Středověký člověk a jeho svět

Edice Člověk a jeho svět. Pohled na středověk ve všech jeho základních aspektech. Deset předních evropských medievalistů pod vedením J. Le Goffa se pokouší prostřednictvím deseti lidských typů od představitelů středověkých „tří stavů“ – mnicha, rytíře a rolníka – až po mezní typy, jako byli světec a člověk na okraji společnosti, odpovědět na otázku, zda existoval fenomén, který bychom mohli nazvat středověký člověk. Kniha, která vyšla již ve dvanácti jazycích, nabízí zcela jiný pohled než učebnice dějepisu: dává nahlédnout nejen do prostředí rytířských turnajů a klášterů, ale i do kuchyně. Seznamuje s uctíváním světců i s bědným údělem ženy a vyděděnce....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32024/big_stredoveky-clovek-a-jeho-svet-Qn1-32024.jpg 4.552
Literatura naučná, Historie

Vydáno: , Vyšehrad

L'Uomo medievale, 1987

Kniha Středověký člověk a jeho svět

Jass

Skvělá kniha, dávající základní přehled o středověku a lidech, kteří v té době žili. Pro mě to mělo jednu chybu - která není skutečnou chybou - a to, že v některých částech jsem chtěla míň, protože jsem měla pocit, že mi kniha neříká nic moc nového, případně že mě zrovna tohle vůbec nezajímá (druhá množnost nicméně nenastávala příliš často). A pak částech, kde jsem chtěla víc - například kapitola Člověk na okraji mi přišla fascinující, protože to je téma, o kterém se při běžném představení středověku vlastně nemluví. Vůbec by mi nevadilo, se u některých skupin zastavit trochu déle, ale chápu, že ani pramenů k nim není mnoho. Najde se tu samozřejmě spoustu perel:

"jelikož neznáme tajemství lidského srdce, bylo by znakem unáhlenosti vykládat na nejhorší způsob to, k čemu někdy může dojít i v dobrém úmyslu a bez zavinění (...) Tak i vypůjčovat své knihy jiným může být právě tak činem odsouzeníhodným jako zcela korektním (...) Znakem opatrnosti je nepůjčit knihu, kterou často a trvale sami potřebujeme, protože nikdo není povinen poskytovat jiným něco, čeho jim není nezbytně třeba, a nedbat vlastních zájmů. Nepůjčit knihu není odsouzeníhodné, pokud ji někdo, i když ne neustále, ale často sám potřebuje a dlouho bez ní nemůže zůstat. Stává se totiž, že mnozí lidé jsou velice horliví, když o knihy žádají, ale velice pomalí při jejich vracení. (...) Někdy se stane, že ten, kdo si knihu vypůjčil, ji půjčí někomu dalšímu, aniž by jejího majitele požádal o svolení, a ten pak třetímu, takže nakonec majitel ani neví, po kom ji má vlastně chtít, řetěz výpůjček se od něho vzdaluje a za knihu už nikdo není zodpovědný."

Píše Bonaventura, některé věci, se prostě nemění :D Asi nejlepší mi přišla Gurevičova kapitola "Kupec", ale dobré byly samozřejmě všechny. Nicméně jsem šťastná, že jsem knihu konečně dorazila, už to začínalo být neúnosné...

JulianaH.
30.01.2019

Byla by ostuda studovat historii, a nesáhnout přitom po žádném z textů od Le Goffa. Jeho předmluva byla vynikající. Sborník samotný se nečte lehko kvůli hutnosti, ale vyplatí se ho nastudovat, protože je opravdu vydatným zdrojem informací - a to jak těch nutných, tak zajímavostí. Ze svých výpisků čerpám po celé bakalářské studium.

Tím, že se edice zabývá všednodenností a dějinami zdola, nejspíš poskytuje budoucím historikům materiál pro zodpovídání otázek, jež na ně budou směřovat laici. Kolik dětí porodila za život středověká žena? Jak se zacházelo s malomocnými? Objevují se ve středověku nějací ateisté? Jak fungovaly cechy?

Dandulka
03.12.2015

Zajímavý sborník o životě deseti různých druhů lidí ve středověku. Každý díl má svého autora. Je to velmi poutavé čtení, ale jen pro někoho. Hlavně pro toho, kdo se blíže zajímá o historii.