Válka s mloky

od:


KoupitKoupit eknihu

Námořník českého původu objeví v Tichém oceánu zvláštní druh učenlivého, obřího mloka. Lidé zneužijí schopností těchto tvorů a zotročí celý mločí druh. Jsou využíváni k podmořskému lovu, k vodním stavbám, dokonce jsou i vyzbrojeni proti žralokům. Mloci se však přiučí i špatným lidským stránkám a začnou mít dobyvatelské choutky. Vzbouří se (podobně jako zotročení roboti) proti lidem a vyhlásí jim válku s cílem proměnit Zemi ve vodní planetu. Aby autor dodal románu na působnosti, zakončil jej nejasným, ale nepříliš optimistickým závěrem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21457/valka-s-mloky-21457.jpg 4.32567
Žánr:
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (259)

Přidat komentář
Attia
včera

Nesmírně si vážím každého autora, který prostřednictvím uměleckého díla (v tomto případě knihy) dokáže obrazně a poutavě poukázat na problémy své současnosti a varovat.
Čapek v tom absolutně exceluje.
Jeho talent a um je nezpochybnitelný.

stopni
09. listopadu

Skvěle napsaná kniha, která varuje lidstvo před sebezničením..... Je až k neuvěření, kolik toho autor předpověděl a kolik se vyplnilo...... Vřele doporučuji.... :-)

Strnady095
03. listopadu

i když jsem byl na průmyslovce, učil jsem se nejvíc češtinu...a hltal povinnou literaturu...díky pane Profesore Hruško...

iveta3867
03. listopadu

Zase tolik nenadchlo, měla jsem větší očekávání..

pepa4081
27. října

Kniha je rozdělena do tří částí a přiznávám, že ta prostřední mne až tak moc nebavila. Není vlastně ani tak o mlocích, jako o nás lidech. I když jde o utopii, i dnes je aktuální v tom, jací jsme a co si lidstvo dokáže způsobit. Trochu mi vadila nepřítomnost nějakého příběhu. Pokud máte chuť na vážnější téma, pak doporučuji.
Uspokojivé.

Blue
25. října

Rozkošné čtení.

bigbabe
20. října

Musím přiznat, že jsem toto nečekala. Klasik se každý trochu podvědomě bojí, ale toto jen tak nadčasové a pravdivé i dnes až z toho jde opravdu hrůza.

hasan4604
14. října

Válka s Mloky, nikoli s mloky... /Čápek to vyhradně zdůrazňoval/

konicekbily
13. října

Nadčasová knížka. Autor předkládá lidstvu své úvahy a návody k zachování lidstva. A lidstvo je nepoučitelné. V zájmu lepších zítřků si samo podřezává větev, na které sedí. Zamořujeme si životní prostředí nezničitelnými plasty, chrlíme do ovduší nedýchatelné plyny, zbrojní průmysl dodává zbraně, aby je potom někde v bojích likvidoval. Autorovi tímto vzdávám hold.

el.peee
10. října

Moje první setkání s K. Čapkem. Přemýšlela jsem, jestli dám 3* nebo 4*.
Pro mě byla druhá kniha neskutečně zdlouhavá, nudná a špatně se mi četla. Nicméně nakonec díky konci, který se četl sám, jsem hodnocení navýšila.
Závěr byl strhující, v té době jakoby snad i nadčasový a hlavně vůbec bych neřekla, že v rukou držím knihu českého autora, navíc "klasika", jakým K. Čapek bezpochyby je.

Damato
03. října

Asi k tomu netřeba nic víc, dole pod mým komentářem je kopa dalších, lepších komentářů. Ale jediné si neodpustím- jímá mě hrůza, jak je to všechno podobné dnešní , pro nás moderní době.... Co bude jednou s lidmi? Přežijí, nebo se ubijí vzájemně mezi sebou? Ne nepodobno R.U.R - a tolik myšlenek dal Čapek lidem a přesto ... škoda mluvit.

Dovahkiin
02. října

Kniha písaná rukou majstra. Je to metafora na menej rozvinuté civilizácie, ktoré my západný ľudia sme si doslova zotročili. Následne im dali práva a možnosti a hľa... To už si prečítajte. Super kniha.

Dervish
02. října

Poprvé jsem na Válku s mloky narazil v dětském čase při čtení tehdy legendárního časopisu "Kometa". Celý časopis byl takovým zjevením a Válka s mloky do něho tehdy zapadla jak prdel na hrnec.

Díky čtenářské výzvě jsem nyní narazil na Válku s mloky znovu. Tentokrát už v klasické románové podobě od spisovatelské legendy K. Čapka. A musím bohužel dodat, že dětské nadšení se tentokrát nekonalo. Ono je potřeba se totiž na knihu podívat dvojím pohledem.

TÉMA. Je neotřelé, šokující, zábavné, kuriózní a varující. I po těch letech má svoje kouzlo a naléhavost nad kterou nutí čtenáře se zamyslet a přehodnotit své (a nejen své) skutky. Kam spěje společnost, za jakým mamonem se žene a jak to vše jednou skončí? Z tohoto pohledu nelze knize nic vytknout.

SKLADBA ROMÁNU. To je bohužel to, kde jsem narazil. On to ve své podstatě vlastně ani není román. Je to taková všehochuť, chvíli popis, chvíli divadelní představení, pak fejeton, výstřižek s novin, vědecké pojednání, pamflet, letáková výzva, novela a nakonec jen rozhovor se svým svědomím. Přiznám se, nečte se to úplně hladce. Hlavně ty vědecká pojednání, to už bylo moc a rušilo mě to v koncentraci. Mnohem raději bych dílko viděl jako ucelený román bez těchto (dle mého skromného názoru) zbytečných vědeckých odboček. Příklad za všechny, strašně mě bavil kapitán Van Toch, román se na něm rozjede, aby se postupně vytratil a pak se dozvíme jen... že někde umřel. Tečka. Tohle si "hlavní hrdina knihy" nezasloužil.

Nemůžu se tak zbavit dojmu, že naléhavost sdělení zvítězila nad formou psaní. A to je u knihy vždy tak trochu problém. Nicméně v každém ohledu jde o zajímavé dílo a je dobré si ho přečíst. Už jen z toho důvodu, abychom ve svém životě neudělaly chyby, které už nepůjdou nikdy vrátit.

Anne Leyyd
26. září

Na Čapkovu další knihu jsem se moc těšila. Mloci mě sice nebavili tolik jako Adam Stvořitel, ale smysl díla a jeho poselství je neskutečně silné a aktuální. Jsem ráda, že jsem si poslechla audioknihu, protože bych byla ochuzená o všechny hlasové nuance, bez nichž si asi Čapkova díla už nedovedu představit. Dávám 4 *, jsem zvědavá na další díla a Válku s mloky rozhodně doporučuji přečíst a zamyslet se.

hroneczek
25. září

Knihu jsem přečetla kvůli Čtenářské výzvě. A nelituji. Původně se mi ji číst moc nechtělo, měla jsem zafixováno: povinná literatura = nuda. Ale opět jsem se přesvědčila, že domněnky jsou jedna věc a skutečnost věc druhá.

Co se mi na knize nejvíce líbilo? Ta její aktuálnost - stále má co říci, je v ní spousta paralel a absurdit, nejen doby, kdy se blížila válka, ale i dnešní - uprchlická krize, vzájemný a neutuchající souboj států/jejich představitelů, ale i jejich naivita, rozdílné představy o fungování světa... atd.

Plus uvádím jeden příklad za všechny (možný spoiler):
"Kdyby aspoň ti Salamandři nebyli tak strašlivě průměrní. Ano, jsou jakžtakž vzdělaní; ale tím jsou ještě omezenější, neboť si osvojili z lidské civilizace jen to, co v ní je průměrné a užitkové, mechanické a opakovatelné. .... To nejhroznější je, že rozmnožili ten učenlivý, hlupácký a sufizantní typ civilizované mediokrity ve velkém, v miliónech a miliardách stejných kusů..."

toni-az
21. září

Dle očekávání výborně napsaná kniha, skvělý námět a imaginace autora. Jen na můj vkus, ač je mi jasné, že schválně, je poněkud nekonzistentní styl psaní mezi jednotlivými kapitolami. A k úplné spokojenosti mi chyběla nějaká hlavní postava, tento pseudo dokumentární styl prostě není můj šálek čaje.

Každopádně v knize vidím silně zneklidňující podobnost se současným západním světem, resp. aktuální geopolitickou situací. Kam ten svět spěje, ptám se. Pane Povondro, koho jste kam zase pustil, že se nám to takhle sype?

6839
05. září

Řekla bych, že všechno zde je zrcadlo dnešní, a vůbec každé doby. Lidé se sami uvedou do záhuby. Zde figurují mloci, tady plasty, fosilní paliva, ropné tankery,.. a tak dále, a tak dále, nadále. V knize, byla podávána ostrá upozornění, stavějící se proti mlokům, k zacházení s nimi, ale copak na ně někdo dbal. Že se nad tím zastavili na chvíli, tedy alespoň něco. Je možné, že i lidstvo mimo knihu se uvede, (či už se vede?), do své záhuby. Ale teprve až něco takového nastane, až se něco takového bude týkat člověka A, pak teprve s tím člověk A začne něco dělat. Zatímco B a C, a další, budou přihlížet, sem tam pokývají hlavou "ano", něco by se s tím mělo začít dělat", ale taky u toho skončí, než nedojde řada na ně. Je smutné, že takový je průběh. Lidé vidí že nekonají dobře, a přesto to dělají. Co za tím stojí? Hospodářství, , ekonomika, politika, peníze...

Kniha skvělá, především její nesmrtelná myšlenka.

esterkucerova
31. srpna

Krásná knížka, jejíž hlavní podstata bohužel je s námi i dnes.
Oporní lidé, kteří chtějí jen víc a víc..

Vera Silent
11. srpna

Říkala jsem si, že si přečtu to české povídání se zvířátky, ale dostalo se mi napínavé a originální četby světové úrovně. Jedinečný je především jemně ironický humor, kterým je prodchnuto celé dílo a ne např. účelově jedna postava. Prostřední část předcházející válce je nejdelší tj. pro mnohé asi nejnudnejsi, ale to odpovídá reálnému vývoji. Je mnoho varovnych signálu, dlouhá léta opakovaných chyb, až teprve po této části se svět efektivně a totálně zmasakruje v kratickem čase. Čapkova kniha je zkrátka plná nadčasové moudrosti, holt ještě napsaná za doby, kdy spisovatele chtěli lidi vzdělat a psali knihy s vyšším významem než je prodani milionů kusu paperbacku a laciná hollywoodská sláva.

Jen škoda, že kromě o mlocich taky nepsal o ženských, snad by ho býval dodnes četl celý svět.

harena
09. srpna

Válka s mloky byla napsána téměř před sto lety, ale pořád ji můžeme vztáhnout k dnešní době. Některé pasáže se hůř čtou, ale v nadčasovém díle se neodráží jen ohrožení nacismem.

“Tak co je v těch novinách?” ptá se otec s oteckou strohostí. “Celkem nic, tatínku,” povídá syn. “Tadyhle jenom čtu, že se ti Mloci už propracovávají až po Drážďany.”
“Tak vida, Německo už taky zmizelo z mapy světa,” přemítal pan Povondra. “A jaký fofr dřív dělalo! To ti byla hrůza: samá armáda a samá vojna .Kdepak, na Mloky nestačí ani Němec. To víš, já ty Mloky znám. Pamatuješ, jak jsem ti je ukazoval, když jsi byl ještě takhle malý?”

„Halo, vy lidé! Zachovejte klid. Nemáme vůči vám nepřátelských úmyslů. Potřebujeme jenom víc vody, víc břehů, víc mělčin pro svůj život. Je nás příliš mnoho. Už pro nás není místa na vašich březích. Proto musíme odbourat vaše pevniny. Uděláme z nich samé zálivy a ostrovy.Tím se dá délka světových břehů zpětinásobit. Budeme stavět nové mělčiny. Nemůžeme žít v hlubokém moři. Budeme potřebovat vašich pevnin jako materiálu k zasypání hlubin. Nemáme proti vám nic, ale je nás příliš mnoho. Můžete se zatím odstěhovat do vnitrozemí. Můžete se uchýlit do hor. Hory se budou bourat až nakonec.Vy jste nás chtěli. Vy jste nás rozšířili po celém světě. Nyní nás máte. Chceme s vámi vyjít po dobrém. Budete nám dodávat třaskaviny. Budete nám dodávat torpéda. Budete pro nás pracovat. Bez vás bychom nemohli odklidit staré pevniny. Hallo, vy lidé. Chief Salamander vám jménem všech mloků světa nabízí spolupráci. Budete s námi pracovat na odbourání vašeho světa. Děkujeme vám. “

Chajda69
06. srpna

Styl, který nesedne každému, mně ale sedl naprosto dokonale. Perfektní, místy až antiutopistické dílo, výstižná metafora světového politického dění ve 30. letech 20. století.

Janika2013
01. srpna

Tak prostě Čapek je, byl a bude vždycky nejvíc. A tenhle kousek je jeden z nejlepších. Naprosto dokonale vykresluje charaktery všech postav a na každé stránce vás čeká skrytý humor. Jednoduše to není knížka pro blbce :D:D

Abnička
20. července

Klasika.. Dílo od úžasného českého autora, které by si měl přečíst každý.

SedllY
01. července

První třetina výborná, pak to přešlo z děje do encyklopedie.. :/ škoda.
Každopádně tuhle knihu by si měl každý přečíst.

mahdal
01. července

Čapek opět nezklamal! Ne nadarmo se řadí mezi mé oblíbené autory. Válka s mloky - antiutopicko-filosofické dílo - ve mně vzbudila mnoho myšlenek. Především je impozantní varovný signál Čapkův, jeho schopnosti až mrazivě předvídat. Z úvodní části knihy jsem byl však maličko v rozpacích - první stránky mě příliš neoslovily, ale zhruba od poloviny knihy jsem se od příběhu nemohl odtrhnout. Maličko rušivým dojmem na mě působily poznámky, kterých, dle mého názoru, bylo přespříliš. Dílo mělo bezpochyby velký dopad na tehdejší meziválečnou společnost, ale jsem si jist, že i dnešní čtenář si najde v příběhu to své, především díky nadčasovosti příběhu. Čapek mě však znovu oslovil, a tak bez váhání sahám po jeho další knize!

Eaa
13. června

"Dělal jsem, co jsem mohl; varoval jsem lidi včas; ten X, to jsem byl částečně já. Kázal jsem, nedávejte Mlokům zbraně a třaskaviny, zastavte ten ohavný kšeft se Salamandry a tak - víš, jak to dopadlo. Všichni měli tisíc naprosto správných hospodářských a politických námitek, proč to nejde. Já nejsem politik ani hospodář: já je přece nemohu přesvědčovat. Co dělat, svět se snad propadne a potopí; ale aspoň se to stane z obecně uznávaných důvodů politických a hospodářských, aspoň se to provede za pomoci vědy, techniky a veřejného mínění, s vynaložením veškerého lidského důmyslu! Žádná kosmická katastrofa, ale jenom samé státní, mocenské, hospodářské a jiné důvody - Proti tomu se nedá nic dělat."

nadčasová kniha

aardvarka
05. června

„Vždyť, upřímně řečeno, normální člověk instinktivně Salamandry nenávidí, štítí se jich – a bojí se jich. Na celé člověčenstvo padá cosi jako mrazivý stín hrůzy. Co jiného je ta frenetická požívačnost, ta neúkojná žízeň po zábavě a rozkoši, to orgiastické rozpoutání, které se zmocnilo dnešních lidí? Nebylo podobného úpadku mravů od dob, kdy se na Římskou říši užuž sesouval vpád barbarů. To není jen ovoce nebývalého hmotného blahobytu, nýbrž zoufale přehlušovaná úzkost z rozvratu a zániku.“
Má smysl vůbec něco dodávat? Geniální, nadčasové, hravě kritické a přitom tak trefné. První část je záměrně čajíček a pak už to jede. Dovolím si malé srovnání těch dvou světů, o jejichž střetu je tato kniha:
Lidé jsou slabí, unavení blahobytem, který jim vydobyl někdo jiný. Jejich zájem se dělí podle nátury na a) Mloky co nejvíce vykořisťovat, b) starat o to, aby Mloci měli práva, vzdělání, aby chodili oblečení a aby se naše civilizace vzájemně kulturně obohatily. Hrabivost první skupiny pak neutuchá ani ve chvíli, kdy už lidstvo s Mloky válčí – „Víš, kdo půjčuje Mlokům peníze, víš, kdo financuje tenhle Konec Světa, tu celou novou Potopu?“ “Vím. Všechny továrny. Všechny banky. Všechny státy.”
Mloci jsou uniformní, žijí v uzavřeném světě obehnaném dřevěnými ohradami, mají tajemné nábožensko-rozmnožovací rituály, které příslušníci vznešené západní civilizace napodobují při dekadentních orgiích v bazénech. Mločí duševní život sahá pouze tam, kde je to praktické. Také jazyk zjednodušují a osekávají. Jsou možná nositeli života, ale nebudou nositeli kultury.
Vůbec se nedivím, že Mloci Čapkovi přišli odpudiví a že byl rád, že je nenechal vyhrát.

sx19
01. června

Fakt super, celý čas to na mňa posobilo strašne depresívne.
Vďaka tejto knihe som sa musel nad sebou zamyslieť. Nerád by som musel na konci života predniesť:


„Já bych jenom chtěl,“ vydechl starý pán, „já bych jenom

chtěl, aby mně to ty děti odpustily.“

zanetkov77
30. května

"Tu partii jsem prohrál. Připadalo mi najednou, že každý tah na šachovnici je starý a byl už kdysi někým hrán. Snad i naše dějiny už byly kdysi hrány, a my taháme své figurky stejnými tahy k stejným porážkám jako kdysi."

Velmi nadčasové, stále aktuální dílo. Právě tento fragment mi přijde značně vystihující naši aktuální situaci v naší zemi.

Válka s mloky je skvělým dílem, třebaže jsem ze začátku byla trochu rozpačitá a zdálo se mi, že se stále nic neděje, všechno se táhne... Až když jsem začala dospívat k tomu, kde všechno začalo nabírat na vážnosti, tak jsem si zpětně uvědomovala ten pomalý, ale neúprosný konec, který se nezadržitelně blížil od samého začátku. První intenzivnější pocity ve mně vyvolal už popis pokusů na Mlocích, zacházení s nimi a jejich hanebné využívání jako levné pracovní síly. Postupně se vše ale začne obracet, a najednou jsou to právě Mloci, kdo napadají pobřeží a souše. Z poslední části - války - jsem měla husí kůži, když jsem si něco takového představila reálně.

A přece... právě takové věci se dějí. Nejsou Mloci, ale jsou Lidi. Lidi, co vedou zbytečné války se zbytečnými oběťmi a obrovskými škodami. My hubíme nejen ostatní, ale zároveň i sami sebe. Každý by se měl nad touto knihou zamyslet a možná zjistí, že přestože je to sci-fi, tak náš svět vystihuje mnohem víc, než by se mohlo na první pohled zdát.

"Mučila mne pochybnost, máme-li (v přísně vědeckém smyslu) právo mluvit o svém (míním lidském) duševním životě, pokud jsme jeden druhému nevykuchali mozkové laloky a nepřeťali senzorické dráhy. Měli bychom se vlastně na sebe vrhnout se skalpely v rukou, abychom navzájem studovali svůj duševní život."

"Otázka zní: Je a byl vůbec kdy člověk schopen štěstí? Člověk jistě, jako každý živoucí tvor; ale lidstvo nikoliv. Celé neštěstí člověka je v tom, že byl nucen stát se lidstvem, nebo že se jím stal příliš pozdě, kdy byl už nenapravitelně diferencován v národy, rasy, víry, stavy a třídy, v bohaté a chudé, ve vzdělané a nevzdělané, v panující a porobené."

Jarmila97
28. května

Tohle byl můj první Čapek a jsem naprosto okomentovala začátek mě moc nebral ale nakonec jsem se do. Knížky, zabrala a super dle mě by si každej měl přečíst alespoň něco od Čapka :)