Život, vesmír a vůbec

Život, vesmír a vůbec https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86481/zivot-vesmir-a-vubec-86481.gif 4 1394 102

Třetí část pětidílné trilogie. Po mnoha letech se opět setkáváme s Arthurem Dentem, a zanedlouho potom i s ostatními postavami, které jsme opustili v situacích tak či onak nezáviděníhodných. Zákony života, vesmíru a vůbec se surově postrkují Galaxií, tentokrát pro nic menšího, než je záchrana samotného vesmíru. Ano, je znovu čas sbalit ručník, porozhlédnout se po bezpečné skrýši, kam by člověk mohl odložit pud sebezáchovy, a vyrazit. Po tisíciletích ožívá nebezpečí, že poměrně mírumilovný národ se záviděníhodným citem pro melodii podlehne svému děsu z jiných vesmírných ras a na druhý pokus se s nimi vypořádá jednou provždy. V situacích, kdy i zdánlivě nekonečné večírky končí soumrakem bohů, se zdá, že naši hrdinové měli sotva kdy podstatnější důvody opakovaně si připomínat ono nevyčerpatelně povzbudivé Nepropadejte panice!... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Argo

The Life, the Universe and Everything , 1982

Torgal
05.03.2015 5 z 5

Môj najobľúbenejší diel, tentokrát má kniha premiérovo dokonca aj dej, to rovno taký v ktorom ide o záchranu vesmíru. Niektoré nápady ma absolútne položili (bistromat, lietanie, Agradžag) a zvyšok si proste len drží kvalitu geniálnych predchodcov. Stopárov sprievodca v najlepšej forme. 9+/10

jirincz
03.03.2015 3 z 5

Zatím nějslabší. Dokonce jsem se musel vrátit asi o třicet stránek textu zpět, kdy jsem jen četl a děj mě nějak nebavil a nevnímal jsme jej, tak abych se vrátil do kontextu. Hlavní dějová linka mě příliš neupoutala. Ale často tam byly vtípky, co byly super. Vrcholem pro mě bylo vyřizování si účtu s Arthurem od tvora, který se s ním již několikrát ne zrovna úspěšně setkal:-) Taky jsem rád, že už vím jak létat, jen se to zatím bojím odzkoušet:-) Jo a Marvin žije! I když je mu tu bohužel věnováno příliš málo místo...

geimz
22.02.2015 3 z 5

Kvalitatívny zosun tretieho dielu, ktorý je síce stále relatívne zábavný, no nosná dejová linka príliš nenadchne, a aj ten počet skutočne vydarených fórov je poriadne zredukovaný. Najhorší aspekt je však pomaly sa prikrádajúca nuda zhruba po polovici knihy. Snáď štvrtý diel trilógie nahodí latku o čosi vyššie.

danca8403
15.02.2015 4 z 5

Jak to tak bývá, s počtem dílů klesá kvalita. Autor lehce vykrádá sám sebe. Opět je to ale nabyté vtipem, epizody se zajímavě prolínají a jazykově je to vynikající.

LucyMi
06.02.2015 5 z 5

Krásná originální knížka :-))
BTW: Narážku na tuto knihu můžeme najít i v Teorii velkého třesku :D :)

Ajaiwik
17.10.2014 5 z 5

Miluju

schacco
24.07.2014 3 z 5

Třetí část z pětidílné trilogie zatím nejslabší. Přesto je zde několik originálních humorných prvků a jako hyperparodie to stále funguje.

wiix
19.05.2014 4 z 5

"Stopárov sprievodca galaxiou hovorí, že lietanie je priam umenie. Umelecká finta! Trik je v tom, že sa musíš naučiť hodiť na zem tak, aby si ju minul."- takto vtipne to začalo, ešte vtipnejšie a bizardnejšie to skončilo, niet čo dodať, viva la Adams! :)

helmiczka
08.12.2013 3 z 5

Matracák fluroval a glurloval. A Helmiczkovi tento štýl humoru nesedel. Avšak boli tu aj svetlejšie momenty, takže s touto sériou je nutné počítať.

Weiler
15.11.2013 3 z 5

Nejsem s Životem, vesmírem a vůbec nespokojený (hehe), ale z celé série mi dal nejmíň. Rozhodně má brilantní momenty: narafičení vesmírné lodi na planetu mírumilovných lidí, kteří chtějí posléze zničit celý vesmír, jelikož je urazil svojí existencí; pozůstatky Arturova jeskynního původu. Na druhou stranu mi přišla apokalyptická zápletka zbytečně naroubovaná a rozřešení s padouchem vyloženě nesmyslné. Zdánlivě ke škodě celé konstelace rozváže osudy hlavních hrdinů, ironií osudu však je, že Arturovo sólo v knize příští mi svou přízemností (byť Artur ne vždy tráví své chvíle při zemi, zato opět při Zemi) učarovalo o mnohem víc.

Jennkie
08.10.2013 4 z 5

"Pouhé" 4 hvězdičky dávám jen proto, že mě občas (spíš častěji) mátly a chvílemi i nudily pasáže plné cizích technických termínů, které ve výsledku stejně nebyly důležité pro děj :P, jen mi udělaly v hlavě guláš a nemohla jsem se soustředit na děj, takže jsem nevěděla, co se dělo před 10 stránkami :D Díky tomuto i složitému ději, bylo toto čtení celkem tajemné a komplikované, nicméně mu to neubralo na vtipnosti, stejně jako u předchozích dílů jsem se u čtení pohihňávala, až se mě okolí ptalo, co se děje :D A proto tuto sérii čtu :-)

tholec
07.07.2013 4 z 5

Klasický stopař, originální, vtipný, energický. Akorát mi u tohoto dílu přišlo, že celý děj, který se napříč kapitolami pracně budoval byl na konci poněkud zbrkle spláchnut dle mého názoru trochu jednoduchým rozuzlením. Neříkám, že to bylo špatné, to rozhodně ne! Jen jsem na závěr čekal trochu větší "bombu". (A tím nemyslím bombu na bázi supernovy, ale bombu jako rozuzlení příběhu.) :)

Tulenik
17.06.2013 3 z 5

tak nějak mi tenhle díl přišel i lepší, než předchozí. Moc pěkná zápletka s Krikkitem a jeho manipulací. Superparodie pokračuje, ale je tam i něco víc. :-)
Berte to zlehka.

BooksLucyKing
07.06.2013 5 z 5

Dokonalé, jen moc málo Marvina a Zafoda, ale stejně 5 hvězdiček si to zaslouží.

yelcin
05.03.2013 2 z 5

Jediné čo mi s tejto knihy nedá spávať:,,Lietanie je priam umenie, či skôr umelecká finta. Hlavný trik spočíva v tom, že sa musíte naučiť hodiť na zem tak, aby ste ju minuli ,,.
Pár krát sa mi zdalo , že už viem lietať , ale vždy som dopadol na zem –sviňa gravitácia.

Mako123123
14.01.2013 4 z 5

"Ach bože..." :D
/Stopár 3./ bol o trochu slabší než jednotka najmä chudobnejší na humor a na zmysluplnosť opisov vecí a deja (napríklad všetkých urážajúci mimozemšťan alebo premýšlajúci vladca vesmíru- i ked tá jeho pasáž bola podla mna jedna z najlepších, v konštrukcii deja to nemalo až taký význam) Bolo tam viac (povedzme si to otvorene) blbostí (ako napríklad unikajúci gauč či hovoriace a žijúce matrace) ale tú nevyrovnanosť a nevysvetlitelnosť aspoň čiastočne napravila záverečná 1/4 knihy kde sa čo-to aspoň vysvetlilo i ked nie všetko (napr: prečo (nepýtam sa kto lebo viem kto) Zafota viedlo k tým úspechom a naoko nezmyselným skutkom?- to tam vysvetlené nebolo) Táto časť je podľa mňa porovnatelná s dvojkou- asi rovnaká kvalita i ked v trocha odlišných hladiskách. Dvojka sa mi zdala zmysluplnejšia a humornejšia ale chýbala jej hlava a päta- niečo vdaka čomu by som i po rokoch mohol povedať: "Aha, dvojka bola o tomto...." Zato o trojke to povedať môžem bo i ked vnútro knihy pôsobí nevyrovnane, nelogicky, ba až (ako spomínané príklady) hlúpo ku koncu sa doriešilo niekoľko vecí. Uvídím čo prinesú zvyšné dve časti ale táto trojka bola zatial celkom ok. A to (takmer) záverečné "Ach bože..." ma fakt rozosmialo. :D
4/5

Phoenix16.cz
03.01.2013 5 z 5

Třetí díl, i když už o poznání slabší než předchozí dva, je stále ještě vysoce kvalitní a Adams tu humorem opět nešetří. Zase se setkáváme se starou partou, která se musí prokousat dalším zapeklitým dobrodružstvím.

Drakenovec
29.10.2012 5 z 5

Opravdu super díl, čím víc čtu knih od Adamse, tím víc se mi líbí jeho humor . 100%.

maaca
08.09.2012 4 z 5

Tahle část je plná vtipných nápadů, komentářů a vysvětlení, ale bohužel je také plná dlouhých nudných pasáží a nějak mi přišlo, že moc nedrží pohromadě.

kniholka
08.12.2011 4 z 5

Na první dva díly nemá, ale i tak Nepropadejte panice! je to fajn pokračování...