Tajná síť přírody

Tajná síť přírody https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/370807/bmid_tajna-sit-prirody-it7-370807.jpg 4 91 26

Jak stromy vyrábějí mraky a žížaly regulují divoká prasata Příroda je plná překvapení: listnaté stromy působí na rotaci Země, jeřábi sabotují výrobu šunky ve Španělsku a jehličnaté lesy umí přivolat déšť. Autor bestsellerů Peter Wohlleben nám umožňuje ponořit se do neprobádaného světa a popisuje úchvatnou souhru světa rostlin a zvířat: jak se vzájemně podmiňují? A co se stane, když něco tento jemně vyvážený systém naruší? Na základě nejnovějších vědeckých poznatků a desetiletí vlastních pozorování nás nejznámější německý lesník opět uvádí v úžas.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Příroda, zvířata
Vydáno: , Kazda

Das geheime Netzwerk der Natur , 2017

porcelainswan
29.12.2018 4 z 5

Po Citovém životu zvířat mi nemohl uniknout ani tento titul. Bohužel, nemůžu si pomoct, ale u obou knih mám pocit, že oba tituly měly skvělý marketing, který trochu předčil obsah knih. A to jsem velký nadšenec přírody, mám načteno spoustu titulů v podobném duchu. Jinak se mi líbí autorův pohled na celou věc, jen nejsem úplně ztotožněna se stylem jeho psaní. Věřím, že by šla napsat ještě mnohem, mnohem čtivěji a působivěji :-)

Aati
27.11.2018 5 z 5

Já bych velice stručně přiřkla panu spisovateli jedno obrovské plus. Dívá se na problém ze zcela jiné perspektivy. Já, odkojená spoustou článků o ekologii a environmentalistice, jsem zjistila, kolik mám trhlin ve svých vědomostech. Není dobré se zaměřovat jen na články zapálených ekologů, podporujících biomasu, záchranu některých druhů navzdory ostatním, atd. Je třeba se podívat i na druhou stranu věci, na ty mínusy, rizika. Protože je však málokdo takovou studnicí vědomostí, aby zhodnotil příčiny, následky, atd., potřebujeme někoho, jako je právě pan Wohlleben. Ten pro nás prošel spoustu zdrojů a spojil je s životními zkušenostmi, které jednak poučí milovníky přírody, ale také ukážou do hloubky problémy z nové perspektivy i nadšeným ekologům.

Jezinkabezinka
17.09.2018 5 z 5

Krásně napsané jak je vše provázané se vším a že lidský život je příliš krátký a v rámci planety i nepatrný.

Ellis
12.08.2018 4 z 5

Tak ale jo, nakonec celkem dost zajimave. Porad mam ale na prvnim miste Tajny zivot stromu. Ale tuto muzu doporucit, nudit se nebudete :)

Jandýs
21.06.2018 5 z 5

Úžasná kniha! Miluji chození do přírody a po přečtení téhle knihy můj pohled na ni získává zcela nový rozměr. Nemám víc slov, krásně to vystihl první komentář :-)

efka.saf
05.06.2018 5 z 5

Sice mi ještě pár stránek do konce knihy chybí, ale již teď vím, že kniha je naprosto unikátní! Je to fascinující souhrn informací ze světa přírody, o kterých našinec nemá povětšinou ani zdání. Je až neuvěřitelné, jak spolu souvisí věci, které bychom do spojitosti normálně nikdy nedali (jeřábi sabotují výrobu šunky ve Španělsku? Ale ano :)), i když každý, kdo se nad tím aspoň trochu zamyslí, musí dospět k názoru, že všechno v přírodě je dokonale provázané. Jak jsou ale tyto spojnice úzké a různorodé, to nám právě "lehce" nastínil P. Wohlleben (píši lehce, protože skutečnou provázanost určitě nikdy nedostaneme šanci poznat). V podstatě vše je součástí nějakého ekosystému a autor se nám snaží ukázat, že jakékoliv narušení tohoto ekosystému může pro nás mít fatální následky. Krásně vysvětluje, proč jsou některé druhy zvířat a rostlin ohrožené nebo proč má u nás kůrovec takové zně.

Když se rozhlédneme kolem sebe, např. na teplotní šílenosti, které nám aktuálně dávají pocítit svoji sílu, by nám už konečně mělo plošně dojít, že i když se člověk neustále snaží tvářit, že to umí vymyslet líp a ekonomičtěji, než ta "tupá" příroda, opak je pravdou a otázka zní, jestli pro nás existuje ještě nějaká cesta zpět. Za všechny ty miliony a miliony rozmanitých druhů rostlin, živočichů, hub či těch nejmenších z nejmenších, co s námi žijí na této krásné modré planetě, doufám, že ano.

ekologie příroda ekosystémy

Peter Wohlleben
německá, 1964
2016  90%Tajný život stromů
2017  81%Citový život zvířat
2018  84%Moudrost lesa
2018  89%Tajná síť přírody
2017  77%Les - Návod k použití

Kniha Tajná síť přírody je v