Temná hmota

Temná hmota https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332128/bmid_temna-hmota-qrM-332128.jpg 4 1270 1270

„Temná hmota je jedna z nejlepších knih jakéhokoli roku… a jakékoli reality.“ – Book Reporter „Jsi v životě šťastný?“ To byla jedna z posledních slov, která Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Než se probudil připoutaný na lůžku a obklopený cizími lidmi v ochranných oblecích. Než se na něj člověk, jehož nikdy neviděl, usmál a řekl: „Vítej zpátky.“ Ve světě, kde se probral, není Jasonův život ten, který zná. Jeho žena není jeho žena. Jeho syn se nikdy nenarodil. A Jason není průměrný profesor fyziky, ale proslulý génius, jenž dokázal něco pozoruhodného. Něco nemožného. Který svět je skutečný a o kterém se mu jen zdá? A pokud je skutečný ten z jeho vzpomínek, jak se do něj lze vrátit? Cesta zpět však bude úžasnější a zároveň děsivější, než si kdy dokázal představit…... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Dark Matter , 2016

genie
14.12.2018 3 z 5

Nápadité, čtivé a svižné, jen to melodrama na konci mi nesedlo.

konstelanski
05.12.2018 3 z 5

Temnou hmotu jsem dostal před rokem k Vánocům, přečetl jsem dvě kapitoly a odložil ji. Vrátil sem se k ní shodou okolností předevčírem, no a včera už byla dočtená.
Přesto mi ta klaustrofobní cesta multivesmírem s hlavním hrdinou utekla nějak moc rychle a klidně bych s ním prohledal úplně všechny.
To však, stejně jako na můj vkus poněkud strohý styl psaní, nelze autorovi vyčíst. Každopádně dokázal bych si tohle téma představit zpracované (mimochodem s přispěním takových jmen jako Stephen Hawking nebo Michio Kaku) klidně i do několika dílů.
Jedna z těch knih, kterou sem už v průběhu čtení viděl na filmových plátnech, což se nakonec taky potvrdilo.
Vzhledem k tomu, že většina nových titulů mě míjí přinejmenším o vzdálenost natažené ruky k regálu v knihkupectví, jedná se o velmi neobvyklé a poutavé dílko, které jsem s radostí dočetl.

Dzovicek
05.12.2018 4 z 5

Být to film, nazvu to výbornou žánrovou jednohubkou :-) Hlavně se to četlo úplně samo a velice rychle, což mě baví.

mimi55
25.11.2018 4 z 5

Tak 2/3 dobrý, pak už mi to přišlo hodně překombinovaný. Konec to zachránil.

hurwajz
18.11.2018 5 z 5

Přesně jak je to napsáno na zadním přebalu....ohromující... Znepokojující... Mistrovské... Výjimečné... Děsivé... Skvělé.

Svatopluk
16.11.2018 4 z 5

Kniha s dobrým přiběhem a myšlenkou.

konicekbily
15.11.2018 4 z 5

Fantastická, velice dobrá úvaha o možných paralelních světech. Moc dobře se mi knížka četla, dokonce jsem si popřemýšlel o fyzice, jak se daleko dostala od dob, kdy jsem ji studoval.

KaterinaJ
08.11.2018 5 z 5

Byla jsem nadšená, přesně takovou knihu jsem teď potřebovala. :)

Faila
03.11.2018 4 z 5

Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, ale jakmile jsem Temné hmotě přišla na chuť, nedokázala jsem ji odložit. Zajímavé a velmi dobře zpracované téma, kniha je napínavá, plná čekaných i nečekaných zvratů. Četla se mi dobře, spousta míst mě přivedla k různým myšlenkám a úvahám. Přijde mi, že je to jedno z těch děl, po kterých zůstává více otázek než odpovědí. A přesně takové mám ráda.

Rade
25.10.2018 4 z 5

Mohou být SPOILERY, u této knihy doporučuji komentáře před četbou nečíst!

Zprvu mě nesmírně bavilo, úžasný nápad. Paralelní životy mne samotné… Kdo by o něčem podobném nepřemýšlel? Navíc napsáno velmi čtivě, děj hezky odsýpá, žádná vata, žádné zdržování…
Zda je to vědecky možné, či hodně přitažené za vlasy, jsem, přiznám se, neřešila. Sci fi je pro mě spíš fantasy, fascinovala mě ta myšlenka; fungování kostky či tajemné drogy, nekonečný počet dveří v nekonečné chodbě jsem brala jako fakt, byť z říše fantazie.
Zhruba poslední čtvrtina knihy mě však poněkud zklamala. Na mě moc zaláskováno, když se začne řešit, kdo koho víc miluje a vyhlašuje se soutěž, kdo si koho nejvíc zaslouží, tak tenhle obrat mě trochu zamrzel. A i konec – k tomu zprvu dobře rozjetému fascinujícímu tématu jsem čekala nějaké hodně překvapivé vyústění - bohužel to prostě nebylo ono…
Při desítkách (stovkách?) namnožených Jasonů jsem si mimoděk vzpomněla na obdobně namnožené Angiery v Nolanově Dokonalém triku (Christopher Priest: Nežádoucí efekt) a drsné vyřešení jejich existence…
Tři až čtyři, nakonec zaokrouhluji na slabší čtyři, pro tu pro mě skvělou první část.

honorka
16.10.2018 3 z 5

Skvělý nápad, napínavý plot, ale na konci naprosto zahozený potenciál.

panPatejl
16.10.2018 5 z 5

Tohle bylo příjemné překvapení! Mám rád když sci-fi dává smysl a zde jsem nebyl zklamán. Což je co říct, když je to takový Butterfly effect na steroidech, jehož konec vypadá, jako by si dal Agent Smith deathmatch !
Prostě paráda! Všem doporučuji!
Slovy Bernarda Blacka: "You'll laugh, You'll cry, It'll change your life!"

dia.riedl
14.10.2018 4 z 5

Řekla bych, že jsem dostala to, co jsem očekávala. Všechno do sebe logicky zapadlo. Jasonovi jsem strašně fandila, někdy jsem obavou o něj nemohla až dýchat, ale ze všeho se jaksepatří dostal a i se s těmi situacemi podle mě vypořádal reálně.
Napínavý závěr už mi přišel maličko navíc, kdyby měl pouze jednoho protivníka, možná by to fungovalo lépe a dalo by se to lépe pochopit. Tohle mi přišlo dost potrhlé.
Navíc SPOILER si stejně myslím, že ze všech jich byl on ten jediný, který tam skutečně patřil. Přece ostatní byly jen jeho rozštěpené části. No nevím, kvantová fyzika není můj šálek kávy, ale u NĚJ to vše začalo odchodem z párty, ti ostatní podle mě prostě nebyli TEN Danieli manžel.

Kniha vás donutí přemýšlet, je dobře napsaná, žádné zbytečnosti kolem. Doporučuji

Gracian1964
10.10.2018 4 z 5

Kniha o rozhodnutiach a voľbách. O spokojnosti s vlastným životom, o snoch, o tom, čo by bolo, čo mohlo byť, keby som vtedy a vtedy spravil niečo iné. Bol by som šťastnejší? Úspešnejší? Slávnejší? Asi tak. Zaujímavý nápad.

iLuciferie
07.10.2018 2 z 5

Za mě takový spíše slabší průměr. Myšlenka sice zajímavá, nicméně bohužel až trestuhodně nevyužitá..

Dani3
08.09.2018 3 z 5

Příběh o mnohovesmírech a jiných rozhodnutích jednoho já v stejném okamžiku měl potenciál, který se autorovi bohužel nepodařil zúročit. Nemá to hloubku a postrádá to originalitu.

danielpernik
30.08.2018 5 z 5

Úžas. Napětí. Láska. Bezmoc. Hlavně ta bezmoc. S žádnou postavou se mi zatím nepodařilo emotivně propojit, jako s Jasonem. Teorie mnohavesmíru je děsně zajímavá a Blake Crouch ji servíruje na stříbrném podnose. Klidně si troufnu říct, že je to mé n1 sci-fi. Váháš? Neváhej!

DericCaster
27.08.2018 5 z 5

Krásné sci-fi. I když název mi příjde lehce zavádějící. Ale teorie paralelních světů je zajímavá. Samotný příbeh asi není úplně novátorský, ale velmi hezky se četl a bavil.

penthyn4419
23.08.2018 5 z 5

Já osobně se o teoretickou fyziku zajímám a jakékoliv reality (ne jen ty paralelní) mě přímo fascinují, takže tohle bylo pro mě prostě něco. Ale jen co se myšlenek a zpracování týkalo. Trošku mě štvalo, že autor párkrát začal rozebírat a aplikovat nějakou teorii a vzápětí ji nějakým tvrzením potopil, ale vesmír fungoval dál, jakoby se nic nestalo. Ale všiml jsem si toho snad jen dvakrát a knížce to na váze moc neubralo a pokud není teoretická fyzika vaše hobby, tak si toho ani nevšimnete.

orinka3
23.08.2018 5 z 5

Výborná kniha. Krásná fantazie, která se až blíží skutečnosti. Proč by ne? To, že něčemu nerozumíme nebo nevěříme neznamená, že to neexistuje.