Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185933/bmid_storocny-starcek-ktory-vyliezol-z-okna-a-zmizol-185933.jpg 4 7193 7193

Stoletý stařík série

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

PatrikDi
10.10.2013 5 z 5

Humorně laděné dílo, skoro až černá komedie, která vypráví velmi rošťácky co se může zrodit muži s neuvěřitelným jubileem "na krku". Jeho život, který mluví sám za sebe (neuvěřitelné propletence s významnými státníky v době studené války) se spojuje s přítomností, kdy nezapomněl jak se likvidují nepřátele.

Delen
09.10.2013 5 z 5

Co víc říct než že je to skvělá knížka. Bavila jsem se od začátku do konce, i když samozřejmě, není to žádný "třeskutý" humor. Je to stal který mám ráda.

DiskretniBarman
08.10.2013 3 z 5

Spíš mě to zklamalo, nedokázalo mě to vůbec vtáhnout do děje ani vyvolat nějaké silnější emoce kromě nudy. Postavy mě ničím nezaujaly a neoslovily a je vlastně s podivem, že mě tak bizarní situace nedokázaly pobavit. Dočetl jsem to jen ze setrvačnosti. Vlastně to na mě působilo podobně nudně jako Arto Paasilinna, který je v románu zmíněn. Nevím, jestli se u něj jen Jonassson inspiroval, nebo je to prostě typický styl severské literatury, ale můj šálek to tedy není.

hrona
08.10.2013 3 z 5

Stoletý stařík alias Alan je fajn, kniha je čtivá, akční, barvitá, ale celkově nepůsobí až tak vtipně, jak bychom mohli čekat. Dle mého názoru kniha na jedno použití.

Firefox4
08.10.2013 3 z 5

Líbila se mi, přečetla jsem ji za tři večery... je vtipní, je milá, je inteligentní... ale zase, když to srovnám s tím výletem na Kokořín...:-)

tholec
07.10.2013 5 z 5

Kniha plná překvapení. Jakmile se do ní začtete, nemáte šanci vycouvat. Děj člověka chytne a nepustí. A nejlepší je, že každý si zde najde něco svého. Ať už jste kdokoliv, věřím, že budete stejně mile překvapeni, jako jsem byl já a i mnoho lidí přede mnou.

splichalka
06.10.2013 5 z 5

Tuhle knížku zbožňuju, stejně jako jejího hlavního hrdinu. Jak už tady někdo psal, i mně připomínal někoho mezi Forrestem Gumpem a Švejkem (věřím, že tam ta autorova inspirace skutečně byla!). Objevila jsem ji někdy loni na podzim, když reklama na ni běžela ve všech Jančurových busech. Přinesla jsem si ji z knihovny a po přečtení prvních asi 50 stran jsem věděla, že ji chci mít doma vlastní. Smála jsem se nahlas, fakt. Okouzlující, chytré, vtipné.

renata67
04.10.2013 3 z 5

Příliš mne kniha nezaujala

Rup
30.09.2013 5 z 5

Nechápu níže uvedené kritiky (ale proti gustu, žádný disputát). Stoletý stařík nepochybně žije především vzpomínkami. Že se starým lidem špatně žije v domově důchodců, o tom není třeba pochybovat - i v těch nejlepších s nimi jednají jako s malými dětmi (samé zákazy, příkazy, ...), jsou vytrženi z kořenů, atd. Nepochybně bych měl tendenci (nevím jestli odvahu) utéct také. To co následuje je jistě nadsázka, nicméně se dovedu do děje snadno vžít, jako by to byla skutečnost. A psychologie postav a jejich jednání je uvěřitelné zcela. Ačkoli jsem spíše introvert a obvykle své pocity nedávám veřejně na odiv (mé indiánské jméno je držka plechová), ke konci knihy jsem se již musel smát nahlas. Vřele doporučuji.

Roanna
25.09.2013 1 z 5

Tak já se svým názorem přiřadím k menšině, ale nemůžu jinak. Zas tak super knížka to není. Knihu je třeba brát opravdu s nadhledem, děj je neskutečně neskutečný :-) Ze začátku mě kniha bavila, jen ty pasáže z minulosti mě moc nebraly. Jsem už alergická na věčné přirovnání Alana s F.Gumpem a Švejkem, pro mě byl Alan jedinečný Alan. Kniha je vtipná, děj je zajímavý a promyšlený. Občas jsem ale měla pocit, že se autor z této road movie komedie snaží za každou cenu vyždímat co nejvíc vtipu, jenže občas to působilo dost křečovitě. Chyběla mi v tom jakási lehkost.

wild.gabi
25.09.2013

nejde k tomu víc říci, než geniální, geniální, geniální :) ... a sranda k tomu

Liyz
24.09.2013 4 z 5

Príjemná, humorne ladená, oddychová knižka. Prečítala som ju skoro na jeden dych. Neuveriteľne ma bavili historické vsuvky zo života starčeka. Do toho napätie, či nakoniec starec so svojimi priateľmi bude pykať za svoje skutky, alebo sa všetko nakoniec na \"dobré\" obráti.
Táto knižka ma zastihla v čase, kedy som presne niečo takéto vtipné a nadsadené potrebovala.

MarieAnnaSarah
24.09.2013 5 z 5

Na Staříka jsem byla upřímně zvědavá, recenze slibovaly hodně, ohlasy čtenářů byly nadšené, jenže tak to bývá v poslední době často i u knih, které mě následně zklamou, takže když se mi Stařík konečně dostal do rukou, přistupovala jsem k němu bez přehnaného nadšení. Tentokrát se ale mé obavy nesplnily.

Tato kniha mě od první stránky zcela pohltila a já den co den, kdekoliv a kdykoliv (mí profesoři mou občasnou nesoustředěnost posledních dní snad omluví) hltala jeden Alanův příběh za druhým, přemýšlela nad tím, co ještě přijde, bavila se situacemi, které prožíval, hlasitě se smála u jeho inteligentního humoru a četných narážek, dokonce na rozdíl od jiných severských spisovatelů mne velmi pobavil i humor černý. Sice jsem občas zakroutila hlavou nad tím, jak Jonnassovi nic není svaté, ale pak jsem to z hlavy pustila a smála se dál.

Tohle byla prostě humorná kniha přesně podle mého gusta. Rozhodně doporučuji :)

Čteno 19. - 24. září 2013

Liiiii
23.09.2013 4 z 5

Hrozně moc vtipná knížka. Ale musíte mít aspoň trochu potuchy o historii. Pak se doopravdy pobavíte :-)

petula.pd
23.09.2013 3 z 5

Ano, připomíná Forresta Gumpa, určitě se zasmějete, ale občas se to trošku táhne...

gemma
22.09.2013 5 z 5

Vynikajúca kniha plná neuveriteľných náhod, pri ktorej sa človek zasmeje. Môžem ju len odporúčať.

anizek
22.09.2013 5 z 5

Výborná kniha, kterou člověk přečte od začátku do konce jedním dechem a neuvěřitelně se u toho nasměje. Sice mi první připadala jako napodobenina Forresta Gumpa, ale zjistil jsem, že to vůbec nevadí. Osobitý humor staříka a jeho neuvěřitelné vyprávění svých životních příběhů z knihy dělají jednu z nejlepších knih poslední doby. Doporučil jsem ji mnoha přátelům a vracejí se mi jen kladné reakce

AAndulka
19.09.2013 3 z 5

Oddychovka u které se občas zasmějete a občas také žasnete nad důvtipem autora. Nepohltila mě, ale četla se hezky. Znovu bych po ní asi nesáhla, ale kdyby se mě někdo zeptal na knihu s nápadem, slibnou zápletkou a vlastně takovou nostalgií tak bych rozhodně doporučila tuhle :-)

Spineli
09.09.2013 2 z 5

Slibný začátek, který se změnil na průměrnou knihu. Některé pasáže byly vtipné, ale celkově to byla slátanina událostí minulého století. Dost uměle vytvořený příběh.

Danusshka
07.09.2013 4 z 5

Opravdu neuvěřitelný příběh plný zajímavých situací a zvratů. Kniha je napsaná velmi dobře, ale nemůžu říct, že by to byla nejvtipnější kniha, jakou jsem kdy četla. Ale musím uznat, že jsem se do ní začetla rychle a byla jsem zvědavá, jak příběh skončí. Doporučuji jako čtivo na dovolenou.