Dědička

Když bylo Wendy pouhých šest let, matka se ji pokusila zabít. Tvrdila jí, že je monstrum. O jedenáct let později se Wendy začíná obávat, že matka měla tehdy možná pravdu. Dochází jí, že asi není tím, kým si po celý život myslela, že je. Toto poznání jí pomáhá odhalit Finn Holmes. Finn, záhadný spolužák, zprvu Wendy jen neustále pozoruje. Něco na něm Wendy neskutečně přitahuje, ale zároveň děsí. S jeho pomocí se dozví i pravdu o sobě a svém životě: Jako miminko byla zaměněna s jiným dítětem, chlapcem. Ještě v šoku se Wendy vydá s Finnem za svou pravou matkou. Netuší ale, co ji tam čeká... Nový domov Wendy nutí nechat dosavadní život za sebou, zapomenout na školu jí problém nedělá, ale jak se vypořádá se ztrátou svého bratra a tety? Wendy se musí poprat se svým novým údělem a s tím, že ani u své pravé matky nenajde city, které celé dětství tak moc postrádala. Co když bylo vše ve vašem životě postaveno na lži?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141891/big_dedicka-IwG-141891.jpg 4.1519

Svět Tryllů / Trylovia 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež

Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)

Switched, 2010

Kniha Dědička

Dela90

Knížku jsem četla poprvé v roce 2014. A i teď jsem se utvrdila v tom, že ač je knížka daleko pro mladší ročníky - tak se mi ten příběh o podvržencích, stopařích, královské rodině děsně líbí. Čte se to naprosto skvěle. Je tam děj a přitom je to nenáročné čtení, které Vás bude bavit. Wendy je chudák holka, kterou hodili do vody a prostě plav, naštěstí má vedle sebe ochránce Finna, do kterého jsem se zamilovala. Je to prostě fantasy příběh, který Vás vtáhne do svého děje Tryllů, stopařů, mänskligů, členů Vittry, plný napětí, akce, náznaků romantiky a magie. Prostě super čtení.

emilieselden

Knížka mě bavila. Zvlášť začátek se slibně rozjížděl ale pak to nějak ustrnulo a nic extra se nedělo. Konec naznačil, že pokračování by mohlo být slušné a stálo by za to.

lenka7679
20.05.2021

Nechápu, kde se tu vzalo tak vysoké hodnocení. Celé je to špatné, není v tom žádná hloubka, ani cit. S postavami nesympatizuji, jsou buď špatné, nebo špatně vykreslené.

vladka16
09.05.2021

Začala jsem číst ze zvědavosti a byla jsem zvědavá až do konce. Tak že musím přečíst i pokračování,fajn čtení.

AniDi
09.04.2021

Naprosté překvapení, úžasná fantasy. Knihy (hodnotím všechny 3 knihy série) plné dobrodružství, silných postav včetně hlavní hrdinky, romantická linka méně předvídatelná a překrásná. Málem jsem se ke čtení právě této série nedostala, jelikož eknihy už nejsou k sehnání (tištěné knihy nečtu vůbec) a byla by to opravdu velká škoda. Dávám plný počet a dle mého zaslouženě. Přečtu rozhodně znovu.

30.07.2020

Úžasná kniha, předčila mé očekávání.

Pedruska01
15.07.2020

Potřebovala jsem něco jednoduchého, nenáročného, s fantasy prvky a méně stránkového. To všechno mi tahle kniha dala. Je pravda, že jsem ji měla na seznamu několik dlouhých let. A dřív jsem možná paradoxně přečetla takové rádoby pokračování - Kroniky Kaninu, které se mi líbily. Takže konečně přišla doba se na tuto knížku podívat. Hrozně dobře a neskutečně rychle se četla, splnila moje očekávání, milá oddechovka, která mi neskutečně bodla.
Hlavní hrdinka Wendy mi ze začátku přišla jako neskutečně rozcapený spratek, ale postupem času a stránek klidnila hormon a já můžu říct, že jsem si ji oblíbila. Taky být na jejím místě, tak mám hromadu otázek, trvám si na nich a možná bych spáchala nějaký útěk hned zkraje, protože ne zrovna hezky se chovali. Wendy ale dělala opak, když už otázku měla, tak se nechala prostě odbýt. Nestála si za tím, že potřebuje odpovědi, že potřebuje rozumět tomu světu, kultuře, Tryllům kolem sebe. Každý odkazoval na každého, ale ve výsledku nic. Hodili ji do neznámých a poněkud krutých vod a ona se smířlivě snažila plavat. Tomu jsem fakt nerozuměla.
Druhý hrdina Finn byl sympaťák a líbilo se mi jeho konání. Neměla jsem proti němu výtku a nejspíš jsem mu trochu propadla.
Těm dvou, aspoň v tomhle díle moc štěstí nepřálo, a to hned z několika důvodů - někdy ty důvody jsou praštěné, protože opravdu překážkou nejsou. Jednalo by se jen o předsudky, a bohužel, ty vládnou společností. Takže pevně doufám, že se to změní, obrátí, protože moje romantická duše, byla tímhle jejich příběhem něžně pohlazena a chce být potěšena zase a dál.
Oblíbila jsem si Matta a Rhyse - každý je jiný a přesto jsou úžasní v tom, co dělají pro lidi, co mají rádi a záleží jim na nich. Co se týče Elory... ano, ještě pořádně nevíme, co v ní je, co má za lubem a tak, ale prostě ne, neměla jsem ji ráda, příčilo se mi to její chování vůči všem, ale především vůči Wendy. To bylo prostě špatně. Hrozně.
Když tam byl nastíněný způsob a princip života a "zvyků" Tryllů, pozastavila jsem se nad tím, protože to bylo neuvěřitelné parazitování, prospěchářství a drzost. Wendy se kvůli tomu naštvala a já s ní nemohla nic jiného než souhlasit. Nelíbilo se mi to. Co dělali "rodiče" svým potomkům a kvůli čemu to dělali. Na jednu stranu to chápu - ze strany Tryllů - i když!, ale jako člověku se mi to příčí.
Celý příběh se mi vážně a kupodivu líbil. Měl většinou spád a pořád se něco dělo, ačkoliv by se mohlo zdát, že to je jen taková hloupůstka. Nemohla jsem knihu odložit a musela jsem jí dát za jeden den. Hrozně mě potěšilo, že to se mnou kniha dokázala, protože jsem to skutečně potřebovala, po knihách, které mě potrápily. Skončilo to hodně zajímavě a díky tomu se těším na pokračování. Hodlám ho vzít do ruky velmi brzy. Pevně doufám, že bude skvělý jako tento začátek.
Kniha obsahuje ještě malinkou povídečku o čtyřech kapitolách a je z druhého "nepřátelského klanu". Za mě rozhodně zajímavé. Pohled z druhé strany nebyl špatný, jenže to ve mě vyvolalo několik otázek. Doufám, že budou zodpovězeny následovně v pokračování, jinak by to pak nemělo smysl. Každopádně musím doporučit. Líbilo se mi to, bavilo mě to, dalo mi to to, co jsem zrovna potřebovala. Takže plné hodnocení a vy ostatní, směle do toho. :)

Majka1979
28.06.2020

Pre mňa perfektný začiatok trilógie, určite stálo za to si ju kúpiť, život mladej princeznej a jej osud ma veľmi zaujal a už teraz sa teším na druhú časť :)