Stanice Tajga

Stanice Tajga https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/5447/bmid_stanice-tajga-cUP-5447.jpg 4 215 52

Pátý román Petry Hůlové autorky Paměti mojí babičce či Umělohmotného třípokoje je román dobrodružný a až detektivně napínavý. Propojují se v něm různé doby, světadíly, kulturní prostředí, hodnotové žebříčky a povahy. Z Dánska přecházíme na sovětskou a posléze ruskou Sibiř a vracíme se zpět, tutéž skutečnost vidíme očima mužů i žen, vzdělanců i lidí vzděláním nedotčených. Stanice Tajga je román ukotvený ve skutečných reáliích a jako vždy u Petry Hůlové je jazykově mimořádný. Tentokrát podřídila jazyk vyprávění plynutí příběhu a nezavrhla spisovnou češtinu. Kniha přináší poutavou dobrodružnou četbu, vypráví strhující příběh, jakých je v současné české literatuře málo. Autorka za knihu obdržela Cenu Josefa Škvoreckého 2008.... celý text

bondula
30.06.2014 5 z 5

Román o strete kultúr vo dvoch vrstvách. Kontakt západoeurópskeho a sovietskeho myslenia a nad to stret kultúry sovietskej a kultúry pôvodných národov Sibíre. Nepochopenie odlišností. Dej je od podlahy po strechu celý fiktívny, čo umožňuje autorke ukázať rozdiely v ich najvypuklejších podobách.
Sprvu na mňa pôsobilo zvláštne, prečo mladá česká autorka píše povojnový príbeh o Dánsku a sovietskej Sibíri, ale v konečnom dôsledku na tom vôbec nezáleží. Reálie zrejme dôverne pozná, román je veľmi skutočný, po každej stránke, v každom detaile.
Snáď len obálka knižky pôsobí trochu rozpačito. Nie že by k obsahu nepasovala, no ten zvláštny retro či lowcost štýl, akým je robená, ma od čítania diela niekoľko mesiacov, čo mi knižka stála v polici, odrádzal. Po prečítaní mám však na chrbte zimomriavky a nie je to od sibírskeho chladu...

JitkaJak
05.05.2014 5 z 5

Parádní čtení, pro mě úžasný objev! O existenci téhle skvělé české autorky jsem donedávna neměla vůbec tušení. Místo toho jsem se (marně) pokoušela proniknout do díla Kateřiny Tučkové. Tady se snažit nemusím, četba plyne jako po másle, zajímavá, napínavá, barvitá.

zanzara
19.04.2014 5 z 5

Podivuhodné zajištění příběhu, který - když by se opravdu konal - mohl by mít skutečně takový dopad. Bohatý a spokojený Dan jede v 1949 roku do Sovětského Svazu, aby natočit tajemné rituály mizejícího sibiřského lidu. Neznající pořádně ruský jazyk a sovětskou realitu, ocitá se v pastí a nikdy se už nevrátí domů. Padesát let později po jeho stopach chystá se student etnologie, který ovšem něco zjistí, ale paradoxně žádná z postav románu, i ty nejbližší hrdinovi lide a sousedy, nedozví se (a to jen kvůli tomu, že v Rusku se žije v úplně dehumanizovaným prostředí) tolik, co čtenář.
Stejně důležitější, než samotná akce, která se skoro nepohybuje, je popsání vztahů ruských osadníků k žijícím v Sibiři domorodcům a kulturní tavící kotel zvyků, pověr a společenských i politických poměrů, který s velkou pravděpodobností určuje existencí a povědomí sovětského člověka (jež nezmizel!) v Sibiří dodneška.
Pozor! : kniha muže uzdravit z touhy cestování tim směrem...

-Daniela-
11.02.2014 3 z 5

Tato kniha nebyla sice úplně mým šálkem čaje (nějak jsem si pořád nemohla najít to svoje a možná proto mi nepřipadala tak čtivá), ale musím souhlasit s některými předchozími příspěvky, že za zfilmování by tento příběh stál a určitě bych si na něj do kina zašla.

playada
20.08.2013 4 z 5

Čekala jsem všechno, jen né toto ( hovořím o konci ).... Jinak souhlasím s G.I. Jane, že by to stálo za sfilmování....

Gooverka
10.06.2013 5 z 5

Nádherně napsané! Strašně zajímavý a originální příběh, kterých je v naší současné literatuře jen málo. Autorka skvěle propojovala různá hlediska a příběh byl napínavý a zajímavý až do samého konce! Vřele doporučuju

Linduska16
30.04.2013

Po dlouhé době mě zase dostala nějaká kniha. Naprosto skvěle napsané, napínavé, originální...Prostě super.

G.I.Jane
03.04.2012 5 z 5

Hablund Doran, hlavní hrdina příběhu, je dánský poválečný podnikatel, vlastní továrnu na výrobu obvazů, což mu přinese
během války slušný zisk a dá tak příležitost realizovat své touhy za dobrodružstvím. Odjede do vesnice Charyň, na okraji tajgy, kde se střetávají 2 civilizace, původní kmeny tajgy - Karové /řepáči/ a Rusové, jako obyvatelé jež mají osídlit nová uzemí kolem Transibiřské magistrály a pomalu tak vrůst do populace Karů. Děj se střídavě odvíjí mezi obdobím po válce, kam dorazí Hablund a obdobím současným, kde jej odchází hledat dánský student, resp. hledat jeho stopy, neboť Hablund se nikdy do Dánska, ke své ženě nevrátí. Postupně se tak rozplétá příběh a osud Hablunda Dorana a zároveň životy potomků obyvatel, jenž se s Hablundem setkali. Jsou zde konfrontovány 2 světy, tedy kmene, který si chce zachovat své tradice, který nechce přijmout způsoby života "přistěhovalců" a jenž věří v "duchy" tajgy....a pak Rusové se svými předpisy, komunistickými hesly, názory, pracovními tábory atd.. Je to krásně konstruovaný příběh, z prostředí, které není tak "profláknuté", a kdyby tam bylo zasazeno trochu více popisného děje /popisu prostředí a atmosféry/, pak si troufám říct, že by se rovnalo dílům světových klasiků. Pro mě zatím nejlepší českou spisovatelkou! :-), držím pěsti k další tvorbě. Myslím, že román by byl hoden i filmového zpracování. Krásné dílo.

Blue
15.02.2012 5 z 5

Nejlepší kniha od Hůlové a pro mne i jedna z nejlepších knih od současných českých autorů.

Indiánka
25.02.2011 5 z 5

Hooodně zajímavé, doporučuji, pěkně psané, věřím, že tak, jak to bylo v knize, je v podstatě realita.

kristeen
02.02.2011 5 z 5

už zase se mi s poslední stránkou nechtělo odejít zesvěta, který autorka bravurně popsala/vytvořila

asam
30.11.-0001 5 z 5

Autorka píše velice pěknou češtinou.Zajímavý příběh, chvílemi až neuvěřitelný i když čerpala ze skutečných událostí.