Temná hmota

Temná hmota https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332128/bmid_temna-hmota-qrM-332128.jpg 4 1263 372

„Temná hmota je jedna z nejlepších knih jakéhokoli roku… a jakékoli reality.“ – Book Reporter „Jsi v životě šťastný?“ To byla jedna z posledních slov, která Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Než se probudil připoutaný na lůžku a obklopený cizími lidmi v ochranných oblecích. Než se na něj člověk, jehož nikdy neviděl, usmál a řekl: „Vítej zpátky.“ Ve světě, kde se probral, není Jasonův život ten, který zná. Jeho žena není jeho žena. Jeho syn se nikdy nenarodil. A Jason není průměrný profesor fyziky, ale proslulý génius, jenž dokázal něco pozoruhodného. Něco nemožného. Který svět je skutečný a o kterém se mu jen zdá? A pokud je skutečný ten z jeho vzpomínek, jak se do něj lze vrátit? Cesta zpět však bude úžasnější a zároveň děsivější, než si kdy dokázal představit…... celý text

Literatura světová Thrillery Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Dark Matter , 2016

Shaxx
20.02.2020 4 z 5

Tak tohle bylo povedené.
Teorie o mnohovesmíru, paralelní, alternativní verze našeho světa, to mě vždy bavilo. V Temné hmotě je vše poměrně jednoduše vysvětleno, princip samotný a možnosti toho všeho.
K tomu, abych dala 5 hvězd, mi pořád něco chybělo, ale četlo se to snadno a bavila jsem se :)

Květ
16.02.2020 5 z 5

Výborný sci-fi thriller na téma paralelních světů a mnohovesmíru. Čte se jedním dechem, je psán jednoduše pro laickou veřejnost. Knížka vybízí k přemýšlení nad tím jak by se Váš život (a charakter) vyvíjel, kdybyste učinili rozhodnutí, která jste neučinili (a že se možná i jinde paralelně vyvíjí). Moc mě to bavilo.

vitas76
09.02.2020 5 z 5

Zajimávé, osvěžující a dechberoucí zároveň. Tuto knihu jsem nemohl odložit rozečtenou dokud jsem nepadl únavou. Temná hmota, která se pohybuje na pomezí Sci-fi a alternativní vědy je přesně šálek mého čaje. Nikdy neřikej nikdy a Sovy nejsou tím čím se zdají být. ;)

Bali111
09.02.2020 5 z 5

Čtivý text. Napínavý, zajímavý, trochu děsivý příběh. Doporučuji.

Gibis
02.02.2020 5 z 5

Tohle bylo hodně dobré čtení, zajímavé, napínavé a tak trochu děsivé :) Příběh na téma, že každé naše rozhodnutí vytváří miliony paralelních vesmírů, ve kterých život prožíváme v jiné podobě, jsem už četla, ale Temná hmota byla rozpracována do děsivých podrobností. Velmi zajímavý námět a strhující čtení, moc jsem Jasonovi fandila a do poslední stránky byla zvědavá, jak autor problém vyřeší.

....Mnohosvětová interpretace kvantové mechaniky tvrdí, že existují všechny možné skutečnosti. Že všechno, co se stát může, se také děje. Všechno, co se mohlo stát v minulosti, se stalo, jen v jiném vesmíru.
Co jestli je to pravda?....

Hoshi
22.01.2020 4 z 5

Při čtení první kapitoly jsem měla sto chutí knihu zaklapnou a už se k ní nevrátit. Naštěstí jsem odolala a pokračovala v četbě... Zbytek knihy je čtivý, svižný s méně překvapivým koncem. Jsem spokojená, ale četla jsem lepší knihu s tímto tématem.

Mirin1349
15.01.2020 5 z 5

Když se člověk oprostí od mírné dávky nelogičnosti, která jsem tam místy zaznamenala, tak nemám knize co vytknout. I když na druhou stranu nelogičnost je možná silné slovo, autor ví, proč to tak napsal, jen s mojí logikou to moc nekorespondovalo a může to být můj problém, který třeba v jiném alternativním světe nemám. :) Příběh byl perfektní, stránky opravdu mizely před očima a neměla jsem ani na chvíli pocit, že by tam cokoli skřípalo. Mám ráda, když si i z tohoto typu knih mohu odnést i nějaké téma k zamyšlení. Asi každý člověk se už párkrát zasnil, jak by vypadal jeho život, kdyby se někdy v minulosti rozhodl jinak a jak každé jedno malé rozhodnutí ovlivňuje naši budoucnost. Určitě to nebyla má poslední kniha od tohoto autora.

asanita
21.12.2019 4 z 5

Temná hmota mě bavila a její čtení jsem si vyloženě užívala. Autor totiž zvolil zajímavý námět, jemuž se po celou dobu věnoval, přičemž však čtenáře příliš nezatěžoval technickými popisy. Hlavní hrdina byl také poměrně sympatický a v průběhu děje jsem mu přála jen to nejlepší. Proč tedy nehodnotím plným počtem hvězd? Přijde mi, že se autor snažil knihu natolik zaplnit akčními scénami, až děj působil příliš nuceně. V Temné hmotě se navíc nachází hned několik nelogičností a těžko uvěřitelných zvratů (jako například to, že Daniela Jasonovi okamžitě uvěří jeho příběh a poté, společně s Charliem, odjede pryč). Celkově však knihu hodnotím kladně a už se těším na četbu dalšího sci-fi thrilleru od Blaka Crouche.

Greenfingers
19.12.2019 5 z 5

Jelikož dávám spíše přednost sci-fi z období Zlatého věku, v současné tvorbě se příliš neorientuji.Temná hmota mě však docela zaujala: jednak svým námětem, jednak zpracováním.

kikikrat
09.12.2019 4 z 5

4,5* a to jen protože mi některé věci šlo těžko pochopit. Kniha se skvěle četla, Blake zkrátka umí psát. Zajímavé téma, které bylo moc dobře zpracované. Občas mi z toho šla hlava kolem a říkala jsem si teď už mě nic nepřekvapí... a pokaždé překvapilo. Nejsem čtenářem tohoto žánru a přesto mě to dostalo. Doporučuji a ještě více doporučuji Městečko Pines.

Spoiler: Nejvíce se mi líbila část kdy navštěvoval různé světy... trochu závan postapa.

monci6485
21.11.2019 5 z 5

Až na pár nelogičností je to skvělé dílo. Jason se občas (často) choval jako idiot. Mohl zkusit zůstat na klinice a získat Danielu zpět, dítě by mohli mít i později.. Až na to, že Jason by nebyl Jason, Daniela by nebyla Daniela a dítě.... by třeba nebylo vůbec. Pak by ovšem nemohla vzniknout tahle kniha. A nebo mohla, v alternativním světě....... :D

maruschka
30.10.2019 4 z 5

Čtivá jednohubka, v níž je potřeba poněkud odsunout logiku a užít si (v knížce, od níž jsem očekávala rychlokurz fyziky, lehce překvapivě) hlavně emoce (i když těch plků o nutnosti vážit si každého okamžiku už na mě bylo ke konci trochu moc).

iveta3689
26.10.2019 3 z 5

(SPOILER) Hned na začátku je nutné překousnout klasický nesmysl podobných knih. Normální člověk bez vojenského či podobného výcviku, zdrogovaný a dezorientovaný uteče bez problémů se superstřeženého zařízení. A samozřejmě uprostřed pustiny a noci projíždí taxík ochotný hrdinu odvézt kamkoliv. Nemám nic proti nadsázce, ale to se to nedá opravdu vymyslet jinak? Uprostřed knihy je příběh vyplněn hledáním "správného" světa. To se dá pochopit, o tom kniha měl být. Samozřejmě to spěje do bodu, kdy hrdinové prochází nejhoršími možnými variantami vesmíru (proč tam nemohl být nějaký příjemný?), aby se domů dostali jako zázrakem až při poslední možnosti. Jednotlivé příběhy jsou na jednu stranu celkem napínavé, ale dost předvídatelné a trochu to svádí k tomu, aby čtenář kus příběhu přeskočil. V závěru mě dost vadila nedomyšlenost některých principů. Nejvíc to, že hrdina půl knihy hledá správný vesmír a jeho ostatní identity ho najdou na první dobrou. Sci-fi není fantasy nebo pohádka a má být trochu reálné. Tady realita dostala na můj vkus příliš trhlin. Myslím, že autor chtěl zpracovat zajímavé téma, ale ukousl si příliš velké sousto. Přes velkou klišovitost příběhu mě ale kliha bavila. Je psaná svižně a poutavě.

niki4302
22.10.2019 1 z 5

Kniha mě skoro vůbec nebavila. Až ke konci, kdy se příběh rozjel. Děj docela dával logiku, takže zase taková slátanina to nebyla.

B4LU
22.10.2019 3 z 5

Tohle vznikne, když zkusíte zkombinovat SF nápad a thriller tak, aby vám z toho vznikl bestseller. Má to zajímavý, i když nepříliš přelomový nápad (paralelní reality) s některými docela fascinujícími momenty (nápad zhruba tak poslední třetiny)... jenže, a nemůžu si pomoct, ale připadá mi to ze strany autora jako čirý kalkul, je kniha psaná neuvěřitelně jednoduchým jazykem, je do ní přidána spousta akčních pasáží (i do míst, kde k tomu v podstatě ani není důvod) a navrch taky hromada emocí, které se v mém případě naprosto minuly účinkem.
Nechápejte mě špatně, kniha se čte prakticky sama a velice rychle. Pokud ale čekáte něco víc (což podle všech těch pochvalných procent možná ano), tak na to rovnou zapomeňte, protože potenciálně zajímavá myšlenka je udušená pod nánosem průměrnosti a sázky na jistotu.

Miguelking
06.10.2019 5 z 5

Dokonalé. V první polovině čtení, i když se to četlo skvěle, jsem to četl trochu s nudou, protože jsem předvídal snad každý krok, který autor predkládal. Jenže... většina předvídatelných věcí se potom děla nějak jinak. Pak hlavní hrdina, ve druhé třetině knihy, prozradil myšlenku, díky, které jsem přesně věděl jak to dopasne. A víte co? Dopadlo to úplně jinak a z toho jsem byl v šoku. Ještě teď mám co dělat, abych tohle rozdýchal. Až to budete číst, věřte, že nic není jak se zdá. I samotná anotace dost výrazně klame. A je to dobře. Za mě plný počet. Naprostá dokonalost. Chvílemi jsem málem brečel jak hrdina za každou cenu toužil získat něco, co vždy považoval za samozřejmé. Člověka to donutí přehodnotit svůj život a zamyslet se nad rozhodnutími, které dnes a denně činíme.

DRALI
05.10.2019 3 z 5

Bohužel (skoro) jako vždy... Světový bestseller!!! No zas tak horké to nebude... Hvězdy navíc za to, že se kniha hezky čte, děj odsýpá bez zbytečné vaty, že autor dokáže vystavět a vystupňovat tajemnou atmosféru, hvězdy nahoru za první třetinu knihy. Hvězdy dolů za promarněný potenciál!!! Za úplně nezáživný konec, za zbytečné překombinování a hlavně za obálku s těmi všemi výkřiky o tom, jak je kniha úžasná. Ne není!!! Je to prostě průměr. Dávám 50%

Frupet
05.10.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Téma multivesmíru se ve sci-fi objevuje poměrně často...to co mě nutilo číst dál, byla především touha Jasona vrátit se ke své milované Daniele a k synovi Charliemu.

MíšaS.
19.09.2019 1 z 5

Dávám jednu hvězdu za nápad, ale to zpracování bylo hrozné. Příběh mi nebavil, nutila jsem se do čtení, a od půlky jsem již přeskakovala odstavce. Konec je předvídatelný.

Luciáš01
07.09.2019 5 z 5

Máte rádi sci-fi? Máte rádi tajemno? Máte rádi věci mezi nebem a zemí? Jestli ano, tak by vás Temná hmota neměla nechat klidnými a rozhodně byste si ji měli přečíst.

Když jsem knihu koupila, neměla jsem od ní žádná očekávání. Zaujala mě sice na první pohled, ale na chvíli jsem ji odložila do knihovny, než jsem se k ní dostala. Toho, že jsem tento skvost vzala před pěti dny do ruky a začala číst, rozhodně nelituji, i když musím uznat, že chvíli trvalo, než mě děj dostal do svých spárů.

Hlavní postavou knihy je Jason Dessen, vědec, resp. nyní už jen profesor fyziky, který žije svůj idylický šťastný rodinný život. Jednoho dne se vydá na oslavu velkého kariérního postupu svého spolubydlícího ze školních let. Když se vrací domů, tak se jeho život během pár hodin změní od základů. Stejně tak se mu zvětší i rozsah vnímání našeho světa. Stane se totiž něco zvláštního, nečekaného, a život, do kterého se probere, možná není zase až tak jeho. Zbláznil se, nebo to vše okolo je realita? Je náš svět jediným světem, nebo existují i jiné vesmíry? Kdybychom se rozhodli během života v zásadních otázkách jinak, kde bychom skončili?

Pokud chcete odpovědi na tyto otázky a pokud vás láká představa, že věci občas nejsou takové, jaké se zdají, a že hranice vědy a naší reality můžou být úplně někde jinde, určitě si Temnou hmotu přečtěte. Nebudete litovat…