Staré řecké báje a pověsti

Staré řecké báje a pověsti https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2524/bmid_stare-recke-baje-a-povesti-DKS-2524.jpeg 4 2445 294

Dávné řecké báje a pověsti zrodila lidová fantazie starověkých Řeků v době, kdy lidé ještě neznali ani železný pluh. Vytvořil je génius slavného národa Helénů a obstály ve zkouškách tisíciletí. Jen těžko si lze představit kulturního člověka, který by nevěděl, kdo byli Herkules nebo Prométheus, Afrodita či Europa, Kyklopové, Sirény, Múzy nebo hromovládný Zeus. Výběr z těchto bájí a pověstí zpracoval na počátku druhé poloviny minulého století spisovatel Eduard Petiška a čtenáři si knihu, napsanou velmi moderně, ale přitom s velkou úctou k tradici, oblíbili hlavně pro její poutavost a svěžest.... celý text

Mytologie Pro děti a mládež Pověsti
Vydáno: , J. Otto - Ottovo nakladatelství

Staré řecké báje a pověsti , 1958

princesse
13.09.2019 5 z 5

Po opětovném přečtení jsme cestou na dovolenou poslouchali se dvěma třeťáky i audio a paráda! Nádherně zpracováno a načteno. Opravdu doporučuji jak přečtení, tak poslech. Nezklame!

Litocha
16.08.2019 4 z 5

V dětství milovaná kniha, ze které jsem mimoděk načerpala neskutečné množství poznatků. Ne nadarmo bývá starověké Řecko označováno za kolébku evropské kultury, s nejrůznějšími odkazy na řecké (nejen) báje se setkáváme více než často.
Moc se mi líbí propojenost a propracovanost příběhů, stejně jako vysvětlení vzniku různých míst, jevů nebo rostlin či živočichů.
I mě po letech překvapilo, do jak velké míry je v příbězích zastoupeno násilí, bažení po moci a další lidské slabosti, které okamžitě následuje nemilosrdný trest nebo krutá odveta.
Skládám hold Eduardu Petiškovi, že se mu povedlo tak plasticky a působivě uchopit rozsáhlou oblast. Při čtení mi mnohdy běhal mráz po zádech a měla jsem pocit, že popisované mám na dosah ruky. Za mě by sice knížka klidně mohla být i rozsáhlejší - jak do počtu příběhů, tak do vylíčení některých scén, ale jako seznámení s fantaskním světem, kde je čest nadevše, osud neměnný a kde je člověk proti vůli či rozmarům bohů (téměř) bezmocný, hodnotím tuhle knihu hodně vysoko.

Mateo67
06.07.2019 4 z 5

Nestárnoucí klasika. A první krok od pohádek s dobrým koncem nejen k fantasy, ale i k “ dospělácké” literatuře. Hodnotami jako např. vina a trest, statečnost, láska a moudrost, ale i nepoctivost, nenávist a závistivost je přímo nabitá. A přesto nevyznivá moralisticky. Čtenář se díky autorovu vypravěčskému talentu ocitá přímo v centru dění a toto vše tak vnímá nenasilně, podprahově.

Gibis
27.06.2019 5 z 5

Přečetla jsem jako dítě a teď se rozhodla si pověsti a báje oživit v podobě audioknihy. A úplně jsem zapomněla, jak drsné povídání to je. Tolik smrti, krve, uťatých hlav, násilí a válek, že se divím, že jsem z toho v dětství neměla noční můry :) Ale poslouchalo se skvěle a jsem ráda, že jsem si připomněla zapomenuté.

annes
18.06.2019 4 z 5

Bylo příjemné osvěžit si některé příběhy, co jsem už stihla zapomenout. Jako mezi mé oblíbené knihy určitě patřit nebude, ale je to příjemná klasika :-)

ArwenAragorn
15.06.2019 5 z 5

Krásná knížka. Moc se mi líbily příběhy z řecké mytologie a uvažuji, že si je znovu oživím.

FilDaV
15.06.2019 5 z 5

Jsme absolutně hrdí, že náš spisovatel popsal řeckou mytologii tak, jak se to nikomu jinému (snad až na Homéra:) nepodařilo. Po přečtení (jako školáci) jsme se už řecké bohy nemuseli učit, protože tato výtečná příběhová knížka nám je pevně vtiskla do hlavy.

R0ger
12.06.2019 5 z 5

Někde moje posedlost kouzly a fantasy začít musela. Pohádky od rodičů si moc nepamatuju, v Honzíkově cestě žádná kouzla nejsou, takže to asi muselo být touto knihou. Pamatuju si, jak jsem jako dítě hltal všechny ty příběhy bohů, hrdinů a zázraků, byl jsem napjatý na Olympu a bál jsem se v podsvětí. Ani pro mé dospělé já neztratila kniha nic ze své čtivosti a zábavy. Přičítám to skutečnosti, že autor vzal fantastickou předlohu zrozenou před tisíci let a skvěle zvládl předat ji současnému (budoucímu?) čtenáři. Těch pět hvězd patří nejen této knize, ale i celé řecké mytologii.

Cleo De Nile
06.06.2019 4 z 5

Nádherná knížka.
Máme zde možnost seznámit se (nebo v mém případě "znovu se setkat") s antickými bohy, jako jsou Zeus, Poseidon nebo třeba Pallas Athéna. Myslím, že pokud si nějaké dítě myslí, že má přísné rodiče, může mu být útěchou, že naši hrdinové to s božskými rodiči neměli o moc jednodušší.
Knize bohužel chybí čtivost, četla jsem ji asi tři měsíce.

Greenfingers
27.05.2019 5 z 5

Kniha mého dětství, možná první, kterou jsem kdy četl. Pamatuji si, že jsem doslova hltal příběhy hrdinů z dávných dob, měl jsem je dokonce raději než klasické pohádky.

PhoebePollard
18.05.2019 5 z 5

Nesmrtelné příběhy, na nichž jsem závislá od té doby, co mi bylo pět a byla jsem schopná si je přečíst. Staré příběhy podané srozumitelnou formou... skvělé

maximus13
09.05.2019 5 z 5

Hodnocení bude krátké. Tuto knihu jsem hltal já osobně jako teenager. Dnes ji čtu svým dvěma synům a i v dnešní technické době sedí a poslouchají s vykulenýma očima a otevřenou pusou. Kdo nepřečte, neuvěří. Více netřeba dodávat.

Filip555
04.05.2019 4 z 5

U některých bájí nebo pověstí jsem se trošičku nudil. Ale i tak mě kniha mile překvapila a jsem rád, že jsem si ji přečetl.

Rikitan
22.04.2019 5 z 5

Když jsem byl dítě, nebyla TV. Po večerech jsme si jako rodina střídavě četli a tuto knihu si z toho nejvíc pamatuji. Bylo to poutavé a čtivé a strašně mě to bavilo. Dodnes si rád zalistuji a přečtu některou báji.

Jury
09.04.2019 3 z 5

Noo nekere pribehy byli lepsi a nekere slabsi :) jen newm proc Herculesovi rikali Herakles? Divnee

Banny_L
28.03.2019 5 z 5

Kdo, s kým, proč a jak..asi každý s každým, dalo by se říci. Za Zlaté rouno šel bych světa kraj.. Poněkud to vystihuje současný pohled lidí na svět - aneb pro úspěch a moc jít přes mrtvoly, sekat hlava nehlava, vynalézat lsti a spát s každým, kdo je na ráně..byť by to byla matka.
Omlouvám se, nemohla jsem si pomoci :).
Ne vážně, krásně napsané.. Tuto knížku mám ráda už od školních let..

Kačka2006
13.03.2019

V knize jsou hezké báje/pověsti pro ty, které baví číst o minulosti. Mě se nejvíce líbila báje POTOPA, která je o vládci, ke kterému se donesla zvěst o tom, jak jsou lidé zkažení a jak se nebojí ani zločinů. Řekl si, že sestoupí na zem, chtěl vidět na vlastní oči, zda lidé opravdu loupí, uctívají lež místo pravdy a posmívají se bohům. Jestli to tak opravdu bylo a jak příběh skončil, to už si musíte přečíst sami. Knížka se mi líbila, byly tam zajímavé a hezké ilustrace i báje.

anet0004
13.03.2019

(SPOILER) Hezká kniha Starých Bájí a Pověstí o hodných i zlých bozích. Je tam několik příběhů, nejvíce se mi líbila pověst o Sisyfovi, která je o lstivým králi, který se nebál bohů ani smrti, založil bohaté město a hrad, který neměl pramen a Sisyfos přemýšlel jak přimět bohy, aby hradu pramen darovali. Jestli na to přišel a jak to dopadlo, to si musíte přečíst sami????. Kniha se mi líbila, dobře se četla, byli tam zajímavé báje a hezké ilustrace.

_Divočák_
06.03.2019 5 z 5

Myslím si, že kniha pro každou generaci, která zaujme

Jitty82
04.03.2019 5 z 5

Výborná kniha. Krásné příběhy s řeckými postavami. Každý příběh přináší i nějaké ponaučení.