Život, vesmír a vůbec

Život, vesmír a vůbec https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/86481/zivot-vesmir-a-vubec-86481.gif 4 1394 102

Třetí část pětidílné trilogie. Po mnoha letech se opět setkáváme s Arthurem Dentem, a zanedlouho potom i s ostatními postavami, které jsme opustili v situacích tak či onak nezáviděníhodných. Zákony života, vesmíru a vůbec se surově postrkují Galaxií, tentokrát pro nic menšího, než je záchrana samotného vesmíru. Ano, je znovu čas sbalit ručník, porozhlédnout se po bezpečné skrýši, kam by člověk mohl odložit pud sebezáchovy, a vyrazit. Po tisíciletích ožívá nebezpečí, že poměrně mírumilovný národ se záviděníhodným citem pro melodii podlehne svému děsu z jiných vesmírných ras a na druhý pokus se s nimi vypořádá jednou provždy. V situacích, kdy i zdánlivě nekonečné večírky končí soumrakem bohů, se zdá, že naši hrdinové měli sotva kdy podstatnější důvody opakovaně si připomínat ono nevyčerpatelně povzbudivé Nepropadejte panice!... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Argo

The Life, the Universe and Everything , 1982

helusa2
03.08.2022 4 z 5

Opět audio s geniálním Vojtou Kotkem :-)
Škoda, že si všechny ty gagy nedokážu na jedno poslechnutí zapamatovat… Matrace i kriket mě dost bavily - jen mi ty jednotlivé díly už začínají lehce splývat ;-)

SONP
21.05.2022 4 z 5

Jasně, lze souhlasit s tím, že kloudný děj to nemá, ledaže byste za kloudný děj chtěli označit tu šílenost s ve stázi uloženou mírumilovnou a xenofobní planetou Krikitt a hledáním klíče k ní v podobě kriketové branky, jejíž tři pilíře jsou z plexiskla a kovu... a ten plexisklový pilíř je Cena za nejzbytečnější použití výrazu "do prdele" v literaruře, a jejíž břevno je jakési galaktické žezlo spravedlnosti - COŽE?

Ale přeci byste nezavrhli knihu, ve které jsou takové legendární šílenosti jako je zapšklý mimozemšťan, který se rozhodl pozurážet celou galaxii, létající večírek (vy jste snad na něm nikdy nebyli?), flolopující matracák, který se tak flupně vylomil, nebo bistromatická loď, která vypadá jako italská restaurace? Zkrátka v téhle šílenosti se skrývají drahokamy humoristické sci-fi!

Měli byste si to přečíst už jen proto, abyste se dozvěděli, co se přesně skrývá vrcholu hor Quentula Quazgara. A děj? Koho to zajímá! WUP! 70% (+20%, pokud si to poslechnete od Vojty Kotka)

Pítrs85
04.05.2022 4 z 5

Přibylo filozofování, ubylo humoru. Ale pořád je to super knížka, myslím, že svojí zabitou matraci začnu brát s větším respektem, co kdyby chtěla náhodou flurovat nebo dokonce glurlovat ;-)

lukaskmn1
08.01.2022 5 z 5

Geniální.

puczmeloun
14.10.2021 4 z 5

Život, vesmír a vůbec už je totálně bláznivá jízda, kdy člověk v některých chvílích nechápe, jak moc je autor šílený, co vše je dle něj důležité, nebo naopak jen náhlým nápadem. První kapitoly vypadají, jako náhodná směs dobrých a zábavných historek, ale bez nějakého jasného pojiva. Nemluvě o poněkud "volnějším" navázání na předchozí díl série. Nakonec se však příběhové linky s množstvím různorodých náznaků spojí a knihu zakončí docela logicky a uspokojivě. Jen tomu z mého pohledu – i přes ústřední linku – chybí nějaký ten nutný díl příčetnosti.

Poznámka: Celé knize dost pomáhá audioverze namluvená Vojtěchem Kotkem, která z nějakého nepochopitelného důvodu dodává textu více smyslu. Přidávám tedy čtvrtou hvězdičku, kterou jsem před pár lety knize nenadělil. A mimochodem, je poslech jednodušší na vstřebání než čtení?

Andi
08.10.2021 3 z 5

Se mi zdálo, že autor kolikrát plácá páté přes deváté. Pak už jsem i přestávala dávat pozor, co čtu. A najednou konec - uff. Ale pořád jsem se u toho bavila a několikrát se i zasmála, takže furt je to spíš dobré než špatné čtení.

tlllk
30.07.2021 3 z 5

Druhý krát som dal knihe šancu vo forme audia, ale v princípe rovnaký pocit. Nekonečne dlhé, vcelku fádne pasáže tak aspoň prešli rýchlejšie. Pri absencii vyššieho zmyslu, ostal už iba povestný Britský humor, ale ten je ako ich kuchyňa, musíte byť zúfalí aby Vám prišiel nápaditý....

85098211
05.07.2021 5 z 5

(audiokniha)
Zase (stejně jako u prvního dílu) dávám knize z této řady plný počet a se svým hodnocením se připojuji ke komentáři pode mnou od mého oblíbeného knižního kamaráda n.ezn.amy ;-). Mohla bych se podepsat pod každé jeho slovo, které napsal - protože i já jsem to tak vnímala :-). Začátek knihy humorný byl, ale později už tak ne. To mi však nevadilo, protože se mi tentokrát líbil děj. Navíc interpretace Vojty Kotka je výborná a audiozpracování naprosto dokonalé! :-) Pokud se tedy chcete pobavit a odpočinout si od všech příběhů s vážnou tematikou, potom je tato kniha to pravé ořechové - i když si uvědomuji, že (samozřejmě) nebude pro každého ;-).
PS: A hlavně si nezapomeňte ručník! :-)))

n.ezn.amy
30.06.2021 5 z 5

Třetí díl bláznivé pentalogie, kdy tentokrát Arthur Dent musí zachránit vesmír. V tomto díle možná trochu ubylo toho humoru co v předchozích knihách, ale zase je zde propracovanější děj, který se velmi dobře čte. Takže nepropadejte panice a vyražte na dobrodružství ať pochopíte smysl života, vesmíru a vůbec

jaroiva
24.04.2021 2 z 5

Pořád je to Stopařův průvodce, ale nějak už mi nepřipadá tak vtipný. Jediné, co mě udrželo u knihy, byl skvělý přednes V. Kotka. Knize dávám tedy 2*, ale audioknize 3* díky interpretaci.
Bavil mě tam kousek s reinkarnovanou Atrhurovou obětí, to bylo tak všechno, co si vybavuji.

ozzak
10.04.2021 5 z 5

výborný klasický britský humor ve formě scifi

notorix
14.02.2021 2 z 5

No.. třetí kniha Stopařova průvodce v řadě.. teď si dám od nich chvíli pauzu, protože se tam opakují stále stejné motivy z předešlých knih, ale ještě více překombinované, až to člověka nudí.. nečetlo se to moc dobře.

MatoPalkes
27.01.2021 4 z 5

Ono je to od prvého dielu slabšie a slabšie, ale stále zábavné.

haannyys
16.11.2020 3 z 5

Pro mě na čtení nejtěžší z dílů, četla jsem jí na můj vkus moc dlouho, spíš jsem se nutila. Nevím proč. Neurazí, nenadchne (oproti předchozím dílům)

willy9203
21.09.2020 4 z 5

Oproti prvním dvěma dílům trochu ztrácí "tah na bránu" a kniha již není tak nabitá vtipy. Ale jinak stále dobré.

petr_
30.07.2020 3 z 5

První dva díly se mi líbily, ale tato část je tak dějově roztříštěná, že jsem měl problém jí dočíst.

molybdenit
30.07.2020 5 z 5

Paradoxně jsem četl tento třetí díl jako první z celé série, když jsem byl na vojně v roce 1998. Tehdy jsem nevěděl, že patří do této trilogie o které jsem slyšel ale nečetl, to mi došlo až po přečtení části knihy.
Z počátku jsem opravdu nechápal, ale pak jsem Adamsovu stylu přišel na chuť a dodnes patří celá série ke knihám, které se mi nesmazatelně zapsaly do paměti. Taktéž filmové zpracování prvního dílu považuji za skvělé. Škoda, že zůstalo jen u prvního. Zřejmě to je pro běžného diváka příliš velká magořina...

TajemnýSmrad
21.05.2020 1 z 5

Pořád nějak nemůžu pochopit, proč jsem dočetl celou sérii, když mě to nebavilo... No dočetl... A ani třetí díl mě nebavil, ale pokud se Vám líbili první dva díly, třetí nezklame. Jen možná překvapí brutálnějšími scénkami.

MíšaS.
26.04.2020 1 z 5

Omlouvám se, ale tohle nemělo hlavu ani patu.

Terva
02.04.2020 4 z 5

Zrovna si zvykám na nový život
a najednou přijde Arthur Dent
a pic – zabije mě.
Dente!
Ty mnohonásobný vrahu mých já!

Každý určitě pochopí, že při čtení těchto příběhů se vám může stát cokoliv. A mě se stalo. Po otočení na stranu 10 mě polilo horko. Strany 10 a 11 totiž pohltila velká bílá, čert ví, kde se tu vzala, díra. Ano, je hluboká. Absence písmen je nedozírná. Postavy i děj se propadli někam do neznáma a možná i známa. Může za to Akcent a asi jí už omrzel stereotip a tak se v tiskárně rozhodli, že páté vydání trochu okoření. A to se podařilo. Text se s námi rozloučil a utekl někam do Vesmíru. Je tu řešení tisku a vůbec. Doporučuji sehnat si elektronické vydání a ty dvě stránky si prostě vytisknout a do knihy vložit. Možná je to smysl života, Vesmíru a vůbec.

Citát: Inteligentně na ni zacivěl.

Další, celkem očividné, a pro ty, co maj dvě hlavy u dvojvidné, je fakt, že v této knize se opakují některé ilustrace. Prostě jsou tu kresby, asi tři, které už jsme si mohli prohlížet v těch dvou předcházejících knihách. Jo a mimochodem, víte, kdo ty kresby způsobil? Dan Černý. Tedy nezpůsobil to opakování, jen to prostě nakreslil, aníž by tušil, že některé budou k vidění dvakrát, (nebo to možná tušil?) pro dvojhlavé i čtyřikrát. Faktem však zůstává, že ilustrace jsou pěkné, výstižné, vtipné...no prostě povedené. Sice je tu jistý pokus o poČeštění obsahu, ale to se snad dá přehlédnout.

Citát: Prázdná sklenice je znamení, že by se mělo objednat další pivo.

A teď tak trochu k příběhu z Vesmíru, života a vůbec. První pasáže mě moc nebrali. Stále se tu Arthur potuluje mezi bandou idiotů společnosti Golgafrinčamanů, což se mi moc nelíbí. A i následující akční scény s chytáním kanape – no, přiznejme si, to je opravdu přehnané. Takový oslí můstek, dodaný a svedený na Život Vesmír a vůbec. Až teprve po těchto několika nesvůdných scénkách se děj opět rozjíždí a začneme blbnout. Hlavně proto, že se v příběhu objevuje jedna nejmenovaná postava, osoba...jak se vyjádřit? Maniodepresivní postava, která tiše v koutku rezne a při tom si pobrukuje rýmovačky. A ta teprve dodává Vesmíru i příběhu i životu jistou jinou demenci, ...tedy dimenzi.

Malá ochutnávka:
Unaven zde sedím sám, mými jedinými společníky bolest a zoufalství. A ovšem obrovská inteligence. A nekonečný žal. A.....
...“Nazdar chlapče. To jsi zpíval ty?“
Jo, jsem v obzvlášť skvělé formě.

Ovšem opět tu jistou dávku dvojhlavého humoru udržuje Zafod Bíblbrox. V jedné scéně se snaží totálně ztřískat. Tedy nemyslím tím, že by se zase mlátil, ale chce se ožrat. Ale jak to krásně zvládnete dvěma hlavama a dvěma ústama, (dvěmi(a) hlavami(a) a dvěmi(a) ústy) ….no na to si připijem. Tahle scéna mě rozesmála a při psaní komentáře jsem dostal chuť na...pivo, panáky nemusím............................................... omlouvám se za zdržení, došel jsem si do ledničky pro to pivo. Jen tak mimochodem, čas je divný společník. Dnes se posouval čas o hodinu dopředu a já si teď dávám alkohol v čase 12:05, ale ještě včera bylo v tuhle hodinu 11:05. Dávám si tedy pivo po obědě, nebo před obědem?

Citát: Lidi, co se baví sami ze sebou po telefonu, se nikdy nedozví nic, co by jim prospělo.

Tento komentář je nekonečný jako Vesmír, konečný jako život a tak vůbec. Tak to shrneme, zahrneme a rozuzlíme. Tisková chyba, opakující se ilustrace, nesmyslné počáteční scény, to vše se rovná (=) třem hvězdám. Ať Vesmír i život říká, co chce, mě tohle do jisté míry celkem, možná zklamalo...a tak vůbec. Jenže je tu taky konec. A s ním přichází...Prak. Je to zjevení. Něco jako, návrat Jediho, což je znamení, že se všichni nacházejí (ocitnou) kdesi kdysi dávno v jedné předaleké Galaxii....Boží poselství je totiž zapsáno desetimetrovými ohnivými písmeny na vrcholu hor Quentula Quazgara v zemi zvané Sevprbeupstry na planetě hor Preliumtarn, třetí od slunce Zarss v galaktickém sektoru QQ7 Aktivní J Gama. Nápis střeží Lajestátní Vantrašel z Lobu...no, a začíná to znovu. Za ten konec hvězda navíc.

Citát: Po břehu kráčel kouzelník, ale nikdo ho nepotřeboval.