Sůl moře

Sůl moře https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299441/bmid_sul-more-i7c-299441.jpg 5 2609 718

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Salt to the Sea , 2016

Peace
09.09.2018 5 z 5

"Dělala z nás válka zrůdy, nebo jen probouzela zlo, jež v nás už tak dřímalo?"

Kniha s hodně silným tématem, o kterém většina z nás neměla před jeho přečtením ani potuchy, což je o to děsivější.
Autorce patří veliký dík, že píše o tématu, které by mělo být rozhodně čteno a šířeno do podvědomí lidí.

Petruš999
03.09.2018 5 z 5

Skutečná tragická událost podaná nevšedním vyprávěním čtyř hlavních hrdinů. Jedním slovem strhující!

Maanna
30.08.2018 5 z 5

Ruta Sepetys mě vždy dokáže zcela vtáhnout do příběhu. Střídání úhlů pohledu a subjektivní pohled jen posilují pocit, že je člověk přímo svědkem tragických událostí. Všechny postavy mají za sebou prožité hrůzy a další se na ně valí. Nemají čas příliš se hroutit, protože bojují o své životy i životy těch, na kterých jim záleží. Líbí se mi, že u Ruty Sepetys není prostor na sentiment. Z postav mě nejvíc oslovila Emilia a její osud. Alfred je prostě opravdu slizký a u Floriana a Joany je možná romantická linka trochu na škodu životnosti postav, protože překrývá ostatní aspekty jejich chování. To ale nic nemění na tom, že se mi kniha opravdu hodně líbila.

martina.culik
29.08.2018 5 z 5

Tak to byla pecka.
Je to smutné, že jsem až do chvíle, kdy jsem přečetla tuto knihu, neslyšela o operaci Hannibal a hlavně o lodi Wilhelm Gustloff.
Každopádně zpátky ke knize - hodně se mi líbil styl, který autorka používala. Děj z pohledu 4 osob, jejich vzájemné prolínání a používání podobných větných konstrukcí buď na začátku nebo na konci každého úseku, čímž docílila ještě většího provázání mezi jednotlivými postavami.
Určitě se podívám i na další autorčinu práci.

ttpnkov
28.08.2018 5 z 5

Knihy založené na skutečných událostech, ještě když jsou spjaty s nějakým válečným obdobím, já rozhodně můžu. Právě proto se pro mě tento příběh řadí po přečtení mezi mé nejoblíbenější na toto téma. Chce to chvilku vyčkat, aby si člověk zvykl na vyšší počet hlavních postav, ale pak vás autorčino vyprávění strhne takovým stylem, že za chvíli zavíráte knihu, přemýšlíte a jste rádi, že nemusíte absolvovat to, čím si hrdinové této knihy prošli. Naprosto úžasná kniha.

Glivuska
27.08.2018 5 z 5

Knížku jsem četla poté, co jsem dočetla V šedých tónech. Stejně jako první knížka mě uchvátila a přiměla si přečíst historii potopení lodi Wilhelm Gustloff, kterou jsem předtím vůbec neznala (reálná událost je taktéž součástí knížky). Příběh je vyprávěn z pohledu několika lidí, jejichž osudy se v různých fázích příběhu protnou. Co postava to jiná minulost, přesvědčení, jiné smýšlení, cíl cesty. Knížka je velmi čtivá.

LenkaWal
23.08.2018 5 z 5

Krásná a smutná knížka o bohužel téměř zapomenuté námořní katastrofě. Napsaná opravdu velmi realisticky. Běhal mi z toho mráz po zádech.

SakuraLuci
20.08.2018 5 z 5

Bolestivý srdce rvoucí příběh, do dnešního dne jsem o lodi Wilhelm Gustloff neměla ani ponětí. Díky knižní výzvě jsem se zase o něco málo informací vzdělala. Knihu doporučuji a těším se na další knihu od stejné autorky

anibeni
18.08.2018 5 z 5

Po přečtení knihy V šedých tónech jsem si slíbila, že už nic tak smutného a strašného, kdy přes slzy téměř nevidím na stránky, číst nebudu.. jenže mi to nedalo a i když jsem se opravdu bála, co zas strašného z neznámé historie objevím, do knihy Sůl moře jsem se začetla... Stejně jako většina zde ani já jsem o takové námořní katastrofě neměla ani potuchy.. a o to to je smutnější.. to vědomí, že se to stalo, v takové míře a přesto se o tom mlčí..
Knihu jsem přečetla za dvě odpoledne a i když jsem tentokrát svůj proud slz ukočírovala, celé jsem to četla se zatajeným dechem..

Bukina
17.08.2018 5 z 5

Přečetla jsem knihu na dovolené..u moře.. A vyplakala jsem moře soli. Krásná.

vendulanovotna
16.08.2018 5 z 5

Opět jsem si rozšířila znalosti o druhé světové válce. Jak malý střípek a jaká strašlivá katastrofa. O této události jsem neměla nejmenší tušení. Moje zvídavost vzrostla, že jsem si po dočtení hledala další informace... Silné, tím více, že je to skutečné.
Příběhy postav drsné, smutné, zoufalé, ale i nadějné.. Skvěle propojeno, čtivé.

eva7327
14.08.2018 5 z 5

Strhující příběh psaný v krátkých kapitolách, pohledy 4 osob. Kapitoly jsou krátké a navzájem navazují.
O tragédii jsem jen něco málo tušila, jsem vděčná, že jsem na tuto knihu narazila a vzbudilo to můj zájem. Přečetla jsem ji jedním dechem.

AURIL
13.08.2018 5 z 5

Poctivá práce Ruty Sepetys! Šla po stopách těch, co roku 1945 prchali před smrtí. Setkala se s lidmi, co zažili a přežili. Vyslechla příběhy těch, kteří přežít nemohli. Vydala se na místa, kde se odehrávala velká zoufalství. Pak napsala Sůl moře. Knihu, která vypráví příběh skupinky lidí na cestě za záchranou. Je to příběh, který hovoří hlasy všech těch, kteří zažili. Přesně jak si Ruta přála.

FreckledCathy
12.08.2018 5 z 5

Nikdy jsem o této největší námořní katastrofě neslyšela a ani nikdo kolem mě, když jsem se v průběhu čtení ptala, takže se cítím hezky obohacena. Knížka byla super, od Ruty už moje třetí. Při zmínce od Lině, sestřenici Joanny, mi docvakla propojenost obou příběhů:). 5*

popeluška
07.08.2018 4 z 5

Kniha se četla moc hezky....ani jsem se nenadála a měla ji přečtenou. Líbila se mi :-) krátké kapitolky byly super....

Jupijow
05.08.2018 5 z 5

Krátké kapitoly, zdálivě úsporná forma psaní, se mi moc líbila. Další z knih o druhé světové válce a opět z úplně jiného úhlu. Škoda, že lidé tak rychle zapomínají (nebo si nechtějí pamatovat...)

ankaras
03.08.2018 5 z 5

Perfektní! Dala jsem knihu na jeden zátah a až po přečtení jsem zjistila, že mě bolí zuby, jak jsem je měla stále zatnuté. To už se mi dlouho nestalo.

Abia
24.07.2018 4 z 5

Kniha je napsaná tak, jak se dnes knihy píší, i dnešním jazykem a nevím, zda pro náctileté (u nás je v knihovně v dětském oddělení). To mě někdy rušilo, protože postavy používají slova, která jsou novodobá a pro mě se do textu nehodí. Kapitoly jsou krátké, hodně věcí je nevyřčených a očekává se, že si je každý domyslí. Příběh je realistický a poukazuje na námořní katastrofu, kterou vůbec neznáme, přestože v ní zemřelo tolik lidí. Asi se to ztratilo ve všech těch ztrátách druhé světové války.

Autorce se povedlo vykreslit celou hrůzu této části války. Poprvé (při čtení této knihy) jsem si nejen uvědomila, ale i prožila, jak válka rozmetala celou Evropu, rodiny se roztrhaly a ztratily a už se nikdy nenašly. A ztratily se i celé státy, což mi nikdy dřív nedošlo. Zase vím víc o naší historii a dobře se mi to četlo.

Barbora216
24.07.2018 4 z 5

Moje první kniha od Ruty Sepetys. Kniha se mi líbila, ale nevyhovovaly mi krátké kapitoly, vždy mě to od příběhu svým způsobem vyrušilo. V každém případě si vybrala skvělé téma, je super, když se o méně známých tragédiích takového rozsahu dozví co nejvíce lidí. Takže bych knihu rozhodně doporučila dále, příběh zajímavý, chytlavý, dobře se četl. Ale jedna hvězdička dolů za kapitoly a za něco (nevím přesně co), co mi tam trochu chybělo, abych dala plný počet. Ale doporučuji.

Magdyla.8
22.07.2018 5 z 5

Jsem rada, že někdo popsal příběh (podle všeho) o největší námořní katastrofě. Nevěděla jsem o tom a myslím, že ani většina lidí. Cestování za vysněnou svobodou je popsáno velmi realisticky, každá z postav prožívá něco jiného, každý jinak smýšlí nebo skrývá tajemství. U mě se to neobešlo bez slz a doporučuji knihu každému, abychom si uvědomili, jak se (zatím) máme skvěle.