Záhada hlavolamu

Záhada hlavolamu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248/zahada-hlavolamu-248.jpg 5 2808 279

Stínadelská trilogie série

Hlavní roli v knize hraje chlapecký klub Rychlé šípy, již dříve čtenářům známý z komiksů. Foglar v knize poprvé představuje záhadnou čtvrť Stínadla a organizaci Vontů, hlavolam zvaný „ježek v kleci“ a ztraceného vynálezce Jana Tleskače, motivy později využité v dalších knihách, které se následně staly téměř kultovní součástí české kultury. -- by Giro Osmé vydání. V roce 2005 dotisk.... celý text

choze
23.06.2015 5 z 5

Stínadelská trilogie, Foglarův opus magnum, je mou nejoblíbenější foglarovkou i jednou z mých nejoblíbenějších a nejčtenějších knih vůbec. Ostatní foglarovky mají tendenci člověku splývat, ale tyhle tři z jeho díla zřetelně vyčnívají a nejen proto, že v nich figurují Foglarovy nejpopulárnější postavy, Rychlé šípy. Celá trilogie je napsána velmi čtivě, děj má spád, popis je bohatý na detaily, aniž by ale jimi děj příliš zpomaloval, postavy jsou dobře vykreslené a sympatické, nechybí napětí, zvraty, humor a hlavně propracovaný fiktivní svět plný fantazii dráždících záhad, nebezpečí a pochmurné atmosféry, který nepotřebuje žádné nadpřirozené nebo sci-fi prvky, a do kterého se přesto bude dětský i dospělý čtenář rád vracet. Kniha začíná jako civilní příběh Rychlých šípů o vzniku jejich časopisu Tam-Tam, jehož vydávání se pak vine jako červená nit celou trilogií, a k první výpravě RŠ do Stínadel dojde až v 17. kapitole. Není to ale nijak na škodu, protože kromě toho, že se představí postavy, se tím umocňuje kontrast mezi běžnou realitou domovské čtvrti RŠ Druhé strany a uzavřenými a zlověstnými sousedními Stínadly. Kostru příběhu tvoří jednotlivé dobrodružné výpravy RŠ do této neodolatelně temné, tajuplné a nebezpečné čtvrti a odhalování jejích dávno pohřbených tajemství spojených s drahocenným hlavolamem ježkem v kleci. Výpravy jsou pravidelně prokládány zmíněným, neméně zajímavým průběžným psaním o nich do Tam-Tamu, soupeřením se záludným konkurenčním plátkem Sběrač, sugestivním čtením z deníku záhadně zemřelého původního majitele hlavolamu Jana Tleskače a v neposlední řadě personální klubovou krizí s odpadlým Červenáčkem. Celý příběh uzavírá krásně apokalyptický a deziluzivní (až se chce říct ryze stínadelský) konec.

jaja1989
20.04.2015 5 z 5

Nejúžasnější díl ze série o Rychlých šípech.

Martinahl
01.04.2015 4 z 5

Dohnala jsem jeden rest z dětství a moc mě mrzí, že jsem tuhle knížku neměla sebou na táboře - na noční hlídky by byla ideální :-). Kdo v sobě má ještě kus dítěte, sáhněte po téhle knížce ;).

RobinZ.
24.02.2015 1 z 5

Pardon, asi vás velice zklamu, ale tato kniha mne prostě nezaujala. Četl jsem v páté třídě jako povinnou četbu, ale u této knihy PROSTĚ NE! Vůbec mne nezaujala až na pasáže z minulosti, ale jinak absolutně NE! Nedočetl jsem a ani se nechystám dočíst, prostě vážně mi to přišlo až nudné!

Verrrunka
23.01.2015 4 z 5

Je to trochu černobílé, ale musím uznat, že jsem měla hrozné předsudky. Bylo to totiž poměrně napínavé. Každá situace se snadno a rychle vyřešila, ale musím na to holt pohlížet jako na čtení pro mládež no :).

DooFooS
18.11.2014 5 z 5

Dovolím si politicky okomentovat: Bez komentáře. A to všechno jen proto, že i teď po těch letech, se stále při vzpomínce na napětí a všechno to dobrodružství neustále jen blbě a zasněně culím.

SONP
31.10.2014 5 z 5

Říká se, že člověk v dospělosti nemá číst knihy a dívat se na filmy, které ho v dětství fascinovaly, aby nebyl trpce zklamán, O Záhadě Hlavolamu to ale neplatí. Na rozdíl od jiných Foglarových děl je zde méně mravouky a o to více mystéria. Popis toho, kterak se pod povrchem běžného městského života odehrává sledování tajemného Tleskačova příběhu, je prostě magický, To je sice doplněno traidčními návody ke správnému chování a trávení volného času ze strany "hochů", ale bez toho by to nebyl Foglar, plantážníci!

NikinkaFantasy
26.10.2014 5 z 5

Tuto knížku mi dala učitelka jako povinnou četbu. A já ji prostě zbožňuju! Je úžasná, všechno mě v ní baví a rozhodně nelituji, že jsem musela číst zrovna ji.

miška1803
15.10.2014

česká klasika se nezapře .

Lodja
05.10.2014 4 z 5

Vždycky jsem měla ráda komiksové příběhy, ale že si někdy ještě přečtu Stínadelskou triologii, to by mě teda nenapadlo. Četla jsem to kvůli jedné hře a poměrně tlačena časem jsem zůstávala vzůru až dlouho do noci a musím říct, že ničeho nelituji! Jenom Mirek s tou svou dokonalostí by se měl občas krotit... :)

Richie1
17.08.2014 5 z 5

Rychlé šípy jsem už jako malý kluk poznával a měl rád z komiksových časopisů. Později jsem četl Záhadu hlavolamu jako školák a rázem se tato kniha stala jednou z mých nejoblíbenějších.
Postavy tohoto krásného chlapeckého příběhu mi učarovaly. Přál jsem si mít charakterové vlastnosti Mirka Dušína a chtěl jsem být také vtipný jako Rychlonožka. Přesně jak to měl pan Foglar úmyslem, staly se mi Rychlé šípy vzorem v době dospívání.
A moc bych si přál, aby byly vzorem i pro další generace.

Fross
24.06.2014 5 z 5

Klasika od Foglara. Snad každý by mě o tuto knížku alespoň "zakopnout".

flycat
14.06.2014

Četla jsem v dětství(2x-3x?)tak jako všechny Foglarovky:o))-ještě dnes cítím jak jsem tajila dech.Tajemství,napětí-jen doufám že si ji jednou přečte můj syn:o)a předčí komiks se spidermanem....asi jsem snílek.

dadako
19.05.2014 4 z 5

Bohužel se mi kniha nedostala do ruky ve věku pro který je napsána. Dnes z ní proto asi nebudu už tolik unesen, přesto se mi četla dobře a líbila se mi.

Jane721
18.04.2014

Knížka je vážně moc hezky a čtivě napsaná. Moc mi bavila. Mohla bych je někoho poprosit, jestli nemáte zpracovanou knížku podle maturitního zadání? Ráda pošlu za oplátku jinou. Moc děkuj Jana.

Lucka385
27.02.2014 5 z 5

Nejlepší knížka od pana Foglara. Jako dítě jsem ji četla několikrát a ráda se k ní vracím. Dnes, v dospělosti, je to pěkné a oddychové čtení.

Nemesis Moriko
10.02.2014

Zatím jsem zhruba v polovině knihy a děj mě baví a dobře se vyvíjí:)

bakjo95
01.02.2014 5 z 5

Už si moc nepamatuji jestli jsem přečetl toto vydání, nebo jiné. Každopádně si ještě pamatuji jaká to byla zábava číst odhalování, kdo to má za přičinění.

ladypink
28.01.2014 5 z 5

Knížka mého dětství :) jedna z prvních knih, které jsem si sama přečetla :)

vaili
14.01.2014 5 z 5

Je to už nějaký pátek co jsem přečetla, ale spolu s Mayovkami není lepší čtení pro mládež si myslím :)