Stručná historie času

Stručná historie času https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475939/bmid_strucna-historie-casu-x7z-475939.jpeg 4 761 134

Stručná historie času se stala světovým bestsellerem a byla přeložena do více než čtyřiceti jazyků. Jaká je povaha prostoru a času? Kde se vzal vesmír a kam směřuje? Mohl se na jeho vzniku podílet Bůh? Dá se cestovat časem? Co se stane astronautovi v černé díře? Na takové otázky se pokouší co nejsrozumitelněji odpovědět jeden z nejvýznamnějších vědců současnosti, britský matematik a astrofyzik Stephen Hawking.... celý text

Literatura naučná Vesmír Přírodní vědy
Vydáno: , Argo , Dokořán

A Brief History of Time. From the Big Bang to Black Holes , 1988

capricorn__
18.03.2022 5 z 5

Přečetl jsem několik knížek o astrofyzice - od těch začátečnických po ty odborné, na kterých jsem se docela spálil - proto jsem si řekl, že už jsem vyzrálý na Hawkinga. To se splnilo částečně. Vždycky mi připadá úsměvné, že i ty knížky, které hlásají, že jim bude rozumět i někdo, kdo procházel s fyzikou na čtyřku (já...), jsou ve výsledku stejně složité. Zdá se, že autoři (vědci) zkrátka neumí vypnout. "Stručná historie času" mě určitě obohatila a rozšířila mé obzory, ale přiznávám, že jsem se v určitých částech velmi topil a nechápal nic. Hodnotím pěti hvězdičkami, protože mě kniha moc bavila, ale Hawking nemůže za mé neznalosti. Věřím, že po čase si z ní odnesu více.

danny_21
15.03.2022 3 z 5

Už roky jsem se chtěl dostat k této knížce, přestože nejsem fanouškem literatury faktu, už jako dítko jsem vzhlížel ke hvězdám ve snaze pochopit, co se nám to nad hlavami otáčí.
Hawiking předkládá spustu starých i nových teorií a filozoficky bádá v oblastech fyziky, časoprostorových paradoxů, černých děr a dalších. Pro laika se to čte místy dost těžce, přesto si myslím, že jsem si něco odnesl, ale budoucí výsledky bádání v krátkodobém (lidském) časovém okně už jaksi spatřit nestihnu - snad se to povede mojí (ne)hmotě - 65 %

memphisz
31.10.2021 5 z 5

Přístupný úvod do kosmologie, který zahrnuje témata, jako jsou obecná teorie relativity, černé díry, teorie strun, vznik vesmíru, entropie, rozpínavost vesmíru a další. Vše přehledně a s historickým exkurze. Lze doporučit každému pro rozšíření vědění o velikosti vesmíru a malosti člověka.

Zmiu
11.10.2021 3 z 5

Asi na třetí pokus jsem konečně přečetla. Nebudu předstírat, že jsem všemu rozuměla, nicméně znám čtivější a srozumitelnější odborné knihy. Z knihy jsem si ale i tak leccos vzala.

absolutmachal
09.10.2021 3 z 5

Je to složité a vzal jsem si z toho jen střípky. A taky motivaci sehnat si publikaci s více obrázky, jako pro děti. Nevím, jak moc za to ale může Stephen Hawking.

Hledání teorie všeho. Základní výzkum principů a pravidel našeho světa za poslední století strašně pokročil. Přesto aktuální stav vědeckého poznání nedává laiků smysl, mě nevyjímaje, a dokonce ani filozofům.

Vypůjčím si citaci ze závěru Stručné historie času:

„Dosud byli vědci příliš zaneprázdněni vytvářením nových teorií, které popisují, CO je vesmír, a nezbýval jim čas klást otázku PROČ. Na druhé straně lidé, kteří by se měli ptát proč, filozofové, neudrželi krok s rozvojem vědeckých teorií. … Objevíme-li úplnou teorii, stane se ve svých základech pochopitelnou pro každého, nejenom pro hrstku vědců.“

To je „problém“ nejen současné vědy, ale i všech pokusů o popularizaci. Prostě to nemůžete pochopit jako celek. Zbudou vám jen střípky.

Tuhle knížku jsem četl podruhé, motivovaný sci-fi trilogií Vzpomínka na Zemi. Tentokrát jsem ji dočetl. Ale neřekl bych, že z toho něco mám, kromě spousty otázek. Ano, autorovi se vše (ale opravdu VŠE) podařilo zredukovat do malé brožurky, ale divil bych se, kdyby z toho měl někdo víc než pár střípků.

Vůbec nevím, jestli za to může Stephen Hawking. Nebo takhle kniha. Prostě to tak je.

V mém hodnocení se tedy odráží spíše střet očekávání s realitou.

janka2000
24.08.2021 5 z 5

Populárně-naučná kniha o základech fyziky, a to bez vzorců. Vše je velmi jednoduše popsané a v knize se najde dost velmi zajímavých informací, ale pro nadšené fyziky nemá kniha v podstatě, co nabídnout.

DarthSoren
30.06.2021 4 z 5

Obsahově skvělá kniha. Od takového špičkového odborníka jakým byl Hawking byste zřejmě čekali, že bude psát neuvěřitelně náročně, odborně a zahltí čtenáře čísly a rovnicemi. A ono to tak není. Hawking ukázal, že umí psát i texty vhodné pro širokou laickou veřejnost. Velice se mi jako filozofovi líbilo, že autor pracuje i s filozofickými poznatky a vybízí filozofickou obec k opětovnému tázání se po příčinách naší existence ve vesmíru i vesmíru samotného.
Stručná historie času je tedy jednou z nejlepších knih z oboru zaměřující se na mondénní publikum. Ale uděluji jenom 4*. A není to chyba Hawkinga. Měl jsem tu smůlu, že se do mých rukou dostala kniha, ve které nastal problém při tisku a téměř celá kapitola "Černé díry nejsou úplně černé" byla nahrazena duplikačními stranami z předchozí kapitoly. Tohle je tedy hanba vydavatele, neohlídat si takovou chybu. Vím, že se to občas stává, ale já z toho byl dost rozhozen a znechucen, protože tohle byla kniha, na kterou jsem se těšil a až do onoho momentu si ji velice užíval.

Jaroslav.ch
24.04.2021 5 z 5

Vynikající kniha určená pro širokou veřejnost. Opravdu doporučuji přečíst všem. Pokud fyzika není Vaše parketa, nebojte se, autor umí dobře vysvětlovat a něco si z toho opravdu odnesete.

CharlotteD
06.04.2021 5 z 5

Nejedná se o téma, které by mi bylo blízké a tak jsem od knihy (kterou jsem si poslechla v audio verzi) velká očekávání a spíš jsem to brala, jako něco, co po dvaceti minutách poslechu vzdám a radši se začtu do něčeho "zajímavějšího". nakonec se mi kniha o pro mě téměř nezajímavé tématice líbila a já byla nadšena. Docela se to i dá pochopit a to fyziku fakt nemusím.

MarkCarter
05.04.2021 5 z 5

Pán Hawking bol špičkový vedec a výnimočný človek. Ak poviem, že to bol jeden z najlepších vedcov na svete, tak nepreháňam. Zároveň bol veľmi ľudský až skromný s výborným zmyslom pre humor. Obdivujem jeho prácu, vrátane tejto knihy. Snažil sa aj nám, laikom, priblížiť nám vzdialený vesmír. Doslova aj prenesene. S nadšením som počúval túto (audio) knihu a musím sa priznať, že som aj pri nej zaspával. Nie preto, že by som sa nudil, ale skôr preto, že tieto abstraktné analýzy dokázali dokonale unaviť moju myseľ. Odporúčam hlavne nadšencom v oblasti vesmírnych tém.

chodícírohožka
17.03.2021 4 z 5

Docela zajímavá kniha o tematice, která mi nikdy nebyla příliš blízká (natož abych jí nějak zvlášť rozuměla). Látka je zde podána i pro laika poměrně pochopitelně (i když mi samozřejmě některé souvislosti apod. unikaly), za nejlepší části ale považuju historické vsuvky o tom, jak se názor na danou problematiku vyvíjel v průběhu lidských dějin.

Lac
17.03.2021 1 z 5

Knihu rozkousel náš pes, krátce po dočtení, byl jsem rád, že nemusím řešit, co s ní. Relativní úleva časoprostorového okusu kusu vhodného k experimentu s černou skládkou.
Prof. H. čas bere veličinu jako něco samostatně daného, osobně jsem si pohled na čas zjednodušil, tvrdím o čase, že funkcí pohybu. Hmota v jakémkoliv prostoru (lidstvo, už ví, že existují pidi midi, které tvoří tak nepředstavitelně velký vesmír) jakmile se pohne, tak můžeme definovat čas a dělat si s ním co je libo. Takže není možný posun v čase, protože by se musela hmota pohybovat zpět, což jaksi nejde (fce pohybu). Z pohledu rozkladu pozemské živé hmoty v nějaké flujdum, které mezihvězdně přemístíme s jeho následným složením, to není úkol pro jednoho profesůrka, ale samotného Boha.
Souhlasím s teorií relativních časových posunů, obdivuji přesnost navádění umělých kosmických těles, ale třesky plesky jsou pro mě zbytečná pitomost, která má tendence konečně zviditelnit Boha. Tak obrovské množství hmoty, co je ve vesmíru, nikdo nenamačká, ani černé díry. Dle mého nějak zapomíná na tajemný magnetismus, kdy se cosi podivného od sebe odpuzuje... Profesorské kvákání o třesku, dírách a chování hvězd, jsou pro lidské bytí nanic, planetu stihneme otrávit za tak krátký čas, že nestojí za úvahu v širších souvislostech:o)

parxel
28.02.2021 4 z 5

Stručná historie času je bezpochyby jednou z nejznámějších vědeckopopulárních knih. Za jejím úspěchem stojí podle mého názoru zejména mimořádný životní příběh geniálního Stephna W. Hawkinga. Osobně jsem četl vydání z roku 1991 a tak nevím jak moc byly doplněny resp. přepracovány novější výtisky.

Mě se Stručná historie času moc líbila a podnítila můj zájem o přírodní vědy. Od té doby jsem přečetl řadu dalších knih. Jedná se například o knihy, které napsal strunový teoretik Michio Kaku (Paralelní světy) nebo teoretický fyzik Leonard Susskin (Válka o černé díry) a mnohé další. Rovněž na Youtube je dnes k dispozici spousta zajímavých a podnětných přenášek, které jsou přístupné i pro laiky.

Pokud jde o vlastí obsah knihy, tak je třeba stát při zemi. Současné fyzikální koncepty je velmi obtížné pochopit bez znalosti pokročilé matematiky a to i přesto, že se S. W. Hawking snažil vše co možná nejvíce zjednodušit. Proto je dobré přečíst si více pododbných knih viz má předchozí poznámka.

Zkrátka Stučná historie času je skvělá kniha a pokud se vám líbila, tak doporučiji sáhnout po dalších obdobně zaměřených knihách příp. zapátrat na internetu a dohledat si záznamy přednášek.

V českém jazyce má vynikající přednášky Petr Kulhánek. V angličtině se mi např. líbila přednáška Ericka Verlindeho - New View on Gravity and the Cosmos, ve které představuje svůj přístup k teorii gravitace. Dalším příkladem může být vynikající přednáška Davida Tonga - Quantum Fields: The Real Building Blocks of the Universe. V této přednášce David Tong ukazuje, jak by mohla vypadat rovnice tzv. teorie všeho.

boxas
13.02.2021 4 z 5

Skvělé. Že jsem všechno nepochopila, to rozhodně není problém Stephena Hawkinga, ale můj.
On se snažil velice.

Cimeřan
26.01.2021 4 z 5

Jelikož jsem nedávno četl knihu humanitně zaměřeného vědce/spisovatele (Homo Deus od Harariho), sáhl jsem pro změnu po spisu exaktním. A bylo to zatraceně znát. Občas jsem tápal, ale nakonec mě uklidnila poslední kapitola. Autor v ní totiž prohlásil, že jednotná teorie vesmíru stejně (zatím?) neexistuje a jednotlivé dílčí teorie nejsou stoprocentně prokazatelné, jelikož stále chybějí důkazy.
Přestože se po přečtení této knihy cítím intelektuálně obohacen, můžu i tak konstatovat, že vím, že nic nevím...
80/100

Usire
26.01.2021 5 z 5

Moje první kniha od Hawkinga a udělal jsem dobře. Knížka je psaná hlavně pro laiky, s mírným či žádným rozhledem v dané oblasti. Jsou zde předloženy zajímavé teorie, kam se může moderní fyzika vydat.

jiri77
03.01.2021 4 z 5

Díky této knize jsem alespoň málo ,a to opravdu velmi málo, porozuměl v kostce moderní vědě a fyzice. Je pravda ,že něco nemohla ani má představivost pobrat ,ale i tak jsem rád , že jsem se s knihou popral a pochopil přinejmenším základy.

Lethania
25.12.2020 4 z 5

Nejspíš se ke knize budu několikrát vracet, protože - přiznejme si to na rovinu - nejsem zrovna odbornice a už vůbec ne milovnice fyziky a všemu tomu podobnému. Kniha mě zaujala a chtěla jsem vědět něco víc o vesmíru a času. Pár zajímavých informacích jsem si od ní odnesla, ale spoustu věcí jsem zase moc nepochopila, což je spíš můj problém než autorův. Kéž by se mi kniha dostala do ruky ještě v době, kdy jsem studovala - docela by mi pomohla. Doporučuji.

Mayaku
08.11.2020 5 z 5

Pochopila jsem vše - to nemohu říci. Pro plné pochopení si tuto knihu budu muset asi ještě několikrát švihnout, nicméně faktor subjektivního pocitu intelektuálního obohacení dosahuje 10/10.

Juagustin
05.10.2020 3 z 5

V jakési knihobudce jsem narazil na vydání z roku 1991 a se zájmem jsem si ho přečetl. Větší půlka knihy je opakováním středoškolské fyziky, závěr pak skokově přejde k nepředstavitelným fantazmagoriím;-) Oceňuju, že jsem si mohl ujasnit, PROČ se stále hledají nové teorie, co jsou ta slabá místa starších teorií, a že nová teorie nemusí zneplatnit tu předchozí, ale rozšířit, upřesnit, doplnit pro speciální situace. Zajímavá a pro mě obohacující je i úvaha o šipce času a narůstající entropii i tam, kde na první pohled uspořádanost roste. Kladně hodnotím rozšiřující poznámky překladatele. Celkově ale můj pocit z knihy je marnost: čím fyzici víc bádají, tím víc vědí, co všechno nevědí, a jejich teorie jsou čím dál šílenější. Za takové situace se odvažovat mluvit o místu a roli Boha, no nevím...;-)