Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185933/bmid_storocny-starcek-ktory-vyliezol-z-okna-a-zmizol-185933.jpg 4 7186 1572

Stoletý stařík série

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

Jančislava
17.05.2013 4 z 5

Opravdu oddechová kniha, na mě možná trochu moc :-) Hodnotím kladně, některé historky úsměvné, děj nekomplikovaný, ale poklidně se plynoucí dál. Kdo si chce odfrknout nechť si přečte Alana a jeho život :-)

ne0k
13.05.2013 5 z 5

Mnoho lidí tu přirovnávalo stoletého staříka k Forrestu Gumpovi, k čemuž já bych měl připomínku: Zatímco příběh Forresta se cyklicky opakoval po sinusoidě (Forrestovi se dařilo a byl na vrcholu, což vždy nějak zbabral. Po čase se mu vždy zase začalo dařit, aby to on následně opět podělal....), staříkův příběh plynule plyne od jedné (absurdní, ale zábavné) příhody k druhé, přičemž se děj střídavě překlápí mezi současností, započatou dnem staříkových stých narozenin, kdy stařík vylezl z okna a zmizel (aby posléze například bez zjevného důvodu ukradl mafiánům kufr s penězi) a mezi vyprávěním dosavadních stých let života.
Ano, stařík se během svého života potkal s několika americkými prezidenty, korejskými Kimi, Stalinovi kdysi navrhl, že by si mohl oholit knír. Tím ale dle mého podoba v podstatě končí a oproti knižní verzi Forresta Gumpa hodnotím lépe, neboť děj nesklouzne do opakujícího se klišé.

proton
11.05.2013 3 z 5

Nen

petticz
09.05.2013 5 z 5

Jak již napsali jiní, Alan je něco ve smyslu švédského Forresta Gumpa. Taky se dostane k nějaké důležité události nebo osobě jak "slepej k houslím". Je to moc pěkná kniha, co dokáže vykouzlit úsměv na rtech a vnuknout vám, že "je tak jak je a bude tak jak bude"

Lamanai
09.05.2013 2 z 5

Bohužel nesdílím nadšení ostatních. Jako odpočinkovka ujde, ale humoru mi tam nakonec přišlo docela poskrovnu. Přijde mi to jako takový piedestal z mokrého písku pro Forresta Gumpa. Hold Paasiliinovi se také nedá přehlédnout. Čekal jsem víc.

orson
06.05.2013 4 z 5

Příjemná oddechovka ve stylu Forresta Gumpa. Jen pro lepší představu - hlavní hrdina (Alan Karlsson) je někdo mezi Forrestem Gumpem a Jakubem Vandrovcem. Skromný, trochu šáhlý chlápek, co si rád hraje s výbušninami a postupem času se setká se spoustou velikánů (američtí a ruští prezidenti, diktátory v Číně...). V knize jsou dva děje - jeden popisuje zážitky z jeho života a ten druhý je o tom, jak ve 100 letech utekl z domova důchodců. Oba příběhy jsou čtivé a vtipné.

Janasem
06.05.2013 5 z 5

Příběh stoletého Alana je tak trochu "švejkovina". Stejně jako Josef Švejk má na všechno odpověď, každou událost vítá s nadšením, a nic mu nerozhodí dobrou náladu. Jediné, co staříkovi Alanovi vadí velmi, je jakákoliv ideologie. Jiskřivý román, který naladí na veselou notu každého čtenáře. A také si při něm zopakujete události od roku 1905 do roku 2005 - přitom z velmi zajímavého úhlu pohledu :-)
Po přečtení této knížky budete mít dobrou náladu a přijmete, že vše je tak, jak je a vše bude, tak jak bude! není to nádherný smysl života?

Vevericka.eva
06.05.2013 4 z 5

Stoletý stařík je taková milá knížka, která vám zaručeně zvedne náladu. Děj plynule přechází z jedné epizodky do druhé a vytváří řetězec absurdních situací. Prostřihy do Alanovi minulosti děj nenarušují, ale spíše oživují. Nicméně někde za třemi čtvrtinami kniha pomalu ztrácí dech a k cíli se už je dovleče. Přesto dobré počtení.

jasmína
04.05.2013 2 z 5

Kniha mě ze začátku velice zaujala, pobavila, ale poté prolínání jeho mládí a hlavně té politiky tam na mě bylo víc než dost, bohužel nemůžu dát pět hvězdiček..

danuska
30.04.2013 3 z 5

Az take zabavne to zase nebolo, ale v pohode, sem tam sa na tom zasmiat dalo.

Jonny
28.04.2013 4 z 5

Za mě dobrý! Čtivé, oddychové, zábavné. Doporučuji.

Gizminek
26.04.2013 4 z 5

Kromě Forresta Gumpa autora možná inspiroval i Haškův Švejk, protože ho uvádí jako svou nejoblíbenější knihu - čímž si u mě samozřejmě šplhl :)

kam-pak
26.04.2013 5 z 5

Všechno důležité, co se odehrálo ve dvacátém století končí u Alana. Zábavné, vtipné, čtivé. Dopourčuji. Já se budu ke staříkovi určitě vracet, ať už knížku otevřu kdekoli, najdu něco, co mě rozesměje.

honza66
26.04.2013 5 z 5

Perfektní kombinace moderního švejka a forest gumpa! Jak humoristické romány většinou nečtu, tak tohle fakt stojí za to, doporučuju

Neo1tex
23.04.2013 3 z 5

Autor nezapře jasnou inspiraci, kterou čerpal z Forresta Gumpa. A nutno říct, že se o to ani nesnaží. Prostě si jede svůj příběh bez ohledu na více či méně nápadné podobnosti se zmíněným dílem.

Stoletý stařík není špatná kniha. Je to vcelku jednoduché čtení, kde největší nápor na mozek znamená přečtení a zapamatování švédských vlastních jmen a názvů měst, po kterých se hlavní hrdinové přesouvají. Kniha je to vcelku vtipná. Ano, hodně krát jsem se opravdu dobře zasmál, ale že by to byl nějaký ukrutný humor, u kterého bych se řezal smíchy nebo mi do této chvíle utkvěl v hlavě (a to jsem tu knihu právě dočetl) to není. Nutno říci, že nejvtipnější je jedna z posledních kapitol, kde se celý příběh uzavírá.

Chvílemi je bohužel cítit, jak se autor snaží celý příběh až příliš podřídit formě, kterou zvolil. Odporuje to nejen do té chvíle používané logice hlavního hrdiny, ale zdravému rozumu a pozorného čtenáře to mírně uráží. Volně parafrázuji: Pojedeme za Mao Ce-Tungem. Proč? No protože proč ne. Aha, no to dá rozum. Proč ne.... Tak jedeme. Sorry, chápu, že se autor snaží "jet" v jednom stylu celou knihu, ale tohle, už na tak dost prostou rozumovou výbavu hlavního hrdiny, je až příliš jednoduchá úvaha.

Nicméně: Stoletý stařík je docela příjemné odpočinkové čtení. Neurazí, ale ani nenadchne. Pokud máte takhle jednoduchou literaturu rádi, budete si libovat. Pokud oceníte propracovanější příběhy, zápletky a charaktery, budete velmi pravděpodobně, stejně jako já, ke konci uvažovat, zda by zkrácení knihy alespoň o sto stran neprospělo. Prospělo.

Aimee1
21.04.2013 5 z 5

Výborná kniha, kterou mohu vřele doporučit. Obzvlášt pro milovníky Forresta Gumpa bude tato kniha opravdovým zážitkem. Můj obdiv patří autorovi, který dokázal perfektně vystavět tak náročný příběh plný úžasného situačního humoru. Škoda, že neumím švédsky, jsem si jistá, že číst knihu v Jonassonově rodném jazyce musí být ještě zábavnější!

evafort
20.04.2013 5 z 5

Sta

exitus
18.04.2013 3 z 5

Očekávání byla veliká, bohužel se nevyplnila. Čekala jsem větší vtip, dost mi vadila prvotní vulgarita a celkově mi kniha přišla dosti absurdní. Paradoxně ale čím déle jsem jí četla, tím se mi líbila více a na konci se dal nalézt i ždibec romantiky Nápad zakomponovat staříka do velkých světových událostí připomíná Forresta Gumpa či Járu Cimrmana a nutno říct, že u obou zmíněných humor funguje lépe.

brabofka
18.04.2013 5 z 5

Úsměvný, milý příběh o stoletém staříkovi, který vylezl z okna a zmizel. Stejně jako ve Forrestu Gumpovi i tady hlavní postava zasahuje i když nepřímo nebo přímo do dějin 20. století. Setkává se s Kim-Čong-Ilem, Stalinem nebo H. Trumanem. Vše doplňuje laskavý humor a místy až neuvěřitelné řešení nastalých situací :-) Dávám 5h protože, jsem se tak nepobavila a neodpočinula si u knihy už hodně dlouho!

ajinav82
12.04.2013 5 z 5

Prave ctu a musim uznat, ze autor ma opravdu skvely smysl pro humor