Príhody Olivera Twista

Príhody Olivera Twista https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143718/mid_prihody-olivera-twista-43B-143718.jpg 4 1772 1772

Rozsiahly román Príhody Olivera Twista zachytáva príbehy chlapca, syna neznámych rodičov, ktorý vyrastá v chudobinci, kde ho neustále ponižujú, týrajú hladom a krutým zaobchádzaním. Po úteku do Londýna sa malý Oliver nevedomky dostáva do zločineckej bandy. Pri nevydarenom lúpežnom prepadnutí, na ktorom sa musí zúčastniť proti svojej vôli, je Oliver zranený. Keď sa chorého chlapca ujme pani Maylieová, majiteľka prepadnutého domu, so svojou mladou spoločníčkou Rose, Oliverov život sa úplne zmení...... celý text

Literatura světová Romány Literatura naučná
Vydáno: , Slovart (SK)

The Adventures of Oliver Twist , 1838

Zuzvil
26.06.2012 1 z 5

Jedna z mála klasických knížek, kterou jsem četla, a dočetla se sebezapřením. Už je to pár let, co jsem ji četla, ale živě si pamatuji, jak mě to strašně nebavilo, i přesto, že příběh=pointa je poutavá a zajímavá. Strááášně zdlouhavé popisy, často nic neříkající, souvětí dlouhá, předlouhá. Často jsem knížku chtěla opravdu odložit nedočtenou. Za mě rozhodně ne, ale každá knížka si svého čtenáře najde ;-)

ondra1995
20.06.2012 5 z 5

Skvěle poutavý příběh z nejnižších vrstev Londýna. Líbí se mi, že i po přečtení si poměrně dlouho a dobře vybavuji různé detaily děje.

Hanyuu-hime
19.03.2012 5 z 5

I přesto, jak je kniha "profláknutá", přesto, kolikrát nám ve škole cpali filmovou verzi, se mi líbila.
Příběh je velmi dobře propracovaný, ale i smutný. Postavy jsou úžasně popsané a na čtenáře dokonale zapůsobí - ať už pozitivně nebo negativně.
Libuji si sice v katastrofálních koncích, ale tady mi ten šťastný konec překvapivě ani nevadil :D

kajanovakova
15.02.2012 4 z 5

Přiznávám - někdy jsem měla potíž se orientovat v textu, ale nakonec jsem to snad úspěšně zvládla. :-) Příběh Olivera je zkrátka smutně krásný! :-)
Ale musím uznat, že šťastný konec mi sedí jen z toho důvodu, že vím, že Dickens jiné konce ve svých knihách nedovolil. :-)

Mikiem
10.02.2012 5 z 5

Pěkné knihy,doporučuji:o)

monii
13.09.2011 5 z 5

Dickensův Oliver Twist je obdivuhodnou záležitostí hned z několika úhlů pohledu. Předně, obsáhlý děj na žádné z těch mnoha stran textu neomrzí a nezačne nudit. I popisné části knihy jsou psány poutavě a trefně vykreslují tamní prostředí Londýna a dobarvují tak černobílý život nejspodnější vrstvy obyvatel a každodenní náplň jejich práce.
Dále je velkým pozitivem jasně viditelný, dnes však v literatuře často stíraný rozdíl mezi dobrem a zlem, a ta pomyslná hranice, kterou lze snadno překročit, ale hůř se vrátit zpět. Tím však není myšlena kategorizace postav na jen ty dobré a jen ty špatné, naopak i antihrdinům zde autor dává druhou šanci – nerelativizuje ale jejich zlé jednání.
Základní dějovou linku vlastně tvoří smutný osud malého chlapce, který možná končí překvapivě, vzhledem k tónu, v němž se celý příběh nese, ale jistě v souladu se čtenářovým přáním. Základní myšlenku tohoto Dickensova románu tak lze shrnout jedním krátkým úryvkem z knihy: „Když utlačujeme a utiskujeme své bližní, kéž bychom se aspoň jednou v myšlenkách rozpomněli na nezvratnou jistotu, že každá vina vystoupí zvolna až k nebesům jako temný a těžký mrak, aby vylila na naši hlavu svou pomstu!“

anarin
09.09.2011 4 z 5

Dickens umí skvěle popsat jednotlivé postavy knihy.

_Devil_
23.08.2011 4 z 5

Kniha smutná ale i přesto chytlavá, strašně mě zaujala už jen kvůli toho, že ve filmu není popsané to, co v knize :).. zase jsem se utvrdila, že knížky jsou lepší než filmy :)...

Miškáá
19.08.2011 5 z 5

Příběh je úžasný. Je velmi dojemný a často i smutný, život sirotků v té době byl vážně hrozný. Postavu ubohého Olivera nejde jinak než obdivovat, osud mu zezačátku vůbec nepřál, ale přesto všechno necítil nenávist k lidem, zůstal hodný, oddaný, měl dobré srdce a byl schopný lásky, které se jemu nedostávalo. Prostě krásná, dojemná, emotivní kniha.

Lely
26.07.2011 5 z 5

Četla jsem jí jako povinnou četbu a nelituji.

Klárka
09.07.2011 5 z 5

Krásná kniha s napínavým a emotivním dějem ... Vřele doporučuji

Jakubisko
04.07.2011 5 z 5

Přes komplikovanost s mnoha postavami, dějovými zvraty a skoky se kniha čte překvapivě skvěle a emoce z ní tryskají doslova proudem. Neumím si představit čtenáře, kterému hlavní hrdina okamžitě nepřiroste k srdci.

Georgianna
11.04.2011

Tato knížka se mi líbila

s.macuska
08.04.2011 3 z 5

Neuvěřitelně komplikovaný příběh s občas zdlouhavými popisnými pasážemi. Ale i přes to stojí za přečtení.

mala.bloncka
08.12.2010 5 z 5

Četla jsem tuto knihu i viděla film, ale knížka je zaručeně lepší! Charles umí psát dětské příběhy!

ranní ptáče
30.11.-0001 3 z 5

Jedna z těch knih, které je třeba číst v určitém věku, pak ztrácí své kouzlo.

Monnyska
30.11.-0001 5 z 5

Kniha neztrácí na kvalitě ani po tolika letech. Zaujala svým podáním i vypravěčským talentem autora. Určitě se k ní budu vracet s láskou, odhodláním a hlavně s úsměvem.
Člověk si konečně může představit, že na světě bylo mnohem hůř a někde ještě je, než je teď. Může myslet i na ostatní, proto jak knihu, tak autora určitě chválím a dávám knize 5 hvězdiček :-)

Jíťa
30.11.-0001 4 z 5

Trochu mi tam neseděl ten happyend, ale jinak se Oliver čte překvapivě dobře.

luciekla
30.11.-0001 4 z 5

Klasika, přečetla jsem ji nedávno znovu poté, co jsme ve škole rozebírali, jak ji četli děti v JARu v období apartheidu. A vážně to má něco do sebe.