Svět podle Garpa

Proslulý román Johna Irvinga líčí život a názory fiktivního spisovatele T. S. Garpa. Jako syn excentrické Jenny Fieldsové, která si usmyslela mít dítě bez manžela, dospívá Garp pod jejím vedením v dosti svéráznou osobnost. Po maturitě odjíždějí s matkou do Vídně, oba se stejným cílem: začít psát. Jenny sepíše svůj životopis Sexuálně podezřelá, kterým se rázem proslaví, a stane se vůdčí autorkou ženského hnutí. Garp zase napíše povídku, aby se mohl oženit s Helenou, ochotnou vzít si jedině spisovatele… ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/62_/62090/svet-podle-garpa-62090.jpg 4.32607

The World According to Garp (1978)

Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Kniha Svět podle Garpa

Adso

Úžasné! Četl jsem ji ve svých šestnácti a poprvé jsem zažil ten pocit, kdy kniha skončí a já nevím, co dělat dál.

Rooseman

Vážně specifické a dost jedinečné dílo. V některých úsecích se dost těžce čte, někdy je až lehce nepoutavé, nicméně zároveň působí tak jedinečným dojmem, že vše ostatní smete ze stolu. Kvalitní kniha pro úzký okruh čtenářů. Ne každého děj chytne, ne každému se povede dočíst do poslední strany, ale vyplatí se. Za mě kultovní klasika, napsaná sama. Čte se, jako by ji John Irving napsal během jednoho večera, což je vždy obrovské plus. Vše působí nadčasovým dojmem, skvělá kniha.

faba

Kdysi jsem to četl a už nevím jestli si to někdy znovu přečtu. Já to tak u knih, které ve mě, v té době četby, nechají silný zážitek, pocit, hloubku a já nevím co ještě... Silná kniha, i když kdo ví co bych napsal dnes. A proto to asi už nikdy nebudu číst. Pozn.: Úplně jsem zapomněl, že v tom autě byl i jeho malý syn. A pak jsem byl překvapen...

Klárai

Jak už tady někdo napsal - Garp je Garp! :)

petrn

Svět podle Garpa je román plný komedie i tragédie, která je ale kolikrát (zejména v období Garpova mládí) popsána takovou lehkostí a humorným podtextem, že se člověk prostě příběhem veze. Příběh samotný i styl psaní mi opravdu sedl, už se těším, až otevřu další knihy od Irvinga!

MikulášV

Naprosto jsem si to zamiloval. Bylo mi hrozně líto když jsem viděl jak ty stránky mizí. Zamiloval jsem si svět podle Garpa

Procentruk66

Nebyla jsem schopná dočíst, po skvělých Pravidlech mostarny velké zklamání. Vlastně jsem od té doby už neměla chuť do žádné Irvingovky.

Teufel158

Nedočetl jsem ji. Přes zjevné kvality je ta kniha pro mě užvaněná a nejde k věci. Uvidíme, třeba se k ní někdy vrátím.

MaKolar

Moje první kniha od Irvinga a musím říct, že mi dlouho zůstane v hlavně. Kniha je náročnější na čtení, ale kdo vydrží bude bohatě odměněn!

Baronkaj

Přečteno už dávno, ale stále je tu se mnou, skvělá knížka. Co napsat, prostě srdcovka :) Garp je Garp.

HanWali
31.12.2018

v polovině jsem to chtěla vzdát, ale nakonec jsem došla ke konci - zajímavá kniha

Peršanka
23.11.2018

Hodnocení? Ne, raději si to přečtěte sami :)

Patapuf
04.11.2018

Je to velmi dobrý příběh a jako takový se hůře čte, ale dlouho vydrží v hlavě.... Příběh sám o sobě je takový občas veselý a občas smutný, ale po přečtení na mě padla velká melancholie, hlavně kvůli ukončení.... mám raději, když si naivně přestavuji, že žijí věčně...

Anulek
28.10.2018

Skvěle čtivá knížka! :)

marhoul
21.10.2018

Garpa jsem vláčela v batohu a tak jsem se nad ním trápila...Až jsem ho dočetla a všechno se to najednou nějak usadilo a já jsem zjistila, že je to opravdu jedna z těch Knih s velkým K. Chtělo si to "odtrpět".

Pavlusa007
15.10.2018

Jedna z nejnudnějších knih, které jsem kdy četla. Jedna postava nesympatičtější než druhá. Vím, že to bylo kvůli nastavení zrcadlu americké společnosti :) atd., ale dočetla jsem jen kvůli čtenářské výzvě.

tygřík2
09.10.2018

Bohužel, nepochopila jsem jednání ani jedné postavy.

hu_87
06.09.2018

Jestli má něco splňovat kritéria pro opravdu divnou knížku, pak je to tahle. Dodneška mě dostává vzpomínka na tu část, kdy jeho matka znásilnila nějakého chlapíka, aby mohla otěhotnět.
Nejméně polovina kniha se mi četla velmi špatně a stálo mě to hodně přemáhání.

Ran
29.08.2018

Někdy mi přišlo, že se autor trochu moc rozepisuje, ale jinak se kniha četla dobře.

dagmar7365
28.08.2018

Svět podle Garpa jsem četla před 20 lety a jak už to tak u mě bývá, zůstal mi jen pocit, že to byla výborná kniha. Tak jsem si ji přečetla znovu, abych si tento dojem zcela oprávněně potvrdila. Svět podle Garpa vyšel před 40 lety, nicméně ani za tu dobu neztratil nic ze své aktuálnosti. Téma feminismu, jinakosti a tupého stádního připojování se k různým aktivitám, bez toho aniž by lidé přemýšleli, proč dělají, to co dělají, je stejně živé jako bylo tehdy. Stejně jako touha T.S. Garpa po obyčejném průměrném životě a bezpečí pro svou rodinu.

jfialova
22.08.2018

Středoškolská kultovka, kterou jsme četli jedním dechem a dlouho o ní diskutovali :-) Filmové zpracování jsem viděla s mnohaletým odstupem a není to ono :-( Mnoho momentů z knihy pořád nosím v hlavě a i když jsem pak od Irvinga přečetla skoro vše, co napsal, Garp je prostě jednička.

Eeli
12.08.2018

Mé dojmy jsou hodně rozpačité. Jako kdyby kniha balancovala na hranici mezi geniálním a šíleným, následkem čehož se musela stát kultovní záležitostí. Tento příběh o životě spisovatele, který "zavrhoval myšlenku, že umění má vůbec nějakou společenskou hodnotu", je hodně nadsazený, ale hlavním znakem je dle mého názoru taková smutná, až tragická grotesknost. Mnoho pasáží se stalo notoricky známými a stály za přečtení, v jiných místech jsem měla pocit, že už to nevydržím a knížku odložím. Protože se jedná o klasiku, jsem ráda, že jsem vydržela, ale jednou a dost...

alzbeta4340
11.08.2018

Román jsem četla jako studentka několikrát a stal se jedním z mých nejoblíbenějších. Teď po letech jsem Garpa poslouchala jako audioknihu a bohužel už mě tak neoslovil. Vlastně se mi nejvíc líbila část z Vídně a Garpova povídka o penzionu, což je přesně to, co mě jako mladou dívku bavilo nejmíň.
Je zajímavé zjistit, jak se může vnímání knihy čtenářem během let změnit. Spíše ze sentimentality dávám 4 hvězdičky.

de_baques
20.07.2018

Po jediném Holdenovi z Kdo chytá v žitě, zde autor představuje celou plejádu vyšinutých jedinců, kteří se stali objetí vzorové idiotky (nikoli v lékařské terminologii) Jenny Fieldsové.

Kniha názorně ukazuje, jak život v takovéto rodině (narušená matka, otec nikde) tragicky ovlivňuje Garpovu povahu a neschopnost normálního života. Zpočátku zajímavý příběh se postupně dostává do roviny, kdy sledujeme osudy skupiny poblouzněných cvoků, kteří mění pohlaví, vyřezávají si jazyky, berou a přátelí se mezi sebou a jsou na svůj stav v podstatě pyšní.

Do toho nám autor jako vycpávku prodává nějaké své jiné nepovedené povídky pod fiktivní značkou T.S. Garpa a z románu se tak stává jakýsi mnohoznačný kompost, ve kterém si zřejmě dle mínění autora má každý najít co ho zaujme. Kniha ve své době jistě šokovala (záměrně - reklama zdarma) a stal se z ní hit, dnes, kdy už ztratila punc originality, jí pomáhá pouze jméno slavného autora.

ypres.bass
15.07.2018

nezvládl jsem to víc jak do půlky

Mirka2778
11.07.2018

Jedna hvězdička za autora, kterého mám poměrně oblíbeného a do odpadu určitě nepíše. Jinak tahle knížka opravdu nebyla pro mě, nepochopila jsem ji, vůbec.

PetrKral
01.07.2018

Dobré, ale místy neuvěřitelně zdlouhavé...

Summer7
27.06.2018

Knihu jsem četla už dávno na střední škole jako povinnou četbu. Takže jsem od ní mnoho neočekávala. Kniha mě nadchla a zamilovala jsem se do ní. Některé situace jsou poměrně absurdní, na druhé straně to jsou situace a události, které nám přináší život a my je neovlivníme.. Postavy jsoi hezky vykresleny a každá má správný charakter. Kniha utíká rychle a děj je pestrý a svižný. Klasika literatury, určitě si ji přečtu jednoi znova. Film je nic moc, ale kniha je vždy lepší. Časem určitě vyzkouším další knihy autora :-)

aliali
20.06.2018

Přečteno v rámci výzvy 2018, nebyl to úplně šálek mé kávy, nicméně věřím, že své čtenáře tahle kniha zcela určitě má.

Frupet
14.06.2018

Kniha plná tragikomických situací a absurdních postav. A z nějakého důvodu to funguje. Knihu jsem četla s chutí. Vlastně nejen knihu autora Irvinga, ale i knihy a povídky autora Garpa.
Při čtení se mi z paměti občas vynořily scény z filmu a především obličej Robina Williamse. Nicméně film byl pouze slabým odvarem knihy. Složité charaktery postav se ve filmu nepodařilo zachytit tak přesně, jak by bylo potřeba k pochopení jejich jednání.