Tak pravil Zarathustra

Tak pravil Zarathustra https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85348/tak-pravil-zarathustra-85348.jpg 4 443 76

Hlavní básnicko-filozofické dílo originálního německého filozofa (1844–1900). Formou aforismů, legend a mýtů formuluje základní teze své filozofie. Nietzsche zde rozpoutává celý ohňostroj rétorického a poetického umění. Dává jasně najevo, že člověk není cílem sám o sobě, ale že jeho posláním je „překročit sám sebe“.

Poezie Literatura naučná Filozofie
Vydáno: , Votobia

Also sprach Zarathustra - Ein Buch für Alle und Keinen , 1885

Gnomo
02.07.2015 5 z 5

Knihu vidím jako určitou formu poselství. Zarathustra svobodný, zároveň svázaný. Svázaný poselstvím, co si z něj kdo odnese:-) Na tom asi záleží nejvíc, protože se dá chápat různě, je totiž hodně "balancující" proklamací. Jinak ve své podstatě určitě posilující. Důležité je, oprostit se ode všech řečí, které knihu provázejí. Kdo to nedokáže, ať se oprostí i od autora samotného a kdo nedokáže ani to, ať se zamyslí nad jinými pisálky a jejich šílenstvím, protože v každém velkém díle je patrné. Každý autor, ať již záměrně či ne, svádí své čtenáře k tomu, čemu sám věří, nebo inklinuje. Ať je tím "něco", třeba náboženství, nebo jiné smýšlení. Tak by pravil Zarathustra.

edysy
04.03.2015

Je mrtev. Hlásám vám nadčlověka. Tak pravil Zaratzhusta. Nejen verbálně chorý člověk.

RobertRoberts
03.03.2015 5 z 5

Nietzsche má velmi osobitý styl na který je potřeba si zvyknout, a pokud se to člověku nepodaří tak tuhle knihu jednoduše nepřečte. Ale pokud se to podaří - bude to pro vás naprosto skvělé čtení. Kniha tedy rozhodně není pro všechny! Jde o intelektuální četbu a na pochopení této knihy je potřeba mít za sebou víc než jen filozofickou propedeutiku. Myslím také, že pro podrobnější informace a fakta, která mohou podmínit úhel pohledu na toto dílo, je potřebné přečíst si minimálně stručný Nietzscheho životopis. Nejenže hodně prozradí, ale také vám napoví, za jakých podmínek a především za jakého duševního rozpoložení svá konkrétní díla napsal.

Předpoládám, že silně věřící člověk s ní může mít určité problémy. Kniha působí silně náboženským, ale zároveň i protináboženským tónem a celá je zpracovaná způsobem, který v člověku nechá vyklíčit hluboké otázky o životě. Vyjadřuje jeden z vrcholů lidského myšlení a je nabitá takovým nábojem jako málokterá jiná kniha.

Doporučuji všem, kteří knihy jen nekonzumují, ale nechají se jimi měnit..

Thrawn89
15.01.2015 4 z 5

Číst tuto knihu je očistec! Celou jsem ji přečetl až na potřetí a o nějaké hodnocení se ani nepokusím. Přesto všechno jsem měl po jejím dočtení opravdu dobrý pocit a myslím, že jsem si z toho něco odnesl.

Serja
19.10.2014 5 z 5

Kniha, která ovlivnila můj život. Bůh je mrtev.

dubakm
20.06.2014 3 z 5

Dílo je samo o sobě zajímavé, ale k pochopení je potřeba duševní vyzrálosti, zkušeností a možná i trocha iracionality, proto tohle dílo nezahazuji a zkusím ho znova přečíst někdy později.

Matiniela
26.01.2014 5 z 5

Nádherná kniha, která určitě v zaujme každého.

Sigas
30.06.2013 5 z 5

Krásná kniha, patetická a ostrá jako břitva.

Mako123123
27.05.2013 3 z 5

Na túto knihu treba ČAS a POZORNOST.
Síce som ju prečítal celú, nepochybujem o tom že niekedy v budúcnosti ju ocením a pochopím ešte lepšie. Teraz som relatívne mladý človek (momentálne počas skúškového obdobia na výške) takže zrejme mi nedošli všetky pointy a skryté význami avšak napriek tomu sa mi to celkom páčilo, i kde nie veľmi. :)

Evus
25.10.2012 4 z 5

Velmi náročná četba, některé pasáže jsem četla několikrát a přesto jsem je nepochopila, předpokládám, že to zkusím časem znovu a najdu v ní úplně jinou podstatu než napoprvé.

Sajdeman
03.10.2012 3 z 5

Přiznávám se, že tohle dílo jsem dal až na potřetí :o)
Je to těžká četba a jsem si jistý, že když bych si to přečetl ještě 10x, tak 5x zjistím, že jsem tam nějaké myšlenky nepochopil a 5x tam najdu myšlenky nové :)

Hrefna
27.11.2011

Jedna z mála knih, kterou jsem nedočetla...ale myslím, že někdy v budoucnu dostane druhou šanci...

PMR
24.11.2011 5 z 5

Tato kniha by se neměla komentovat.
Je totiž záměrně v opozici proti všem snahám ji nějak pojmout a má význam jenom v odporu (tj. ne v souznění nebo chápání) - stejně jako princip vůle sám.
Proto sem umístím tento komentář - jako každý, kdo ji miluje...

WEIL
12.09.2011

Alper bezpečně rozeznala, kde se objevuje již nemoc autora. A proto lépe číst v originálu, to je její rada...Je zajímavé, že až do dnešních časů je shledáváno dílo F. Nietzeche za zajímavé, a nové generace čtenářů ho čtou, zatímco ti oficiální a žijící autoři zůstávají stranou jejich zájmu... F. Nietzeche žil vyhroceně individuaisticky a právě takové psal i knihy a filozofické traktáty. Je to zjevně literatura 19. století, a hlavní schémata a možnosti jak žít ovlinily řadu jeho součastníků, ale taky řadu ideologů, obzváště ty, co měli potřebu zdůvodnit si své počínání, třeba i Adolf Hitler nebo předtím literát Dostojevskij užil "Zarathustru" v románu "Zločin a trest" . A to ani nemluvím o výtvarné podobě, kdy potřeba obzvláště mladých mlířů zobrazit "Zarathustru" už po desetiletí je hitem mezi studenty výtvarných škol.

ponorka
04.07.2011

Jedna z mála knih, ve které nedokážu souhlasit snad ani s jedinou autorovou větou!

alper
30.01.2011

dílo kde se již projevuje duševní nemoc autora.
lépe číst v originálu.