Temná hmota

Temná hmota https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332128/bmid_temna-hmota-qrM-332128.jpg 4 1270 1270

„Temná hmota je jedna z nejlepších knih jakéhokoli roku… a jakékoli reality.“ – Book Reporter „Jsi v životě šťastný?“ To byla jedna z posledních slov, která Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Než se probudil připoutaný na lůžku a obklopený cizími lidmi v ochranných oblecích. Než se na něj člověk, jehož nikdy neviděl, usmál a řekl: „Vítej zpátky.“ Ve světě, kde se probral, není Jasonův život ten, který zná. Jeho žena není jeho žena. Jeho syn se nikdy nenarodil. A Jason není průměrný profesor fyziky, ale proslulý génius, jenž dokázal něco pozoruhodného. Něco nemožného. Který svět je skutečný a o kterém se mu jen zdá? A pokud je skutečný ten z jeho vzpomínek, jak se do něj lze vrátit? Cesta zpět však bude úžasnější a zároveň děsivější, než si kdy dokázal představit…... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Dark Matter , 2016

trudoš
28.04.2019 3 z 5

Kdybych kdy nečetl byť jen jedinou povídku na téma paralelních světů, jistě by mě Temná hmota dostala do kolen. Jenže já četl. A v tu chvíli mi trochu uniká, s jak jednoduchým motivem dokázal Blake Crouch uhrát tří set stránkový příběh, a přitom nevytáhnout jediné zásadní překvapení, jež by neprozradila anotace na přebalu. I když, abych nekřivdil, jeden nápad tu je, ale ten přichází až v závěrečném sprintu a autor se do něj tak zamotá, že si musí vypomoci berličkou, aby se z klubka trablů nějak dostal. Navíc vlastně nejde ve finále o nic menšího než o thrillerovou parafrázi Vánoční koledy Charlese Dickense, jen s tím rozdílem, že hrdina není sobecký krkoun, ale milující manžel a místo prorockého snu zažívá ošklivou realitu.
To, co vyprávění ztrácí na originalitě, však s přehledem dohání spádem. Žádné zbytečné tanečky kolem, ale akce od prvních stran, která neustává až do samotného konce. Čtivost je vůbec mottem celé knihy, a taky důvod, proč je přes všední průběh tak zatraceně dobrá.

Flexa
16.04.2019 3 z 5

Bylo to dobré, ale na čtyři to úplně není. Povedené je ten nápad a i dost těch scén tam ale fakt to vidím na ty tři. 65%

Anna 13
12.04.2019 3 z 5

Tak dlouho jsem se rozmýšlela, jak tuto knihu hodnotit...
V jiné realitě by ode mě mohla dostat třeba hvězdy čtyři, ale ne teď a tady...

Autorovi jsem neskutečně vděčná za příběh Městečka Pines, to je má srdcová záležitost a považuji to za jeden z těch opravdu nejlepších příběhů z budoucnosti...
Proto jsem se na tuto knihu strašně moc těšila. A ona zpočátku dobrá byla. Logicky tím, že čtenář ještě nic moc nechápe, je na tom stejně jako zmatený hrdina... Když se to ale všechno začne vysvětlovat a vy nejste až tak ohromný milovník sci-fi a fyziku ani chemii neovládáte, tak vám to může hned celou knihu zkazit, protože něčemu takovému se prostě nedá uvěřit...

V čem je kniha brilantní? V množství otazníků, které vám nasází do hlavy. Najednou budete analyzovat svůj život - všechna rozcestí, hlavní bodové zvraty, rozhodnutí, která jste učinili a která ne. Prostě budete strašně moc přemýšlet nad tím "co kdyby", což já prostě neuznávám... Nevěřím na to a nerada se tím zaobírám, ale tahle kniha mě k tomu přinutila.

Příběh má rozhodně náboj a napětí, a velmi originální zápletky. Ale už uprostřed je toho na vás moc a co teprve na konci...

Myslím, že tuto knihu se budu snažit v mém životě přečíst ještě jednou, a dívat se na ni trochu jinak.

Ale je potřeba strašně moc představivosti... Mně určité pasáže dělaly problém...
Každopádně je to opět obrovský vykřičník! Nezahrávejme si s vědou, neničme tento svět ještě víc...

fofinkax
31.03.2019 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, byla čtivá, rychle jsem se dostala do děje. Přesně téma, které mě baví a zajímá - scifi, paralelní světy. Moc jsem Jasonovi fandila. Čekala bych ale, že takhle dobře napsaná kniha bude mít daleko lepší, propracovanější konec.

pafčaodřeky
26.03.2019 2 z 5

Bestseller-to ano, kvalitní sci-fi, omluvte mne, ale ani náhodou. Téma vyčichlé a neoriginální, každý, kdo má jen trochu načteno v tomto žánru nebude překvapen vůbec ničím. Autor klouže po povrchu a bombasticky háže vědeckými termíny, pokouší se navodit tísnivou atmosféru (to připouštím, se mu daří) s ploše vykreslenými postavami. Závěr vyloženě americky béčkový. Ono je to vlastně celé napsáno tak, aby zabavilo, ale po dočtení zůstává pachuť smažáku s hranolkami, zatímco jste čekali marinovaného candáta s chřestovým salátem...výborný komentář: RavuX

Majdusak
03.03.2019 5 z 5

Moc dobře, výborně napsaná kniha. Spojuje "vědu" a čtivost, science-fiction to je, na druhou stranu dostatečně mainstream, aby ji skousl každý. Cestování paralelními vesmíry, které se vlastně odehrává v hlavě hrdinů - autor nechává otázky!! - je velmi lákavé téma, které je, myslím, tak nějak součástí kolektivního vědomí... při čtení vás zamrazí, nastane takové to: co když....?? Čte se samo, napsáno přirozeně, na konci trochu slaďárna, ale ráda odpouštím. Na jaksi "našroubované" konce už si snad u těch knih začínám i zvykat. :)

azzies
27.02.2019 3 z 5

Začnu větou, kterou jsem chtěl komentář končit.
Takže ano, dobře se to čte a ne, nemá to dobře vymyšlený a fungující svět / zápletku.
Pozor,možný spoiler!
První stránky knihy jsou zajímavé tak akorát aby se čtenář ponořil do příběhu. A než se naděje, nedočkavě otáčí list za listem a Jasonovi fandí. V polovině knihy je těžší udržet rytmus, závěr knihy už zase pěkně šlape.
Ale.
Zápletka je celkem jasná od začátku, motivace hlavních postav taky. Horší je to to s logikou cestování mezi vesmíry,resp.jejími následky. (nekonečné množství kopií Jasona, které míří do jednoho vesmíru). Autor nenabízí řešení takového paradoxu, dokonce to vypadá, že nad ním neuvažoval, nebo jej záměrně ignoroval. Útěk hlavních postav do jiného vesmíru (byť pilotován jinou osobou) je toho smutným důkazem.

Pindrushee
16.02.2019 4 z 5

Velmi čtivé, takové nenáročné scifi na nedělní odpoledne.

alekis
09.02.2019 5 z 5

Bohužel jsem si neužila části týkající se fyziky. Ale jinak to bylo napínavé, zajímavé a musela jsem číst, až jsem dočetla. Děj byl jiný než jsem si představovala, ale to je asi cílem všech autorů: překvapit. A, kupodivu, motiv lásky je zde velice silně přítomen. Kdo má rád sci-fi, alternativní historii, dobrodružství, tak si počte.

terinkha
26.01.2019 4 z 5

Knihy co by bylo, kdyby...mám moc ráda. Příběh byl rozhodně zajímavý, ke konce už teda solidní psycho, ale vlastně to nutí k zamyšlení, kam některé vynálezy můžou vést...Kniha se četla hezky a nezklamala mě, což je u "ocejchované" knihy vlastně celkem příjemné překvapení :-)

dan511
23.01.2019 5 z 5

Pozvolnější začátek, ale příběh každou kapitolou graduje až k překvapivému a zajímavému konci. Hrdina mi přišel sympatický, svým chováním uvěřitelný a profesí uvěřitelný. Především se mi líbily narážky typu "Jsem vědec, fyzik, musím ten problém vyřešit. Stanovým cíle..". Příběh zajímavý, neotřelý. Najdou se díry v té teorii (která zamotá konec), ale to by se nedala kniha ani napsat.
Velmi povedená kniha.

Megurine
22.01.2019 3 z 5

Kniha mě ze začátku zaujala, bylo to napínavé a námět dobrý. Postupem čtení mé vzrušení opadlo. Přišlo mi to takové přitažené za vlasy, přílišný sentiment v rámci rodiny mi také vadil. Celkově kniha nebyla špatná a zajímalo mě jak to dopadne, téma se mi líbilo, ale celkově bych uvítala jiné pojetí.

lehaje
21.01.2019 4 z 5

Ze začátku jsem četla jedním dechem. Ten konec mě už trošku nebavil, přišlo mi to až moc pritazene za vlasy, ale celkově super. Velmi zajímavé téma.

jakub8736
19.01.2019 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila, přečetl jsem ji jedním dechem.

Aki12
13.01.2019 5 z 5

Temná hmota je knížka, která vás donutí zamyslet se nad tím, jak snadno lze změnit cestu, po které kráčíme. Kniha je akční, poutavá a celkově skvěle napsaná! I když závěr byl trošku přitažený za vlasy, tak hlavní děj je prostě úžasný. Po dočtení mi kniha dokonce vrátila onu chuť k fyzice. (Do doby než jsem z ní psal test).

Krystanela
09.01.2019 5 z 5

Nevím, jestli na mě ještě stále působí wow efekt, že dávám pět hvězdiček, ale i přes drobné nedostatky se mi kniha prostě líbila. Jistě, pár set stran navíc by ji vůbec neuškodilo, atmosféra mohla být tíživější, hutnější a tajemnější. Umím si představit, že tomuto tématu by více prospěla 600 stránková bichle, rozvinutější jakási chladná vědecká terminologie, více bezcílného bloumání, více zmatenosti, více jakéhosi... nepochopitelna. A byť mi ne úplně sedly strohé jakoby scénářovité popisy, tak pokud na Temnou hmotu nehledím jako na žánrovku, ale jako na thriller se zaměřením na ony ,,bestsellerové" čtenáře hledajících fyzikálně fantastickou akci, ve které se bez orientace v kvantové fyzice neztratí, Temná hmota dokonale slouží svému účelu a myslím si, že z těch opěvovaných bestsellerů je zrovna jednou z těch lepších kousků, který nejde odložit a člověk si ho prostě musí s sebou brát i na hajzlík.

,,Všichni jsme z téže látky, z rozfoukaných kousků hmoty vzniklé v ohni mrtvých hvězd."

Israha
03.01.2019 4 z 5

Čtivé, i přes zdánlivou komplikovanost námětu přehledné a uchopitelné, hlavně ze začátku opravdu DOST zneklidňující a místy to dokáže brnknout i na ty správné emoční struny. V rámci mainstreamu vlastně skvělá knížka. Ale to je právě ono - Temná hmota je mainstream. Ani náhodou žánrovka a už vůbec ne nějaká hard sci-fi, jako která se zkouší tvářit. Takových sto až dvě stě stran navíc, a pořádné zahuštění té paranoii, bizáru a hrátek s fyzikou (a kreativnější konec) by tomu prospělo strašně moc, takhle jsem měl po dočtení pocit, že dané téma zdaleka nebylo vytěženo do plné míry. Takhle, jak je to vše vlastně strašně přímočaré a jednoduché a snadno pochytitelné, totiž v podstatě mizí jakýkoliv důvod k opětovnému přečtení. Ta analogie ke scénáři velkorozpočtového filmu je velmi trefná. Ale ty čtyři dám, bavil jsem se víc než dobře a nutkání číst dál a dál bylo místy pořádně silné.

Disease
02.01.2019 2 z 5

Tu zlatou placku "edice světový bestseller" bych nejspíš do budoucna měl brát jako varování.

V rámci nějaké konzumní rádobyscifi to není úplně špatné, ale po stylistické stránce mi dost vadilo, že je to psané tak trochu jako beletrizace scénáře (později jsem zjistil, že autor je scénárista :-))

A taky to přepisování kapitol ze základů kvantové fyziky... I když, pokud by autor počítal se vzdělaným čtenářem, asi by toho moc neprodal :-D

Finn69
29.12.2018 4 z 5

Moc dobrá scifi o cestách mezi paralelními vesmíry, originální a navíc i dobře napsaná. Nemusíte se bát kvantové fyziky, není to až tak úplně hard scifi, a to nejnutnější minimum je podané přístupně a pochopitelně. To hlavní se stejně odehrává v mysli hlavního hrdiny (teda vlastně hrdinů).
Nepřijdete ani o akci a napětí, docela rychle to zejména v druhé polovině akceleruje a pak už ani nestačíte otáčet stránky. Byl by to jasný kandidát na pět hvězd, bohužel to trošku kazí "hollywoodský" závěr.

toni-az
22.12.2018 3 z 5

Taková horší varianta Sliders. Věřím tomu, že jako film nebo seriál by to bylo super, ale jako knížka to mělo docela rezervy. Jazyk celkem standardní, napsané to bylo řemeslně dobře. Ale fyzika a hlavně logika dost pokulhávaly.

[spoiler alert]
Hlavně byl divoký ten konec se stovkama Jasonů, ne že by to jistý smysl nedávalo, ale celkově mi to tak nějak nesedlo. A co mi vadilo nejvíc, byla absence alespoň pokusu řešit situaci věděcky. Tolik geniálních mozků a v podstatě se většinou propadnou k násilí? To mi moc nesedí. Spíš bych čekal, že se dají dohromady a spolu vymyslí něco, co všem bude vyhovovat.

[/spoiler alert]

Každopádně jako oddechovka v pohodě, ztracený čas to rozhodně nebyl.