Stroj času zajímavosti

Stroj času https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/8216/mid_stroj-casu-X20-8216.jpg 4 491 81

Stroj času vyšel v roce 1895, v témže roce, kdy vzniklo několik převratných technických vynálezů – například bezdrátový telegraf, film či elektrifikovaná železnice. Poutník v čase, vědec zabývající se hledáním čtvrté dimenze prostoru, se díky svému vynálezu neobyčejného stroje přenáší do daleké budoucnosti, do roku 802 701. Lidstvo v průběhu svého vývoje dosáhlo splnění některých svých tužeb – krásní človíčci eloiové žijí ve zdánlivě spravedlivém společenství na troskách zašlé kultury, ale zároveň postrádají některé přirozené obranné schopnosti, například přizpůsobivost vůči měnícím se životním podmínkám. To může být samozřejmě pro cizince z jiné doby a jiného světa klíčem k pochopení dalších záhad, na něž nenachází jednoznačnou odpověď: kdo jsou to morloci a jak je uspořádán jejich život pod zemí, co určilo vývoj jejich druhu a kam se bude ubírat život dál. Protože nejvzdálenější budoucnost lidstva na Zemi ozařované vychládajícím sluncem je líčena v soumračném, nikoliv radostném a zjednodušeném optimistickém duchu, Wellsův román nebyl několik desetiletí v češtině publikován, nejspíš pro podobnosti ani zdaleka ne náhodné.... celý text

Literatura světová Novely Sci-fi
Vydáno: , Lika klub
Originální název:

The Time Machine , 1895


více info...

Zajímavosti (2)

Na motivy knihy bylo natočeno několik filmů, například v roce 1960, který režíroval George Pal, nebo v roce 2002, který režíroval Simon Wells. (Romanka89)


Autor předpokládá, že slunce bude v průběhu let postupně chladnout, což povede k postupnému úpadku života.

Současné teorie však počítají s tím, že život na zemi zanikne kvůli zvyšující se teplotě, neboť slunce s postupem času provádí fúzi těžších prvků, což produkuje více energie. (vojtaruzek)


Ocenění knihy (0)

Zatím zde není žádné ocenění.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (3)

Nedoceňujeme základní přírodní zákon, totiž že mnohostrannost lidského rozumu se projevuje hlavně při změnách, v nebezpečí a v nesnázích.


Připadá vám to jako nesmysl? Jenže já to myslím smrtelně vážně.


Dokážu se jedním problémem zabývat celé roky, ale čtyřiadvacet hodin nečinně čekat, to by mě zabilo.