Mŕtvy na Pekelnom vrchu

Mŕtvy na Pekelnom vrchu https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176156/bmid_mrtvy-na-pekelnom-vrchu-uC7-176156.jpg 4 996 257

Historická detektívka. Prvý prípad kapitána Steina a notára Barbariča, ktorí sú na stope zločinu v habsburskom cisárstve za vlády Rudolfa II. Na konci 16. storočia zúri v kresťanskom pohraničí vojna s Osmanskou ríšou. Turci sa pokúšajú preniknúť k bohatým banským mestám v hornom Uhorsku. Vojnového veterána Steina vyšlú do Štiavnice odhaliť zradcu, ktorý sa chystá nepriateľom ukázať tajnú cestu do dobre opevneného mesta. Pátranie ešte skomplikuje vražda miestneho šľachtica. Stein musí spojiť sily s mestským notárom Matejom Barbaričom, aby rozplietol klbko sprisahaní a zločinov, z ktorých mnohé siahajú hlboko do minulosti. Zdá sa, že všetko súvisí so zlorečeným Pekelným vrchom – mnohí veria, že sa na ňom zjavuje duch zhýralej meštianky, a po nociach sa tam rozlieha vytie psov, čo strážia bránu do záhrobia.... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Mŕtvy na Pekelnom vrchu , 2013

Boboking
26.02.2023 4 z 5

Velmi čtivý "spaghetti western" v hávu historické detektivky. Akce stíhá akci, s každou kapitolou nová postava, až se trochu v tom ztrácíte. Čtenářsky sympatická trojice hlavních postav, která může dělat cokoliv, od zatčení, mučení až po stětí, čehož rádi využívají. Ale taková byla tehdy doba a autor nám tu "bestiální realitu" rád zprostředkovává. Prostě dobře postavena dobrodružná historická detektivka, kde větší důraz se klade na to "dobrodružná".

PitoR
25.02.2023 5 z 5

Pekelný vrch!!!!

Na odporúčanie známeho, ktorému sa veľmi páči séria Kapitán Stein a notár Barbarič, som pristúpil k zakúpeniu tejto knihy a veru neľutujem. Príjemné prekvapenie!!!!

Bez nejakej omáčky okolo – Mŕtvy na Pekelnom vrchu – prvý diel detektívok z dávnych čias ma upútal a prečítal som ho na jeden dúšok. Slovenský autor Juraj Červenák, známy predovšetkým fanúšikom fantasy literatúry, sa tu predstavil v tom najlepšom svetle.

Ak máte radi detektívky s historickým nádychom, skúste...

Terkishead
20.02.2023 3 z 5

Čtenářsky zřejmě vděčné dílko - ani moc stránek, ani veliká nuda. Moje maminka tomuto stylu říkávala "limonáda" a to sedí. Závěrečná scéna mi výrazně připomněla konec filmu "Červená Karcoolka" a to mě hodně pobavilo. Na dovolenou ovšem úplně optimální čtení.

princesse
17.02.2023 4 z 5

Ze začátku jsem myslela, že to vzdám. Neorientovala jsem se v postavách a výrazech a vůbec mi to nešlo ... Najednou se to zlomilo a začalo to mít spád a věci do sebe začaly zapadat. Pak už to bylo svižné čtení, které mě prostě bavilo. Doporučuji.

LenkaDv
11.02.2023 5 z 5

Výborná kniha. Juraj Červeňák opravdu umí napsat poutavý příběh a já už se těším na další vyprávění.

Aya81
03.02.2023 4 z 5

Fajn historická detektivka. Děj má spád, historické reálie jsou příjemným pozadím příběhu, nutí občas člověka zapátrat v hlavě, v mapách nebo na tetě Wiki.

midsummer
03.02.2023 1 z 5

Není to můj styl. Děj mi nepřipadal napínavý. Zaujme spíš fanouška historických zbraní.

Charming
27.01.2023 3 z 5

Nejdřív jsem si myslel, že knihu ani nedočtu, ale postupně se mi celý příběh začal líbit. Kniha je napínavá a postavy mi přijdou velmi sympatické. Určitě si přečtu i další díl.

Vesmich
12.01.2023 5 z 5

V Horních Uhrech nejsou žádné žerty ani s čerty ani se Steinem, kterého bolí koleno. Koleno je prevít a tak ho vyřadilo z první linie a musí teď courat krajem a vyšetřovat zločiny, podávat si podezřelé a mordovat kdekoho. Má k tomu náramného pomocníka a když se k nim přidá ještě muž učený, požitkářský a chytrý, je z nich neodolatelná trojice. Krásně se mi to četlo :)

Tomas20042004
18.11.2022 5 z 5

Moja prvá kniha od Červenáka. Trojica Stein, Barbarič a Jaroš je zaujímavá.
Dobrá historická detektívka z čias proti Tureckých vojen. Je tam dosť veľa postáv a neskôr som sa začínal strácať ale to na kvalite vôbec neubralo.
Kniha sa dobre čítala Červenák vie ako písať.
Už sa teším na ďalší diel.

LaCucaracha
15.11.2022 4 z 5

Čtivá historická detektivka. Stein mě sice trochu prudí, ale ostatní postavy ho dobře vyvažují. Mám přečteno pár dílů na přeskáčku, postupně to kompletuju, a myslím, že tento první díl patří spíš k slabším - ale tak zase, je to rozjezd, a i ten stojí za to. Oceňuji i nové brožované vydání, obálka se mi líbí, a i když celkově knížka možná působí trochu laciněji, nějak se to k ní víc hodí než ta seriózní pevná bichle prvního vydání. Tak snad budou další díly brzo následovat.

Janadvorackova
07.11.2022 1 z 5

Nebudu se přetvařovat. Takhle jsem se u fantastiky ještě nikdy nenudila.
Audio před spaním mě vytočilo, protože jak se tam nic nedělo, nemohla jsem usnout...

ctenar2846
30.10.2022 5 z 5

Po dlouhé době jsem narazil na opravdu kvalitní a povedenou historickou detektivku. Děj rychlý a plný zvratů, mrtvol, nečekaných odhalení a dech beroucích momentů. Přečteno jsem měl během jednoho pošmourného a deštivého dne a to už něco znamená. Pokud bych chtěl srovnávat s tím co jsem v rámci žánru četl řekněme v posledním roce, tak tato kniha byla čtivější, rychlejší, brutálnější a zajímavější. Abych to shrnul prostě o level výše.
Rozhodně se k této opravdu sympatické trojici vyšetřovatelů brzy vrátím.

Claudius
19.10.2022 3 z 5

Lehce archetypální, skoro až zaklínačská dvojice drsného ostříleného bojovníka Steina a záletného, měšťanského, ale vzdělaného notáře Barbariče prostě zabírá. V akčních scénách "venku" se prosadí Steinův um s šavlí, ve finesách intrik a politiky ve městě zase nastoupí notářovy konexe. V tomto směru základní premisa funguje na výbornou.
Samotný detektivní případ už funguje bohužel méně. Náš pár prakticky nic nevyšetřuje, jen jsou často ve správný čas na správném místě a vidí, co vidět mají, popř. slyší, co slyšet mají. Zbytek dokoná náhoda.
Sama zápletka je pak možná až příliš hnána snahou udělat případ co nejvíce mysteriózní, temný až démonický; což bohužel ve výsledku nemá na rozuzlení skoro žádný efekt.
Kniha se četla příjemně, nicméně pokračovat v sérii zatím neplánuji.

mataj
14.10.2022 5 z 5

Drsný kapitán Stein, vzdělaný záletnický notář Barbarič a kaprál Jaroš se zkušenostmi ve "vyslýchání" jsou sice vcelku nesourodá trojice, ale dostali za úkol společně odhalit zrádce a objasnit několik vražd. Na této historické detektivce, kde jedno dobrodružství střídá druhé a množství zavražděných i podezřelých přibývá jako hub po dešti, jsem si opravdu smlsla.

Vestička
13.09.2022 4 z 5

Výborná detektivka z raného novověku. Což je období vymezené (většinou ) Objevením Ameriky 1492 a Velkou francouzskou revolucí 1789. Díky, mně toto prostě nedá:-)

Šnek86
17.08.2022 4 z 5

Svižná středověká honička a vyšetřování.Množství lhářů a podezřelých, kterým je v patách nesourodá neohrožená trojice. Bodycount taktéž slušný.Pokračuji v sérii.

zbuy
02.08.2022 5 z 5

Výborná historická detektivka, autor potvrdil, že je mistrem i mimo žánr fantasy.

evask
22.07.2022 4 z 5

Jak mrtvých přibývalo, jejich jména se mně pletla. Popisům metod výslechů taky nefandím. Další díl vzdávám.

PetrKral
06.07.2022 4 z 5

Něco mi úplně nesedlo, když to srovnám s Vondruškou - možná postavy. Ale vlastně mě potěšilo, že je hned otevřeno pokračování... Dám tomu šanci.