Intelektuálové ve středověku

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha jednoho z nejvýznamnějších francouzských poválečných historiků nové školy seskupených okolo časopisu Annales, který začal svou vědeckou dráhu ojedinělým textem o středověkých univerzitách, v němž se shrnujícím a zcela novým způsobem zabývá univerzitními dějinami jako nedílnou součástí evropských duchovních dějin. Le Goff popsal utváření nové sociální vrstvy, jejíž vznik v 11. a 12. století je provázen intelektuálním, ale i sociálním hledačstvím. Sleduje totiž vznik moderního evropského intelektuála na pozadí daleko významnějšího sociálního jevu, jímž byl zrod městského stavu jako nové spoločenské vrstvy, ohlašující počátky novověku. K čtenářské přitažlivosti knihy přispíva i mimořádně čtivé podání, napsané v nejlepší tradici francouzského eseje....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22875/intelektualove-ve-st-22875.gif 4.536
Žánr:
Literatura naučná, Historie

Vydáno: , Karolinum
Originální název:

Les Intellectuels au Moyen Âge, 1957


více info...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Intelektuálové ve středověku

Benedikt
20. října

Knihu Jacques Le Goffa možno určite odporučiť. Napriek skutočnosti, že sa subtilná kniha až nárame podobá s knihou "Učitelé a žáci ve středověku" rozhodne sa nejedná o vzájomné napodobeniny. Knihy sa vynikajúco dopĺňajú. Le Goffova kniha dokumentuje podstatu historického vývoja intelektuálov, pričom však do samotného pojednania vkladá svoje, mimoriadne hodnotné komentáre. Vynikajúco približuje samotnú scholastiku ako aj jej pôsobenie na univerzitách. Jej hlavných protagonistov Abelárrda či Akvinského. Zaujímavo popisuje spory určujúce identitu univerzít, od sporov medzi vladármi a pápežmi o obsolútnu moc cez boj proti averronizmu, či spor so žobravými mníšskymi rádmi ale a vlastné pnutia scholastiky a dôvody jej ustrnutia a postupného odumierania. Nezabúda ani na národnú emanciápiu na univerzitách, menovite na tej Pražskej. Zrozumiteľne popisuje rozdiely medzi scholastiky a humanistami a tiež približuje budovanie statusu professores či doktores na stredovekých univerzitách.
Kniha je popretkávaná množstvom zaujímavých faktov, ktoré však tvoria naozaj schopnú a plastickú prehliadku vývoja univerzitného vzdelania. Knihu preto možno srdečne odporučiť každému kto má záujem o tému univerzít a jej histórie.

Paulhunterspet
26.03.2012

Na svůj malý rozsah vynikající a podrobná sonda do světa středověkého intelektuála, proměněného do raných základů humanisty. V rámci povinné četby hodnotím velmi kladně.


m.ART.y
24.11.2011

Jacques Le Goff je největším specialistou na středověké univerzity, což v této knize do posledního slova naplňuje. Mnoha zajímavých údajů o intelektuálním vývoji a o vlivu církve a světského života na vzdělance. Přečtení doporučuji všem!