s rozsahem nad 500+ stran, ale kniha se čte opravdu skvěle, kde musím vyzdvihnout český překlad a redakci vydání. Host Brno má můj obdiv, jakou péči knihám věnují. Měl jsem jen problém s tím, kdy jsem četl druhý díl již po delší odmlce a některé (i důležité) detaily jsem si nepamatoval. Tak mám nyní rovnou sáhnout po závěrečném díle? Rád bych si ho šetřil, ale ... ;-)

bh69
15.04.2020 1 z 5

Po zklamání z prvního dílu jsem další začal číst už jenom ze zvědavosti. Ale zatím, po cca 1/4 musím říct, že je ještě horší. Už nemá ani atmosféru a originalitu začátku prvního, je to obsahově i formálně podprůměrná kniha. A co je horší, autor už ani nezakrývá čínskou levičáckou ideologii. Nevím jestli z vlastního přesvědčení, oportunismu nebo to prostě do knihy "musel" přimíchat, aby mu prošla (jak to známe i z naší ještě pořád nedávné zkušenosti - i když se obávám, že mladší ročníky, kteří tady dávají vysoká hodnocení, už tuto zkušenost číst i mezi řádky postrádají ...)

Poník
11.04.2020 5 z 5

Občas si v průběhu čtení dělám pomyslné poznámky, o kterých se chci zmínit v komentáři. Během čtení Temného lesa jsem měla chuť vytknout knize jednu věc, totiž že pracně vybudovaný systém předchozího dílu a začátku tohoto dílu někde v polovině knihy zcela ztratí na významu. Děj knihy se v jednu chvíli otočí o sto osmdesát stupňů a najednou se ubírá zcela jiným směrem. Po dočtení celé knihy ovšem zjišťuji, že veškeré zákruty a podivnosti děje byly vlastní sofistikovanou meditátorskou strategií samotného autora. A spolu s tím, co původně vyznělo jako slepá ulice, tvoří celá kniha dohromady neuvěřitelnou mapu fascinujícího světa Tří těles.

Borufka_9
31.03.2020 5 z 5

Neskutečná kniha, tolik emocí, čtivosti, informací, akce...fakt super, nemám slov. Bála jsem se zklamání druhého dílu, ale tohle byla jízda. Věřím tomu, že kdybych tyto knihy četla 100x, vždy natrefím na něco nového (a nemyslím tím jen ty technicko fyzycké termity, kterým nerozumím).