Studené světlo hvězd

Studené světlo hvězd https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468973/bmid_studene-svetlo-hvezd-D9X-468973.jpg 5 187 64

Jaký je to pocit, prohledávat vrak dávno pohřešované kosmické lodi? Jaký je to pocit postupovat s jednotkou výsadkářů proti potvorám, co vyhubily většinu lidstva? Na stránkách této knihy střetnete bestii z labyrintu, prozkoumáte záhadný umělý měsíc a odkryjete tajemství jednoho velmi vzdáleného masového hrobu. Po boku palubního kněze navštívíte Saturnův měsíc Titan a s Plukovníkem Kruzelem se vylodíte na mýty opředené planetě 808. A věřte či ne, dojde i na lásku pod hvězdami. Astronauti, průzkumníci i ostřílení mazáci z ozbrojených složek. Ačkoliv každému z nich rozdal osud jiné karty, všichni hrají poker o to nejcennější. Deset syrových příběhů z mrazivého vesmíru, s jejichž hrdiny byste neměnili.... celý text

MartinProtschke
28.03.2023 5 z 5

Podlehl jsem doporučení a nadšeným komentářům a nelituji. Skvěle napsané povídky se zajímavými a napaditymi závěry. Určitě to není poslední, co jsem od autora četl

hurwajz
05.03.2023 3 z 5

...tak čau zítra, kámo...

harrym
15.01.2023 4 z 5

Povídky jsou až na výjimky depresivní a v zásadě si jsou svým psychopojetím velmi podobné. Prakticky každá povídka je založena a nabalena kolem jediné klíčové pointy, která by šla shrnout do pouhých 2-3 vět. Na jednu stranu to čtenáře může zahřát u srdce, protože si řekne, že povídku poklidně strávil a pochopil bez pochyb její finální pointu, na stranu druhou s odstupem času povídky působí prázdně, protože si člověk uvědomí, že by jejich kostra fakt šla shrnout do pouhých 2-3 vět... Ale jinak dobrý...

Ivushaak
27.12.2022 5 z 5

Pro ty, kteří mají rádi překvapivé konce a nevadí jim, že ne vždy příběh skončí happy endem, bude tato sbírka povídek to pravé ořechové. Já byla nadšená, kromě jedné povídky mě všechny bavily a určitě zkusím i další díla autora.

Metla
08.12.2022 4 z 5

Kolem téhle sbírky jsem loni kroužila a přemýšlela, zda ji manželovi nadělit pod oběť vánoc (ano, je mi líto vánočních stromků), obálka mě však nakonec přiměla sáhnout po jiném titulu. Bohužel. Příliš odpudivý motiv pro takovou sváteční příležitost, přestože téma k většině povídek docela sedí: jsou téměř bez výjimky temné a drsné, smrt v nich hraje hlavní roli. Nakonec se mi knížka dostala do rukou jinými cestami a přestože jsem se s tvorbou Pavla Fritze nesetkala poprvé, tentokrát mě od prosté spokojenosti vykopnul bezmála k nadšení. S odstupem času už se nemohu rozplývat nad jednotlivými povídkami a vyzvedávat detaily; všechny byly nadprůměrné, některé mírně, jiné silně (těch bylo víc). Připomněly mi, proč odmalička čtu ráda sci-fi, ten pocit při prozkoumávání neznáma, objevování cizího prostředí či forem života, zvědavost, napětí, příjemné mrazení. Pravda, většinu motivů jsem četla / viděla / hrála už dříve, překvapení bylo málo, ale stejně se jedná o velmi osvědčený, intenzivní mix s nemnoha vadami na prožitku. Být o něco mladší (méně zkušená) čtenářka žánru, "Studené světlo hvězd" by pro mne zazářilo plnou silou. Takto se značným váháním dávám palec pod hranu 85% a jedním dechem upozorňuji příznivce sci-fi z dobrodružnějšího (krvavějšího a temnějšího) ranku, aby neminuli tuhle českou perlu, jaká by se kvalitou neztratila ani na přesyceném zahraničním trhu.

Bianka.
04.12.2022 4 z 5

Povídky, většinou militari sci-fi. Některé trochu slabší (např Roky naší lásky) a jiné prostě super( Zahrada slepců, To, co milovalo Artura Brookse, Kam plují harmy ). Skvěle vypointované, jak to dopadne jsem většinou uhodla, ale jen chvíli před tím, než to prozradil autor. Celkově bych dala 4,5*

Radesan
04.10.2022 5 z 5

Od tohoto autora jsem četl prvně a musím říct, že je to naprosto skvělý zážitek. Ani u jedné povídky jsem si neřekl, že je pro mne výrazně slabší a nemá nějaký "hezký mindfuck" ke konci příběhu. Pěkné sci-fi povídky z více úhlů pohledů. Každá je jiná, každá je svým způsobem orientovaná na jinou "situaci" lidstva ve světě a hlavně.... každá má spád. Za mne doporučuji všem milovníkům sci-fi, v rámci české scény krásný počin.

Kaik
02.10.2022 5 z 5

Naprosto skvělé sci-fi povídky, o kterých jsem se domníval, že od dob Neffa na něco podobného v české literatuře už nikdy nenarazím. Obálka navnadila, obsah nezklamal a většina povídek mě vyloženě nadchla. Za mě velké překvapení a Pavlu Fritzovi držím palce do dalšího psaní!

smazenaryba
15.09.2022 3 z 5

Pavel Fritz je dobrý remeselník, jeho poviedky majú hlavu a pätu, spád, ideu, zvrat. Problém som mal s tým, že pracuje s námetmi, ktoré som už videl veľa krát a lepšie spracované. Priam by som povedal, že sú to také variácie na slávne poviedky a štýly autorov, podoba bola občas až príliš očividná . Ďalší problém opísal dobre het2 - je badať značná diskontuita medzí príbehmi a pointami. Akoby autor budoval text len kôli tomu, aby fungovala šokujúca pointa, pričom samotný text spätne pôsobí trochu zbytočne, samoúčelne. Zrejme aj ďalší autori pracujú podobným spôsobom, no vedia postup ukryť do celistvejšieho, lepšie fungujúceho textu. Spomenul by som aj istý manierizmus. Autor často používa mnohé vedecké termíny takmer nahodilo, samoúčelne, len ako akúsi ozdobu, čo nepôsobí vobec dobre. Aby som len nekritizoval, niektoré texty fungovali dobre, ucelene, autorovi nechýbaju zaujímavé nápady a predstavivosť, cit pre zaujímavý okamih. A na rozdiel od mnohých zbierok, kniha veľmi dobre funguje ako celok, so silným spoločným motívom a atmosférou, ktorú veľmi dobre vystihuje názov.

kralika
14.09.2022 5 z 5

„Vůbec celá tato krajina působila značně depresivním dojmem. Každý úsek scenérie, každé pitoreskní uskupení ledových skulptur, každé úbočí bezejmenných hor halil jakýsi mystický opar či zlověstná aura, vyvolávající v člověku až paranoidní úzkost. Nedefinovatelné podprahové varování. Bylo to strhující, avšak nelidské. Mráz panující venku se plíživě usazoval i v srdci.“

Řízné military sci-fi s občasným exkurzem do kosmického hororu. Pro mě velmi příjemné překvapení, třebaže někdy autor ve snaze o překvapivou pointu trochu tlačí na pilu. Jednoznačně nejlepšími kusy byly Bestie (jako by vypadla z Doctora Who), Čau zítra (hlavní hrdina je kříženec Wiliama Cage, Johnyho Rica a Takeshiho Kovacse), Zahrada slepců (navzdory zdejší kritice, jsem přesvědčen, že to tak nelogické není), Archa zrůd (minimalismus jako řemen), Mrtví od Krakenova moře (atmosférická duchařina se syrovým závěrem, ze které jsem výše citoval) a To, co milovalo Artura Brookse (tam jsem pointu fakt nečekal). Avšak, jak se říká, to nejlepší na konec: Novela Kam plují harmy je i díky svému rozsahu patrně vrcholem sbírky. Autor zde nešel cestou zkratek, které občas zařízly logiku kratších prací a vše se mu rýmuje – včetně závěru.
Česká fantastika má budoucnost! A není to jen o Myceliu a Algoru!

r0st4
08.08.2022 5 z 5

Tohle je velký překvapení! Obzvlášť, když jde o další knížku, kterou jsem koupil impulzivně jen na základě parádní obálky :)

Musím se přiznat, že českým autorům jsem se, až na čestné výjimky, vždy spíš vyhýbal. Poslední dobou tenhle nešvar ale, byť spíš náhodou, napravuju a nutno podotknout, že jsem celý život asi o hodně přicházel, protože jako Maříkova Salamis, i Fritzova epopej je naprosto dechberoucí!

Jasně, antologie obsahuje i slabší kousky (třeba Roky naší lásky se se mnou absolutně minuly), ale z knihy si celkově odnáším hlavně pozitivní dojmy (Archa zrůd!!). Tohle se povedlo moc a doufám, že si od Fritze ještě někdy něco budu moct přečíst :)

tlllk
11.07.2022 5 z 5

Malo to hlavu a patu, a musím povedať že po dlhšej dobe sa mi pri tomto formáte ľúbila väčšina poviedok, asi to bude tým že to bolo od jedného autora. Ako audio mi to zochránilo život pri 15hod. šoférovaní, som si to vedel pekne podeliť ..

Ronnie68
03.07.2022 5 z 5

Tuto sci-fí knihu jsem poslouchala jako audioknihu ... Obsahuje 10 povídek... Některé krátké jiné zase delší.... Ale za mě každá měla své kouzlo i díky tomu, že témata se neopakovala ... Ale musím vyzdvihnout povídky Bestie, To co milovalo Arthura Brookse a Čau zítra ... Tyhle 3 povídky mě opravdu super nadchly .... Doporučuji .... Byl to příjemně strávený čas u poslechu ...

J0hn
25.06.2022 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha a mohu jen doporučit. Náměty jednotlivých povídek jsou velmi nápadité a ta omáčka, ve které jsou schované, je psaná velmi čtivě, takže někdy bylo těžké se odtrhnout a danou povídku nedoposlouchat. Naštěstí povídky nejsou dlouhé a příběh má spád. Klesající kvalitu povídek o které píší hodnotitelé předemnou jsem nepozoroval.

Ales.BD
19.06.2022 4 z 5

Velice pěkné. Jedna hvězda navíc za poslední "Kam plují harmy". Ta se mi zdála nejlepší.

JeffMusk
25.05.2022 5 z 5

Velmi šťavnaté ochutnávky z rozličných koutů budoucího vesmíru. Velmi dobré zápletky a skvěle vystavěná atmosféra příběhů. Poslouchal jsem v audiu a moc jsem si to užíval.

Kopta
13.05.2022 4 z 5

Tato kniha je docela zajímavý úkaz. Narazil jsem na ni již před měsíci díky obálce. Zaujetí se ve mně zanechalo až dodnes, kdy po knize konečně sahám. V původní vizi jsem nelitoval. Rozjezd nadprůměrný, další povídky s hororovým nádech jsem jel jako cvok a nemohl se odtrhnout. Realita mi poté dala ovšem do čumáku. Po skvostných třech až čtyřech povídkách přichází druhá půlka, která mi přijde zdlouhavá, únavná a vlastně o ničem. Udržet chod s textem je čím dál těžší, až se úplně vytrácí. Je to až neuvěřitelné, protože první část knihy byla za mě perfektní jízda, kterou jsem bral jako jednu z událostí roku a druhá se sjela do něčeho strašně mlhavého a nijakého. Takže na stranu jednu úžasné, na stranu druhou nuda.

jan7940
03.05.2022 5 z 5

Poctivé, inteligentní sci-fi, jehož čtení jsem si fakt užíval.

Majrek
02.05.2022 5 z 5

Tak to byla tedy pravá, nefalšovaná scifárna! Tak skvělý soubor povídek jsem už dlouho nečetl... Dychtivě jsem hltal každou stránku a pachtil se za každou další, ale jen tak rychle, abych si stačil vychutnat každou větu. Moje mysl se přenesla do jiného světa, jehož tvary jsem si díky autorově vypravěčství dokázal představit v celé své (někdy poněkud dekadentní) kráse. Náměty v povídkách jsou nejen skvěle propracované, ale fantazie tak dobře svázaná s inteligentní zápletkou a následnou neotřelou pointou, až si člověk říká, že jde možná o vzpomínkovou knihu. Spisovatel je zřejmě doma v mnoha vesmírech. Ale přechodně naštěstí i u nás na Zemi, a to dokonce i v naší malé republice. Paráda. Jen tak dál!

zazvorka
22.04.2022 5 z 5

Výborné povídky, ocenila jsem jejich různorodost, nápaditost a vyrovnanou úroveň. Jedno mne ale mrzelo - když už jsem pár povídek měla za sebou, pochopila jsem, že tady se, při vší snaze, nevyhrává. To mi krapet pokazilo další četbu, zmizel prvek napětí, když bylo jasné, že je vše nakonec marné. Holt si autor nedělá iluze o tom, jak to na vesmírné misi chodí. Ale přece jen - nemohli by občas zaskórovat i naši?

povídky kosmické lodě české sci-fi sci-fi

Část díla

všech 10 částí díla

Pavel Fritz
česká, 1968
2021  90%Studené světlo hvězd
2015  87%Přístav u řeky Styx
2016  83%Archa zrůd
2012  85%Letka 307

Kniha Studené světlo hvězd je v