Svedectvo o živote v KĽDR

Svedectvo o živote v KĽDR
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487390/bmid_svedectvo-o-zivote-v-kldr-HGY-487390.jpg 5 3087 3087

Dianie v Severnej Kórei pozorne sledujú médiá a politici na celom svete, napriek tomu sa k nám z tejto krajiny dostáva len veľmi obmedzené a cenzurované množstvo informácií. Kniha koreanistky Niny Špitálníkovej, ktorá prináša sedem rozhovorov so severokórejskými utečencami, preto predstavuje mimoriadne cenný a unikátny príspevok k poznaniu jedného z najtuhších autokratických režimov na svete. Ako funguje severokórejská indoktrinácia? Čo pre tamojšie obyvateľstvo predstavuje trojica zbožštěných vodcov? Aký je rozdiel medzi životom na dedine a v meste? Na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdete odpoveď v strhujúcich výpovediach siedmich silných osobností, ktoré sa rozhodli riskovať vlastný život, utiecť z KĽDR - a spoznať slobodu. Nina Špitálníková (* 1987) vyštudovala kóreanistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej, teraz študuje odbor orálnej histórie – súčasné dejiny na Fakulte humanitných štúdií Univerzity Karlovej. Ako prvá žena zo Západu absolvovala stáž na Kim Il-s?ngovej univerzite v Pchj?ngjangu a svoje zážitky pretavila do knihy Medzi dvoma Kimami (2017). V roku 2021 bola kniha Svedectvo o živote v KĽDR vyznamenaná cenou Magnesia Litera.... celý text

vodovodnice
21.05.2021 4 z 5

Téma KLDR mě dlouhodobě zajímá a tak jsem se na obě knížky od autorky těšila.
Její první knížka o studiu v KLDR mne moc nenadchla, tak jsem se s obavami pustila do její druhé knížky a to už na štěstí bylo lepší.
Zpracování rozhovorů bylo příjemné, líbilo se mi, že se autorka ptala lidí na neběžné věci, třeba na dětství, práci a nešla přímo za "senzací" útěku z KLDR.
Trochu mi občas ve čtení drhlo, když se autorka neudržela a projevila svůj názor, ale chápu, že ne vždy se člověk udrží nestranný.
Knihu jsem si přečetla s velkou chutí. Škoda, že těch rozhovorů nebylo víc.

NelaF
18.05.2021 5 z 5

Strhující a přečtené na jeden nádech, všem doporučuji...

plejtvák
18.05.2021 4 z 5

NINA: ... Je pro vás důležitější Kim Il-sŏng, nebo Bůh?
O MI-RAN: Na to nedokážu odpovědět. Kim Il-sŏng byl jen jeden, Ježíš Kristus je také jen jeden. Mají toho ale hodně společného. Oba dávají naději v těžkých časech.

Svědectví o životě v Korejské lidově demokratické republice je kniha, které se dobře čte, a to i díky přepisu rozhovorů formou dialogů jako v dramatu. Špatně se může někomu číst kvůli brutalitě, která je v ní popisována.

Na knize se mi líbil akademický přístup autorky, která se snaží nesoudit, i když je zřejmé, že na ni každý rozhovor měl velký emocionální dopad. Jako plus uvádím také design knihy doplněné o několik kreslených obrázků v moderním stylu.

Veroba
16.05.2021 5 z 5

Šílené. Při čtení jsem si připadala jako v Orwelově 1984. Akorát že tohle bylo skutečné.

Páájinka
12.05.2021 5 z 5

Úžasná kniha v tom smyslu že jsem se dozvěděla velké množství informací. Toto téma určitě budu nadále objevovat.
Nejvíce mě zaujal příběh poslední staré ženy, která milovala Kim Il-songa i přesto, jak tu zemi vedl, a kam to dopracoval. Z hlediska propagandy je KLDR unikátní země. Příběhy mi připadají jako kniha 1984 v realitě. Člověk má jistou představu o životě v totalitním státu, ale některé odstavce mi teda braly dech.

Terka_v25
07.05.2021 5 z 5

KLDR - země, kde jen pro cestování do sousední vesnice potřebujete úřední povolení. A to je jenom střípek z toho, jak jsou v této zemi kontrolováni všichni a všechno. Bez úplatků se tam neobejdete, věřit druhé osobě to snad ani nejde, perzekuce, indoktrinace ideologií od dětství...A je toho samozřejmě mnohem víc, co se lze dočíst v přepisu sedmi rozhovorů s lidmi, kteří KLDR opustili. Musím pochválit i obálku a ilustrace. Knihu určitě doporučuji pro všechny pro rozšíření povědomí.

jejda.majda
01.05.2021 5 z 5

Věděla jsem, že život v KLDR není žádný med, ale to, co jsem zjistila z rozhovorů v téhle knize, pro mě bylo opravdu ohromující. Neumím si vůbec představit, že takhle může někdo žít ve 21. století. V KLDR se totiž život zastavil před 70 lety.

Z rozhovorů vás mrazí, mnohdy ani nechcete uvěřit tomu, že tohle se opravdu někde na světě děje právě teď. Je to silné čtení, každý rozhovor je úplně jiný a přitom jsou všechny o tom stejném.

Jsem moc ráda, že mám tuhle knihu ve své knihovně a určitě se k ní ještě vrátím.

Stephaniee
01.05.2021 5 z 5

Já smekám. Výborně zpracovaná kniha, která otevírá oči. Doporučuji přečíst hlavně lidem, kteří si stěžujou jak se máme špatně, že nemůžeme do kaváren, kin apod. (V době korony) Knihu určitě nečtu neposledy.

PastorMal13
29.04.2021 5 z 5

Díky této knize jsem si jaksi začal vážit místa, kde žiji... Je neskutečné a neuvěřitelné, že lidé stálé někde žijí jako v 18. století. Nejvíce mě dostala seniorka, která stále přirovnává Kim Ir-sena k Ježíšovi...

mgeisselreiter
28.04.2021 5 z 5

Tomu snad naše mladá generace ani nemůže věřit, ale ti starší, kteří ví, kdo byl Stalin a komunisti, to vstřebají. Je to otřesné a neuvěřitelné, že něco takového v současné době je vůbec možné. Příběhy jsou různorodé a pestré, vidíme tak situaci v KLDR z různých úhlů a směrů. Kniha je oživena pěknými ilustracemi, to se dnes už moc nevidí. Jen mi trochu vadilo, že časové určení je obvykle hodně nejasné (což je vysvětlováno jako ochrana osob). No a u konce knihy korektuře uniklo pár tiskových chyb. Přes tyto drobné výhrady je to i tak na 100%. 28. 4. 2021.

archivářka115
28.04.2021 5 z 5

Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla. Alespoň jsem si udělala částečný obraz, jak to tam vypadá. Nedovedu představit, že bych tam žila. I když u nás (za komunistů) byly problémy, tak se to se Severní Koreou nedá srovnat.
Jsem zvyklá (podle ruské transkripce) používat jméno Kim Ir-Sen. Stále se mi pletlo, že korejské jméno Kim Il-Song vlastně znamená česky Kim Ir-Sen.

IvetKl
20.04.2021 5 z 5

Kniha mě naprosto pohltila. O KLDR jsem měla nějaké potuchy, ale toto předčilo vše. To je jako fakt možné v dnešní době?! To se nejedná o scifi, ale o realitu?! A pořád si říkám, že toto fakt není možné...hrůza!

Kate72
19.04.2021 5 z 5

Stále přemítám, co o knize napsat, těžko se hledají slova. Je mi líto těch lidí, žít celý život ve lžích, strachu, hladu, vůbec si to nedovedu představit, prostě KLDR = vymývárna mozků už od školek. Nedovedu si představit, že bych musela mít doma v obýváku obraz Zemana a chodila by mi domů kontrola jestli mi nevisí na nevhodném místě. A kdyby jo, tak by mě na tuty vyhodili z práce, v lepším případě, protože taky bych mohla skončit s kulkou v hlavě. No to nechceš:(

Vydra57
19.04.2021

Přesvědčivé příběhy o do absurdity dotaženém kultu osobnosti a dokonale nastavené totalitní vládě : špiclování, hlad, strach . Uvnitř KLDR tomu nelze utéct. Skoro geniální počin spisovatelky , protože bez přečtení této knihy člověku spousta věcí nedojde. 50. léta u nás byla jen slabý odvar .

splaty
17.04.2021 5 z 5

Moc zajímavý pohled pod pokličku "nejvyspělejší a nejdemokratičtější" země tohoto světa. Líbila se mi předmluva autorky. Příběhy 7 lidí, kteří měli to štěstí, že vyvázli. Na základě několikrát zmíněného hladomoru musím neustále přemýšlet o tom, zda tam nyní zabíjí covid víc, než hlad. Odpověď se však dozvíme až s odstupem času.

lena.o.knihach
14.04.2021 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR mě nejednou šokovalo.

katasokolov
13.04.2021 5 z 5

Poutavé a zajímavé čtení výpovědí rozmanité skupiny severokorejských uprchlíků. V knize na Vás čeká 7 rozhovorů, přičemž jednotliví respondenti se liší jak svým socioekonomickým původem, tak také jejich vnitřními pocity, které chovají ke KLDR a jejím vůdcům. Rozhodně největší přínos knihy vidím v tom, že můžeme nahlédnout do každodenní reality Severokorejců (historie mě vždycky bavila právě proto, že je psaná lidmi - proto, když jsem kupříkladu psala na škole práci o vzniku anglikánské církve, zajímal mě i názor historiků, kteří se na celý proces dívali právě optikou prostého lidu). Dalším kladem je určitě i postoj autorky, kdy se nesnaží lidi posuzovat ze svého hodnotového systému a “našeho evropského” pohledu.
Knihu rozhodně doporučuji, už jenom z toho důvodu, abychom nedopadli ne/slavně, jako kdysi svého času S. Palinová, bývalá kandidátka na viceprezidentku USA s jejími výroky právě o Korejském poloostrově :-D. Pro ty, kteří mají raději historii a politiku podanou beletristickou formou, mohu doporučit thriller Hvězda severu.

Arsi007
11.04.2021 5 z 5

Autorka v této knize dává prostor sedmi uprchlíkům, kteří vypráví o svém šokujícím životě v totalitou sužované KLDR. O útěcích se zde kvůli bezpečnosti dotyčných nedočtete, což mě na jednu stranu mrzelo, na druhou jsem více než ochotná tuto skutečnost pochopit.

Rozhovory jsou vybrány velmi pečlivě a různorodě. Najdete zde mladou dívku, která žila v Severní Koreji život v nadstandardním luxusu a rodiče, kterým to dodnes vyčítá jí bez jejího vědomí poslali za hranice; důchodkyni, která dodnes věří režimu; muže z velmi nízkého postavení, který pašoval, co se dalo, aby přežil on i jeho nejbližší nebo profesorku na vysoké škole.

Explicitně zde není popsané žádné násilí a vše je napsáno s citem. A ač nejsem naivní a nenosím růžové brýle, přesto jsem často měla pocit, že čtu dystopii z jiného světa a že přeci není možné, aby se něco takového dnes kdekoliv nasvětě dělo.

Doporučuji všem.

IG: @hanybooks

Helmutovooko
09.04.2021 5 z 5

Tak na tuhle knizku jsem se hodne tesil, rozhodne nezklamala. Prestoze jsem jiz neco malo o KLDR slysel, to o cem se tady pise je jeste silenejsi nez si myslite. Doporucil bych precteni kazdemu. Nejen proto, aby vsichni vedeli jak se v KLDR zije, ale protoze kniha umoznuje nahlednout do uvazovani (byvalych) obyvatel zeme. Najdou se mezi nimi i taci, kteri system vlastne schvaluji, veri mu..veri mu v dobre vire..

ilona_1981
08.04.2021 5 z 5

Přečteno za dva dny. Šlo by to rychleji, pokud by člověk pořád jen fascinovaně nezíral a neodkládal knihu s pocitem, že tomu nemůže uvěřit. Nina Špitálníková ví o čem píše, KLDR dobře zná a ptala se v rozhovorech na otázky, na které i mě zajímala odpověď. Výborná kniha.