Svědectví o životě v KLDR

Svědectví o životě v KLDR https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457486/bmid_svedectvi-o-zivote-v-kldr-msu-457486.jpg 5 3048 648

Dění v Severní Koreji bedlivě sledují média a politici po celém světě, přesto se k nám z této země dostává jen velmi omezené a cenzurované množství informací. Kniha koreanistky Niny Špitálníkové, která přináší sedm rozhovorů se severokorejskými uprchlíky, proto představuje mimořádně cenný a unikátní příspěvek k poznání jednoho z nejtužších autokratických režimů na světě. Jak funguje severokorejská indoktrinace? Co pro tamní obyvatele znamená trojice zbožštěných vůdců? Jaký je rozdíl mezi životem na vesnici a ve městě? Na tyto a mnohé další otázky najdete odpověď ve strhujících výpovědích sedmi silných osobností, které se rozhodly riskovat vlastní život, utéct z KLDR – a poznat svobodu.... celý text

ondra295
14.12.2021 5 z 5

Opravdu hodně silný zážitek, díky skladbě knihy z mnoha rozhovorů to mělo opravdu zvláštní autenticitu. Je až nepředstavitelné, že někdo žije v takto zvrácené kultuře, která je na hony vzdálená i "svobodě", kterou jsme tu měli třeba za Habsburků. To byla oproti KLDR ještě výhra. Takto extrémně totalitní, demagogický a zaslepený režim je až z říše absurdna, ale tato kniha ukazuje, že opravdu reálně funguje... Hodně depresivní, ale zároveň obohacující počtení.

TyttoMetsasta
12.12.2021 4 z 5

Čtení této knihy je opravdu síla. Díky formy rozhovoru se kniha čte jedním dechem a mě osobně z těch vyprávění běhal mráz po zádech. Člověk pak opravdu lépe a více vidí jak dobře se nám tady žije. Emočně nejvíce hrozivý byl poslední příběh, cítila jsem jak se ve mě zvedá vlna vzteku vůči té ženě, která hájila KLDR.. zkrátka musím to napsat, -měla režimem vymytý mozek.

Anie94
10.12.2021 5 z 5

Za me urcite jedno velke doporuceni. Tahle knizka vas proste chytne za srdce, ale bohuzel ne dobrym pribehem se stastnym koncem, ale pohnutym pribehem 7 lidi, kteri nasli odvahu a moznost uprchnout z KLDR. Takze to vlastne stastny konec ma, by se dalo rici. Ale nebude to hezke cteni. Autorka nam tu formou rozhovoru se sedmi zcela odlisnymi lidmi priblizuje zivot v KLDR. Knihu bych rozhodne dala precist vsem, kteri si stezuji, jak se zde mame spatne. Ano, nase zeme ma spoustu chyb a muzeme rici, ze v jejim cele take nestoji zadne zazraky, ale porad mame svobodu a to je to nejcennejsi. Pro to, abysme ji mohli mit nasi predkove umirali. A my bychom si ji meli vice vazit. Autorka nam priblizuje zivot v teto zemi, ale nekritizuje a nepodsouva nam svoje nazory. A byt kazdy z nas tusi, jak to v KLDR vypada, tak nam tohle cteni rozhodne vyrazi dech a celou tu dobu si budete rikat: jak je tohle krucinal mozne, jak tohle nekdo vubec muze dovolit? Bohuzel...

galadrielin
09.12.2021 5 z 5

Klobouk dolů! Musí být extrémně těžké vést takové rozhovory a nesoudit (všichni se přeci vidíme v lepším světle). Osobně se mi nejhůř četl poslední rozhovor, to byl ale možná účel. Jak může někdo, kdo v tom žil, kdo přišel o to nejcennější v důsledku jednání režimu, stále hájit lži?
Všichni víme, že život v KLDR je hrozný, ale dokud neznáme jednotlivé příběhy, není to osobní, zas tak nás to netrápí. Když si ale představíme konkrétní osoby, jen těžko to dostáváme z hlavy.

amanek
08.12.2021 5 z 5

Člověk občas něco o KLDR čte, ale stejně pro mě bylo toto čtení šokující, děsivé, smutné. Poslední výpověď, rozhovor mi přišel asi nejděsivější, jak se lidi nechají zmanipulovat a věří...

Šárka_D
07.12.2021 5 z 5

Všechno hrozný, co si dovedeme představit, se lidem v KLDR děje. Fakt všechno. Autorka sehnala pestrý mix respondentů, díky čemuž je svědectví velmi vypovídající. Aby čtenář přece jen neotupěl, doporučuji číst výpovědi po jedné a nechávat si je "odležet".

Nikkiproch
05.12.2021 3 z 5

Podle recenzí jsem čekala mnohem “horší zážitek”. Ano, je to hrůza a nikdo z nás by si ani nechtěl představit, že by v takovém prostředí musel žít. Možná to bylo způsobené vedením rozhovorů, výběrem otázek, nevím. Hvězdičky odebírám, ale k přečtení doporučuji.

cérka
03.12.2021 5 z 5

Hodnotím plným počtem bodů, doporučuji všem k přečtení a uvědomění si vlastního já a jeho možností.

Hlavně věční stěžovatelé a obdivovatelé minulého režimu by měli mít tuto knihu jako povinnou četbu. Nemluvě o lidech, kteří neustále obracejí svou tvář toužebně k východu.

Já vím, že je více zemí kde by nám jejich obyvatelé vyprávěli podobné a možná ještě horší zážitky a vzpomínky. Já jen neustále nemohu pochopit, 21.století a pořád tolik lidského utrpení. Umíme toho tolik a člověk člověku pořád páchá taková zvěrstva. Co jsme to jen za rasu - prý páni tvorstva!

Varvara
02.12.2021

Kniha díky rozhovorům se sedmi uprchlými Severokorejci pocházejícími z různých společenských vrstev přidává další dílky do mozaiky o KLDR. Četla se mi dobře, jelikož mě lidské příběhy zajímají. Tím víc, když jde o lidi z takřka neproniknutelné země. Ano, mimo velká města život připomíná to 19. století, jak někdo napsal přede mnou. K tomu je ale potřeba přidat (téměř) absolutní kontrolu na každém kroku i doma, což je dost šílená představa. Paranoia a absence skutečných přátelství, jelikož nikomu se nedá věřit...

Timkim
02.12.2021 3 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu a popravdě, ani mě nijak nešokovala. Ano, mají tam jinak nastavený režim, mají jinak nastavenou společnost. Žijí v podstatě v 19. století. Z velké míry je to zapříčiněno "ohebností" a manipulací lidu. Napadá mě jediné..." Jaké si to uděláš, takové to máš". Klidně bych se vsadil, že je na zemi spousta míst kdy bych nechtěl žít, KLDR je jedna z mnoha. Co napsat knihu třeba o Sierra Leone? Za mě průměr.

michaela0810
30.11.2021 4 z 5

Čtivě psáno formou rozhovorů s několika občany z KLDR, kteří uprchli za lepším světem. Překvapivé, nepochopitelné, naivní a smutné.

Katie008
27.11.2021 5 z 5

Často se mi při čtení stávalo, že jsem několik minut šokovaně civěla na napsaná slova a přemýšlela, jak je to vůbec možné, jak je to smutné, beznadějné a jaké mám štěstí, že jsem se narodila, tam, kde jsem se narodila. O to více mě děsí smýšlení některých politických partají a lidí. Tahle kniha bude ve mně vřít ještě dlouho.

MiJant
25.11.2021 4 z 5

Zvedavosť ma nútila čítať knihu do konca, zaujímavé čítanie, pre nás nepochopiteľné a neuveriteľné.. Doporučujem hlavne staršej generácii, neviem, či mladší dokážu vnímať čo je v riadkoch napísané.

The_Kim
19.11.2021 5 z 5

Jelikož mi Nina Špitálníková z rozhovorů nebyla moc sympatická, dlouho jsem čtení knihy odkládala. Knihu jsem si nakonec poslechla jako audioknihu a jsem nadšená. Opravdu velice dobře zpracované dílo, jediné co mě mrzelo bylo, že nebylo delší! Jelikož Nina zpovídala snad 70 uprchlíků, doufám, že se podělí i o další příběhy. Kniha byla skutečně vynikající a všem ji velice doporučuji.

Blazule
18.11.2021 5 z 5

Tak k tomu nemám slov. Nikdy jsem nepřemýšlela o tom, jaký může být život v KLDR, o to víc mě výpovědi šokovaly. Kult osobnosti a bezbřehá důvěra ve stát. Uvědomuju si, jaké mám štěstí, že žiju tak, jak žiju.

Palorizek85
15.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Příběhy, ze kterých opravdu běhá mráz po zádech. Rozum zůstává stát nad tím, čeho je vyhrocený socialismus spolu s kultem osobnosti schopen. Kam se na to hrabe doba komunismu u nás. Když jsem si tu knihu dočetl, tak jsem si jen o to více uvědomil, jak je Evropa nehorázně bohatá a jaké mám štěstí, že jsem se narodil zde.

Clairka
15.11.2021 5 z 5

Po dočtení jsem opravdu šťastná za zemi ve které žijí.

666Jitka
15.11.2021 5 z 5

Nemyslím, že bych patřila k lidem, kteří si dělají o současném světě nějaké iluze, ale toto byla tedy opravdu dost silná káva !!! Tuto knihu budu mít hodně dlouho pod kůží a bude mi ležet v hlavě. Věděla jsem, že v KLDR vládne tvrdý autokratický režim, ale nenapadlo by mě, v jakých hrozných podmínkách a pod jakým ohromným politickým tlakem a kontrolou tamější lidé žijí. Každá z jednotlivých výpovědí na mě silně zapůsobila a přiměla mě k zamyšlení, jak může dnešní svět toto vůbec připustit, ale také obavu z toho, kam se řítíme v posledních letech také my, Evropané. Po přečtení této knihy mám pořád v hlavě, jak je v "západním" světě všeho nadbytek a jak se vším plýtváme. Bylo mi před sebou samotnou trapně, když jsem šla svému psímu kamarádovi koupit na měsíc pamlsky, které by byly v KLDR jako dar z nebes, který by více než chudou tabuli Severokorejců neskutečně obohatil a vydržel by jim ne měsíc, ale čtvrt ne-li půl roku... :-(

Kryštofka
14.11.2021 5 z 5

Kniha, která má obsah a přesah.
Precizně odvedená práce.
Výborný výběr zpovídaných.
Pod stromeček bych ji nadělila každému obdivovateli idejí, na kterých totalitní režimy stojí.

Prske
13.11.2021 5 z 5

Je šílené, že se něco takového v 21. století stále děje. Při čtení především ženských osudů jsem cítila obrovskou vděčnost za to, kde jsem se narodila.