Půjčovna masa

Půjčovna masa https://www.databazeknih.cz/img/books/79_/7915/bmid_pujcovna-masa-Ory-7915.jpg 4 194 44

Takeshi Kovacs série

Kosmické lodě ještě stále nedokáží prorazit světelnou bariéru, ale informační signál ano. Lidé osídlili několik světů vzdálených desítky světelných let. Jednotu rodícího se lidského impéria střeží nelítostní psychicky kondiciovaní a vylepšení vojáci, jejichž osobnosti jsou pomocí hyperrychlého signálu přenášeny mezi světy a nahrávány do těl uzpůsobených pro boj. Jsou nemilosrdní, brutální, nelítostní. Dokonalí bojovníci, soudci a kati v jedné osobě. Takeshi Kovacs je jedním z těchto specialistů. Za selhání si odpykává mnohaletý trest někde v datovém skladu, kde jeho digitalizované já pomalu podléhá entropii. Pak dostává šanci a probouzí se na Zemi, na nejbohatším a nejdekadentnějším světě lidského vesmíru. Má vyšetřit, proč si jeden z nejmocnějších lidí planety, muž, jenž střídá těla jako jiní kabáty, fakticky nesmrtelný Metuzalém, prostřelil mozek tak, aby se připravil o část svých vzpomínek a už nikde se k nim nedostal. Takeshi Kovacs nemá na Zemi žádné přátele, jen ženu, která milovala muže, jehož tělo teď obývá. Zato lidí, kteří touží zničit neúprosného vyšetřovatele, je spousta. Vynikající román kombinuje prvky tradiční detektivní drsné školy s originálně a realisticky koncipovaným světem vzdálené budoucnosti, splétá Gibsonovskou vizi technicky odlidštěného prostředí se syrovou živočišností odlišující člověka od jeho výtvorů.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Sci-fi
Vydáno: , Triton

Altered carbon , 2002

Kverulant
11.07.2018 4 z 5

O existenci knížky jsem se dozvěděl díky seriálové adaptaci. Seriál měl nějaké nedostatky a vysloveně pitomé části příběhu, u kterých jsem si říkal, že by bylo snad vhodné je úplně vynechat, ale koukal jsem se dál, protože základ seriálu - svět, technologie a to, jak funguje společnost po objevu "pouzder" a "báze", je prostě ukázka myšlenek provokující sci-fi, na kterou mám chuť. A přišlo překvapení - předloha je jednoznačně zábavná a nápaditá sci-fi detektivka, která oproti seriálu řadu blbostí a úplně pitomého záporáka neobsahuje. Zajímavá hlavní postava Takeshi Kovács, probírající se s časovým odstupem na pro něj, stejně jako pro čtenáře, neznámém světě (Zemi v budoucnosti) je ideálním průvodcem, díky kterému se myslím nebudete nudit.

Eidalon
08.05.2018 4 z 5

Richard K. Morgan (1965) je britský autor science fiction, který má za sebou dobrodružný život a dnes je spisovatelem z povolání. Proslavil se právě svou trilogií ze světa 25. století, kdy lidstvo dosáhlo nesmrtelnosti a klíčem k ní se stal kortikální čip zasazený do mozkového centra.

V (ne)daleké budoucnosti lidstvo objeví převratnou mimozemskou technologii. S její pomocí lze veškeré informace z lidského vědomí nahrát na přenosný harddisk velikosti a tvaru nablýskané Disco sušenky. Ten se dá pak implantací do krční páteře přenést do jakéhokoliv těla. Lidstvo de facto porazilo smrt, žádná utopie se ale nekoná, protože mamon pořád vládne světem.

Altered Carbon (2002), která v roce 2005 vyšla pod názvem Půjčovna masa natolik zaujala, že se stala předlohou stejnojmenného seriálu, který ale ke svému zrození neměl vůbec jednoduchou cestu. Práva na natočení zakoupila Warner Bros. již v roce 2002, ale zpracovat předlohu plnou násilí, drog a sexu nakonec nezrealizovalo a projekt se za celou dekádu nepodařilo natočit. Po uvolněných právech na zfilmování doslova skočila Laeta Kalogridis a výsledek stojí skutečně za to.

A právě tento seriál mne „přinutil“ sáhnout i po knižní předloze, abych zjistil, že věci „nejsou tak jednoduché jak se tváří“. Seriál totiž zhodnocuje celou trilogii, což kniha Půjčovna masa představuje jen první část. Další dvě knihy Broken Angels a Woken Furies jsem nečetl, a tak mohu jen spekulovat. Seriál ale kopíruje první knihu jen v základní dějové lince a pak přidává obrazy, které v první knize již nejsou.

Jestli je na seriálu něco, čemu se nedá naprosto nic vytknout, je to jeho vizuální stránka. Pocit levných studiových kulis rozhodně nehrozí. Temné, špinavé, přelidněné Bay City pokryté barevnými neony a všudypřítomnou reklamou, vysoko nad oblaky se tyčící světlé věže nejbohatší smetánky, výlety do virtuálního světa i na cizí planety. To všechno působí naprosto opravdově, ihned vás to vtáhne a už nepustí.

Obé, kniha i seriál Vás přinutí být neustále v pohotovosti, drobné detaily do sebe zapadají až po mnoho meziakcích, řada postav skutečných se prolíná s postavami v jiných tělech a do toho zasahuje vyspělá umělá inteligence, no nic pro čtenáře červené knihovny či ty, kteří čtou jednu knihu půl roku, v postavách a ději se brzy ztratíte. Seriál je dle mne skvělé cyperpunkové dílko, to že jej zastřešil Netflix, mluví samo za sebe.

Altered Carbon je dobrá detektivka u které se budete bavit i namáhat mozkové závity. A určitě vás donutí přemýšlet i o otázkách lidství, i když u nich mohl jít příběh více do hloubky.

Půjčovna masa je kniha, kterou ocení především fanoušci SCIFI i ti, kteří vidí budoucnost lidstva spíše v negativních a dle mne "reálných barvách". Musím ale přiznat, že kniha bez seriálu by mne asi nikdy tolik neupoutala, neb seriál ji daleko předčí.

Doporučuji všem, kteří jsou naladěni na tuto vlnu. A nejlepší postup – zhlédněte seriál – přečtete knihu a pak se k seriálu vraťte ještě jednou. A nakonec přečtěte další dvě knihy trilogie. Teprve pak se Vám vše naprosto otevře a vyjasní a to i to, co jste se marně snažili pochopit ze seriálu. Za knihu lepší nadstandard, za seriál ale velký palec nahoru.

3497299
17.04.2018 3 z 5

První díl kyberpunkové trilogie, kterou Netflix naprosto zprznil v první řadě seriálu (kniha se v originále jmenuje Altered Carbon, stejně jako seriál – viz poznámku níže). V souladu s žánrovým stereotypem je příběh vyprávěn ve stylu detektivek drsné školy a jeho hrdina Takeshi Kovacs je obdobou „drsného detektiva“. Není to sice kdovíjak originální, ale má to něco do sebe. Fikční svět je postaven na hlavním prvku, kterým je možnost záznamu a kopírování lidského vědomí pomocí báze – jakéhosi čipu, jenž se lidem po narození implantuje mezi mozek a míchu. Nastavení podmínek samozřejmě nabízí řadu zajímavých situací, jako je relativní nesmrtelnost, možnost vytváření dvojníků, zálohování vědomí, střídání těl (vč. syntetických, či alespoň různě upravených), z toho plynoucí náboženské konflikty a třídní rozdíly. Co se týče těchto témat, tak většinu z nich již zpracoval v rámci sci-fi literatury více do hloubky i do šíře někdo jiný (kupříkladu v jistých ohledech zřejmě nedostižný Greg Egan). Ale příběh, jenž pracuje se zápletkou obsahující zvrhlé sexuální praktiky a s nimi spojené zločiny, funguje docela dobře. Morganův svět má tedy několik technických nedostatků (oproti zmiňovanému seriálu je ale v zásadě velmi konzistentní a logický) – tím hlavním je pro mě asi to, že se nikde neřeší, jakým způsobem s bází interaguje mozek. U syntetických těl bych to chápal, ale většina lidstva střídá skutečná biologická těla vzniklá pohlavním rozmnožováním, přičemž tato těla zřejmě obsahují i mozek. Právě jeho neuronová struktura je přitom tím, co tvoří osobnost člověka, která se nahrává do báze, přičemž je dost těžko představitelné, že by se po vyměnění báze tahle síť nějak přetransformovala pro novou osobnost (výměna těla je rychlá záležitost). Mozek v tělech musí fungovat, protože veškeré smysly jím zřejmě prochází a jsou jím zpracovávány, přičemž báze je jen jakási vnitřní záloha dynamicky zrcadlící neuronovou strukturu. Z tohoto hlediska by pak celý proces a tím pádem i celý fikční svět moc nedával smysl a Morgan to v knize vůbec nikde neřeší. Tudíž je třeba trochu přimhouřit oči. Takový Egan by se takové chyby nikdy nedopustil (nedopustil by se ani mnohem menších chyb), proto když budu měřit úroveň hard SF literatury čistě z hlediska její nápaditosti a konzistence, pak Morgan bohužel první ligu nepředstavuje.

jaroiva
07.04.2018 4 z 5

Jdu shánět další díl. Po první lehké dezorientaci v termínech z budoucnosti mě knížka chytla a nepustila až do konce. Byla to příjemná jízda, těším se na příští spoj. Takeshi je sympaťák a Morgan to má výborně promyšlené. A i přes dostatečné množství bojových scén a mrtvol (ať už dočasných nebo definitivních) to není žádný krvák, ale zábavné čtení.
Zaujala mě myšlenka, taková akademická otázka: co je vlastně nevěra... co když spí žena s tělesnou schránkou svého milence, ale uvnitř není on? Je to nevěra nebo ne?

thorir
30.03.2018 5 z 5

Knihy série Takeshi Kovacs mi dlouho ležely ladem v poličce. Vzpomněl jsem si na ni až po zhlédnutí seriálu „Altered Carbon“. První příběh ukazuje fascinující, zároveň však dost chmurnou, vizi světa kde zvítězila moc korporací. Syrový svět, kapitalismus v krystalické podobě, sociální darwinismus, přežití silnějších. Autor vykresluje vizi drsné společnosti, kde chudáci nic neznamenají a jsou podřízeni náladám a touhám extrémně bohatých elit. V knize je velké množství brilantních SF nápadů, svět biotechnologií je fascinující. Idea výměny těl/pouzder jako kusů oblečení, transport digitalizovaného člověka napříč vesmírem, je perverzně přitažlivá. Mimochodem, český překlad názvu knihy je tentokrát prostě geniální. Efektivní nesmrtelnost, tedy alespoň pro jedince, kteří si to mohou dovolit. Kniha nemá jednoznačný charakter, chvíli se tváří jako detektivka, chvíli jako syrová, brutální akce. Opomenout nelze ani explicitní popisy sexu. Příběh je svižný, nikde nezadrhává, pasáže detektivní se střídají s pasážemi akčními. Rozhodně jde o zábavné čtení.

Dovolím si krátké srovnání se seriálem. V první řadě, seriál je víc akční, nicméně syrovou atmosféru knihy vystihuje dokonale. Přes docela zásadní rozdíly v příběhu, postavách a jejich motivacích je to stále hodně slušná SF podívaná.

michal3736
19.03.2018 5 z 5

Knihu už jsem nějakou dobu měl doma koupenou, ale nějak sem na ní zapomněl. Ale ke knize jsem se vrátil okamžitě, když jsem shlednul první díl nového seriálu Altered Carbon a okamžitě jsem si, řekl že si to musím přečíst dřív než se na to kouknu a musím říci, že rozhodně Takeshi Kovacs mě nezklamal a od první chvíle si hrdinu člověk musí prostě zamilovat. Proto se chystám na další díly ...

lachtan77
11.03.2018 4 z 5

Tak to byl mazec. Ze začátku jsem si říkal, co je to za nesmysl pouzdra, báze atd. Pak mě to, ale chytlo. Okamžitě po dočtení jsem sháněl druhý díl.

3DD!3
10.03.2018 4 z 5

Morgan skvěle na navrhl svět, ve kterém se Půjčovna masa odehrává. Cyberpunk flirtujicí s detektivkou obohacený spoustou možností s mozkem stáhnutelným do jiného těla. Špína, neony, déšť - Blade Runner style. Takeshi Kovacs jako hlavní hrdina funguje na jedničku. Výborně popsané stavy s výměnou těl, fungování s biochemickými úpravami plné promyšlených detailů pohltí a nutí číst dál. Finále je navíc všechno jen ne předvídatelné. Spokojenost.

Etule
08.03.2018 4 z 5

Musím se upřímně přiznat, že bych se ke knize nedostala nebýt článku na seriál. Zaujalo mě to natolik, že jsem si chtěla přečíst předlohu, než se na seriál případně vrhnu.
Sci-fi nečtu v podstatě vůbec, tak jsem měla obavy, jak to nakonec pro mě dopadne. Bylo to jak na horské dráze! V tom nejlepším slova smyslu. Ano, občas pro mě byly některé pasáže nudnější, ale všechno to úspěšně dorovnával Takeshi, který si mě prostě získal. Ze začátku jsem se trochu ztrácela v pojmech, ale nakonec jsem se do toho dostala. Ironické poznámky, sarkastický humor, sympatické vedlejší postavy, skvělý hotel s umělou inteligencí a odsýpající děj. Dokonalá kombinace. :)

Lenka.Vílka
05.02.2018 5 z 5

O existenci knihy jsem dozvěděla až v okamžik sledování traileru adaptace (jasně, sežrala jsem to i s navijákem kvůli Joelovi Kinnamanovi, ale i děj se zdál dobrej). Tak jsem se hned dala do čtení (nejdřív předloha a potom adaptace, nejsem barbar!) a stálo to za tu cestu (čtecí i do knihovny). Kniha ve mě zanechala silné abstinační příznaky a chci další.

Měla jsem ale problém s knihou při určování žánru. Strašně dlouho působí text jako detektivka se SF kulisami. Jenže...celá ta věc s pouzdrování, klonováním a zálohováním je dokonalá. Po technické stránce je vše dobře popsáno a já si zvládla představit společnost, která takhle funguje.

(Autor se vás nesnaží přesvědčit, že bejt Meta je špatná věc. Ani že to je dobrá věc. Ukazuje obě stránky a vyberte si. Šli by jste do toho, kdyby ta možnost byla? Já knihu začala číst s tím, že to bych nikdy nechtěla. Ale jak říkám, dobré argumenty k oběma stranám mince.)

Stejně tak jsem uvěřila i snahu našeho nebohého Kovacse, že chce zjistit, kdo za tou vraždou stojí (za oněch podmínek, kdo by nechtěl, že?). Takže nikoho jistě nepřekvapí, že se to trochu zamotá a o akci nebude nouze. Nejvíc na mě zapůsobily myšlenkové pochody a rozebírání myšlenky, jestli je to všechno správné, které byly v textu poměrně zastoupené. Navíc většina ostatních myšlenek mi přišla aklikovatelná do jakéhokoliv doby, takže prostě aktuální kdykoliv. Tak jsem se vykašlala na přemýšlení o tom, co je kniha za žánr a potom jsem si to užila. Prostě dokonalej matroš. Příběh (pecka, to jednoznačně), postavy (pochopila jsem každého a moje sympatie lítaly z leva do prava jako tenisovej míček. Kromě Kovacse. Ten se moje sympatie získal hned a já měla jasno až do konce), vyprávění (v první osobě, takže na to dumání je prostor), to vše vás nutí číst dál, protože je to prostě dokonalé. Při další návštěvě knihovny beru druhý díl.

Stručně řečeno. Jsem ráda, že v současné době je málo scenáristů, kteří jsou schopni přijít s originálním námětem. Jinak bych na knihu nikdy nenarazila. Zde na DK bych ji totiž zaregistrovala pouze v případě, že by četl někdo z mých oblíbených. Takže díky scenáristi, díky...

switch.man
28.01.2018 4 z 5

Nejlepší byl Hendrix :)
Prostě detektivka, v takovém cyber-punk-sci-fi hávu. Není to asi nic extrémně originálního, nicméně podstata Bází zadělává pěkný základ na mnoho variací děje, ze kterých by mohl autor těžit hóóóódně dlouho. Určitě déle než D. Brown s p. Langdonem. Ale čte se to příjemně, děj odsýpá.. za mne příjemná oddychovka.

---- dále možné spoilery----
Rozumím tomu chtěnému obrazu tvrďáckého detektiva, ale občas to prostě v souvislosti s popisovaným světem působí na můj vkus kapku .. přestřeleně.. nebo alespoň ne zcela pravděpodobně. Jako že v době kdy je známá a v praxi 100% rozšířená techonologie "báze" a informace se promítají na sítnici, si celý policejní sbor vyjíždí při každé příležitosti "sjetinu" z nějaké kancelářské tiskárny na cár papíru; kára se spalovacím motorem v době vznášedel (nevím, jestli si někde destiluje benzín, nebo tankuje v lékárně jako na počátku 20. st. :); cigaretám taky moc nevěřím... ta neohrožená tvrďácká oldschoolová maskulinita z toho docela teče a porno scény s tím jdou ruku v ruce.

Etelea
11.01.2017 2 z 5

Tohle bohužel vůbec nebyl můj šálek čaje. Závidím těm, kterým se podařilo do příběhu ponořit. Já zůstala na břehu :-(

WugWugs
01.04.2016 4 z 5

Záloha vašej osobnosti (duše/mysle) a jej vsun do akéhokoľvek tela - samozrejme ak na to máte prachy - urobí váš život zábavnejší (kto by nechcel využiť storočiami získanú skúsenosť v stále nových telách?), ale aj nudnejší (kto by chcel žiť večne, keď už všetko mal a zažil?).

Parádna, na telo napísaná cyberpunk detektívka, ako ich máme radi. Detektívne ladená zápletka, zvrat a ďalší zvrat, krvavá akcia, sex, smrť a láska, vr, pseudonesmrteľnosť a androidi (?). Výhradu mám len k poslednej štvrtine knihy, tempo akoby sa zbytočne natiahlo a takých 50 strán by som kľudne vyškrtal v záujme konzistentnosti odsýpania.

Flexi
02.01.2016 4 z 5

pro toho, komu již nestačí klasická drsná americká detektivka, zajímavé nápady budoucího vývoje využité autorem nikoli k filozofickým úvahám, ale k různým dějovým zvratům, o krev, násilí ani sex není nouze, ale má to logiku, zábavné oddechové čtení

Vikina333
03.06.2015 2 z 5

Moc akční, málo čtivé...

mitko
02.06.2015 4 z 5

Prvé čo človeka na tejto knihe zaujme je úžasne vykreslený svet. Ľudia sa proste nesústredili na predĺžení života za pomoci rôznych liekov alebo lepšieho zdravotného štýlu. Nie pokiaľ máš telo opotrebované tak si ho jednoducho vymeníš. To všetko za pomoci báze, ktorú ti hneď po narodení implantujú do tela a zaznamenáva celé tvoje vedomie. Vďaka báze, dokážu tvoje vedomie posielať aj na ďaleké svety, čiže vzdialenosť už nehraje v tomto svete rolu.

Autor tu popísal svet veľmi široko, dozvedáme sa ako človeka naklonovať, taktiež zabiť človeka nieje vôbec komplikované (pokiaľ nieje mocný a bohatý, ich sa nedokáže dotknúť ani smrť, čo našťastie v tomto svete ešte neplatí :)). Takeshi je veľmi podobný typ hrdinu ako v kulhánkovej tvorbe, cynický, nerobí si moc veľkú hlavu z toho čo príde a hlavne prechádza cez veľa mŕtvol. Ale v asi polke knihy tempo opadá a prvotný fantastický dojem zo sveta už vyprcháva a nájdu sa tu už aj pár nudnejších pasáži. Čo je pre mňa ale najväčšie negatívum knihy, je to že všetko čo sa stane Takeshimu, každé stretnutie, každá vec čo spraví, nejako súvisí s prípadom, ku koncu už ma to trocha štvalo, lebo autor nám tu nepodhadzuje slepé stopy, čo pri detektívkach je bežné. Koniec nepriniesol nič šokujúce, ale celá kniha sa veľmi dobre čítala, len keby udržal lepšie tempo dal by som 5*.

Ben Nevis
16.03.2015 5 z 5

Je to spíš akční detektivka z budoucnosti než hardcore sci-fi. Autor si vymyslel svět, kde oddělení vražd nahradí oddělení fyzického poškození, kde se za zločiny chodí "sedět" na desítky či stovky let a kde nemá cenu lpět na svém vzhledu.

Knížka obsahuje vše, co mají mazlíčci rádi - hlavní hrdina je drsňák s něžným srdcem a než dojde k rozuzlení, projde si bolestí a zažije pár romancí.

Nejúžasnější na tom vše je, že zápletka se neztrácí v přetechnizovaném světě, ale zapadne do něj jako noha do ponožky. Svět nepotřebuje příliš vysvětlování, protože je to svět, který známe až moc dobře, akorát místo tabletů se řeší báze a místo konzolí virtuální realita.
Líbilo se mi, že postavy "nostalgicky" nelpí na 20. století, ale odkazují se na neznámé budoucí umělce a filosofy.

pikilo
05.03.2015 5 z 5

Já knihu naprosto zbožňuju, zbožňuju Takeshiho a jeho chování, jeho elegantnost, smrtelný um jeho zabíjení, styl přemýšlení a jeho přesnou mušku. Rozhodně bych knihu doporučila fanouškům Žambocha a Kulhánka. Není to tak brutální jako díla obou autorů ale Morgan se jim svým příběhem dost přibližuje.

józi.odkudkam
22.02.2015

Ne, s panem Morganem jsme na jiné vlnové délce. V bledě modrém to samé, co ve Variantě 13. Mluví se zásadně v náznacích a nedovyřčených narážkách, jakoby říct něco normálně nebylo dost cool. Navíc si myslím, že některé věci, ať je obracím z jaké strany chci, prostě moc smyslu nedávají. Děkuji, ale s tímhle se fakt mořit nehodlám a Morgana definitivně hážu přes palubu. Škoda, nevypadalo to úplně nezajímavě, ale když ta forma je tak příšerně neintuitivní, nevstřícná a ubíjející..Skončil jsem na sedmdesáté straně, tudíž nehvězduji.

Arcisit
14.09.2014 4 z 5

Zajímavý a trošku jiný scifíčko, jen na to množství postav bych si chtěl trošku postěžovat, jelikož nečtu knihy na jeden zátah, ale po záchodech a chvílích volna, jsem se v ději a postavách fakt občas ztrácel.