Dědička

kniha od:

Dědička https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141891/bmid_dedicka-IwG-141891.jpg 4.1 540
Koupit Koupit eknihu Bazar

Když bylo Wendy pouhých šest let, matka se ji pokusila zabít. Tvrdila jí, že je monstrum. O jedenáct let později se Wendy začíná obávat, že matka měla tehdy možná pravdu. Dochází jí, že asi není tím, kým si po celý život myslela, že je. Toto poznání jí pomáhá odhalit Finn Holmes. Finn, záhadný spolužák, zprvu Wendy jen neustále pozoruje. Něco na něm Wendy neskutečně přitahuje, ale zároveň děsí. S jeho pomocí se dozví i pravdu o sobě a svém životě: Jako miminko byla zaměněna s jiným dítětem, chlapcem. Ještě v šoku se Wendy vydá s Finnem za svou pravou matkou. Netuší ale, co ji tam čeká... Nový domov Wendy nutí nechat dosavadní život za sebou, zapomenout na školu jí problém nedělá, ale jak se vypořádá se ztrátou svého bratra a tety? Wendy se musí poprat se svým novým údělem a s tím, že ani u své pravé matky nenajde city, které celé dětství tak moc postrádala. Co když bylo vše ve vašem životě postaveno na lži?... celý text

Série:

Svět Tryllů / Trylovia 1.


Žánr:
Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fortuna Libri (ČR)
Originální název:

Switched , 2010


více info...

Komentáře (109)

Komentáře 109 Recenze 9

E.T.007
E.T.007
14.06.2023 4 z 5

Príjemná trilógia, ktorá stojí za prečítanie. Hlavne keď máte chuť nechať sa len unášať na krídlach fantázie svetom nadprirodzena, nič neriešiť a iba relaxovať.

wotana
wotana
26.05.2023 3 z 5

Je to fantasy pro mládež a tak jsem to taky brala. Už to dávno není moje věková skupina, ale čte se to dobře a příběh je fajn, takže jdu na 2.díl.


klmonkaa
klmonkaa
25.01.2023 1 z 5

Uff... Puberťaci. :-D Young adult, ale čo to tým mladým ľuďom malo dať, netuším... Slabá kniha.

kalinka99
kalinka99
11.12.2022 4 z 5

Přesně jak naznačuje žánr je to spíš fantasy pro děti a mládež, tudíž je to nenáročný a trochu jednodušší příběh plný nadpřirozených bytostí

Dela90
Dela90
08.03.2022 5 z 5

Knížku jsem četla poprvé v roce 2014. A i teď jsem se utvrdila v tom, že ač je knížka daleko pro mladší ročníky - tak se mi ten příběh o podvržencích, stopařích, královské rodině děsně líbí. Čte se to naprosto skvěle. Je tam děj a přitom je to nenáročné čtení, které Vás bude bavit. Wendy je chudák holka, kterou hodili do vody a prostě plav, naštěstí má vedle sebe ochránce Finna, do kterého jsem se zamilovala. Je to prostě fantasy příběh, který Vás vtáhne do svého děje Tryllů, stopařů, mänskligů, členů Vittry, plný napětí, akce, náznaků romantiky a magie. Prostě super čtení.

emilieselden
emilieselden
05.02.2022 4 z 5

Knížka mě bavila. Zvlášť začátek se slibně rozjížděl ale pak to nějak ustrnulo a nic extra se nedělo. Konec naznačil, že pokračování by mohlo být slušné a stálo by za to.

lenka7679
lenka7679
20.05.2021 2 z 5

Nechápu, kde se tu vzalo tak vysoké hodnocení. Celé je to špatné, není v tom žádná hloubka, ani cit. S postavami nesympatizuji, jsou buď špatné, nebo špatně vykreslené.

vladka16
vladka16
09.05.2021 5 z 5

Začala jsem číst ze zvědavosti a byla jsem zvědavá až do konce. Tak že musím přečíst i pokračování,fajn čtení.

AniDi
AniDi
09.04.2021 5 z 5

Naprosté překvapení, úžasná fantasy. Knihy (hodnotím všechny 3 knihy série) plné dobrodružství, silných postav včetně hlavní hrdinky, romantická linka méně předvídatelná a překrásná. Málem jsem se ke čtení právě této série nedostala, jelikož eknihy už nejsou k sehnání (tištěné knihy nečtu vůbec) a byla by to opravdu velká škoda. Dávám plný počet a dle mého zaslouženě. Přečtu rozhodně znovu.

123719
123719
30.07.2020 5 z 5

Úžasná kniha, předčila mé očekávání.

Pedruska01
Pedruska01
15.07.2020 5 z 5

Potřebovala jsem něco jednoduchého, nenáročného, s fantasy prvky a méně stránkového. To všechno mi tahle kniha dala. Je pravda, že jsem ji měla na seznamu několik dlouhých let. A dřív jsem možná paradoxně přečetla takové rádoby pokračování - Kroniky Kaninu, které se mi líbily. Takže konečně přišla doba se na tuto knížku podívat. Hrozně dobře a neskutečně rychle se četla, splnila moje očekávání, milá oddechovka, která mi neskutečně bodla.
Hlavní hrdinka Wendy mi ze začátku přišla jako neskutečně rozcapený spratek, ale postupem času a stránek klidnila hormon a já můžu říct, že jsem si ji oblíbila. Taky být na jejím místě, tak mám hromadu otázek, trvám si na nich a možná bych spáchala nějaký útěk hned zkraje, protože ne zrovna hezky se chovali. Wendy ale dělala opak, když už otázku měla, tak se nechala prostě odbýt. Nestála si za tím, že potřebuje odpovědi, že potřebuje rozumět tomu světu, kultuře, Tryllům kolem sebe. Každý odkazoval na každého, ale ve výsledku nic. Hodili ji do neznámých a poněkud krutých vod a ona se smířlivě snažila plavat. Tomu jsem fakt nerozuměla.
Druhý hrdina Finn byl sympaťák a líbilo se mi jeho konání. Neměla jsem proti němu výtku a nejspíš jsem mu trochu propadla.
Těm dvou, aspoň v tomhle díle moc štěstí nepřálo, a to hned z několika důvodů - někdy ty důvody jsou praštěné, protože opravdu překážkou nejsou. Jednalo by se jen o předsudky, a bohužel, ty vládnou společností. Takže pevně doufám, že se to změní, obrátí, protože moje romantická duše, byla tímhle jejich příběhem něžně pohlazena a chce být potěšena zase a dál.
Oblíbila jsem si Matta a Rhyse - každý je jiný a přesto jsou úžasní v tom, co dělají pro lidi, co mají rádi a záleží jim na nich. Co se týče Elory... ano, ještě pořádně nevíme, co v ní je, co má za lubem a tak, ale prostě ne, neměla jsem ji ráda, příčilo se mi to její chování vůči všem, ale především vůči Wendy. To bylo prostě špatně. Hrozně.
Když tam byl nastíněný způsob a princip života a "zvyků" Tryllů, pozastavila jsem se nad tím, protože to bylo neuvěřitelné parazitování, prospěchářství a drzost. Wendy se kvůli tomu naštvala a já s ní nemohla nic jiného než souhlasit. Nelíbilo se mi to. Co dělali "rodiče" svým potomkům a kvůli čemu to dělali. Na jednu stranu to chápu - ze strany Tryllů - i když!, ale jako člověku se mi to příčí.
Celý příběh se mi vážně a kupodivu líbil. Měl většinou spád a pořád se něco dělo, ačkoliv by se mohlo zdát, že to je jen taková hloupůstka. Nemohla jsem knihu odložit a musela jsem jí dát za jeden den. Hrozně mě potěšilo, že to se mnou kniha dokázala, protože jsem to skutečně potřebovala, po knihách, které mě potrápily. Skončilo to hodně zajímavě a díky tomu se těším na pokračování. Hodlám ho vzít do ruky velmi brzy. Pevně doufám, že bude skvělý jako tento začátek.
Kniha obsahuje ještě malinkou povídečku o čtyřech kapitolách a je z druhého "nepřátelského klanu". Za mě rozhodně zajímavé. Pohled z druhé strany nebyl špatný, jenže to ve mě vyvolalo několik otázek. Doufám, že budou zodpovězeny následovně v pokračování, jinak by to pak nemělo smysl. Každopádně musím doporučit. Líbilo se mi to, bavilo mě to, dalo mi to to, co jsem zrovna potřebovala. Takže plné hodnocení a vy ostatní, směle do toho. :)

Majka1979
Majka1979
28.06.2020 5 z 5

Pre mňa perfektný začiatok trilógie, určite stálo za to si ju kúpiť, život mladej princeznej a jej osud ma veľmi zaujal a už teraz sa teším na druhú časť :)

nikiss76
nikiss76
21.06.2020 2 z 5

Spoilery
Tohle bylo opravdu čtení pro náctileté. Kniha je zde velmi dobře hodnocená, čemuž úplně nerozumím. Prvním a velkým problémem je hlavní hrdinka, která nemá snad žádnou zajímavou povahovou vlastnost, možná tak čtenáře otrávit.
Dalším úskalím je dějová linie. Wendina rozpolcenost, házela s dějem dvěma směry - chci být doma a chci být ve světě trylle. Takže celou knihu Wendy utíká sem a tam a do toho jí někdo zachraňuje nebo unáší.
Kniha má tři díly, bohužel tuším, že i ty budou ve stejném duchu. Za mne zklamání.

Ewiczka
Ewiczka
09.06.2020 2 z 5

(SPOILER) Jsem na tenhle žánr už dost stará, ale i tak ho poslední dobou dost čtu :D No, kniha je kupodivu svižná a dobře se čte, ALE je tam obrovská hromada věcí, která průměrného čtenáře otráví až znechutí a jsou to celkem značné nelogičnosti a do očí bijící faily, jako by kniha a celá série potřebovaly ještě několik zkušebních čtenářů k doladění hluchých, hloupých a nelogických míst :) Ať už teda protivná hlavní hrdinka, která se ale jako kouzlem promění z ukňourané, výbušné, protivné, nezodpovědné puberťačky v nesobeckou, moudrou královnu... nebo mnohdy zkratkovité líčení situací i okolí, ale hlavně klíčových okamžiků - třeba její setkání s otcem (spoileruju?) kde to celé působilo neúplně, nebo vůbec celá situace odchodu od lidí k matce, kdy se sice neustále vztekala že jí nikdo nic neříká a neodpovídá na otázky, ale taky žádné otázky ani nedávala a dělala jen co se jí řeklo nebo se očekávalo najednou kupodivu bez zásadních vzpour a problémů, oproti předchozímu průserářskému životu... Prostě hodně nedotažené, že jsem se často vztekala jestli si ze mne autorka nedělá srandu, ale i tak se to celkově četlo docela dobře.

Borufka_9
Borufka_9
21.03.2020 2 z 5

Taková zahraniční Lenka Lanczová zasazená do zahraniční fantasy. Neurazí, je čtivá (oproti Lanczové ale ne moc vtipná), ale rozhodně nenadchne.

Tridenti
Tridenti
15.11.2019 3 z 5

Číst knihu tak o 5 let mladší, řeknu, že je úžasná a nic ji nechybí. Ale dostala jsem se k ní teď, proto řeknu: nic moc se toho nestalo, popisy postav omezený na slova “přitažlivý a atraktivní” a popisy budov na “nádherný a úžasný”, ani celkově napsaný se mi to nelíbilo. Líbí se mi ten nápad, ale zatím to vypadá na nevyužitý potenciál. Zkusím pokračování a uvidím. Tři hvězdičky dávám kvůli čtivosti a nápadu. :)

Elize
Elize
13.10.2019 4 z 5

První díl byl tak trochu seznamovací, za mě málo akce, přesto velmi čtivě napsané a autorka celkem pěkně rozvinula charakter hlavní hrdinky Wendy. Jelikož jsem systém 'podvrženců' znala z autorčiny druhé série Kroniky Kaninu, tak tento díl byl pro mě spíš opáčko. Těším se ale na další díl a hlavně na Lokiho!

zinon
zinon
05.04.2019 3 z 5

Knížka byla čtivá, ale tady asi moje chvála končí. Povaha hlavní hrdinky ze začátku knihy byla opravdu hodně zarážející...později to bylo vysvětleno a také najednou se již chová jinak. Celé to bylo takové neslané nemastné. Od přečtení dalšího dílu mě to ale neodradilo a jsem zvědavá, jak to bude pokračovat.

Safira55
Safira55
17.03.2019 5 z 5

pekný rychli čtivo

Walris
Walris
21.02.2019 3 z 5

Dopředu upozorňuji, že hodnotím celou sérii 3 dílů...
Ačkoliv zcela jistě nejsem cílová věková skupina musím říct, že na oddechové čtení jsou tyto knížky fajn. Děj docela hezky plyne, i když je trochu jednodušší (první díl byl asi nejméně zajímavý, pak se to pěkné rozjíždí) a některé aspekty celého tohoto smyšleného světa by mohly být podstatně více rozpracované (např. zvláštní schopnosti nebo závěrečná bitva).
Je zde klasický milostný trojúhelník, přičemž zvláštností je, že se druhá hlavní mužská postava objeví až ve 2. díle.. Závěr trochu očekávaný, ale pozitivní, přesně to, co čtenář u těchto "oddychovek" hledá :)

Tanoxiss
Tanoxiss
25.12.2018 3 z 5

Možná už jsem na tento žánr starý, chtěl jsem to přečíst hlavně kvůli fantasy složce než té romantické. Ale ani u jednoho sem nebyl moc spokojen. Skoro až nuda.

andrejci
andrejci
26.07.2018 4 z 5

Rozhodla jsem.e se dát jenom 4 hvězdičky. Autorka prostě mohla hodně věcí víc rozepsat. Například vybavení paláce ,šaty a podobné věci. Jinak se mi to líbilo. Ten svět mám prostě ráda.

verulik196
verulik196
29.04.2018 4 z 5

Dědička byl spíš takový seznamovací díl, věřím, že další bude napínavější :)

ReziEngli
ReziEngli
02.04.2018 4 z 5

Podobných fantasy puberťáren u nás vychází ročně několik, a možná proto mě to tak bavilo. Obecně mám ráda fantasy tématiku, a tohle je z toho staršího soudku, navíc ty problémy se sehnáním .... Za mě to bylo super, i když Finn byl na přesdržku, Elora totálně, Willa byla super, Tove - andílek no a Wendy? Co o ní říct ... taková nijaká, nemastná, neslaná .... Přišlo mi, že si pořád stěžuje ... Doufám, že se to v dalších dílech trochu více rozhoupe ...

Annnysek
Annnysek
24.02.2018 4 z 5

na turo knížku mám hodně smíšené názory, místama mě bavila a byla napínavá a chvíli jsem přemýšlela že čtení vzdám. Kroniky Kaninu mám přečtený všechny 3 a upoutaly mě už od 1. Dílu více ale uvidíme jak budou vypadat další díly :)

185Sera
185Sera
05.11.2017 4 z 5

Taková oddechovka. Finn mě občas dost štve a Elora je strašná. četla jsem ale lepší knihy

Arianne
Arianne
10.10.2017 2 z 5

No, tak to bylo divné. Jako první jsem četla Kroniky Kaninu a nemůžu se rozhodnou, jestli to byl nebo nebyl dobrý nápad. Oproti Bryn byla Wendy neskutečný fracek, tak doufám, že se v dalších dílech trochu sebere. A díky kaninske trilogii jsem aspoň věděla, co se děje a jak ten svět funguje. Tahle kniha byla jen podivnou mozaikou událostí, které jakoby vůbec nepasovaly k sobě, jako špatně poskládané puzzle. A kde se jako najednou vzala ta šílená láska k Finnovi? To už vůbec nedávalo smysl. Nic, svým vhledem do budoucnosti vím, že se autorka vyvinula k lepšímu, tak jdu na další díl a budu doufat, že se všichni vzpamatují a začne to dávat smysl.

Andynka
Andynka
01.10.2017 3 z 5

Hezký příběh, ale trochu mě na něm štvě, že za celou knihu téměř nic nevysvětlili. Tedy kromě napětí a obav o postavy, co s nimi bude. Mě rozčilovalo, že vlastně ničemu nerozumím. Doufám, že v druhém díle se dočkám už vysvětlení.

TerezaMondeková
TerezaMondeková
28.09.2017 3 z 5

Kniha se mi líbila, pěkná oddychovka. Zajímavý nápad, zvrat. Líbila se mi i romantická linka, to jiskření mezi Wandy a Finnem. Těším se na pokračování.

Ulrika
Ulrika
31.08.2017 3 z 5

Docela pěkné oddechové čtení, ale určitě jsem četla už povedenější.

Kitty18
Kitty18
31.07.2017 5 z 5

Krásně napsaná knížka! Můj oblíbený žánr je dívčí román a to tahle knížka splňuje :) Určitě taky oceňuji propojení našeho dnešního světa a jejich smyšleného. I když se mi taky hlavní hrdinka ze začátku nezamlouvala, v dalších dílech se už trochu zlepšila ;)

Tuto sérii jsem jsi přečetla až po Mrazivým ohni a zatím se mi zdá tato serie lepší ale to ještě uvidíme protože jsem ještě nestihla přečíst 2.díl Mrazivého ohně. Tyhle dvě série se odehrávají ve stejném smyšleném světě, rozdíl je pouze časový. Určitě doporučuji přečíst všechny díly této série protože 2.díl této série je ještě lepší než 1.díl ;)

Upozornění: Jestli se chystáte na další díl této série a nepřečetli jste si tu bonusovou kapitolu, rozhodně se k ní vraťte - jsou tam celkem důležité věci, které se budou dále rozebírat v dalších dílech.

Pro ty co se teprve chystají číst přeji příjemné čtení :)

Tenebien
Tenebien
24.07.2017 2 z 5

Wendy je spratek!
Udělala jsem tu chybu, že jsem si Kanin Chronicles přečetla první, takže vím, jak to tak nějak dopadne. Achjo.
Finn forever!
(čteno v originále)

abelmoony
abelmoony
09.07.2017 5 z 5

Jsem si celkem jista, že jsem tuto knihu už někdy v minulosti četla. A jsem ráda, že jsem na ni znovu narazila. Kniha je zajímavá, čtivá. Líbí se mi Wendy, Rhys, Finn i Tove. Těším se až se pustím do dalšího dílu.

BarkaS
BarkaS
21.02.2017 4 z 5

Příjemné čtení s jistými dějovými nedostatky, patří však k tomu lepšímu z daného žánru. Byť je hlavní hrdinka střídavě aktivní a zmítaná okolím, docela to funguje.

PajusenkaB
PajusenkaB
14.01.2017 4 z 5

Dlouho jsem váhala nad tím, jeslti pět hvězdiček, nebo jen čtyři. Nakonec jsme zvolila čtyři.

Kniha mě upoutala zvláštním začátkem. V podstatě se odehrává v dnešní době, do které je zaneseno království Tryllů. Děj je pěkný, hlavní hrdinka divná. Nejdříve se chová jako největší borec a mistr světa a pak nic. Nicméně, děj se dal očekávat. Konec měl rychlý spád, který se mi moc nezamlouval. Nicméně druhý díl si přečtu. Kniha mě i přesto zaujala a jsem zvědavá, jak se to ve druhém a třetím díle roztrhne. Co se mi asi ještě nelíbilo bylo to, jak rozporuplně se chová postava Finna. nejdříve ano, poté ne... Mohlo to být více propracované. Ale i tak se z knihy těším :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
08.01.2017 4 z 5

Až jednou budu znát odpověď na otázku, proč podobné knihy stále čtu, ten den je přestanu číst. Slibuju!

Tahle kniha byla, no já fakt nevím, jaká byla. Dějový nájezd do dalšího dílu (doufám), protože sice se něco dělo, ale ve výsledku se nic nestalo. To je pozitivní. Třeba druhý nebude jenom přemostění a taky se v něm něco stane. Dějově je kniha klasika. A jako vždy finální "akční" scéna moc rychlá (ale to je u ich klasika), tak jsem zvědavá na další díl. A nakonci jsem si říkala: Ty huso, jestli *****, tak tě zabiju nebo si nepřečtu další díl. No, povedlo se a další kniha na mě čeká.

sarahmoon
sarahmoon
03.01.2017 3 z 5

Nenáročná a milá kniha... :o) ale je na ni vidět, že je pro mladší čtenáře.
Mohla být více propracovaná.

Hanulak01
Hanulak01
17.11.2016 1 z 5

Tahle kniha mě... neskutečně zklamala. Zápletka se dala zvládnout lépe. Hlavní hrdinka byla nepříjemná, nesympatická, hloupá a naivní. Co se týče love story, musela jsem každou chvilku zvedat oči v sloup, protože to bylo tak přeslazené a nereálné, že se to nedalo.

Co se týče stylu psaní, od děje mě držel několik kilometrů daleko a překvapit mě dokázal snad jen jednou. Navíc celé to bylo nějak až moc rychlé a jednoduché. Prostě ne, čekala jsem víc.

Nikolka001
Nikolka001
15.09.2016 4 z 5

Na knihu jsem se těšila již od jejího vydání. Příběh mě velice zaujal a pobavil. Ačkoliv není Dědička náročné čtení, nabízí čtenáři mnoho zážitků.

hellena1523
hellena1523
01.09.2016 4 z 5

Klasická YA fantasy - pro věkovou kategorii 13-18 ideální. :-) Nechybí typické znaky pro tento žánr, který se v posledních letech opravdu velmi rozšířil (díky bohu za to, protože dřív to nebylo - já od pohádek přešla k Shakespearovi a další klasice, protože koňské slaďárny nebo Foglar nebylo nic pro mě).
Má to svoje mouchy, o tom není pochyb! Určitě autorce vyčítám, že zprznila klasickou folklorní představu o trollech, coby obludách kradoucích děti, které nechtějí večer chodit včas spát, a na slunci zkamení. To byl přešlap. Kdyby tenhle motiv vynechala, neprznila trolly a zkrátka přišla s tím, že existuje jakýsi "národ" žijící mezi lidmi atd. (nechci spoilerovat), udělala by lépe.
Ale nelituju, že jsem si celou sérii koupila najednou. Jednak byla za super cenu a co si budeme vykládat - v té knihovně vypadá moc pěkně, protože obálky jsou vážně krásné... :-)
Pro mě fajn oddychovka, když chci číst, ale mám starosti a nechce se mi přemýšlet u knihy, nebo prožívat velká dramata hlavních hrdinů, takže další díly určitě budu číst. :-)