Šváb

Šváb https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463076/bmid_svab-lxB-463076.jpg 3 132 25

„Keď sa Jim Sams, šikovný, no rozhodne nie veľmi inteligentný tvor, prebudil z nepokojných snov, zistil, že sa premenil na akúsi gigantickú obludu." Najnovšie dielo Iana McEwana sa začína odkazom na Kafkovu Premenu a autor v ňom rozvíja krátky satirický príbeh o tom, ako ľahko človek poblúdi vo svete politiky, keď podľahne čaru svojho „poslania". V knihe cítiť autorovo zúfalstvo nielen z aktuálneho politického smerovania svojej krajiny, ale aj všeobecne zo sveta, ktorý prekonáva akúkoľvek fikciu.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Slovart (SK)

The Cockroach , 2019

Crimble
22.05.2020 3 z 5

Přece jen mi to přijde až moc prvoplánové, i když zábavné a svižné. Od McEwana jsem zvyklý na samé majstrštyky, i proto tentokrát jenom za 3.

bosorka
24.04.2020 4 z 5

Na počátku je přeměna. Ovšem tady naopak, než tomu je u Kafkova předobrazu McEwanovy novelky. A naopak je v této krátké satiře víc věcí. Třeba snaha otočit chod financí. A tato snaha pravděpodobně bude slavit úspěch, ač vlastně zcela nedává smysl. Nebo dává? Ian McEwan se trefuje přesně, jeho satira je jasně čitelná, ale zároveň velmi chytře vystavěná. A možná až příliš současná a děsivě pravdivá. Když se tak podívám okolo sebe, mám dojem, že švábi ovládli ministerstva i vlády leckde a že nesmysly postavené na hlavu válcují logiku. Ať žije reversalismus.

paulhunter
20.04.2020 4 z 5

McEwan mě jakožto jeden z mála současných spisovatelů stále nepřestává bavit ani překvapovat. V krátkém satirickém díle Šváb popustil uzdu kafkovské absurditě, která ale v konečném důsledku nevyznívá nikterak omluvně v činech vrcholných politických aktérů. I přesto, že příliš nehovíte politickému tématu, je kniha únosná a spíše zaujme čtenáře vystupováním představitelů vlády a států, kteří často baví národ více než placení komici. Zároveň zde vystupují do popředí rozpory Británie, která je sice uvědomělá a hrdá na svou samostatnost i nezávislost, ale kvůli kolektivnímu pomatení myslí může být svedena k pohromě s nedozírnými následky. A to i v případě, že se na první pohled jedná o utopické a úšklebky vzbuzující návrhy s obrácenou ekonomikou reversalismu, které by nikdy nemohly být schváleny. Holt švábi jsou mezi námi neustále, i když nejsou vidět.

hatikva
25.03.2020

Plně souhlasím s předchozím komentářem. Tato nejnovější kniha makabrozniho autora představuje tentokrát lehkou a svěží satiru spojenou s tématikou brexitu v alegoricke podobě. Autor se odkazuje hned v úvodu na Proměnu a na jejím základě rozehrává stále tolik aktuální politickou hru vysoce postavených švábu.

petrarka72
22.03.2020 5 z 5

Je to žert na necelých sto stran - ale žert stejně krutý jako zábavný. Kafka dodal rámec, Orwell a Machiavelli metody politické hry a politického boje, McEwan humor a jazyk (reversalismus a clockwiserismus jsou geniální pojmy, stejně jako některá jména: americký prezident Archie Tupper za všechny). Britský ministerský předseda Jim Sams, dočasně převtělený šváb, zapracuje s celým svým podobně švábím kabinetem na prosazení obrácení finančních toků - takže spotřebitel by měl dostávat peníze za pořizování zboží a ty vkládat do toho, aby si udržel zaměstnání, při čemž vlastnění větší hotovosti je trestné. Prosadit to stojí spoustu energie, vložené do vymýšlení strategií a tanečků s podstatnými světovými hráči, času věnovaného zvládnutí britských stranických a vládních konkurentů a spíše mimochodem pár (prozatím jen pár) životů. A čtenář se směje - protože mu nic jiného nezbývá - a má trochu vztek - neboť ani na šváby literární, ani na ty skutečné, co prosazují nebezpečné nesmysly, protože z nich profitují a protože je to prostě baví, nikdy nemůže dosáhnout...