Stařec a moře

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/bmid_starec-a-more-ulX-558.jpg 4 6560 771

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Československý spisovatel

The Old Man and the Sea , 1952

marketa9252
15.01.2017 5 z 5

Moc jsem se na knihu tešila! Četla jsem jí jako povinnou četbu. Opět nezklamala. Krásný příběh,rychlečtoucí. Měli by si jí přečíst všichni,jak dokáže být člověk odhodlaný...

ondrej5141
11.01.2017 5 z 5

Četl jsem v rámci povinné četby k maturitě. Stokrát jiný popis moře a starcovy vnitřní monology. Není co dodat, mistr krátkých úderných vět si to ocenění za tuto novelu zasloužil.

Vilas1979
10.01.2017 4 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Fascinující souboj starého muže s rybou natažený na sto stránek. Líbily se mi starcovy monology a atmosféra předrevoluční Kuby.

Bab58
09.01.2017 3 z 5

Když jsem četla knihu poprvé měla jsem pocit marného boje,nyní mám pocit že i pokus bez zdárného konce člověka posílí.

Sidonie
08.01.2017

Trochu přeceňované, podle mě.
Raději nehodnotím, možná, že jednou mi dá víc...

Aleh
08.01.2017 5 z 5

V jednoduchém příběhu starého rybáře na velmi malém prostoru nám toho Ernest Hemingway tolik řekl a předal. To svědčí o nesporných autorových kvalitách. Četla jsem ten příběh plný emocí už několikrát a ráda se k němu vždy po čase vracím. Je to dojemný příběh a čtenář má nad čím přemýšlet.

tatafa
07.01.2017 4 z 5

Krásné a zajímavé dílo, které se velice snadno čte. Vřele doporučuji!

vinnetou500
30.12.2016 5 z 5

Pane jo, to je počteníčko. Vřele doporučuji všem!

Půca4
14.12.2016 5 z 5

Stařec a moře je vážně úžasný a dojemný příběh!

kacenka7206
07.12.2016 4 z 5

Krásná kniha, která poukazuje jak těžký je život. Škoda že byla tak krátká. Potěšila velice. :)

CrazyDuck15
01.12.2016 4 z 5

Skvělá kniha, na kterou jsem byla již delší dobu zvědavá. Nakonec jsem si ji koupila, ale až kvůli povinné četbě. Nicméně se jedná o jednoduše čtivě napsanou knihu, ve které někteří naleznou i ten skrytý význam, který nám chtěl autor sdělit. Líbí se mi, že obsahuje i nepřeložené španělské výrazy, které celou knihu, v podstatě psanou jednoduchým vypravováním, příjemně oživují. Pokud tedy hledáte dobrou knihu, která se zároveň bude hodit u maturity, jednoznačně doporučuji.

anoti
27.11.2016 2 z 5

Kniha o něčem a o ničem.Ale klobouk dolů..dokázat rozepsat vytažení ryby do jedné knížky si asi zaslouží nějaké ocenění.Mam rada knihy s duševním nádechem či pohlazenim, ale zde jsem se zklamala.

mora.nocna
23.11.2016

napisala by som presne to iste ako pise ChciOdŽivotaVíc, akurat by som este dodala, ze to neni knizka vhodna pre vegetarianov..aspon toho delfina nemusel jest

roman91
08.11.2016 5 z 5

Super komentar od Kristyna95. Naprosto souhlasim :)

Kristyna95
08.11.2016 5 z 5

Zdanlive prosty pribeh, jehoz podstatou neni skepticke presvedceni o marnosti a zbytecne snaze, jak by se mohlo zdat, ale prave naopak pojednava o neuveritelne sile odhodlani, statecnosti a maximalniho vzepreni jednoho stareho cloveka, ktery se odmital vzdat. Ostatne, jak sam Hemingway prohlasoval, psal jen spicku ledovce a to, co je v psychice hrdinu, zustava pro ctenare pod hladinou. Zkratka genialni novela od genialniho spisovatele :)

ChciOdŽivotaVíc
07.11.2016 4 z 5

Nejdřív mi kniha přišla extrémně nudná. Popisování toho, jak si stařec připravuje věci k rybaření a tak dále, to mě nebavilo. Pak přišlo pár stránek, které měly nějaký hlubší smysl a já se znovu ponořila do příběhu.
4* dávám především kvůli konci, který se mi opravdu líbil a nakonec ve mně kniha zanechala hluboké pocity. Styl psaní se mi líbil, kniha se četla dobře i v těch lehce nudných částech.

Jessica007
07.11.2016 4 z 5

Dojemný příběh plný emocí, citlivý. Zanechal ve mně hodně pocitů.. Též k zamyšlení..

boxas
02.11.2016 5 z 5

Dokonalé...

Buducist
31.10.2016 5 z 5

Kdyz jsem ji cetla, opravdu jsem se snazila za pribehem videt něco vic a nasla jsem si to v tom. Asi jsem ji v tomto mem zivotnim obdobi zvlast potrebovala, inspirovala me, pozvedla me.
Nádherná kniha.

Verrrunka
29.10.2016 2 z 5

No nevím, nevím... Přišlo mi to trochu psycho, už jsem fakt doufala, že to skončí. Asi nejsem dostatečně vyzrálá, abych pochopila tento skvost světové literatury :)