Válka s mloky

Námořník českého původu objeví v Tichém oceánu zvláštní druh učenlivého, obřího mloka. Lidé zneužijí schopností těchto tvorů a zotročí celý mločí druh. Jsou využíváni k podmořskému lovu, k vodním stavbám, dokonce jsou i vyzbrojeni proti žralokům. Mloci se však přiučí i špatným lidským stránkám a začnou mít dobyvatelské choutky. Vzbouří se (podobně jako zotročení roboti) proti lidem a vyhlásí jim válku s cílem proměnit Zemi ve vodní planetu. Aby autor dodal románu na působnosti, zakončil jej nejasným, ale nepříliš optimistickým závěrem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21457/valka-s-mloky-21457.jpg 4.32207
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

esma
předevčírem

Válku s mloky považuji za mistrovské dílo. Dávám jeden bod za Čapkovu úžasnou představivost, druhý za varování před hrozícím nebezpečím, třetí za schopnost vtáhnout čtenáře do děje kombinací psaného příběhu s popisem fiktivních reakcí tehdejší doby, čtvrtý za zdařilou fantasy s mloky a pátý bodík za to, že Karel Čapek byl a zůstává pro nás významnou osobností, važme si ho, nemáme jich moc. Virtuální šestý bod dávám Adolfu Bornovi, že z 21. vydání udělal knižní klenot.

Gustik5
10. listopadu

Výborná a nadčasová kniha, tenkrát když jsem ji četl, mne však od dočtení odrazovaly sice precizně a velmi reálně zpracované, nýbrž pro mne nudné novinové články. A ač se mi možná i více líbil Krakatit, Válka s mloky je nadčasovou klasikou, která v sobě nese jakési zrcadlo nám a naší společnosti.

blindone
04. listopadu

Skvělý příběh, ale na komiksovou verzi z ABC nic nemá.

MartinkaSl

První část knihy mě naprosto pohltila. Druhá a třetí část byly bohužel velmi obtížné na čtení. Obrovské plus pro mě byly vložené články z novin. Čapkova nadčasovost člověka až děsí.

Ke knize bych se ale už asi nevrátila.

frolis001

Prvá časť knihy dobrá, druhá časť nuda, nuda, nuda. Bohužiaľ, nebavilo ma to:-(. Som rád, že to mám za sebou. Dočítal som to so sebazaprením a hlavne preto, lebo je to Čapek...

DK197

Souhlasím s tím, že Čapkovy nápady bývají zajímavé. Myšlenky rovněž. Ale já mu prostě nepřišla na chuť a měla jsem problém knihu dočíst.

lagareta

Po tolika letech a stále tolik aktuální! Doporučuji!

SmallLucia

Mrazivé, ale pravdivé. Lidstvo se ke zkáze vede samo.

Aingeal

Jednoznačně velmi propracovaná alegorie, místy člověka až děsí ty vyhlídky na svět zaplavený a posléze ovládaný mloky. Oceňuji i jazyk, např. s mluvou kapitána Van Tocha si Čapek opravdu vyhrál :). Přesto všechno bohužel Válka s mloky není dílem, které bych měla chuť si ještě někdy zopakovat... pro jednou zajímavé, ale bude mi to stačit.

Petroff

Podáváno skvěle dokumentární formou, a hodně tomu přidávají i vložené "výstřižky z novin a zpráv".

darque

Další geniální zamyšlení od Čapka, výborně technicky podložené, podařené i jako sci-fi.

ALadin1905

Krásné, děsivé, vtipné i smutné ...
Génius a proroctví Čapka v ryzí podobě.

Tss. Tss.

bookemma

"Klasická alegorie Karla Čapka" je jednoduše opravdu klasickou alegorií. Zvlášť, pokud na to dopředu upozorňují všechny "palcové titulky" a všechny recenze. Nicméně je alegorií vskutku podařenou a velice čtivou. Při čtení často až běhá mráz po zádech (například ve chvíli, kdy se začne zjednodušovat školství pro lidskou mládež tak, aby se přiblížilo školství mločímu! Z toho mi opravdu vstávají vlasy hrůzou na hlavě). Ale přicházejí i jiné momenty, kdy se leknete, čeho jsme to my lidé schopni - třeba když pan Bondy tak horlivě a zapálen mluví o využití mloků jako pracovní síly. Nebo když čtete o tom, kterak se nevycvičení (a tudíž snad méněcenní?) mloci prodávají na kila živého masa...
My všichni události, které po napsání této knihy následovaly, velice dobře známe. Nemyslím si ale, že by šlo jen o antifašistický román a alegorii k rozpínavosti fašismu. Samozřejmě i v knize je o rozpínavosti a nadřazenosti Němců zmínka, myslím si ale, že podobný vzorec lze aplikovat všude na světě, protože lidé (v konečném důsledku i mloci) jsou všude stejní.
Takže ano, knihu lze chápat jako "klasickou alegorii", už si však nejsem tak jistá tím, jestli ji i lidé tehdejší doby chápali stejně. Tam by spíše sedlo označení "utopistický román". Anebo prostě "sci-fi".

Kluvo

Nieco taketo som necakal. Je to moja prva kniha od K. Capka. Najprv som si myslel, ze som stiahol text iného autora, ved predsa suchozemec nemoze takto fundovane pisat o námorníkoch... No a potom uz som si to len uzival. Capek veselo prechadza medzi stylmi od "pirátskeho romanu" az po vedecke pojednania a robi to s nadhladom, lahkostou a dobre. No a jeho postrehy o politike, kapitalizme, komunizme, psychologii, vedeckej praci, armade, medzinarodnej spolupraci ci nasom spravanim sa ku zvieratam su pravdive a, bohuzial, stale platne. Az by som povedal, ze Orwell bol taky anglicky Capek...

vampiru

Karel Čapek je významnou osobou naší minulosti a není se čemu divit. Takto dobře napsaná kniha se často nevidí. Knihu takovéto kvality bych čekal spíše od zahraničních spisovatelů a přesto jí napsal jeden z nejuctívanějších českých autorů. Salute

Pedias

Kniha, kterou přečtu jednou a na dlouhou dobu ji nevytáhnu z knihovny.
Jak už někdo psal, velice nadčasové téma.

Adelajda_4

Klasiky české literatury čtu velmi ráda, ale některým Čapkovým příběhům jsem na chuť nepřišla, výjimkou není ani tato kniha. Souhlasím s tím, že téma je velice nadčasové, zvláště v současné době, ale kniha mě příliš nenadchla.

niknikita

Nezbavím se mrazivého pocitu, že tohle téma je nadčasové.

kní

už ta předmluva... zejména její konec:
"Tož to je to celé; psal jsem své Mloky, protože jsem myslel na lidi, vybral jsem si za podobenství zrovna Mloky, ne že bych je měl raději nebo míň rád nežli jiné boží tvory, ale proto, že jednou byl opravdu otisk třetihorního velemloka omylem považován za zkamenělinu našeho předka; mají tedy mloci mezi všemi zvířátky zvláštní historické právo, aby vystoupili na scénu jako náš obraz. Ale i když byli jen záminkou, aby bylo možno vylíčit věci lidské, bylo autoru nutno vžít se i do mloků; byla to poněkud sychravá zkušenost, ale konec konců stejně kouzelná a stejně hrozná jako vžívat se do bytostí lidských."
1936 ..................................................................................................... KAREL ČAPEK

Thromulus

Nesnažil jsem se hledat žádný podtext a zkrátka si užil knihu, tak, jak je napsaná. Příběh byl strhující a připomínal mi mnohé dnešní knihy/filmy o apokalypse. Moc parádní kniha, jen mě trošku mrzelo zakončení, které na můj vkus mohlo být propracovanější.

IchLiebeLesen

Tato kniha je hodně ukrutně kritizující. Osobně jsem vůbec nečekal, že by tohle napsal Čapek. Jestli by tato kniha nevarovala lidi před fašismem, tak asi nic. Rozhodně byla velice čtivá a vyskytoval se v ní ten klasický Čapkův humor (ten jsem tady viděl mimo jiné poprvé ). Je to výborná knížka a všem ji doporučuji .

Percabethka

Válka s mloky je sice geniálně a hrozně hezky napsaná, ale čte se neskutečně pomalu a navíc mi vadila absence nějakého hlavního hrdiny... Jsem ráda, že už to mám za sebou :D

Marquis

Veľké "klobúk dole" pánovi spisovateľovi Čapkovi. Jeho témata a predovšetkým to, s akou ľahkosťou sú jeho diela napísané, sa môžu smelo označiť ako nadčasové. Válka s Mloky až nebezpečne pripomína post-wattovskú epochu a skutočné smerovanie ľudstva od počiatku priemyslovej revolúcie - vykoristiť, zdevastovať, minimalizovať náklady, maximalizovať produktivitu, expandovať. V našej ére si to odpykali pôvodní obyvatelia Ameriky, africkí černoši, európski židia (nezabúdajúc na homosexuálov, Rómov, Svedkov Jehovových, etc.), no najmä zvieratá chované v podmienkach, ktoré by sme v kontexte s našim vlastným druhom nazvali neľudskými. A práve tu Karel Čapek prináša tú najlepšiu románovú fikciu - čo keby sa tie tupé monštrá, ktoré nazývame Mlokmi, opreli o našu civilizáciu, získali vzdelanie a odpozerali naše vlastné know-how? Čo keby sme prestali byť dominantným druhom? Čo keby sme museli ustúpiť Prírode, a nie Príroda nám? Vysielať Válku s Mloky v rádiu, to by bola dôstojná odpoveď na Wellesovu veľkolepú mystifikáciu. A ako čerešnička na torte sa javí jedinečný záver - Čapkova vlastná úvaha, nad svetom, ktorý stvoril. Nemám čo dodať, nemám čo vytknúť. Len beda tomu, kto rybárči na Vltave - čaká ho tam nemilé prekvapenie :)

slaska77

Pěkná sci-fi, pan Čapek mě vždy umí překvapit. V druhé půlce mě hodně často mrazilo, a i po 80 letech je dílo stále aktuální. Doporučuji.

mirektrubak

Vzal jsem do ruky tuhle knihu krátce potom, co jsem dočetl R.U.R. a Bílou nemoc a měl jsem pocit, že Válka s mloky trochu zaostává. Ale líbil se mi způsob, jakým to bylo napsáno, ta koláž různých stylů. Takže jsem se nenudil, a to přesto, že jsem samozřejmě věděl, jak všechno dopadne - v tomhle to mají tyhle Čapkovy stěžejní díla složité, protože každý čtenář už dopředu ví, co se bude dít a jaké nás budou čekat zápletky.

Manyna

Čapek uměl dokonale vykreslit lidskou povahu, tato kniha je toho důkazem. Je v ní obsaženo tolik myšlenek, ze kterých se lidstvo dosud nepoučilo ani po tom, co všechno už prožilo...

Erudite

Tleskám konci a brzy se snad vrátím na začátek. Abych zopakovala cyklus a utřídila myšlenky.

Luvák

Výtečné dílo o tzv. "tvrdé modernitě", kde kult průměrnosti, práce, konzumu a nudy zvítězil nad tím hlavním, co lidstvo má - tedy nad jeho duchem. Jde o vysoce aktuální dílo i pro naši "tekutou dobu", neboť mnohé, v knize řečené, se dnes ještě více prohloubilo.

Jane007

Rozhodně klobouk dolů. Knížka se četla opravdu dobře. Nicméně osobně bych fandila spíše mlokům.

angelice

Pane Čapku...tleskám