Stařec a moře

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/558/bmid_starec-a-more-ulX-558.jpg 4 6560 771

Starý rybář vyjíždí na sklonku svých dní na moře, přemůže obrovskou velrybu a vrací se s její kostrou, když byl jeho úlovek napaden žraloky. V tomto prostém ději je symbolisován odvěký zápas člověka s přírodou, nezadržitelnost ovládání přírody člověkem. Stařec ač sám uprostřed širokých vod, s nimiž srostl a dokonale je zná, není sám. Myslí na chlapce, kterého učil lovit, ví, že se o něj na břehu starají druzi. Vrací se z lovu s prázdnou vysílen a raněn. Přesto jeho příběh není pesimistický, naopak, brzy se s chlapcem vydají na nový lov. Novela (v r. 1954 Nobelova cena) výrazně ukazuje osobitý autorův vztah ke světu, způsob jeho vidění reality i způsob vyjádření. Je to oslava lidské statečnosti a houževnatosti s apotheosou lidské družnosti a závěrečném doslovu stručná charakteristika autorova života a díla.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Československý spisovatel

The Old Man and the Sea , 1952

dagsvob
30.03.2017 3 z 5

Některé zdlouhavé pasáže by se daly vypustit, ale konec mě zaujal, musela jsem prostě pořád číst a číst.

Elyen
27.03.2017 3 z 5

Před lety jsem knihu přečetla během jednoho večera a byla z ní nadšená, ukápla i nějaká ta slza. Chtěla jsem si to zopakovat, ale k mému překvapení se to úplně nepovedlo. Občas jsem se přistihla, že jsem myšlenkami jinde, postrádala jsem větší hloubku a příběh mě tentokrát vůbec nedojal. Oceňovala jsem starcovu houževnatost, schopnost snášet bolest a nepohodlí, odhodlanost, skromnost a pokoru, u dnešního moderního člověka poměrně vzácné jevy. Moc se mi líbilo ukázání blízkého vztahu mezi ním-lovcem a rybou-kořistí, kdy se za na první pohled obyčejným získáním potravy skrývá příběh plný emocí, osobního růstu, získávání zkušeností a rozvíjení moudrosti. Což je opět dnešnímu modernímu člověku s jeho "fuj, králíka bych majznout po hlavě nedokázal, jdu si dát biftek do hospody" naprosto cizí. Ale nemůžu se zbavit pocitu, že by příběh mohl být propracovanější, delší, s více úvahovými pasážemi. Z původních pěti hvězdiček musím snížit na tři a definitivně tak zařadit Hemingwaye mezi autory, kteří mi k srdci nepřirostli.

sirek
26.03.2017 3 z 5

Já v tom vidím příběh o ješitnosti a tvrdohlavosti člověka, který se prostě snaží podmanit si vše, ačkoliv na to nemá.
Kniha na mě působí nezáživně a odtažitě, na čtenáře moc ohled nebere. Skáče od jedné situace ke druhé, přesto z toho nezískávám pocit, že by se tam něco dělo. Stařec je právě ta zatvrzelá ješitná figurka, která mi byla vysoce nesympatická.
Na to, o jak útlou knihu jde, to bylo dost zdlouhavé. Líbil se mi vlastně pouze překvapivě svižný začátek, čím déle se děj zdržoval na moři, tím úmornější to bylo.

novina
14.03.2017

Ze začátku mi občas utíkaly myšlenky jinam, ale jakmile měl rybu přivázanou k lodi a vydal se na cestu zpátky, tak jsem děj prožívala a nejradši bych toho žraloka něčím majzla po hlavě, aby plul jinam.

Ema22
08.03.2017 4 z 5

Ač je to kniha útloučká, přesto bych některé pasáže nepatrně zkrátila. Stěžejní je pro mě její poselství. Mnohdy může být naším cílem samotná cesta. A příroda, respektive moře a ryba, nejsou našimi nepřáteli, jsou naší součástí a podle toho bychom se k nim měli chovat.

Kitty
07.03.2017 2 z 5

Klasika. Mě ale nedokázala plně uchvátit. Chápu smysl, přesto jsem musela některé pasáže číst vícekrát, stále mi utíkaly myšlenky jinam.

Richelle
06.03.2017 5 z 5

Je to kniha, ve které je spousty odvahy, síly, vůle i lásky. Četla jsem to už několikrát. Škoda, že je kniha tak krátká, protože ji mám strašně ráda.

Romanka89
05.03.2017 5 z 5

Chápu, že možná pro někoho toto dílo může být nudné, když je to celé jen o tom jak jeden stařec je na loďce na moři a snaží se chytit rybu. Ale ono je v tom mnohem víc - lidská síla, odhodlanost, boj a nakonec zoufalství. Krátké, ale velmi silné.

Čtenářská výzva 2017: Kniha od držitele Pulitzerovy ceny.

rarášek
02.03.2017 4 z 5

Přečteno jako povinná četba k maturitě. Kamarád mi před před četbou říkal, že se tam sice nic neděje, ale je to dobrá knížka. Měl pravdu. Sice se tam nic nedělo, stále se houpal na loďce uprostřed moře a snažil se chytit rybu, ale bylo to čtivé a zajímavé. Příběh o silné vůli a boji s přírodními živly. :)

Nikki.Jukki
01.03.2017 4 z 5

Čtenáři se dělí na dvě skupiny. Pro někoho pouze knížka o starém rybáři, co loví obrovskou rybu. Pro jiné knížka, která ukazuje sílu a odhodlanost člověka, který i přes veškeré překážky a téměř neviditelnou šanci na úspěch bojuje nejen se vším, co mu přijde do cesty, ale i se sebou samotným. Jako někdo, kdo v životě nebyl rybařit, jsem nerozuměla veškeré rybářské terminologii, jinak bych si to asi užila víc, protože tyto popisné části jsou v knize obsaženy ve velké míře. Osobně se mi kromě významu mezi řádky líbily zejména pasáže se starcovým mladým a oddaným společníkem. Chápu ale, že se ne každému zamlouvá, i přes malý počet stran jsem ji četla poměrně dlouho.

knihomolka16
22.02.2017 4 z 5

Hezké osvěžení povinné četby

iveta3689
16.02.2017 3 z 5

Jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Je to zajímavá jednohubka, ale genialitu v ní bohužel nevidím. Dobré, svižné, ale nic dalšího dodat nemůžu.

Květi62
12.02.2017 4 z 5

Malá knížka, ale velký a silný příběh. Kdysi jsem ji četla jako povinnou četbu na střední škole a říkala jsem si, no nic moc. Nyní jsem po ní sáhla kvůli čtenářské výzvě a překvapil mě úplně jiný pohled na ni.

Mušketýr007
03.02.2017 5 z 5

Krásný a hluboký příběh života.

bakjo95
02.02.2017 5 z 5

Bojoval proto, byl proto schopen obětovat život...a nakonec TO ztratil:

„Největším štěstím člověka je, když může žít pro to, zač by byl ochoten zemřít.“

Honoré de Balzac

Kniha plná myšlenek...Stejně jako Malý princ - zdánlivě jednoduchý, ale přesto hluboký příběh. Doporučuji - 100%

Áňa 998
01.02.2017 5 z 5

Neskutečná kniha s hlubokým významem. Přečteno jedním dechem :)

Lodja
28.01.2017 4 z 5

Jakub Vágner by mohl závidět :)
Jinak se mi nechce opakovat to, co tu vystihli mnozí přede mnou. Krásné, dojemné a poučné.

jan6775
24.01.2017 5 z 5

dobrá kniha se silným příběhem.

Tynulda
23.01.2017 1 z 5

Smutný příběh starce, který mě ale jinak nezaujal. Celé to bylo zdlouhavé.

regulax
20.01.2017 5 z 5

Beznadějný, smutný, hořký, osamocený, citový, napínavý, poučný a srdcervoucí příběh, který musíte přečíst!!!