Syn

Syn https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223343/bmid_syn-zdZ-223343.jpg 4 2534 522

Sonny je navonok poslušný väzeň. Odsúdili ho v osemnátich rokoch za dve brutálne vraždy, ktoré nespáchal. V modernej väznici, z ktorej sa údajne nedá ujsť, slúži ostatným väzňom ako spovedník a dáva im rozhrešenie. Hlavný inšpektor Šimon Kéfas je policajt zo starej školy. Sonnyho otec bol jeho kolega, kým nespáchal samovraždu. V liste na rozlúčku sa priznal k rozsiahlej korupcii. Sonny ho dovtedy vnímal ako dokonalého človeka, pre Šimona bol blízky priateľ. Ten list však obrátil ich svety naruby. Všetko sa zmení, keď jedna z väzenských spovedí odkryje ďalšie otcovo tajomstvo. Sonny utečie z väzenia a honba za pravdou a spravodlivosťou sa začína.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Sønnen , 2014

SedllY
08.08.2016 3 z 5

První kniha od J. Nesbo a já byl zklamán. Od knihy, kterou všichni tak vychvalují, jsem čekal o dost více. Postavy mě nijak nezaujaly, děj se skoro po celou knihu táhl a závěr nebyl o moc lepší a některé části mi přišly dosti nedomyšlené. Vězeň uteče z věznice a vklidu si chodí do starého domu, kde vyrůstal?.. :D
3,5/5 :)

N10Tikky
01.08.2016 4 z 5

Dobré to bylo. Snad jen slabší konec tomu ubírá jednu hvězdičku. :)

trudoš
30.07.2016 5 z 5

Po zklamání Přízrakem a Policií mě Syn ubezpečil, že Jo Nesbø ještě nepatří mezi múzou vycucané spisovatele. Oproštění se od série Harry Hole, je v tomhle případě plus, protože nové postavy jsou skutečně příjemným oživením. A to jak samotný Sonny Lofthus zamrznutý v 90. letech, tak i vyšetřovatelé Šimon Kéfas a Kari Adelová, kde skvěle funguje princip starého vlka a mladé gazely.
Podobně sympatickým dojmem na mě působila jednoduchá zápletka vystavěná v duchu filmu Přání smrti, která nesklouzává k překombinovaným klišé. I když je děj poměrně lineární, bavil od první do poslední stránky a vůbec nevadilo, že jich bylo pět set.
Přesto jsou dva body, které bych vytknul. Hrdinovi příliš okatě všechno prochází, takže brzy mizí prvek napětí a autorova snaha mě přesvědčit, že po dvanácti letech píchání heroinu stačí na pár dní přestat a hned je z vás rys s IQ 130 bojující se zločinem, nepadla na úrodnou půdu. Ale beru v potaz uměleckou licenci, třebaže je v porovnání s realitou docela tristní.

irefir
29.07.2016 4 z 5

Četla jsem téměř všechny autorovy knihy a tato pro mě patří k nejlepším.

jozka_II
18.07.2016 4 z 5

V pulce knihy jsem mel pocit jako by mel Simon byt nahradou za Harryho, autor ovsem dostal sve povesti a zakroutil dej velmi zajimavym smerem. U mne dobry...

Briv
18.07.2016 5 z 5

Toto byla má první kniha od Nesba a ze začátku jsem z ní nebyla dvakrát nadšená. Musela jsem si zvykat, jakým způsobem je napsaná. Ale po tomto "seznámení" to šlo výborně. Hlavní postavy mě dostaly. Zaujalo mě to, jak se u postav prolínaly jejich kladné a záporné povahy i činnosti, které prováděly.
Před Martou klobouk dolů, že do toho šla. A za konec moc děkuju. Rozhodně si přečtu i další knihy od Nesba. Ví, jak na mě - lišák jeden:).

katule1992
07.07.2016 5 z 5

Moje pocity na začátku čtení byly velice smíšené. Nemohla jsem se do děje dostat. Pořád jsem se musela vracet na začátek, abych si připomněla, jak se kdo jmenuje a o kom se vlastně mluví. Ale jakmile jsem se prokousala začátkem a všemi jmény, děj ubíhal jako po másle.
Přestože nám sám autor hned od začátku odhalil samotného aktéra děje i na konci knihy nás čeká velké překvapení. Toho jsem si nesmírně vážila, jinak by kniha byla asi o ničem. Ale Jo Nesbo přesně ví, jak na čtenáře.
Syn na mě působil skoro jako novodobý Monte Christo, který se mstí za své křivdy. A vlastně je to i svým způsobem tak. Jen náš hlavní hrdina uteče z vězení, bere drogy a po každé vraždě brečí.
Kniha je rozdělena celkem do 5 hlavních částí, ve kterých se postupně uchylujeme do finále Jednotlivé kapitoly jsou spíše kratší a díky tomu děj rychleji utíká. Jednotlivé přechody nejsou ani násilné takže opravdu suprové čtení.
Za mě tedy rozhodně plný počet a snad se příští měsíc vrhnu také na Netopýra, první díl z jeho slavné série o Harrym Hallu

Odehnalka
06.07.2016 5 z 5

Asi to nejlepší, co jsem od Nesba četla! Bez pochyby pět hvězdiček, protože tahle kniha byl super literární zážitek.

Sási
05.07.2016 3 z 5

Jsem zvědav, kdo ve filmu ztvární Sonnyho a Dvojče. Já jen doufám, že to kluci filmařský neposerou, protože kniha určitě stojí za přečtení. Je teda trochu zvláštní, že člověk, co střílí 12 let herák, si najednou povodí mafii, ale budiž. Je to kniha, která svůj účel splnila a koupě vůbec nelituju :)

Smiragl
03.07.2016 5 z 5

Bezva!

SimonaP
30.06.2016 5 z 5

Přečetla jsem všechny knihy( kromě dětských) od tohoto autora a tahle je po Lovci hlav moje nejoblíbenější. Přečetla jsem ji jedním dechem.

Ruzaaa
29.06.2016 5 z 5

První knížka od Nesba, co jsem měla čest číst. Moc se mi příběh líbil, přišel mi originální, krásně se četl a odsejpalo to. V Synovi se mi ani nestalo to, že by mi trvalo se začíst. Docela si dokážu představit i film, který by byl natočen na motivy tohoto příběhu. Ač nejsem velký čtenář detektivních příběhů, tento mě skutečně dostal a navnadil na další Nesbovy knihy.

astroweb
29.06.2016 5 z 5

Zdaleka nejlepší Nesbo, co jsem četl. Pro zajímavost - nejhorší byl, připomínám, Sněhulák.
Tohle byl opravdu skvělý příběh, trochu připomínal moderního Monte Christa.

withoutchild
27.06.2016 4 z 5

Trochu jiná kriminálka od Nesbø, protože tentokrát víme kdo je vrah už od samého začátku. Ač se jedná o mého oblíbeného spisovatele, měl jsem problém se do toho začíst, a povedlo se mi to až na potřetí, a kupodivu se to pak četlo samo. Sonny je každopádně neohrožen, a ze všeho vyvázne, což je trochu pritazene za vlasy, ale budiž. Závěr mě nijak nevzal, všechno se vysvetlilo, a kdo je levák jsem tak nějak už dopředu tušil.

Nikki.Jukki
26.06.2016 5 z 5

Napínavý, skvěle promyšlený příběh plný překvapení, který se četl velice rychle. Do poslední chvíle čekáte, co přijde a čekat se vyplatí. Ke konci do sebe vše hezky zapadá jako skládačka, některé rozhovory získají jiný význam a i přes poměrně velké množství postav se dá v knize dobře orientovat. Vřele doporučuji. :)

Mesič
14.06.2016 5 z 5

Naprostá bomba, tedy jako vždy. Když jsme četla o čem kniha bude, tak jsem si říkala, že to bude šílená blbost, ale ve finále se z toho vyklubala kniha se zajímavým tématem. Moc se mi líbilo, jak některé dialogy zpětně dostávaly úplně jiný význam nebo ho člověk teprve v těch pravých souvislostech pochopil. Knihu si Nesbo dobře promyslel. Vřele doporučuji!

rene6927
13.06.2016 5 z 5

"Boží kniha" Skvěle propracované. Napnutej jsem při tom byl jako kšandy.

tola
13.06.2016 5 z 5

Napínavý příběh, který Vás strhne s sebou. Svět drog, a hlavně pomsty.

Rawar
12.06.2016 5 z 5

Velká paráda. Zmlsaný Detektivem - inspektorem Jackem Cafferym jsem vyzkoušel něco jiného a nadšení neskrývám.

Sony je velký člověk, s obrovským srdcem a perfektní charakter, pro mstitele, vykonavatele božího soudu.
Šimon Kéfas zase přesně ten typ poldy, kterého mám rád, s temnou minulostí a nelehkým bytím.

Když jsem tenkrát přečetl Netopýra a řekl jsem si, že Nesbově vábení tentokrát nepodlehnu, slíbil jsem, že mu dám ještě šanci. Dobře jsem udělal. Četlo se to samo, bylo to sakramentsky napínavé a opravdu jsem do poslední chvíle netušil, kdo je vlastně pověstný levák. Má detektivní intuice mě tady zklamala...nebo jsem si možná nedokázal připustit fakt, že by to mohl být opravdu on.

Na druhou stranu, nakonec se všechno vysvětlí a to je jedna z věcí, ze které jsem převelice nadšen a zároveň lehce zklamán. Nadšen, protože otevřených konců a prostorů k dohadům, najdeme v podobné literatuře víc než dost a rozčarován, protože tohle byl asi jediný příběh Syna a Šimona. Bylo to velké a skvělé dobrodružství...

helusa2
11.06.2016 5 z 5

První kniha pro dospělé - detektivka - od Nesbø, kterou jsem četla. (Proktora jsme s dětmi přečetli celého a milujeme ho.)
Sice je mi ze všech těch vražd ještě teď trochu šoufl... ale napsáno brilantně! Styl mi lehce připomíná R. Galbraitha (alias J.K. Rowling) a to já ráda.
Téma dobra a zla, co je správně a co ne - to je vděčné a věčné téma. Ano, lze držet palce vrahovi... I když - co je vražda a co hrdelní trest, že? ;-)
Určitě jsem po knížce od Jo Nesbø nesáhla naposledy!