Stařec a moře

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238863/bmid_starec-a-more-L6B-238863.jpg 4 6560 771

Ernest Hemingway obdržel Nobelovu cenu „za mistrovství v umění vyprávět, naposledy prokázané v díle Stařec a moře, a za to, jak ovlivnil literární styl své doby.“ Hemingwayova novela se brzy po svém prvním vydání roku 1952 stala jedním ze zásadních děl moderní americké prózy. Z příběhu rybáře, jenž se v nevelkém člunu pouští do zápasu s obrovským marlínem a potom do posledních sil bojuje s přesilou žraloků, kteří napadnou jeho úlovek, dokázal spisovatel na malém prostoru vytvořit existenciální drama o hrdinství, vůli a vnitřní síle.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

The Old Man and the Sea , 1952

mdracek
26.05.2014 3 z 5

Na to, jak moc je kniha slavná, jsem od ní prostě čekala něco víc než jen starce Santiaga, který žije na Kubě a pluje po moři za rybou... Ten závěr to možná trochu zlepšil, ale je to podle mě zbytečně dlouze napsaná novela v podstatě o ničem - má to psychologický podtext, ale na to asi ještě musím dospět....

Haldasha
26.05.2014 2 z 5

Tato kniha me vubec nezaujala, nudne.

AničkaŽ
25.05.2014 5 z 5

Nečekala jsem, jak moc mě tahle kniha zaujme. Čekala jsem sebepřekonávání v rámci "povinné četby" , ale nakonec jsem se dočkala příjemného čtení. Pro mě z knihy vyzařoval zvláštní klid. :)

mitko
18.05.2014 2 z 5

Knihu sme mali v ôsmej triede na základnej škole ako povinné čítanie, keďže vtedy som ich ešte čítal, dostal som sa j ku tejto a pamätám si, že to bolo veľké sklamanie, nudný dej, myšlienka, koniec, asi proste všetko ( až na to že bola krátka to bolo plus) zle. Po mnohých rokoch, sme to opäť preberali na strednej, kde nás učili všetky myšlienky čo kniha obsahuje ale ja ich tam vtedy vôbec asi nevidel a kniha sa mi znechutila tak, že nemám silu sa ku nej už vrátiť. Ale keď vidím hodnotenia a komentáre ostatných, tak chyba predsa len bude u mňa..hmm s vekom tu rastie asi apetít

fauziya
11.05.2014 3 z 5

Podle mě přeceňovaná kniha s jednoduchým prvoplánovým poselstvím. Mnohé možná dojme, mnohé bohužel odradí od čtení dalšího Hemingwaye. Což je škoda. Jiná jeho tvorba je výborná.

elliefant
08.05.2014 4 z 5

Bála jsem se, ale nakonec mě velmi překvapila. Milá, nebyla zdlouhavá a zanechala ve mě velmi zvláštní pocit. Rozhodně nejlepší dílo Hemingwaye.

ladypink
07.05.2014 5 z 5

Tato kniha mě hodně zaujala. Vyvolala ve mě zvláštní pocity, ani vlastně pořádně nevím proč. Často na ni myslím.

kaptn Jan
05.05.2014 3 z 5

Když kniha vyšla česky poprvé, byl to trhák, každý ji chtěl číst. Pro dnešního čtenáře je ale málo svižná bez hromadících se napínavých, či hororových momentů. Ale stále je zajímavá, nutí nás po přečtení k zamyšlení.

okap
30.04.2014 5 z 5

Prestoze dej knihy by se dal shrnout do jedne vety, je kniha napinava, svizna a vypravecsky bohata. Ze zacatka jsem sice propadala mirne skepsi, ze to bude opravdu jen nuda, jak tu nekteri pisou, nakonec me to ale chytlo a s napetim a zatajenym dechem jsem cetla az do konce. Doporucuji vsem, co se radi nechaji unaset uzasnym vypravecskym jazykem. Pribeh je jednoduchy, ale silny.

stovice
26.04.2014 3 z 5

Mě kniha nijak zvlášť nezaujala četla jsem ji, protože byla v literatuře k maturitě. Za pár let si ji možná znovu půjčím a třeba k ní dospěju.

michael4483
25.04.2014 3 z 5

Je to krásna a hodnotná literatúra, ale nikdy som ju nedokázal dočítať do konca - a to má ledva 60 strán. Prototyp dokonalej, ale zároveň aj dokonale nudnej novely, ku ktorej prechovávam profesionálny rešpekt, ale osobne ju nemám príliš v láske. Hemingway má mnohé kvalitnejšie (a záživnejšie) diela. 60%

kotasbk
23.04.2014 4 z 5

Knihu jsem četl kvůli tomu, že byla, je a bude na našem školním seznamu povinných knih maturitě a musím říct, že mě natolik zaujal a oslovil Hemingwayův styl vyprávění, že v blízké budoucnosti přečtu i další jeho díla. Co se týče samotné knihy, musím uznat, že je výborně napsaná, i když na poprvé čtenář neporozumí všemu.

michaela.m
10.04.2014 3 z 5

Máme ji v povinné četbě, všichni ji chválí tak jsem si řekla proč ne, že jo :-). Ale knížka mě nudila, nemohla jsem se vůbec začíst. Půlku knížky chytá jednu rybu, kterou mu stejně sežerou žraloci... Jsem ráda, že jí mám za sebou...

kotasbk
07.04.2014 4 z 5

krátké a čtivé :)

Denisa_a
31.03.2014 3 z 5

Krásná zajímavá klasika povinné (pro mě spíše dobrovolné) četby :-)

Guepp
17.03.2014 5 z 5

Miluji úvahy nad ničím, které v sobě skrývají tu všednost. Když se nad nimi zamyslíte, zjistíte, že nic jiného řešit nepotřebujete, protože jedině ta všednost kolem vás je důležitá! Super!!

Eliz aveta
23.02.2014 5 z 5

"Stařec a moře" se mi dostala do rukou z hecu - učitelka na Čj nám tvrdila, že spousta čtenářů dělá tu chybu, že začne číst tuto knihu ve věku, kdy ji nemohou pochopit - následně ji buď principiálně dočtou, nebo rovnou zahodí - ale zafixují si ji jako něco, k čemu už se nebudou chtít vracet. To jsem přijala jako výzvu a další den už jsem ji četla - jako první mě překvapilo, jak je kniha vlastně krátká. Což mi po přečtené už přišlo naprosto pochopitelné. Spisovatel do těch mála stran napsal vše, co napsat potřeboval. Prostředí a atmosféra jsou popsány skvěle i bez barokních přídavných jmen. Strohý román, ve kterém je z každého úhlu pohledu nad čím uvažovat.

Jossie
29.01.2014 4 z 5

Můj tatínek miloval Hemingwaye, byl to jeho nejoblíbenější autor a měl všechny jeho knihy, které se daly sehnat. Jen Starce a moře nesnášel - prý celou knihu chytá nějakou blbou rybu. A to se mi právě líbilo - o ničem jiném to není a přitom se to tak dobře čte.

Lenourt
29.01.2014 5 z 5

Geniální alegorický příběh, ve kterém se každý z nás může najít. Jen je potřeba se oprostit od toho, co čtete, číst mezi řádky a do všeho si dosadit vlastní zážitky... Pak teprve můžete docenit hodnotu tohoto díla :-)

limette
26.01.2014 5 z 5

Lidé, kteří tuto knihu hodnotí špatně, hodnotí pouze její děj – ryba vs. člověk. Nevím, jestli nechtějí, nebo se ani nepokusili přemýšlet nad jejím významem nebo třeba nad tím, co se skrývá za tak obyčejným příběhem. Opravdu je to docela nudná historka o přestárlém chlapíkovi, co se snaží vylovit rybu a trvá mu to dobrých 80 stránek. Nuda. Jenomže tato kniha je psaná metodou ledovce a přesně tahle linie příběhu je ta část ledovce, která vykukuje z vody. To, co vidím já, je souboj člověka se sebou samým. Každý si občas potřebujeme dokázat (a nejen sobě), že jsme ještě k něčemu. A stařec, pro kterého je práce smyslem života a zároveň znamením, že je pro společnost pořád ještě přínosem a ne přítěží, potřebuje ulovit Merlina, aby si to dokázal. Nedělá to proto, aby rybu mohl prodat a měl z čeho žít. Dělá to proto, aby všem ukázal, že ještě pořád může být co k čemu.
Ne vždycky je všechno napsáno na papíře. Občas je třeba přemýšlet. Fuška, co?