Svět včerejška

Svět včerejška https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15087/bmid_svet-vcerejska-gQH-15087.jpg 5 194 43

Podtitul: Vzpomínky jednoho Evropana Své paměti napsal významný rakouský prozaik v brazilském exilu krátce před svou smrtí. Zachytil v nich neopakovatelný svět Rakouska-Uherska před první světovou válkou, řadu významných evropských kulturních osobností, atmosféru let dvacátých a tíživý soumrak let třicátých po nástupu Hitlera k moci. Druhé vydání čtenářsky úspěšné knihy vychází v nové grafické úpravě. Překlad Eva Červinková.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Torst

Die Welt von Gestern , 1942

Gizminek
14.03.2013 5 z 5

Tuto knihu velice doporučuji všem, kteří chtějí pochopit události, které vedly k první a druhé světové válce (a to nejen z politického hlediska, jak je běžně vykládáno v učebnicích dějepisu). Kniha je napsaná velice citlivým způsobem, a to bez zdlouhavého popisovaní. Z celé knihy dýchá autorova láska k literatuře, kultuře a životu, na druhé straně popisuje jeho zvyšující se zklamání a bezvýchodnost z dané situace. Celé toto vyprávění velice emocionálně umocňuje fakt, že je to poslední autorova kniha, po které spáchal, i se svou druhou ženou, sebevraždu. Válka vzala životy mnohým lidem a dalším vzala iluze a sílu žít. Ve jménu této ztracené generace bychom si měli neustále připomínat důležitost míru, tolerance a lásky na zemi.

mrksik
13.03.2012 5 z 5

Nesmierne depresívne lúčenie sa so svetom, plné ľútosti nad zmarom dneška a naivitou včerajška.

Zweig, človek, ktorý celý život písal o minulosti, aby osvetlil budúcnosť, sa retrospektívne vracia k momentom vo svojom živote, kedy napriek svojim znalostiam nebol schopný poznať prichádzajúce zlo. Ako keby bola táto kniha varovaním, ako keby sa nám autor snažil povedať: "Nespite! Nerobte tú istú chybu ako my!" Ako keby sa nám snažil ukázať, že nech sa cítime akokoľvek príjemne, akokoľvek pohodlne, akokoľvek komfortne tam, kde práve sme, nech si myslíme, že nám sa predsa žiadne nešťastie stať nemôže, tak sa skrátka prostoducho mýlime. Vojna?! V našej civilizovanej spoločnosti? Veď to znie smiešne!

Snáď tak smiešne, ako to muselo znieť ľuďom pred prvou svetovou vojnou. Zweigovo brilantné memento mortis.

Zdendin
04.12.2011 5 z 5

Kniha líčí autorův život za Rakouskouherska a mezi válkami. Je odpůrcem války obecně. Zmiňuje velký počet jmen známých i méně známých autorů a osobností doby se kterými se většinou přátelil. Historicky i osobně popisuje změnu doby napříč celou společností v přelomu 19. a 20.stol. V knize rozebírá příčiny i důsledky I.světové války. Nepoukazuje pouze na zbytečnost válečného konfliktu, nýbrž čtenáři jako očitý svědek nenásilně podsouvá otisk tehdejších událostí a hořkost nastávající doby, jinak než je známo z učebnic dějepisu. Žil v letech 1883-1942. Svůj život zakončil sebevraždu. Toto je jeho poslední kniha.