Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185933/bmid_storocny-starcek-ktory-vyliezol-z-okna-a-zmizol-185933.jpg 4 7186 1572

Stoletý stařík série

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

iresim
07.03.2013 5 z 5

Taková "bomba", jak se o tom píše, to zas nebyla, ale čtivá, vtipná byla.

CzAjda
05.03.2013 5 z 5

Tuto knihu mohu jen doporučit. Dlouho jsem nečetla nic tak poutavého, překvapivého a příjemně vtipného. Všechny příhody a náhody, které vedou hlavního hrdinu životem, mě velmi bavily a nutily číst dál a dál až do konce, při kterém jsem se chvilkama musela nahlas smát:). Jednoznačně 5*

Tenere
04.03.2013 5 z 5

Byl jsem velmi překvapen, jak se obsah/děj knihy naprosto změnil od původního očekávání. Ale už po pár slovech jsem za to byl velice rád. Velmi čtivá kniha a určitě si ji v budoucnu ještě aspoň jednou přečtu (navíc, když to jde jedním dechem).

Hudis
02.03.2013 3 z 5

Celkem sem se pobavil, takový švédský Forrest Gump.

MahulenaK
25.02.2013 3 z 5

Fajn knížka, ale mám pocit, že autor trochu kopíroval A. Paasalinna-co se "ujetosti" týče. A Fin mě baví víc.

Charlie
24.02.2013 5 z 5

Úžasná, úžasná a ještě jednou úžasná.

Joshuatree
21.02.2013 3 z 5

Síce som od toho veľa nečakal, na to je okolo priveľa hype, ale aj tak to sklamalo, nie je tam prakticky nič čo by som nečítal už inde, je to prekombinované, nie moc vtipné a aj tých pár vtipov sa opakuje, väčšina udalosti mi prišla pospájaná dosť krkolomne. Asi sa to ku mne malo dostať keď som mal tak o 10 rokov menej a oveľa menej načítané:) Čistý priemer 5/10

Sajdeman
19.02.2013 5 z 5

Každý má rád jiný humor a já mám rád přesně tenhle.Tak-že já jsem se osobně smál celou dobu a knihu jsem doslova a do písmene vdýchnul.Moc hezké a rozhodně doporučuji.

asterixka
17.02.2013 4 z 5

Velmi příjemná, vtipná kniha, plná absurdního humoru. Smíchy jsem se sice neprohýbala, ale životní příhody Alana mě velmi pobavily.

kattyV
15.02.2013 5 z 5

Výborně jsem se bavila. Obě dějové linie se prolínají tak, aby se na samotném konci knihy sešly a obě jsou zcela absurdní a neskonale zábavné.
Mladý Alan se rozhodne stát se pyrotechnikem, což na jednu stranu způsobí výbuch jeho rodného domu, na druhou stranu mu zajistí specializaci, která se mu často hodí. Navíc je člověk zcela apolitický, takže mu nedělá problém pomáhat tu jedné, tu zase druhé straně. Vždy však tak, aby to bylo v souladu s jeho svědomím a aby, pokud možno, neutrpěli při tom lidi újmu (Přiznejme si, že to se mu ne tak docela daří, ale dělá, co může). A tak vyhazuje do povětří mosty za občanské války ve Španělsku pro komunisty, v kritickém okamžiku bystře změní strany a náramně se skamarádí s Frankem, nechá se poslat do USA, kde se stane poskokem v zařízení vyvíjejícím atomovou bombu. Jen tak mimochodem, při roznášení kávy, rozřeší problém, se kterým si fyzici neví rady. Spřátelí se s Trumanem a na jeho přání odjíždí do Číny vyhazovat mosty pro Čankajška. Místo toho však zachrání manželku Mao Ce-tunga, ale protože je apolitický a nechce přijmout komunistické pocty vydává se pěšky do rodného Švédska...prožije ještě řadu dalších světodějných událostí, do kterých se zaplete, prožije pár let v gulagu na Sibiři, seznámí se s dalšími prezidenty, pár šťastných let prožije na Bali s bratrem Alberta Einsteina, působí v Rusku jako špión a nakonec v 99 letech skončí ve Švédském domově důchodců, kde platí přemnoho pravidel, která mu ani trochu nejsou po chuti a tak...vyleze oknem a zmizí.
Zmizí samozřejmě jen pro své okolí, ve skutečnosti prožívá další absurdní příběhy, jak je jeho dobrým zvykem. Takže se z náhlého popudu rozhodne ukrást kufr, který je, jak se později ukáže nacpaný ukradenými penězi. Cestou se dává dohromady s dalšími lidmi - sympatickým postarším zlodějíčkem (je mu teprve něco přes sedmdesát, takže vlastně mladík), prodavačem párků a poněkud vulgární majitelkou slona. Této partičce se jen tak mimochodem a vlastně nechtíc podaří zlikvidovat polovinu bandy, která vlastnila onen kufr jen proto, aby se nakonec všichni ocitli na Bali společně se šéfem oné bandy a policejním komisařem, který se je snažil chytit.... A zazvonil zvonec a pohádky je konec. (Tato věta tu není samoúčelná, ale to už si přečtěte sami.)

evci
10.02.2013 5 z 5

Doporučuji přečíst, je to opravdu zábavná kniha :)

Makovník
10.02.2013 2 z 5

Kniha mě moc nenadchla, vtipné to celkem i občas bylo, ale jinak nic moc. Taková odpočinková kniha, od které jsem (po přečtení různých komentářů a zvláště po přečtení prvních dvou kapitol, které mě navnadili) očekával daleko víc. Celkově podprůměrné čtivo...

diva
08.02.2013 5 z 5

příběh nenabídl nic převratného, ale prudce infekční bezstarostná atmosféra mnou prosákla hned zkraje. děda ve vší prostotě vítězí nad záludností každé životní situace. nekomplikované, uvolňující, povznášející. přečtěte si to ,) 95%

vekune
05.02.2013 4 z 5

Příjemné, nenáročné a úsměvné čtení. Kniha neurazí, ale na druhou stranu ani nepřekvapí. Příběh se dobře čte a čloěk se těší na další a další Alanovy peripetie.

hanap
03.02.2013 3 z 5

Ano,ta to kniha místy pobaví,překvapí,neurazí.Po všech recenzích na ni jsem čekala asi víc,nebo to není můj šálek čaje?

gunar
01.02.2013 5 z 5

Výborná knižní "road-movie" stoletého Alana Karlssona, špikovaná černým humorem a peprnými vulgarismy, která vás v druhé dějové linii prožene 20. stoletím s Alanovými bizarními setkáními s nejrůznějšími papaláši, z kterých si hlavní hrdina nedělá naprosto nic, nebo srandu. Tenhle Alanův "anarchismus" má blízko k Haškovu Švejkovi a legrační ovlivňování dějin českému čtenáři zas připomene Járu Cimrmana (ne F. Gumpa). Opravdu čtenářská lahůdka, navíc ve výborném překladu a redakčně perfektně připravená (což se dnes už moc nevidí).

Christo
24.01.2013 2 z 5

Humorem podobná knížka Švandrlíkovu Příliš tlustý dobrodruh a již zmíněnému Forestu Gumpovi. Připadala mi méně zábavná než minimálně tyto obě dvě.

number00
20.01.2013 5 z 5

Strhujici pribeh 100 leteho dedka, ktery za svuj zivot zazil tolik, co my nezazijeme ani za 10000 let :D. Obcas jsem mu zavidel :D. Trochu mi pripomnel Forest Gumpa.

kusma
07.01.2013 3 z 5

Díky reklamě a citacím na knize jsem čekala mnohem víc, proto u mě ze začátku knihy vévodilo zklamání. Pak jsem se ale začetla a jak se Alanův život posouval do mě bližších a známějších dějin, začalo mě to výborně bavit. Proto bych uvítala, aby knížka byla delší. Dvakrát jsem se zasmála nahlas, jinak jsem se spíše pousmívala. Každopádně je to zajímavý a krásně ironický pohled do našich moderních dějin :)

marqetka
07.01.2013 5 z 5

Když jsem tuto knihu četla po cestě do práce a z práce, všichni na mě ve vlaku hleděli jako na blázna jak jsem se u ní smála. Doporučuji.