Stroj času

Stroj času https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/8216/mid_stroj-casu-X20-8216.jpg 4 491 81

Stroj času vyšel v roce 1895, v témže roce, kdy vzniklo několik převratných technických vynálezů – například bezdrátový telegraf, film či elektrifikovaná železnice. Poutník v čase, vědec zabývající se hledáním čtvrté dimenze prostoru, se díky svému vynálezu neobyčejného stroje přenáší do daleké budoucnosti, do roku 802 701. Lidstvo v průběhu svého vývoje dosáhlo splnění některých svých tužeb – krásní človíčci eloiové žijí ve zdánlivě spravedlivém společenství na troskách zašlé kultury, ale zároveň postrádají některé přirozené obranné schopnosti, například přizpůsobivost vůči měnícím se životním podmínkám. To může být samozřejmě pro cizince z jiné doby a jiného světa klíčem k pochopení dalších záhad, na něž nenachází jednoznačnou odpověď: kdo jsou to morloci a jak je uspořádán jejich život pod zemí, co určilo vývoj jejich druhu a kam se bude ubírat život dál. Protože nejvzdálenější budoucnost lidstva na Zemi ozařované vychládajícím sluncem je líčena v soumračném, nikoliv radostném a zjednodušeném optimistickém duchu, Wellsův román nebyl několik desetiletí v češtině publikován, nejspíš pro podobnosti ani zdaleka ne náhodné.... celý text

Literatura světová Novely Sci-fi
Vydáno: , Lika klub

The Time Machine , 1895

ewkat
10.02.2017 odpad!

Tak tuto knihu čtu jen pro Výzvu 2017. Je tenká a tuto tématiku nemusím. První kapitola mně velmi překvapila a dá se říci, že jsem se těšila na další. Bohužel v dalších tam je až příliš mnoho popisování toho jak to tam vypadá, moc dohadů, které se pak mění apod. Ale nejsem na sci-fi, takže je to opravdu pouze můj názor. No uvidíme jak to skončí, ještě čtyři (pro někoho už jen :-D) kapitoly.

mitko
05.02.2017 5 z 5

Neuveriteľné, že kniha je aj po toľkých rokoch stále tak čitateľná. Je to asi aj preto, že Wells tu myslí dosť priamočiaro a zaujíma ho skorej spoločnosť a budúcnosť. Hlavný hrdina cestuje do roku 802 701, kde zisťuje, že ľudia žijú v utópii, ktorá je ale len zdanlivá a ukáže sa, že ľudia sú tu len akýsi dobytok pre vyspelejších Morlokov. Aj keď stroj času nieje prvý román, kde sa časom cestuje, tak právom patrí medzi ten najznámejší. Ide o napínavý dobrodružný príbeh plný fantastických stvorení. Tým, že je taký krátky tak sa tu nenachádzajú hluché pasáže a hrdina skáče z jedného dobrodružstva do druhého. Jedine začiatok pre ma pôsobil trocha nezaujimavo, kde im vysvetľuje princíp stroja, ale potom to je už len jazda.

parxel
12.05.2016 3 z 5

Stroj času jsem četl v anglické lehce okleštěné verzi nicméně s pokročilou aj. Zpočátku jsem měl problém se do knihy začíst. Příběh mne zkrátka vůbec neoslovil. Naštěstí není moc dlouhý a tak jsem vydžel. Zhruba v polovině jsem se chytil a musel jsem uznat, že kniha v sobě má nějakou myšlenku. Nicméně příběh mi celkově přišel slabý.

Podle mne hodnota této knihy spočívá především v tom, že se jedná o první příběh s tématikou cestování v čase, ale jinak v podstatě nemám důvod se k ní vracet. Tři hvězdy.

ber-tram
08.01.2016 3 z 5

Zase na osvědčené kaskádě super soundtrack (90%) - bídný film (30%) jsem dojel až ke knižní předloze, která je stran hodnocení průměrem obojího. Kdybych si k ní pustil éterickou Badeltovu hudbu, snad by se trochu zmenšila neúprosná archaická propast 120 let od vydání; kdybych přitom sledoval plytký film z r. 2002, režírovaný prý vnukem spisovatele, snad by kniha lépe obhájila svoji myšlenkovou samonosnost. 1/15

Covenant
11.08.2015 5 z 5

Taková delší povídka, která se velmi dobře četla. Žádné zbytečně rozvleklé popisy a rovnou k věci. Kniha není úplná špička sci-fi, ale vzhledem k době, kdy byla napsána je výborná a hlavně srozumitelná. Jsem rád, že jsem si doplnil vzdělání, co se týče čtvrtého rozměru :).
PS: Kdyby posunul pointu vztahu mezi dvěma "národy" někam na konec a nevyzradil by jí téměř na začátku, bylo by to na jedničku s hvězdičkou a možná by mi to trochu vyrazilo dech...nebo aspoň doušek

hanocri
02.08.2015 5 z 5

Když jsem se do Stroje času, mé první knihy od Wellse, před mnoha lety pouštěl, myslel jsem, jak bude svými myšlenkami zastaralý. Nemohl jsem se více mýlit. Nadčasové dílo o neúprosné moci času, o relativitě toho, co se nám může zdát věčné, o "finálních" sociálních konsekvencích lidského pokroku a tak dále. Mimochodem údajně jako první zmínil čas jako samostatný rozměr.

Reňulka Š
22.03.2015 4 z 5

Poutavá kniha. moc se mi líbila.

Reňulka Š
22.03.2015 4 z 5

Poutavá kniha. moc se mi líbila.

MorriconeTheGod
19.02.2015 5 z 5

Knihu je nutno brát v kontextu doby. Já měl to štěstí, že jsem sci-fi objevoval chronologicky, takže mi určitá "zastaralost" díla nezkazila dojem. Neumím si ale představit, co bych si o tom myslel, číst to třeba po Asimovi, Clarkovi apod.

jorgesob
11.12.2014 4 z 5

kdysi po shlédnutí stejnojmenného filmu mě napadlo, že bych si moc rád přečetl knižní předlohu. a stroj času nezklamal. je to skvělé vyprávění a výborně vystavěný příběh s příjemnou atmosférou.

SalomeH
17.10.2014 5 z 5

Po všech těch knížkách o cestování časem jsem si myslela, že to bude jen ta základní linka, která byla od doby vydání tohoto díla napsaná tisíckrát. Knížka mě ale mile překvapila a moc jsem si ji užila. Hlavně kvůli tomu, že narozdíl od moderních příběhů hrdina necestuje do budoucnosti, aby si užil dobrodružství, ale aby se něco dozvěděl o budoucích lidech a přemýšlel o vztahu mezi současností a tím, co přijde.

vpadysak
22.02.2014 4 z 5

Klasika žánru. V roku, keď bola kniha vydaná musela pôsobiť ako úplná bomba. A asi aj dlho potom.
Autor sa s využitím SF zamýšľa nad pokračovaním rozvrstvenej spoločnosti.

Alee
08.02.2014 4 z 5

Abych se moc nerozepisovala... je to taková malá sonda do začátků sci-fi a do konce 19. století očima velmi vzdělaného a chytrého člověka. Wells nebyl jen spisovatel, ale také vystudoval biologii a byl soukromým (a pak univerzitním) profesorem. Věřím, že dnes existují (i pro mě) mnohem oblíbenější knihy, ale pokud chcete něco na přemýšlení a pro zkrácení dlouhé chvíle, nebo něco zajímavého pro zábavu, mohu jen doporučit. Čte se to jako po másle a má to nejen hlavu a patu, ale také velmi obstojné tělo. Když si vezmu Wellsův záběr a smysl pro detail, tak všichni Čapkovi roboti atd. byli trestuhodně nedotažení a o ničem.

padde
07.02.2014 3 z 5

Nápadité. Zařazuji ke klasice SF.

Gimli
25.01.2014 3 z 5

Ne příliš napínavá sociální úvaha zahalená do vědeckofantastického hávu. Filmařům se vůbec nedivím, že se od předlohy odklánějí. Kdyby se jí drželi, byl by z toho zřejmě dost nudný film. Ovšem je třeba uznat, že kdykoli se Wells pouští do úvah vědeckých, začíná být kniha velmi chytlavá. (čteno v originále)

umbra
13.03.2013 5 z 5

Je třeba si knihu nejdříve zasadit do doby, kdy byla napsaná, pak můžete být jedině mile překvapeni neuvěřitelnou fantazií jejího autora. Stroj času jsem četla na střední škole a velmi mě to bavilo. Později jsem viděla dvě zfilmované verze, což bylo opět zajímavé srovnání. Je to každopádně klasika.

lord-artoo
15.02.2013 3 z 5

Na svou dobu jistě šokující nápad levičácky orientovaného Wellse je i dnes, vžijeme-li se do jeho doby, dost dobrý a neotřelý. Problém je, že kniha stojí jen na tomto jediném nápadu. Zbytek je velmi neuměle napsaný a v podstatě ani nikterak zvlášť zábavný (byť ne nudný!).
Dílko jsem si přečetl zejména proto, že jsem nepochopil filmovou verzi (tu novější) a, ejhle, ono je to tím, že je základní myšlenka absurdně překopaná. Proto vzhůru, čtěte knihu!

Phoenix16.cz
03.01.2013 4 z 5

Matně si vzpomínám, že jsem kdysi viděla film, který z této knihy vycházel. Někdo cestoval časem do budoucnosti, kde se mezi sebou mlátily jakési dva národy. Nijak moc mě to neuchvátilo, proto ani od knihy jsem zas tak moc nečekala. Po pár stránkách jsem byla vyvedena z omylu a začala jsem si užívat krásně vyprávěnou sondu do budoucnosti. To, co si Wells navymýšlel, vyznívalo velice realisticky, i když čas, do které svůj příběh zasadil, hraničí s lidskou představivostí. V podstatě nám podrobně představil jednu z nekonečna možností evoluce či involuce.

Dryáda
12.01.2011 4 z 5

Příběh je výborný a dobře se čte, ale nemohla jsem se ubránit dojmu, že je to psané stylem slohové práce žáka základní školy.

Rockwood
30.11.-0001 4 z 5

Abych se přiznal, tak prvně jsem viděl filmovou verzi. Ne, že bych dával přednost filmu před knihou, ale film tu byl dřív, než jsem se zajímal o knihy. Jedná se konkrétně o film z roku 2002, který se mi velice líbil, ale velice mě udivilo, jak strašně se onen film liší od knižní podoby. Vím, že filmové adaptace nejsou nijak přesné a kolikrát je v nich spoustu předělávek nemající nic společného s kompromisem. Ale tohle byla fakt brutální změna. A je to opravdu jeden z mála případu, kdy nedokáži určit, zdali je pro mě lepší film, nebo kniha. Snad asi takhle uvažuji proto, že film jsem viděl dřív a viděl jsem jej již hodněkrát, abych si k němu udělal nějaký vztah. Kdoví.