Príhody Olivera Twista

Príhody Olivera Twista
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143718/mid_prihody-olivera-twista-43B-143718.jpg 4 1779 1779

Rozsiahly román Príhody Olivera Twista zachytáva príbehy chlapca, syna neznámych rodičov, ktorý vyrastá v chudobinci, kde ho neustále ponižujú, týrajú hladom a krutým zaobchádzaním. Po úteku do Londýna sa malý Oliver nevedomky dostáva do zločineckej bandy. Pri nevydarenom lúpežnom prepadnutí, na ktorom sa musí zúčastniť proti svojej vôli, je Oliver zranený. Keď sa chorého chlapca ujme pani Maylieová, majiteľka prepadnutého domu, so svojou mladou spoločníčkou Rose, Oliverov život sa úplne zmení...... celý text

Literatura světová Romány Literatura naučná
Vydáno: , Slovart (SK)

The Adventures of Oliver Twist , 1838

Bolkonská
29.07.2013 3 z 5

Stylově není natolik vytříbená jako pozdější Dickensova díla, především v popisech postav nenajdete ani zdaleka tolik hravosti jako třeba ve Velkých nadějích. Placatost některých hrdinů mě trochu rozčilovala, ale patří to samozřejmě k dobové konvenci. V každém případě je to pořád ještě výjimečná kniha - a především neskutečně čtivá.

vhumanik
23.07.2013 4 z 5

Pro mě velmi zajímavá klasika, ke které jsem se dlouho dokopával. Kupodivu je to poměrně čtivé, i když ke konci se příběh trochu táhne a působí jako na kolovrátku...

handat
22.07.2013 4 z 5

Čekala jsem trochu něco jiného, kniha dobrá, ale ten konec je prostě červená knihovna.

Cyanine
29.06.2013 1 z 5

Velmi nezáživná a nudná četba. Tuto knihu jsem nedokázal dočíst.

Skjaninka
08.06.2013 4 z 5

Krásna klasika, nezabudnuteľný Oliver. Kniha s úžasnou atmosférou, perfektným zobrazením charakterov a dokonalým vystihnutím života v Londýne.
Život Olivera, jeho strasti aj radosti dojímajú celé generácie aj keď záver je veľmi rozprávkový a melodramatický.

kuky921
28.05.2013 5 z 5

Úžasná knížka a příběh, který chytne a nepustí. Navíc je knížka psaná velmi čtivě.

AnneEyre
02.05.2013 4 z 5

„Raději jsem neměla ten román...“ Ale kdepak! Oliver Twist je pro mě velice příjemné čtení, nejde o žádné věčné popisy ani o cosi, co zní jako absolutní nesmysl. Je to poutavé. Navíc se seznámíte s každou postavou a můžete si na ni bez problémů udělat svůj názor.

Jamal
16.04.2013 4 z 5

Kniha mě opravdu zaujala. Realistické vyprávění příběhu malého chlapce, který byl osudem nejdříve vymáchán ve všech možných špínách a následně očištěn.

TheKesh
18.03.2013 5 z 5

Rozhodně jedna z mých naprosto nejoblíbenějších knih. Poutavý a zajímavý příběh, ke kterému se vždy rád vrátím. Postavy jsou výborně charakterizované a skvělý styl psaní vás vtáhne do děje... Doporučuju

Andrejz
14.02.2013 4 z 5

Nesmrtelný příběh. ;)

Dandulka
21.12.2012 5 z 5

Příběh Olivera Twista je moc hezký a bavil mě. Nevadilo mi ani, že způsob psaní byl malinko odlišný od dnešní mluvy, mělo to své kouzlo.

RodneyCZ
22.11.2012 5 z 5

Úžasný, poutavý příběh!

Lily96
16.10.2012 5 z 5

Rozhodně patří do žebříčku mých nejoblíbenějších knížek. Dickens zase mezi mé nejoblíbenější autory. Četla jsem od něj i Davida Copperfielda a Nadějné vyhlídky, ale naprosto bezkonkurenčně vede Oliver Twist. Je to...dojemné a poučné. Oliverova naivita, prostředí, ve kterém musí odmala vyrůstat....to všechno by z většiny lidí udělalo zloděje nebo darebáky, ale Oliver...není, co dodat.

nelcisko
25.09.2012 5 z 5

Asi víc než do role Olivera jsem se vžila do role Nancy, jelikož žila v prostředí, které mě děsilo, ale zároveň tak fascinovalo a přitahovalo, že jsem se od něho nerada v knize odlučovala, což se stávalo díky Oliverovi. A taky asi víc než postavu Olivera jsem si ze všech nejvíc zamilovala Fagina :) Jinak se mi kniha velmi líbí a nemohu si ji vynachválit. Dokonce mi ukapla slza, když se na konci loučil Oliver s poblázněným Faginem :D No...vřele doporučuji :)

Graine
16.08.2012

Klasika anglického realismu

dendisek3
27.07.2012 5 z 5

Knížka mě nezaujala tolik, na kolik jsem čekala, ale četla se dobře.

ValKing
23.07.2012 3 z 5

Je škoda, že mě kniha nedokázala tak uchvátit a připoutat ke stránkám, sem tam to bylo i nucené čtení, ale děj nebyl zase tak špatný, začátek mě docela bavil, a navíc vylíčení spodiny Londýna se Dickensovi vážně povedlo. Kniha k maturitě dočtena a nelituju, rozhodně jedna z těch lepších.

tondavon
21.07.2012 2 z 5

Oliver Twist mi rozhodně nepřišel v dnešní době ničím výjimečná kniha, celé to působí, že byl autor placen od stránky, takže občas natahuje, a to zcela zbytečně, jak jen to jde. Ale opravdu nepochopím, co vedlo Charlese Dickense k tomu, aby napsal tak hloupě překombinovaný konec, že by na něj neměl ani Jára Cimrman! Místo toho, abych v posledních 50 stránkách byl připoután k tomuto čtivu a pln napětí si vychutnával konec, jsem se musel smát a pochopil jsem, kde asi brali autoři Smoljak - Svěrák inspiraci, při psaní Vichru z hor.

Ps: Úryvek ze hry Vichr z hor:
Teta: "Ne tak docela. Já totiž nejsem tvá teta."
Tomáš: "Ty nejsi má teta, tetičko?"
Teta: "Ne. Jsem tvoje vzdálená snacha.”
Tomáš: "Ale v tom případě jsem tě obelhal, tatínku.”
Otec: "Nedělej si výčitky, milý synu. Já totiž nejsem tvůj otec. Jsem tvůj syn.”
Tomáš: "A maminka?"
Otec: "To je babička z otcovy strany.”

kotasbk
19.07.2012 5 z 5

Olivera jsem už četl jednoua a to v tobě školy, kdy nebyl moc čas na hraní PC her a ještě k tmu se učit. Teď jelikož jsou prázdniny, chci to napravit a číst od toho, kde jsem skončil. Stále pořád nevím, jak to dopadně, jestli dobře nebo špatně. Nehorázně se těším :) Všem zatím doporučuji :)

panjan
08.07.2012 5 z 5

Někdo by mohl říci, že Dickensovy knihy jsou "na jedno brdo." Já říkám, mají podobná témata.Děti, sirotci jež se sami protloukají světem na úkor nástrah osudu a krutostí lidí, které potkávají. Dickens je totiž takovým vypravěčem u kterého tato podobná témata nevadí, on je mistrem napětí, dobrodružství a také mistrem okamžiku. Když Dickens popisuje nevlídné a sychravé ráno, mám chuť skočit si pro bundu a pro čepici, obout si teplé boty, aby mi ranní rosa neumočila nohy.