Strašení v Rookwardu

Strašení v Rookwardu https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485092/bmid_straseni-v-rookwardu-bvd-485092.png 4 620 169

Strašidelné domy série

Když Guy najde na půdě své matky dědické listiny k domu, má pocit, že ho potkalo neuvěřitelné štěstí. Jistě, v domě nikdo čtyřicet let nežil, je částečně zchátralý a obrůstá ho vinná réva, ale Guy je přesvědčený, že ho dokáže dát do pořádku a výhodně prodat. Byl by přeci blázen, kdyby se o to nepokusil. Zvlášť, když jeho současná životní etapa není zrovna záviděníhodná. Dům Rookward stojí na samotě v lesích a není v něm ani telefonní signál. Jenže je tři hodiny jízdy od města, kde Guy bydlí, a proto se rozhodne v domě na několik dní utábořit. Ale existuje důvod, proč v Rookwardu nikdo tak dlouhou dobu nežil, a zchátralé místnosti nejsou tak prázdné, jak se zdá... V domě se před čtyřiceti lety odehrála příšerná tragédie, jejíž následky přetrvávají dodnes. Usídlil se zde totiž duch ženy, která tragédii způsobila. Je zahořklá, posedlá, žárlivá a vyšinutá, a jakmile se objeví Guy, nemá v úmyslu nechat ho odejít a udělá i nemožné, aby s ní zůstal.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Fobos

The Haunting of Rookward House , 2017

Wisha
16.04.2022 4 z 5

Určitě změna k lepšímu oproti Folcroftům, Marwickům a Blackwoodu, ale ne tak dobré jako Ashburn, Craven Manor nebo Carrow, přičemž Carrow od autorky považuji za úplný TOP.
Rookward byl mrazivý, strašidelný a měl skvělý námět. Jak jsem psala, oproti předchozím třem byl opravdu skvělý, ale na první tři prostě nemá. Darcy ten konec vždycky hrozně utne bez nějakého lepšího vysvětlení a zanechá mě pak v takové jako frustraci, že to sice dopadlo dobře, ale vlastně ani nevím, jak se to pořádně stalo, a to je podle mého celkem škoda.
Trochu mě iritovaly drobné nedostatky - v jednu chvíli řekne, že ani neví, jestli se jeho bývalce už dítě narodilo, ale že se mělo narodit někdy teď, a hned na další stránce je psané, že mu jakýsi jeho kamarád prozradil, že se jí narodila holčička. To je trochu rušivé.
Taky si nejsem moc jistá, že v roce 1965 už "frčely" dětské chůvičky na baterie, ale budiž - možné to je. Jen to působilo lehce nevěryhodně . Dávám 4 hvězdičky, protože mě to bavilo a mělo to nápad, spád... a velké zlepšení.

Ajuszka
14.04.2022 5 z 5

Jak už jsem psala, horory nečtu, ale knihy od Darcy jsou výjimkou.
Při čtení téhle knihy jsem si uvědomila, že jisté prvky se ve všech knihách opakují. Většinou někdo zdědí starý dům, začne to tam vyklízet a předělávat, než si uvědomí, že to nejsou zvuky starého domu, nýbrž že v něm straší.
V téhle knize se setkáváme s Guyem, vcelku milý chlapík, který se ve snaze získat nějaké peníze pro nový začátek, pustí do opravy starého domu v Rokwardu.
Jak se popere s duchem šílené psychopatické přítelkyně jeho předka? No, to už si musíte přečíst sami :) Alespoň, že i tyhle knihy mají vždy dobrý konec

Maky286
14.04.2022 3 z 5

Za den přečteno, miluji knihy od Darcy, ale tato byla nejslabší. Bohužel.

Hotovson
13.04.2022 3 z 5

(SPOILER) Další ze strašidelnejch baráků...když už jsem je čet všechny, tak logicky musim jít i do dalšího, s nadějí, že to třeba bude zajímavější než předchozí, protože tu vidim sestupnou tendenci. Asi to nikdy nebude King, ale nemuselo by to bejt všechno jak přes kopírák (i když je to asi těžký, když se všude musí vyskytovat strašidelnej dům).

Tentokrát to začlo slibně...něco se odehrálo před 50 lety a teď tu máme současnost. Guy byl celkem v pohodě, což je dobře, když je to de facto jediná hlavní postava. Možná byl trošku cholerik, co občas vybuchne, ale OK. Tentokrát to neni debil, co by nevnímal signály, co mu vysílá dům, respektive to, co se v domě děje - což je fajn, v reálu snad taky nikdo nejde tupě za svojí zkázou. Ale když už zjistí, že je něco špatně, tak je už docela pozdě s tim něco dělat (akorát mi teda zaráží, že si o baráku teda nevyhledal nějaký info, než tam vůbec vlez, ale co už...).
Takže se nám tu rozjede spirála pokusů opustit barák, a tady jsem se místy ztrácel. Chvíli to vypadalo, že má Guy akorát dost velkej hokej v makovici, způsobenej zřejmě traumatem z minulosti, ale nakonec je všechno jinak...

Já s tim měl celou dobu problém, přečet jsem to za jeden den, ale nakonec z toho mam v hlavě taky pěknej hokej a nakonec mi vlastně neni jasný, jak to vůbec autorka zamejšlela. Začlo to jako něco a pak to skončilo jako něco úplně jinýho, jak kdyby přeskočila do jinýho žánru.

No...hodnocení necham na průměru...

Co se týče těch ilustrací, tak ty byly teda naprosto příšerný a příště buď změnit ilustrátora nebo tam nedávat nic, bude to lepší. Byly docela rušivý a vůbec nevystihly atmosféru, která místy byla fakt dobrá.

Turante
13.04.2022 3 z 5

Klasická Darcy, nebylo to úplně top, ale četlo se to samo. Asi mi tam chybělo více napětí a záhad, nevím. Ani hlavní hrdina mě nijak nezaujal. Snad bude příští strašidelný dům lepší.

lenylee
12.04.2022 3 z 5

Přečteno po cestě domu. Za mne rychlovka, která neurazí, ale ze série mne bavila nejméně

hana4834
12.04.2022 3 z 5

Přečteno rychle za den ale moc skvělí to nebylo

judas.1988
10.04.2022 4 z 5

(SPOILER) V pořadí už sedmý díl,ze série o Strašidelných domech. Nevím jak napsat že je to podle mého nejlepší díl z celé série,protože budu mít i tak,hromadu výhrad.Takže Darcy umí psát,ví co chce psát a píše to.To tvůrčí sebevědomí je cítit v každém odstavci.Výborně vykreslené prostředí,atmosféra,charaktery postav ať už hlavních nebo vedlejších.Zápletka,v tomhle konkrétním díle psycho-mysterio-thrilero....no prostě super dlabárna.úžasný ,fakt námět nemá chybu to se mi strašně líbilo.Ale pomalu se dostáváme k ALE...Dějová linka chvílema zdvojená Guy vs Thomas.Docela mě mrzí že Thomas nedostal víc prostoru,určitě by si to příběh zasloužil.A co teprve,kdyby ta linka byla o třech hlavních postavách Guy vs Thomas vs nemocná,chorá Amy.Noooo tooo by bylooo žrááádloooo. :-D Ne ale jako fakt... číst ty její myšlenkový pochody,jak dlouho byla v lese se zvířaty a jak dlouho sledovala rodinu z venku než se dostala na tu půdu a prudila je i v domě.Ta kniha by měla místo 244 čtených stránek klidně 450 a vůbec by to neztratilo na šťávě,naopak. Jinak už ve druhém díle Tajemství sídla Craven Manor jsem si všiml,že autorka dokáže celkem obstojně psát za chlapa jako hlavního hrdinu.To si myslím že by bylo dobře vyzdvihnout i když..no... Zase jedno ale bych si taky dovolil.Kdybych já měl po obličeji sajrajt z nějakého břečťanu nebo psího vína nebo s čím to tam Guy tak srdnatě zápasí. Tak bych asi neuvažoval nad peelingem,to mne pobavilo.Bych spíš přemýšlel co se mi stane s ksichtem kdybych použil benzín či ředidlo nebo tak něco.Ale zase nic proti ničemu,doba je jaká je.Jinak zpět k příběhu,jedna věc je rozhodně předvídatelná.A to jsou ty příbuzenské vazby že jo.... Vysvětlení proč je Guy vztekloun atd...Ale zase,nijak to neruší člověk s tím tak nějak počítá.A ono to vysvětlení nepřijde.:-D To mě taky dostalo. Autorka nám roste a určitě by s toho šlo vytáhnout víc. Dávám čtyři hvězdy ale ani ne že by si autorka nezasloužila pět,nebo třeba 4,5:-D Ale mám obrovskou výhradu na vydavatelství,jako lidi nezlobte se na mě ale to je jak když to překládal google translátor.Nejsem žádný lingvista ale to je strašně robotické. Přesně jak je psáno v prvním komentu všude GUY,GUY-AMY-AMY. V češtině máme zájmena on a ona úplně v pohodě jdou do textu použít a nebude to tak robotické. Co mi teda vyloženě v knize vadilo,překáželo a štvalo to jsou ty ilustrace nebo jak to nazvat.Pokus to nějak vylepšit.Hlavně ta na straně 103...Určitě jsme všici zdravý:-(((( Nicméně další díl si určitě koupím a tento doporučuji.Opravdu moc hezký příběh.

Ellinek
10.04.2022 4 z 5

(SPOILER) Těžko říct, těžko říct. Pořád se nemůžu tak úplně rozhodnout, jak se k tomuto dílu stavím. A protože to potřebuju pořádně rozebrat, pustím se do toho se vší vervou, takže velké spoiler alert a nečtěte to. :D

Kdyby tohle nebyl typický příběh od Darcy, mohlo by to úžasně fungovat jako psychologický příběh! Guy a jeho problematická minulost a následný zvrat, kterým se nás Darcy neúspěšně snaží zmást, to by bylo dokonalé kombo, kdyby ten zvrat byl skutečný. Kdyby to všechno zůstalo u Guyovy pomatené hlavy a psychických problémů, ze kterých se musí dostat po tolika traumatech, já bych plesala blahem. Takže mě velice mrzí, že to všechno byl zase jen blud, kterým se nás autorka snaží zmást, protože to mělo sakra velký potenciál! Jenže víme, jakou má Darcy koncovku, takže to nehrozí.

Moje další výtka směřuje k překladu a korekcím, řekla bych. Guy tohle, Guy tamto, Guy ono. Tam bylo tak přeguyováno, že ačkoliv mi tahle postava byla zatraceně sympatická, drahnou dobu mi lezl krkem jen proto, že tam jeho jméno tolikrát omílali. Většinu času je na stránkách knihy sám, takže je mi kurňa jasné, kdo zrovna začal likvidovat nábytek, kdo si udělal jídlo apod. Tohle se vůbec nepovedlo a bylo to tak otravné, že jsem celou dobu nedokázala ten příběh brát nějak extra vážně. Prostě mě to mimořádně rušilo a odvádělo to moji pozornost. S tím se pojí přemíra krčení ramen. Mně se příběh vždycky odvíjí v hlavě jako film, takže můj Guy pořád rameny nekrčil, ale opětovně mě to rušilo a zpětně jsem se vracela k těm představám typu: posype zem moukou, zvedne se, pokrčí rameny a jde dál. Bylo to takové nějaké usekané a robotické, umělé až běda, takže to věčné krčení ramen mi asi brzo zůstane jako nějaký tik.

Ovšem Guy sám o sobě mi byl sympatický. Já mám ráda postavy s vnitřními démony, které něco spáchaly a snaží se z toho vykoupit. I když Guy spíš většinu času utíkal, ale na konci jsme k té katarzi dospěli. Byl to hodný kluk a poprvé nemám k postavě snad žádnou výtku.

Asi to bude hlavně překlad a korekce textu, která mě nutí nad tímto dílem pochybovat. A to víc než nad ostatními, což mě mrzí, protože jádro Rookwardu se mi hodně líbilo. Psychopatická Amy, pravý tvrdý stalking se všemi zvrácenostmi, chorá mysl ženy nenaplněné láskou. Zatraceně, tohle se mi fakt líbilo. I mrtvoly jako panenky. Moje zvrácené já plesalo blahem, tady se Darcy odvážně pustila do hodně temných vod a to se mi líbí. Ovšem vzhledem k té hromadě problémů v textu jsem se na příběh nedokázala pořádně soustředit a fakt je to škoda. I přesto, že Darcy nevyslyšela moje volání po pořádném psychologickém thrilleru, na který si na moment zahrála, bylo to zatraceně super. Akorát to nadšení se ve mně nijak citelně neprojevuje, protože je to prostě takové....meh. Asi prostě pokrčím rameny a půjdu čekat na další díl. :D