Genealogie morálky: polemika

Polemický spis Genealogie morálky slavného německého filosofa patří k jeho pozdním pracím. Výjimečně v něm opustil aforistickou formu a napsal jej během pouhých tří týdnů jako své snad nejucelenější dílo.

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/5933/genealogie-moralky-polemika-5933.jpg 4.648

Zur Genealogie der Moral (1887)

Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Aurora

DarthSoren

Velice zajímavý text prvního imoralisty, ve kterém předkladá svoji filologicko-etymologickou studii pojmů dobra a zla. Z toho pak lehounce jak pírko přechází k tomu, co je v téhle publikaci nejdůležitější - problém pravdy a morálnich otázek. A protože je to Nietzsche, právě na morálce církve, pro něj resentimentu, nezůstane ani nit suchá. Opět velice nadčasové dílo, kterého terčem je morálka décadence a zamyšlení se nad tím, kam až vedl a může vést primitivní, omezený a přízemní pohled na morální hodnoty.

RobertRoberts
29.10.2015

Nezbytnost pro každého člověka, který chce tvrdit, že myslí. Můžete tuhle knihu milovat, možná se ji i pokoušet kritizovat (z jaké asi pozice?), můžete ji odmítnout (a tedy vlastně přijmout!), ale nemůžete ji obejít. Jde o Nietzscheho vrcholné dílo, které převyšuje problém morálky a předznamenává rozhodující otázku pro filosofii 20. století - tedy problematiku všeobecných, objektivních pojmů, a to především pojmu PRAVDA. Mnoho lidí se domnívá, že Nietzscheho filosofie je filosofií beznaděje a ztraceného lidského individua ve světě nekonečné relativity a chaosu, ale právě tahle kniha by měla každého chápavého čtenáře přesvědčit, že Nietzsche se celý svůj život pokoušel o osvobození našich stoletími uvězněných lidských myslí a lidských individuí a o jejich vyzdvižení na dosud nepoznanou úroveň..

Thrawn89
08.01.2015

Zatím čtenářsky nejpřístupnější dílo, které jsem od Nietzcheho četl, opět plné nekompromisních a trefných myšlenek, které jsou velmi aktuální i v dnešní době. Ne, že bych tedy vždy se vším souhlasil či se snad ztotožnil, ale myslím, že tohoto myslitele je třeba číst ať už věříte v cokoliv.

Bacileus
05.08.2014

Podle mě ne tak ucelené, jako Antikrist, přesto trefné a resentiment postrádající dílo.