Stezka Českem

Stezka Českem https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503529/bmid_stezka-ceskem-h6a-503529.jpg 5 180 46

..může jít každý! První oficiální přechod po hranicích republiky. Stezka Českem, to je první oficiální přechod po hranicích republiky tvořící tisícikilometrovou trasu po jižní části a tisícikilometrovou po severní. Jak se z nápadu party nadšenců stane přechod ve stylu Pacifické hřebenovky nebo Camina, který se dostane do největší světové aplikace dálkových treků a do amerického Forbesu? Proč dokáže takováto cesta během roku nadchnout tisíce lidí? A proč se na stezku vydalo několik psů, kůň, kuře, ale pštros ještě ne? Kniha obsahuje jednak informativní kapitoly, ve kterých jsou popsány jednotlivé etapy, rady, jak se připravit na cestu, na co si dát pozor nebo tipy na nejkrásnější místa, ale také motivační kapitoly psány lidmi, kteří se rozhodli na Stezku vypravit. Jsou to nadšenci, jenž vyrazili jinak: mladé ženy, které se vydaly poprvé na dálkovou trasu úplně samy, maminky z Klubu minituristů putující s kočárky, rodiny, které cestu pojaly jako putování na více let, pes, co se svou paničkou obešel celou Stezku, či lidé důchodového věku. Samostatná kapitola je věnována Trail Angels, lidem, kteří ve svém volném čase dobrovolně pomáhají poutníkům na Stezce. Dočtete se ale také, na jakých principech a zásadách je Stezka založena, o Klubu českých turistů nebo třeba o udržitelném turismu. Kniha je určena širokému čtenářskému publiku, protože na Stezku Českem může vyrazit opravdu každý. A pokud se na ni necítí, může si alespoň přečíst krásné a inspirativní příběhy těch, kteří překonali sami sebe a vydali se na trasu, která jim změnila život.... celý text

xreni
13.06.2023 5 z 5

Cestopisy me bavi a kdyz se u toho muzu na neco tesit tak hned dvakrat. Je to takove rychle prolitnuti etapama prolnute pribehy absolventu stezky. Potesilo me, ze jsem u hodne mist zjistila, ze uz jsem tam nekdy byla. No jo. Holka z hor jezdi rada do hor. Jednou, az budu starsi, to dam cely.

Fzuzik
13.06.2023 4 z 5

Moc hezky napsané, vtipné, zajímavé a rozhodně ne nudné.
Osobně jsem si velmi užívala příběhy lidí, kteří se na stezku vydali.

mira.l
08.06.2023 5 z 5

Krásná, inspirativní knížka, která protáhne čtenáře po obvodu naší krásné vlasti v rámci projektu Stezka Českem. Kapitoly věnující se jednotlivým etapám stezky jsou poměrně stručné, úderné, vtipné, ale zahrnují vše podstatné, pro podrobné plánování trasy jsou k dispozici jiné zdroje. Cesta rodnou hroudou je proložena několika příběhy lidí, kteří stezku či její část absolvovali vlastně v prvním roce její existence a taky kapitolami s více či méně vážně míněnými radami, jak se na putování připravit, jak se vybavit, co jíst, jak se na stezce chovat či co čekat od Trail Angelů a co se od nich naopak čekat nesluší.

V neposlední řadě musím vypíchnout krásné grafické zpracování celé knihy, už počínaje její na omak krásnou a velmi příjemnou "plátěnou" obálkou, kdy vnitřek rozhodně za obálkou nezaostává, třeba se mi hodně zamlouvalo to, že jednotlivé příběhy stezkařů jsou na jiné barvě papíru, psané "strojopisem". Detail, ale potěšil.
Možná jedna jediná drobná připomínka patří tomu, že u fotek mohly být použity stručné popisky, věřím, že by byly stejně nápadité a vtipné jako celý text knihy.

Za mě rozhodně plný počet a čestné místo v knihovně.
A na co jiného se vrhnout teď, než na Lůcu s Marvelem a na jejich putování právě touto stezkou?!? Krásně se mi to sešlo...

Pasadenka
18.05.2023 4 z 5

Kraťoučká knížka, která je střípkem mozaiky iniciativy, která si klade za cíl zpopularizovat dálkové turistické trasy. Stezka Českem je hezká trasa, hezká myšlenka a překvapuje mě, jak rychle se dostala do obecného povědomí (alespoň v kruzích, které rády přírodu). Po zdolání Severní části v jejich začátcích, mě za šest týdnů čeká start na Jižní sestře. Zajímalo mě tedy, jak se projekt posunul, nějaké zajímavé informace na cestu a také mě vedla touha malinko přispět podporou a trochou peněz. :)

Knížka jako taková shrnuje oficiální web a facebookovou skupinu. Rozšířením je pak překládání samotných etap vyprávěním různých chodců, kteří stezku šli, nebo se aktivně zapojují do jejího fungování. Čtenář si uvědomí, že lidí, kteří se uchylují k přírodě je zde docela hodně a rozhodně není sám.

Knížka samotná je pak takovým hezkým pohlazením pro ty, co stezku znají, nebo ji již prošli, a zároveň inspirací pro ty, co její přechod zvažují. Ať už jste družnější a chcete se zapojit do skupiny, posílat si pohlednice, získat certifikát, nebo se potkat s andělem, nebo jen hledáte inspiraci, plán, od kterého se chcete odpíchnout, vše je již na konkrétním čtenáři. :)

Je škoda, že autor se vyhýbá zmínce o konkurenční Via Czechia od Hocka. Trošku knížku opepřit by bylo zábavné. :) Ale to je jen takové rýpnutí. :P

Marfulka007
14.05.2023 5 z 5

Ani nevím, co ke knize dodat. Úžasně motivační. Podle mě po jejím přečtení nemůže existovat nikdo, kdo nemá chuť vyrazit na trek :-)

ElenaM
25.04.2023 5 z 5

Už bylo asi vše řečeno. Skvělá kniha, plná inspirace, krásných fotek a jedinečných příběhů. Jsem ráda, že ji mám doma. :-)

Marika Vanova
05.04.2023 5 z 5

Z téhle knihy jsem nadšená, z příběhů různých lidí o zdolání Stezky také a ze samotného projektu Stezky Českem a co k tomu patří nejvíc. Kniha je psaná s humorem a opravdu mě nadchla, že mám chuť si ji koupit, abych si ji mohla občas znovu prolistovat a pročíst. Mám chuť se zbalit a vyrazit hned. Hned jsem si stáhla apku treků, kde je i tato stezka. Doporučuji.

Mateo67
01.04.2023 5 z 5

Přečetla jsem od prvního do posledního písmene a pořád jsem neměla dost. Kniha krásná jak vzhledem, tak obsahem. Čtete, usmíváte se a říkáte si, jak je na tom českém světě krásně. A že v něm jsou fajn lidi. Po celou dobu čtení jsem si vybírala etapu, která by mě lákala nejvíc. Aspoň kousek stezky si projít, i když na spaní pod širákem teda nemám. Na některých místech jsem vlastně už byla, aniž bych tušila Určitě k nim přidám další. Pomaloučku polehoučku, ale přidám. A vybírat výlety budu podle knihy, ke které se hodlám pravidelně vracet, protože ten lehoučký, nenásilný, ale skvěle fungující humor si rozhodně nevychutnávám naposled.

nula87
24.03.2023 4 z 5

Takže virtuálně stezka zdolána, teď už jen zabalit a vyrazit.
Čte se to velmi příjemně, způsob střídání popisu jednotlivých etap a příběhů lidí byl dobrou volbou.

maha75
23.03.2023 5 z 5

Skvělá kniha! Velice inspirativní. Rozhodně doporučuji. Teď už zbývá jen zabalit batoh a vyrazit!

Marketplace
22.03.2023 5 z 5

Zajímavě pojatá knížka. Snad se nám také někdy podaří nějaké úseky projít.

gretl74
20.03.2023 5 z 5

Naprostá nádhera! Celou Stezku v plánu určitě nemám, ale doufám, že k malým kouskům alespoň přičichnu...
Moc hezký počin, díky všem, kteří k celému projektu přispívají.

L.Helena
17.03.2023 5 z 5

Moc krásná kniha. Graficky i obsahem.

Adam84
08.03.2023 5 z 5

100% dávám hlavně za nápad a realizaci všem, kteří se na projektu Stezka Českem podílejí. Jde bezesporu o velice inspirativní projekt.
Samotnou knihu hodnotit nedokážu, protože v ní chybí poslední kapitola, ale tu si musí každý dopsat sám, takže namazat pod koleny a jde se.

lucakuca
19.02.2023 5 z 5

Taky jsem se vydala na cestu.
Kniha, která způsobila, že jsem přestala číst a začala planovat trasy.

veriszv
27.01.2023 4 z 5

Pokud plánujete vyrazit na Stezku Českem.
Pokud zatím teprve hledáte popostrčení někam vyrazit.
Pokud vás zajímá, co na tom tolik lidí baví.
A nebo prostě pokud čtete rádi o tom, jak někdo chodí, tak je tato kniha přesně pro vás.
V knize najdete rozepsané jednotlivé etapy cesty. Vlastně mě překvapilo, že dost podrobně, ale je to skvělý, pokud se na cestu chystáte opravdu vyrazit.
Dále na vás čeká spousta tipů, které oceníte při balení, ale i přímo na cestě.
No a v neposlední řadě mnoho inspirativních příběhů.
Kniha je navíc opravdu krásně a poctivě zpracovaná, takže je radost mít ji v knihovně.

jana0232
17.01.2023 5 z 5

Kniha se čte - a prohlíží - doslova jedním dechem - kapitoly stručně a výstižně popisují jednotlivé etapy Stezky Českem, vše je doplněno krásnými fotkami z cesty, kniha je příjemná “na omak”. Oproti jiným podobným knihám jsem se po většinu času usmívala, občas i nahlas zasmála. Proto je člověku až líto, když začíná číst poslední kapitolu. Nejlepším lékem na tuto lítost bude zřejmě sbalit batoh a na Stezku sám vyrazit, na což člověk začne pomýšlet nejpozději od třetí kapitoly. Za mě 100%.

Jirinamac
17.01.2023 4 z 5

Stručné, ale poutavé vyprávění několika turistů, kteří šli po hranici Českem. Čtení je doplněné hezkými fotkami. Kniha, která obsahuje mapy.

mythos91
16.01.2023 5 z 5

Moc hezky zpracovaná kniha jak po stránce grafické, tak i obsahově. Popis jednotlivých etap obsahuje místa průchodu, zajímavosti na trase, nebo i na co si dát pozor a kde odbočit. Etapy jsou prokládány příběhy lidí, kteří se vydali na tuhle čerstvě vyznačenou dálkovou trasu s dojmy, které zde zažily. A že to byly velmi zajímavé příběhy. Má očekávání kniha rozhodně splnila a těším se až vyrazím do přírody, třeba i na zmiňovaná místa.

Jana512
11.01.2023 5 z 5

Knížka vede k objevování krásy naší vlasti, na Stezce Českem s podrobným vysvětlením průběhu trasy, s možností pomocí i místních obyvatel, jako andělů, kteří pomáhají turistům zvládat cesty po technické stránce (např. nocleh, nabití mobilů a fotoaparátů a pod., když tam nejsou jiné možnosti. ) StezkaČeskem jde po hranicích republiky a dává nahlédnout na rozdílná místa naší vlasti. Velkým obohacením jsou osobní svědectví lidí, kteří se alespoň na některou část cesty vydali. Získali tím nejen poznání krás naší přírody, ale i po fyzické stránce, i když cesta byla náročná, dokázali sami sobě překonat svou pohodlnost, a byli obohacení i poznáním mnoha přátel s podobným zájmem.
Velký dík patří autorovi za seznámení nás s tímto projektem. Krásné fotografie a rozdělení tras na etapy jistě přiláká lidi k poznání neznámého, a to, co poznáme, si také oblíbíme.