Stavitelé Arestonu

Stavitelé Arestonu https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/358963/bmid_stavitele-arestonu-H2D-358963.jpg 3 38 11

Areston série

Prequel k populární trilogii o vesmírném vězení, kde přežijí jen ti nejsilnější a nejodhodlanější! Záhadná umělá planetka, která po desetiletí sloužila jako vězení, místo utrpení a bestiality, kam mocní posílali nejhorší zločince i nepohodlné snílky a buřiče. Dokud nepřišel Sršeň. Během svých vzestupů a pádů odhalil mnohá tajemství. Ale ani on nezískal odpověď na nejpalčivější otázku – kdo Areston postavil a za jakým účelem? Co když se nejedná o podivnou, byť zneužitou archu, jak by mnozí rádi věřili, ale dokonalou otrokářskou loď? Co by takové odhalení znamenalo pro lidstvo a jeho místo ve vesmíru? Je třeba se znovu vrátit na Areston, ba dál - do nitra vesmíru…... celý text

ludek.n
ludek.n
13.09.2023 3 z 5

Kde se vzal Areston a k jakému účelu tato umělá planetka doopravdy slouží? Stavitelé Arestonu jsou deklarováni jako prequel k Pecinovského trilogii, v níž odsouzený žurnalista Ian "Sršeň" Terstegen hledá odpovědi na výše uvedené otázky, ovšem brát je jako úvodník zmíněného cyklu rozhodně nelze. Už proto ne, že se na mnoha místech odkazuje na znalosti toho, co se odehrávalo na palubě Arestonu v době, kdy byl Sršeň jeho nedobrovolným zajatcem. Je to tedy spíše jakýsi doplněk, rozšíření arestonské série, než jeho prequel. Číst ho jako první v pořadí určitě nedává smysl. Je sice pravdou, že do hluboké minulosti se také podíváme, ale Demetriova dobrodružství jsou vlastně úplně jiný, samostatný příběh, který se zbytkem souvisí jen okrajově (tím spíše, že sám Demetrius v rozhodující chvíli zmizí z děje jako pára nad hrncem). Několikrát jsem se při čtení Stavitelů také přistihl při jakémsi pseudo déjà vu. Ne že bych se dozvěděl, jak to všechno vypadalo z druhé strany, spíš jako by pan Pecinovský opisoval sám od sebe a přenesl už jednou použitou zápletku do nového prostředí. Přiznávám, že jsem očekával trochu víc hloubky, nějaké to vysvětlení, důsledky, následky, východiska... ale pohříchu nic takového tady není.

dpxcz
dpxcz
12.08.2022 3 z 5

Stavitelé Arestonu jsou takový doplněk k celé sérii, kde se dozvíme něco více o historii Arestonu. Kniha není pojata jako román a proto se i hůře čte, nicméně poskytuje a doplňuje o zajímavé informace. Rozhodně stojí za přečtení až po celé trilogii, dříve bych ji nečet.

Malarkey
Malarkey
04.04.2022 3 z 5

Je pravda, že mám přečtenou zatím první knihu z trilogie o Arestonu. Ono to ale, podle mě, úplně nevadí. Když jsem se začetl do Stavitelů tohoto jedinečného komplexu, zjistil jsem, že autor to nepojal úplně jako román, spíš jako historický výklad toho, jak Areston vznikl odvyprávěný formou u piva. A pojal to vyprávění poněkud obšírněji, než by čtenář vůbec asi chtěl. Tři hvězdy jsou tak pro podobné nápady podle mě adekvátní. Řeknou Vám něco navíc, ale ve výsledku to na děj nemá žádný vliv.

psychousek
psychousek
23.08.2021

Chtěla jsem říct, že je to nejslabší kniha z celé série, ale ona to asi úplně není pravda.

Stavitelé se mi oproti trilogii Arestonu četli těžce. Kousek před polovinou jsem měla chuť tu knihu odložit a nikdy se k ní nevracet. (Jenže to bych nesměla mít zvyk se v takových případech podívat dál dopředu, co se tam bude dít, když vydržím.) Při zpětném pohledu (samozřejmě po dočtení) na mne kniha působí, jako by měl autor v hlavě delší román ale pak mu došla slova a tak několikaset stránkovou věc osekal jak nejvíce to šlo. Jen si říkám, zda v takovém případě by nebylo spíše lepší vydat ještě o polovinu zkrácené vydání...

ALLO_ALIgirl
ALLO_ALIgirl
02.07.2021 3 z 5

Asi nejslabší, ale stylisticky nejzajímavější díl série Areston.
Osobně jsem byla na Stavitele dost zvědavá překvapilo mě když jsme zjistila, že to není to ani tak klasický prequel, jako spíše retrospektivní vyprávění. Taky se oproti ostatním dílům poněkud vymyká, což mi přišlo fajn, jelikož to byla změna.
Vysvětlení původu Arestonu se mi zdálo vcelku uspokojivé, na druhou stranu se mi tu vyrojily nové nezodpovězené otázky a pár věcí mi tu v souvislosti s ostatními díly tak úplně nesedělo.
Vcelku hodnotím knihu průměrně. Mé očekávání nepřekonala, ani mě nezklamala.

helulka
helulka
24.02.2020 3 z 5

Připomínalo mi to situaci, kdy se zpětně snažíte vymyslet krytí pro nějakou neplechu. Vymyslíte si příběh, který skoro pasuje, a tam kde nepasuje, tam fakta jednoduše popřete (vysvětlení existence Swanssonovy výpravy mi prostě nedává smysl). Pokud bych si mohla vybrat, znovu bych to jako doplnění původní trilogie nečetla. Lepší bylo nevědět, odkud se Areston vzal. Možná jsem měla využít toho, jak moc jsem se musela přemáhat při čtení třetí kapitoly. Možná by bylo bývalo lepší nechat se poddat a přestat číst.

Kdyby to nebyl příběh o stavitelích Arestonu, ale o obyvatelích Základny, bylo by to fajn čtení. Tenhle příběh o obchoďákovi mě ale moc nepřesvědčil..

QEDS
QEDS
16.06.2018 4 z 5

Opravdu jsem se třepal až něco podobného autor napíše. Moje dojmy jsou rozporuplné. Na jednu stranu, jsem rád, že jsem se dozvěděl více o Arestonu jako takovém a na druhou stranu jsem zklamán, že autor do knihy zapletl ještě jiný příběh, který by si zasloužil svou vlastní knihu. Takhle byl ten příběh hodně osekán tak jako vysvětlení kde se Areston vzal. Kniha působí jakoby autor měl v hlavě tisíc myšlenek a nápadů ke vzniku Arestonu a rychle je vysypal na papír a nebo chtěl autor velmi narychlo vyhovět všem fanouškům s vysvětlením vzniku Arestonu. Tak či tak kniha působí nedodělaným dosjmem.

Terva
Terva
22.04.2018 2 z 5

Někdy tomuto světu
taky říkáme
Planeta čtyř tisíc bohů.

Tak tohle mě velmi zklamalo. Sice to má nějaký ten děj, ale je to rozkouskované, nedodělané a chvilkama i zmatené. Pan spisovatel potřeboval ze sebe vydat vše o Arestonu a tak vytvořil tuto malou a hubenou knížečku, která vám vlastně moc podstatných věcí neobjasní. Naopak po přečtení máte pocit, že jste to všechno vlastně ani nepotřebovali vědět. Možná to nakonec kazí tu spokojenost z té původní trilogie.
Kdyby tento příběh nebyl napsán, vůbec nic by se nedělo.

Malá ochutnávka:
Na otázku, kdo jsou bohové, dostal obvykle odpověď v podobě několika pohlavků, a pak se mu dostalo ponaučení, že by měl před bohy projevovat větší pokoru.....

Někdy mi připadalo, že pan Pecinovský zapomněl, že některé situace už psal, ale stejně je opakuje. Někdy i vícekrát.
Tento příběh má 176 stran, ale mám pocit, že by vystačil klidně poloviční příděl stránek.

Citát: Měla tolik výmluv, že pod jejím tlakem by člověk zahynul......

Ani se mi o tom nechce moc rozepisovat. Celkem chudý obsah příběhu dokazuje i to, že jsem vybral pouhopouhé dva citáty.

Nelíísek
Nelíísek
08.04.2018 5 z 5

Opravdu dobře sepsaný dodatek k Arestonu.

Styl který je děj vyprávěn je opravdu zajímavý. Na první dojem to může působit jako 160 stránkový monolog ale je to tak bravurně napsané že vás děj opět naprosto uchvátí, taková jednohubka která odkryje dlouho pokládané otázky a mnohem více...

Dragell
Dragell
11.02.2018 3 z 5

Čtenáři volali po doplnění informací o Arestonu a po trilogii Areston jim bylo vyhověno prequelem Stavitelé Arestonu. Ty nás tentokrát zavedou jinam a se známými postavami se setkáme jen okrajově v jedné části knihy. Je to spíše takové stručné převyprávění historie jedné civilizace z pohledu hlavního hrdiny. Pro čtení této knihy doporučuji přečíst celou trilogii Arestonu, neboť se opravdu spíše jedná o informace doplňující děj právě této trilogie.

kuruteku
kuruteku
27.12.2017 4 z 5

Na jednu stranu - aspoň že tak. Vše bylo dořečeno. ALE: skutečně je nutné tak do očí bijící aktuální odkazy u Quenthů, za které by se nemusel stydět ani nejmenovaný politik? Akčních scén poskrovnu - Demetrios v půlce a vypravěč na konci? Na druhou stranu zasloužíme si my, čtenáři, více? V každfém případě díky za doplnění. Už mohu zase klidně spát ;-)