Stručná historie času

Stručná historie času https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260107/bmid_strucna-historie-casu-260107.jpg 4 761 134

Jaká je povaha prostoru a času? Kde se vzal vesmír a kam směřuje? Mohl se na jeho vzniku podílet Bůh? Dá se cestovat časem? Co se stane astronautovi v černé díře? Na takové otázky se pokouší co nejsrozumitelněji odpovědět britský matematik a teoretický fyzik Stephen Hawking. Od tohoto autora již česky vyšly knihy: Vesmír v kostce, Ilustrovaná teorie všeho, Stručná historie času v obrazech, Stručnější historie času.... celý text

Literatura naučná Vesmír Přírodní vědy
Vydáno: , Argo , Dokořán

A Brief History of Time , 1988

vakkets
10.05.2015 4 z 5

Na to, o jak nepředstavitelných a složitých věcech kniha vypráví, je až překvapivě srozumitelná, i když místy jsem v obraze nebyl. Fascinující téma a dobrá kniha.

xxtom
29.03.2015 4 z 5

Fyzika psaná srozumitelnější formou. Pořád bych jí ale nezonačil jako knihu pro úplně laiky.

helmiczka
23.03.2015 3 z 5

Je to čtivé a vtipné, ale žiaľ až príliš stručné, Resp. zhustené. Niektoré veci sa z knihy pochopiť nedajú asi ani pri opakovanom čítaní.

rabor
23.03.2015 4 z 5

Další kniha, ze které múžete vcucávat rozumy jako černá díra neopatrné astronauty. Vyčítat Stručné historii času že je příliš stručná by znělo asi hloupě a tak to řeknu trochu jinak, autor shrnul mnoho vědění na velmi malý počet stran a docílil tím toho, že kniha spíš než vysvětlující je "zmiňující" . Prostě je to tak a tak… ach, napadá vás nějaká doplňující otázka? No smúla, zkuste jinou knihu, v této se tím nebudeme zdržovat. Je též znát, že autor přemýšlí a píše trochu "jinak" a čtenář si některé pasáže musí trochu přeložit ve své hlavě. Z úcty k velkému fyzikovi nemúžu hodnotit húř než čtyřmi *.

Eldar80
20.10.2014 3 z 5

Docela rozporuplná kniha. Rozhodně nedoporučuji číst jako první z této oblasti populárně vědeckého žánru. Aby byla kniha dostatečně srozumitelná je už potřeba mít určitou představu o dvou teoriích relativity a základech kvantové fyziky a souvislosti mezi světem elementárních částic a kosmologií. Taktéž se hodí chápat fyzikální princip černých děr. Před čtením této knihy bych tedy doporučil několik jiných snadnějších knih z tohoto žánru a po té co se člověk zorientuje přečíst si tuto knihu. Já osobně jsem při prvním čtení mnoho nepobral. Po několika letech jsem knihu četl podruhé už jsem toho pobral mnohem víc a nyní po třetím přečtení jsem porozuměl už skoro všemu, krom dvou drobností. Přečetl jsem totiž nedávno pár knih o fyzice (viz má historie) a tak jsem značné části knihy bez problémů porozuměl. V jiných knihách jsou totiž tyto teorie lépe a jednodušeji vysvětleny. Hawkingova kniha je skutečně příliš stručná. Ve velmi krátké knize shrnul objevy během snad 70. let částicové a relativistické fyziky a ty důležité popsal a vysvětlil. V knize tak třeba najdeme popis kvantového vypařování černých děr přímo od autora objevu. Jinak se věnuje všem důležitým objevům ve světě částicové fyziky a jejich dopadu na vznik a strukturu vesmíru. Postupně se dostane k jednotné teorii pole, ze které však popíše pouze úplné základy. Hawking se v průběhu výkladu dotýká určitých aspektů Boha jako Stvořitele vesmíru a tím z knihy částečně dělá zvláštně - fyzikálně zabarvený filozofický spis. Celá kniha se mi četla poněkud zvláštně, zřetelně jsem cítil, že tento pán skutečně přemýšlí jinak. Ne, že by kniha byla neohrabaně napsaná nebo nesrozumitelně, ale spíš myšlenkové obraty byly takového druhu, že mi znesnadňovaly čtení a kolikrát jsem musel odstavec přečíst dvakrát nebo třikrát, abych si text přeložil do mě srozumitelného jazyka, přestože nosná myšlenka nebyla nijak zvlášť komplikovaná. (Některé odstavce samozřejmě mnohem vícekrát.) Svým způsobem odhaluje myšlení autora ve své niternosti. Knihu bych tedy laikům nedoporučil a odkázal je na některý více populární text, avšak pro milovníky tohoto žánru je to naprostá povinnost - kniha je velmi krátká, stručná a nadčasová. Lze si tedy ověřit do jaké hloubky jste porozuměli relativistické a částicové fyzice v závislosti nakolik porozumíte této knize. 75%

225678945
15.10.2014 4 z 5

Zajímavé čtení pro ty, které to zajímá. Osobně jsem tam polovině věcí nerozuměl a uvítal bych větší popis a vysvětlení u nějakých téma, ale to by pak ta kniha byla neuvěřitelně tlustá.

vitek.sk
09.09.2014 4 z 5

Dle mého názoru trochu přeceněná kniha. Četl jsem podstatně lepší popularizační knihy o fyzice. Nicméně kniha je napsána velmi srozumitelně a pro základní přehled bohatě postačuje. Kniha se také stala bestsellerem a patrně přivedla k zájmu o fyziku spoustu lidí. Proto dávám vysoké hodnocení.

Jana_Z
12.08.2014 5 z 5

Musím oponovat Smoldovu komentáři níže - kniha je pro laiky vcelku srozumitelná. Pravda - kvantová mechanika je trochu nad moje chápání, ale to se nakonec shoduje s tvrzením samotného Richarda Feynmana:

"Byla doba, kdy se v novinách psalo, že teorii relativity rozumí jenom tucet vědců. Nevěřím, že tomu tak skutečně někdy bylo. Možná že kdysi relativitě rozumněl jediný člověk, a to ten, kdo ji poprvé pochopil dříve, než o ní napsal první článek. Ale jakmile si lidé jeho práci přečetli, mnoho jich relativitě nějakým způsobem porozumnělo; určitě jich bylo víc než tucet. Na druhé straně mohu myslím s určitostí říci, že kvantovou mechaniku nechápe nikdo."

yenna
20.06.2013 4 z 5

Tuhle knihu by člověk, který se zajímá o témata obsažená v této knize, měl mít k dispozici u sebe doma, aby si ji mohl kdykoliv znovu otevřít a přečíst si jednotlivé pasáže. Neboť dle mého názoru toto není kniha, která se dá přečíst najednou a pak ji vesele vrátit do Knihovny nebo jejímu majiteli.
Já osobně jsem víc jak třetinu věcí z knihy pozapomněla nebo zcela nepochopila a ráda bych se k nim ještě vrátila, neboť jednotlivá témata jsou pro mne velmi zajímavá a objevná. Teď už vím, že to, co na nebi vidím, již v podstatě nemusí být na svém místě a třeba díky schopnosti vysoké gravitace blízké hvězdy ohýbat dráhu světla jiné hvězdy, ani na tom místě, jak se nám jeví, vůbec nikdy nebylo.
Do té doby než se obnos mé peněženky a zmíněná kniha potkají v jednom knihkupectví, si budu muset vystačit s Doctorem Who :)
I když v podstatě pan Hawking celý koncept cestování v čase a prostoru vyvrací, ale nechme si prostor pro fantazii, vždyť spousta tezí ještě ani nebyla vědecky stoprocentně potvrzena :)
"allons-y" http://youtu.be/mDsN5lWLKU0?t=38s

Izzy
05.08.2012 3 z 5

Kniha se snaží objasnit zajímavé poznatky vědy tak, aby jim rozuměl každý člověk, aniž by potřeboval odborné vzdělání. Moderní věda je totiž složitá a mnohým publikovaným zjištěním tak může dobře porozumět jen člověk zabývající se podrobněji fyzikou. Jenže i mnohé další z nás občas trápí otázky jako: Z čeho pochází vesmír? Kdy a proč se začal vyvíjet? Bude mít konec? Jde o otázky pátrající po původu a smyslu věcí a pro člověka je typické zamýšlet se právě nad problémem jeho existence. A právě v tom se mu snaží pomoci i tato kniha. Dle mého názoru se jí to docela daří. Knížka dokáže vtáhnout, je zajímavá, poměrně čtivá. Přesto jsem se v ní občas ztrácela, a bez svých výpisků z četby knihy, bych asi jen s obtížemi dokázala říct, čím se vůbec zabývala. Asi lépe zaujme někoho, kdo už ví něco více o vesmíru a fyzice a je to jeho koníček. Ale přinejmenším mě kniha vedla k zamyšlení se nad existenciální otázku, kterou se zabývám ráda, a ukázala mi, jak je při hledání odpovědi na tuto otázku důležitá i věda.
V knize jde především o záznam vývoje Hawkingových myšlenek, práce a objevů a lehce nahlédneme i do osudu autora. Nejde jen o vědecké výklady, jsou zde líčeny i nejrůznější Hawkingovi příhody. Stephen Hawking nepředává lidem jen pozoruhodné vědecké objevy, ale i důležité poselství o tom, že se nikdy nemají vzdávat, že i zdravotně postižený člověk může žít bohatým životem.
Zaujalo mě, že Hawkingova kniha se týká také Boha. V závěru Stručné historie času Hawking píše: „Objevíme-li úplnou teorii, stane se ve svých základech pochopitelnou pro každého, nejenom pro hrstku vědců. Potom my všichni – filozofové, vědci, obyčejní lidé – se budeme moci účastnit diskusí nad otázkou, proč my a vesmír existujeme. Nalezneme-li odpověď, bude to znamenat konečné vítězství lidského ducha – protože pak pochopíme mysl Boha“ (Hawking, 1991: 166). Není ale i jiná cesta než vědecká k pochopení Boha?
Ke knize doporučuji přečíst i dílo Stephen Hawking: hledání teorie všeho od Kitty Fergusonové.

panjan
25.07.2012 4 z 5

Na to, že jde skorem o učebnici, se čte docela dobře. Má však jedinou chybu a to, že je snad příliš stručná na to, jak široký má záběr (snad nejširší jaký může být - zabývá se vesmírem jako celkem). Ve své stručnosti se toho však snaží čtenáři podat co nejvíce, a to někdy brání plnému porozumění. Osobně bych ocenil více názornějších vysvětlení a vysvětlení všeobecně podrobnější, ale jsem si vědom, že takováto kniha mně na míru by musela mít o hodně více stran než je pouhých 181. Třeba to, co hledám, najdu v dalším Hawkingově dílu Vesmír v kostce.

zipporah
20.04.2012 5 z 5

Určite pre laikov, kam patrím aj ja, je lepší Ferrisov The whole Shebang, ale Hawking tu vysvetľuje zopár zaujímavostí, ako čo vychádza z čiernych dier späť do vesmíru... to jediné si pamätám, ale nevadí, knihu mám vlastnú, hocikedy sa dá k nej vrátiť... Vesmír je nekonečný zdroj inšpirácií.... many thanks!

Smolda
11.03.2012 5 z 5

Fyzika je můj koniček tak proto dávám 5/5 ,ale pro normálního člověka je tato kniha asi "těžká".

valda
16.03.2011 4 z 5

Jeden z nejznámějších světových bestselerů o astrofyzice, kde se autor snaží tak trochu odpovědět na otázku „života, vesmíru a vůbec…“. Kniha ve své době vzbudila obrovský rozruch (překvapila tím i samotného autora, který ji psal vlastně na zakázku), protože popsala ve stručnosti základy moderního vědeckého pohledu na svět laikům, s použitím pouze jediné, té nejslavnější rovnice. Od Newtonovské fyziky po teorie strun. Na mě byla, ale až příliš stručná (trochu to připomínalo odpověď na výše položenou otázku, kterou dostali hrdinové Adamsovy knihy) a několikrát jsem se docela dost ztrácel. Ono to sice vypadá lákavě, popsat většinu základních fyzikálních zákonitostí na pouze 170 stránkách, ale myslím si, že nejsem sám, kdo by uvítal spíše aspoň trojitý rozsah, aby byl lépe v obraze, takhle mi text připadal jako nahuštěný seznam základních fyzikálních myšlenek. Laickým nadšencům bych možná doporučil začít pozvolněji, aby měli šanci se dostat více do hloubky a lépe pochopit.