Temná hmota

Temná hmota
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332128/bmid_temna-hmota-qrM-332128.jpg 4 1276 1276

„Temná hmota je jedna z nejlepších knih jakéhokoli roku… a jakékoli reality.“ – Book Reporter „Jsi v životě šťastný?“ To byla jedna z posledních slov, která Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Než se probudil připoutaný na lůžku a obklopený cizími lidmi v ochranných oblecích. Než se na něj člověk, jehož nikdy neviděl, usmál a řekl: „Vítej zpátky.“ Ve světě, kde se probral, není Jasonův život ten, který zná. Jeho žena není jeho žena. Jeho syn se nikdy nenarodil. A Jason není průměrný profesor fyziky, ale proslulý génius, jenž dokázal něco pozoruhodného. Něco nemožného. Který svět je skutečný a o kterém se mu jen zdá? A pokud je skutečný ten z jeho vzpomínek, jak se do něj lze vrátit? Cesta zpět však bude úžasnější a zároveň děsivější, než si kdy dokázal představit…... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Dark Matter , 2016

Veronicess
21.08.2018 4 z 5

Wow. Som veľký fanúšik všetkého týkajúceho sa alternatívnych realít a táto kniha bola presne to čo som potrebovala. Veľmi sa mi páčilo ako boli vysvetlené všetky vedecké veci a ako to fungovalo.

Kniha sa nedala odložiť, proste som musela čítať ďalej. Jediný problém som mala v okamihu kedy sa okolnosti milión krát skomplikovali a už bolo všetko na mňa až moc zamotané. Ale stále to bol jeden ohromujúci zvrat a klobúk dole autorovi že ma dokázal takto prekvapiť.

Bola to perfektná kombinácia drámy a úžasnej vedy a rozhodne by som knihu všetkým doporučila

Terezaa
16.08.2018 4 z 5

Čtení to bylo určitě zajímavé a neobyčejné. Konec bych si představovala trochu jinak, možná to více rozvést, ale autor to udělal podle svého, čemuž rozumím. Plný počet nedávám, protože mi v knize něco chybělo. Nějaká ostrá omáčka, něco ještě trochu více “wow”. Knihu mohu doporučit, čtení mě bavilo zápletka je originální.

Valeyman
15.08.2018 5 z 5

Knihu bych rozdělil na tři části : 1. část , která byla pro mě famózní, tajemná, zoufalství Jasona z neznámého světa se pozvolna skrz stránky přesouvalo i na mě, hrálo si to se mnou a hrozně mě to bavilo. 2. část, paralelní světy, mnohovesmír, krychle atd. přiznám se, že tady můj zájem trochu upadal, tady se z toho dalo dle mého vytřískat trochu víc, lépe vykreslit atmosféru. 3. část - závěr, úplný konec mě trochu zklamal, nebudu to dále rozvádět, abych nehodil nevědomky nějaký spoiler, ale za konec jako takový jsem původně chtěl dát o hvězdičku méně, ale ne, zaslouží si to plný počet. Pro ty, kteří máte strach, že jste analfabeti na fyziku a kvůli tomu byste nepochopili, nemějte. Já jsem král všech analfabetů v tomto oboru a stejně jsem si čtení této knihy náramně užil.

Metla
08.08.2018 4 z 5

Přemýšleli jste někdy o tom, jaký by byl váš život, kdybyste v klíčových okamžicích svých životů udělali jiná rozhodnutí? Existuje paralelní vesmír, ve kterém jsem ilustrátorkou na plný úvazek, jak jsem snila od svých šesti let? A jiný, kde jsem slavnou oštěpařkou? Jaký by byl můj život, kdybych se nerozešla se svým bývalým? A co takhle nádherná realita, kde se moje maminka ve zdraví dožije vysokého věku? Každý za sebou máme spoustu (ne vždy správných) rozhodnutí a osudových křižovatek...

Jason Dessen dal přednost rodině před kariérou a nelituje toho, přesto v něm občas zahlodá otázka, kam až to mohl dotáhnout, kdyby zůstal věrný vědě. Neplánovaně dostane příležitost přesvědčit se na vlastní kůži, rozhodně ho však nečeká příjemná procházka růžovými sady.
Autor dovedně pracuje s úvodním pocitem zmatku, i když čtenáře nenechá příliš dlouho tápat, kam příběh směřuje a kudy se zhruba bude ubírat. Od začátku je jasné, že nepůjde o akční jízdu – Jason není superman, jen vyděšený muž na obtížné cestě domů. Hnán láskou k ženě a synovi, překonává útrapy a bojuje o to, aby realita byla jako dřív. A o tom kniha je: o lásce a realitě, o tom, co formuje naše chování, naši morálku, o příčinách a následcích. Vědecká stránka „Temné hmoty“ je na můj vkus poněkud děravá, logika v určitých ohledech škobrtá, nicméně tohle je román o emocích, nikoliv hard sci-fi. Více zamrzí nedomyšlenosti v ději (například: kdybych se v obavách o život skrývala v nějaké horské barabizně, nepolezu na internet chatovat se svými pronásledovateli). Také závěr si pan spisovatel usnadnil za hranici mé ochoty uvěřit, což v konečném součtu vedlo k odebírání procent, přestože jsem knihou proletěla za dva dny – intenzivně a se značným zájmem.

Matne
30.07.2018 3 z 5

První půlka super, potom už slabší. To tajemno první půlky by se dalo krájet, pak už to sklouzne jen k natahování děje a zbytečné komplikaci ... kdyby to byl souboj dvou Jasonů, bylo by to přehlednější a uvěřitelnější.

Storm5007
22.07.2018 4 z 5

Velmi dobře zpracovaná kniha, začátek byl napínavý a kniha mě zaujala hned od první stránky. I když jsem brzy přišla na to kdo byl únosce, dále kniha moc předvídatelná nebyla. V části knihy, kde Jasson hledá v krychli svůj svět si myslím, že se mohl autor rozepsat více, byla to velká možnost popustit svou fantazii, dalo by se vymyslet více světů a mohly být více propracované. Docela mě zklamalo, že Jasson, který by na začátku neublížil mouše je schopný činů, kterých se dopustil. Otevřený konec dává možnost čtenáři zamyslet se nad dalším osudem rodiny. Ale asi by mi ani nevadilo, kdyby to autor udělal za mě a nastínil zda jsou opět všichni šťastni. Což byla podstata knihy. Kniha mě, ale moc bavila a můžu ji doporučit :oD

HalleyM
22.07.2018 5 z 5

Já jsem byla nadšená. Úplně jiný žánr, než jsem zvyklá číst, ale díky tomu jsem prožila neskutečný zážitek, nad kterým ještě nějaký ten den budu muset přemýšlet. Všem vřele doporučuji, přečteno jedním dechem za 4 dny.

Arven2001
18.07.2018 5 z 5

Podle mě je to naprosto fantastická kniha. Doporučuji všem, kterým se líbilo Ready player one nebo Matrix. Kniha se nedá odložit, přečetla jsem ji za dva dny a dočetla jsem ji ve dvě ráno.

tweed
18.07.2018 2 z 5

Upřímně - nejsou v tom žádné nové nápady a teorie. Příběh také neohromí. Je to celé dost obyčejné, všechny těžké volby jsou podány tím nejméně zajímavým způsobem. Zkrátka velké meh. Zabavilo mě to, ale kdybych si místo toho znovu pustila FAQ About Time Travel, udělala bych lépe, protože to je aspoň zajímavá zábava.

certik003
10.07.2018

Jason se po přepadení ocitne ve světě, který je odlišný od toho jeho. A tak začne jeho cesta mnohovesmírem zpátky za svojí rodinou. Z knížky jsem nadšená, nenudila jsem se ani chvilku. Pokaždé, když vystoupili z krychle, s napětím jsem čekala, co je zase potká. Vědy tam bylo tak akorát a nikdo se nemusí bát, že by ji nechápal. Konec mě docela dostal, předvídala jsem něco úplně jiného, tohle bylo docela nečekané.

Darami87
08.07.2018 5 z 5

Absolutně dokonalá a skvělá kniha. Už dlouho mě žádná kniha nezaujala natolik, abych se od ní nemohla odtrhnout. Četla jsem v každé volné chvíli. A když jsem nečetla, pořád jsem na knihu myslela. Skvělé téma, které autor dokázal podat tak, aby ho dokázal pochopit i laik. Kniha byla překvapivá, napínavá a jednoduše geniální. Zařazuji knihu do poličky těch, které hodlám číst víc než jednou.

Marta1510
29.06.2018 5 z 5

Tohle jsou přesně knihy, které vyhledávám a ráda čtu. Touhle knihou jsem byla nadšená, jelikož málo knih se zabývá smyslem života či existence, zda vůbec život existuje nebo jestli je ve vesmíru více světů.. Skvělá kniha na zamyšlení, proč a jestli vůbec žijeme a zda vše nejsou pouhé iluze.
Tohoto spisovatele jsem si velmi oblíbila a doporučuji také jeho knihu Městečko Pines.

L.Helena
24.06.2018 5 z 5

Sci-fi nečtu, nebo teda většinou nečtu (kdysi dávno klasiku jako Malevil, Den Trifidů...), mám raději realitu. Knížku jsem si vypůjčila v knihovně, protože ji, nevím proč, měli zařazenou mezi detektivky. A nelituji. Skvělý nápad, úžasné provedení, srozumitelné vědecko-fantastické popisy... Nelze jinak, než ohodnotit pěti hvězdičkami.

Petr Dudek
19.06.2018 5 z 5

Výborná kniha. Podobně jako film Interstellar používá fyzikální teorie (v tomhle případě kvantovou teorii, takže žádné sci-fi) jako motor příběhu, ale jeho jádro je láska k vlastní ženě a rodině, ke které se chce vrátit. Kvantové rovině je věnováno tak akorát prostoru, abychom dokázali pochopit, v čem přesně hrdinovi hází klacky pod nohy.
Kniha se bohužel zpočátku trochu hledá, ale když konečně hlavnímu hrdinovi dojde, co se stalo (o několik stránek později, než vám), rozjede se děj vysokou rychlostí, která mu vydrží až do konce.
Nemusíte se také bát, že by byla kniha příliš vědecká - hlavním tématem je skutečně - vraťte mi mou rodinu zpátky. Ale když víte, že je teoreticky něco takového možné, dostává druhá a poslední třetina knihy až horrorový nádech.

theMarty
16.06.2018 5 z 5

Velké překvapení, neřekla bych, že mě mnoho možných realit bude takhle bavit.

AlexAlex2340
12.06.2018 3 z 5

Existuje něco, jako paralelní vesmír? Vyvíjí se naše životy od narození až do smrti podle nějakého scénáře? Co když v tomto životě jsme spokojené v rodinném kruhu a v jiném žádnou rodinu nemáme, a jsme úspěšné v práci? A tyto dva životy jsou opravdové zároveň. Existují vedle sebe v jiném časoprostoru. A co, když takových životu je víc? Co, když do všech těch životu se dá dostat?

Zajímavá myšlenka, dobrý příběh. Jen zpracování není úplně dokonale. Autor na můj pohled zpracoval děj ne moc dobře. Velké napětí na začátku, hodně “vaty” uvnitř, závěr ucházející, ale moc nefunguje, jelikož začátek byl “přetazený”.

Číst se to dá, jen v půlce se člověk začíná lehce nudit. A pak už jen čekáte na závěr.

Alpasstyle
06.06.2018 5 z 5

Dlouho jsem váhala,jestli si mám knihu přečíst. Téma mě moc lákalo a bála jsem se zklamání. Dostalo se ke mně hodně záporných recenzí.
ALE!!
Autor se trefil do mého gusta! Kniha je opravdu pecka! Téma je originální a bavilo mě do poslední strany! Přesně takové sci-fi jsem hledala.
Koho též láká, doporučuju. :-)

Lethania
05.06.2018 5 z 5

Parádní sci-fi thriller, u kterého jsem nedokázala přestat číst. Nápad alternativních realit byl zcela originální a autor z toho nedělal moc komplikovanou záležitost. Napětí se neustále stupňovalo a hlavní postavy mi byli sympatické. Mohu jen doporučit.

vnimat_Krasu
05.06.2018 4 z 5

Dessně zábavná knížka. Teda pokud vám nejde hlava kolem z alternativních realit, ze sexu s jinými verzemi vašich manželek a z píchání ampulí do žil. Blake Crouch má tempo v paži. Vrství zajímavý motivy, aniž by se v nich vrtal. A vy si tak s Temnou hmotou koupíte sci-fi, kterýmu by napínavost mohlo závidět celý Norsko.

katarina9k9
20.05.2018 4 z 5

Túto tému moc nevyhladavam, ale páčila sa mi. Možno preto ze som od nej nič extra nečakala. Dej napínavý, zaujímavé myšlienky (ako dôležité môžu naše rozhodnutia byť, do akej rutiny môže bežný život sklznut, ako si neuvedomíme co mame kym to nestratíme, ako nas formujú naše zážitky a skúsenosti...). Prečítané za dva dni. Ak od toho človek nečaká super-truper sci fi, tak sa kniha páčiť bude