Sudetský dům: Jaro - léto 1945

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495493/bmid_sudetsky-dum-CSY-495493.jpg 5 1100 274

Sudetský dům série

Jaro - léto 1945. Je léto 1945, krátce po válce. Mnohé české rodiny míří do Sudet, aby zde zabraly domy po odcházejících Němcích. Jiří a Marie Smolíkovi, společně se synem Františkem, dorazí s celým svým skromným majetkem do podhorské vsi Glasendorf. Tady úřaduje krutý a cynický národní správce a člen rudé gardy Vojtěch Tomeček. Svým žoviálním a podlézavým způsobem nabízí rodině krásný sudetský dům. Dům Smolíkovy okamžitě nadchne, má jen jeden nedostatek. Dosud v něm žije původní německá rodina, která čeká na odsun. Všichni se tak musejí načas naučit žít ve společné domácnosti. Jedni, kteří jsou zde novými pány, ale musejí trpět staré obyvatele domu. A druzí, kteří zde žili celý život, ale teď jsou tu vlastně cizí. A v pozadí toho všeho se objevují staré křivdy a rány, které způsobila válka...... celý text

JakubObereiter
30.09.2022 5 z 5

Strašně moc prosím o pokračování, přeci jen se ještě nekdo může Tomeckovi postavit ukrytou zbrani,kterou Hannelore nepriznala,syn se muze jeste treba vrátit z války, preci to vsechno Tomeckovi neprojde,a co teprve velka laska mezi Paulou a Františkem.. prosim pane Javurek,za všechny..

zimolka
26.09.2022 5 z 5

Dojemný,smutný nádherně napsaný příběh.

alena1228
24.09.2022 5 z 5

Velmi dobře napsaná emotivní kniha, při které mi na konci tekly slzy proudem.
Četla jsem všechny předchozí autorovy knihy, tato je pro mě bezkonkurenčně nejlepší (i když výborné byly všechny).
Tady do sebe všechno zapadá, postav je zde méně, takže jsem se v nich dobře orientovala. Málokterá postava má černobílý charakter, většina se vyvíjí v průběhu času.
Líbí se mi, že se pasáže střídají a že vidíme tuto časovou rovinu z pohledu Čechů i Němců. Co se všechno může stát v průběhu pouhého půl roku.
Vím, že to tak asi bylo, není o tom však lehké číst.
Příběh začíná vyprávěním o rodině Čechů Smolíkových a Němců Fuchsových.
Kniha začíná v březnu roku 1945, kdy válka vrcholí a vidina konce války je už na dohled.
Rodina Smolíkova žije v Praze, ale členové nejsou zde příliš spokojeni. Otec Jiří pochází v vesničky na Šumavě a rád by se na venkov a k hospodaření vrátil. Manželka Marie ho podporuje, syn František z toho nejprve nadšen není, avšak neblahé okolnosti ho k tomu donutí. Celá rodina je svědkem osvobození Prahy, následně ovšem také rabování a znásilňování sovětskou armádou. To je definitivně přesvědčí k odchodu z Prahy.
Jejich rodinný přítel jim doporučí dům ve vesnici Glasendorf, kde sudetští Němci již nejsou vítáni a budou nuceni k násilnému odchodu.
Smolíkovi se tedy nastěhují do domu, kde ještě žijí původní majitelé. Nejdříve se jim to pranic nelíbí, později si k sobě najdou cestu, hlavně kvůli práci na hospodářství.
Syn František je zpočátku velmi progresivní, nechce o Němcích ani slyšet. Přidá se do Národního výboru, který vede Vojtěch Tomeček. To ovšem ještě netuší, jak krutý a bezcitný je to člověk, nebojí se ničeho, od českých lidí bere peníze, Němce ponižuje a sníží se i vymyšleným procesům a vraždám. Když to František prohlédne, je už téměř pozdě. Teprve teď začíná vidět, že ne vždy jsou komunisté z řad Čechů dobří a ne všichni Němci jsou špatní. Začíná se sbližovat s Paulou-dcerou Fuchsů i s dalšími obyvateli této vesnice, přejmenované Tomečkem na vesnici Skláře.
Velmi děkuji Štěpánovi Javůrkovi za tuto knihu, myslím si, že by mohla mít ještě pokračování, velmi by mě zajímalo, jak se budou osudy všech ještě dál vyvíjet.
Za mě naprosto výjimečná a krásná kniha, kdybych měla možnost dát deset hvězdiček, tak je dám.

Kopretina_aku
22.09.2022 5 z 5

Oproti Chaloupkám je příběh vyzrálejší. Atmosféra poválečných Sudet vykreslena dokonale. Jsou dobří lidé a špatní lidé, ať už Němci nebo Češi. Nic není černobílé.

hanička82
22.09.2022

Křehké dílo o křehkých osudech v děsivě křehkých časech. Moc líbilo. Toto téma je věčné a vděčné, před Sudetským domem jsem četla i Prameny Vltavy od Klabouchové a doporučila bych oboje. Mám ráda kvalitní české autory i naší černobílou historii, popsanou z člověčího pohledu. Jen tak dál. Zdá se mi, že česká literatura se začíná znovu probouzet do krásy a moudrosti.

skalek
21.09.2022 5 z 5

Vy nám, my vám...musela to být strašně zla doba a asi bylo jedno kdo byl kdo....
Tuto knihu jsem chtěla přečíst, protože babička bydlela v domě po němcích a pamatuji si,jak se jezdili do obce dívat a navštěvovat místní...Muselo to být pro ně strašně smutné...musím zamáčknout slzu...Opět díky za knihu p.Javůrku

Renatecka
20.09.2022 4 z 5

Nelehké čtení, kniha se mi líbila.

Dashow
17.09.2022 5 z 5

Potřebuju nutně pokračování! Byl to krásný a smutný příběh, měla jsem pocit, že jsem tam, ve Sklářích, s nimi. Nechtěla jsem aby byl konec, ale zároveň jsem otáčela stránku za stránkou, s nutkavou potřebou zjistit, co bude dál. Knihu jsem dočetla, potřeba zůstala. Každá další autorova kniha, je o kousíček výš a i když jsou všechny čtivé a krásné, vnímám posun. Děkuji za krásný zážitek

pavlačinka.1
14.09.2022 5 z 5

Moc smutný příběh, plný hrdinství i slabošství, lásky i nenávisti, bolesti i radosti, ...

ElaJel
09.09.2022 5 z 5

Krasny, napinavy pribeh, ktery detailne popisuje nelehkou situaci v pohranici tesne po valce.
Knihu jsem precetla jednim dechem, moc se mi libila.

zdehan
07.09.2022 5 z 5

Tak to byl silný příběh ktery stojí za přečtení.

HadleysHope
03.09.2022 5 z 5

Válečnou tématiku moc nemusím. Je mi z ní převážně smutno. Né jinak tomu bylo i u tohoto příběhu. Je to ze života, a pro čtenáře krimi je to celkem přijatelné, ale myslím si, že kdejaký místní scifista nebo fantasta tohle určitě nedocení.

tittanie
01.09.2022 5 z 5

Knihu jsem dočetla včera a ještě dneska je mi z ní smutno. Měla sice otevřený konec, ale nemyslím si, že můžeme počítat s optimistickou variantou, vzhledem k tomu, co se v té době v ČSR dělo...
Od autora jsem četla Chaloupky, které byly zajímavé, ale rozhodně nebyly tak dobré jako tato kniha.
Chtěla bych napsat nějaký lepší komentář, ale nemám na to nějak náladu. Napíšu jenom toto. Knihu si přečtěte a čtěte ji pomalu.

L.Helena
27.08.2022 5 z 5

Nelehká část naší historie, výborně vykreslená, od čtení jsem se nemohla takřka odtrhnout. Tímto dílem se Štěpán Javůrek rozhodně řadí mezi nejlepší současné české autory. Ostatně zatím každá Javůrkova knížka je o hodně lepší, než ta předešlá. Jestli to tak půjde dál, tak už příště nebudu mít dostatek hvězdiček :-)