Válka s mloky

Námořník českého původu objeví v Tichém oceánu zvláštní druh učenlivého, obřího mloka. Lidé zneužijí schopností těchto tvorů a zotročí celý mločí druh. Jsou využíváni k podmořskému lovu, k vodním stavbám, dokonce jsou i vyzbrojeni proti žralokům. Mloci se však přiučí i špatným lidským stránkám a začnou mít dobyvatelské choutky. Vzbouří se (podobně jako zotročení roboti) proti lidem a vyhlásí jim válku s cílem proměnit Zemi ve vodní planetu. Aby autor dodal románu na působnosti, zakončil jej nejasným, ale nepříliš optimistickým závěrem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/21457/valka-s-mloky-21457.jpg 4.32375
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

A235711

Už dlouho se mi nestalo, že by se mé očekávání u knihy tak lišilo od skutečnosti.
Asi jsem nečekala, že může být nějaká fantasy kniha napsaná skoro před sto lety tak dobrá.
Největším plusem knihy je její poutavý námět, jehož problematika se řeší dodnes, i když namísto Mloků zde vystupují dnes spíše roboti. Dalším plusem byl styl psaní. Vůbec mi nedělalo problém se do knihy začíst a přečíst 20, 30 stránek, aniž bych si uvědomovala jak rychle to uteklo.
Je tedy pravda, že v 2.části jsem se občas mezi různými novinovými články o Mlocích trochu ztrácela, ale jinak knize nejde nic vyčíst.
Jsem strašně ráda, že jsme tuto knihu měli jako povinnou četbu, neboť bych se k ní asi nikdy nedostala a to by byla nesmírná škoda.

postoran-CZ

Tu knihu jsem chtěl přečíst. Ale ten styl, jakým je napsána, kdy se skáče od prózy, přes dokumentární popis až k "novinovým útržkům" mi přišel divný a vůbec mi to nesedlo. Byl to spíše boj to dočíst, vzhledem k tomu, že konec jsem znal již z učení na maturitu.

MartinaP1984

Geniální a nadčasové dílo.

Terez67

Přemýšlela jsem, jak to budu hodnotit. Jako není to úplně můj styl ale četla jsem ji kvůli povinné četbě. Ale musím říct, že mě zaujala a něco ve mě zanechala. Bylo to čtivé a zajímavé :) Chvilkami mě nudila a pak zas hodně pohltila takže pocity u toho byly hodně proměnlivé. Ale jsem ráda, že jsem si ji nakonec přečetla :)

ThePep

Dost aktuální v určitých směrech, dá se říct.

Atlantis

Válka s mloky není klasický román. Nečekejte hlavního hrdinu, ani konzistentní děj. Kniha je spíše jakousi reportáží o imaginárním konci světa. Na konci je dokonce vidět, že samotný Čapek si nebyl jistý, jak by podobnou linku zakončil.
Ve škole jste se určitě učili, že Válka s mloky je plná narážek na nacistické Německo a nebezpečí fašismu. Já jsem asi jediný člověk, který tam toto poselství neviděl.
Kniha je spíše o krátkozrakosti člověka, jeho potřebě hromadit statky a nedbat přitom na dění kolem sebe. A ano, samozřejmě, podobnou situaci tu máme i dnes. Což ale není nic nového, podobným způsobem funguje lidstvo od svého vzniku.
Musím důrazně upozornit na to, abyste si před započetím četby důkladně prohlédli vaše vydání, protože to moje byl jakýsi starý výtisk ve zmenšeném formátu a kvůli tomu se některé kapitoly (ty s poznámkami pod čarou) četly velmi nepohodlně.

Lodja

Chápu Čapka, proč Válku s mloky napsal, a vážím si ho za to. Ale v tom upozorňování na agresi Německa se podle mě snažil být tak hrozně přímočarý a okatý, že je to na mě až trošičku křečovitě a trošku mi uniká důvod, proč ji máme v seznamech povinné literatury ještě 70 let po WW2. Opět ji nechci nijak shazovat, jenom si prostě myslím, že svou nezpochybnitelnou aktuálností pro člověka roku 1935 už trošku ztrácí význam pro mě v roce 2018.

Taky mě štvala její totální necelistvost - ať už v podobě novinových článků nebo "námořnického" úvodu, kdy v jednom okamžiku k nám promlouvá prostinká herečka Lu a v dalším už je na ni zase zapomenuto a hlavím hybatelem děje je o nic méně prostý kapitán Van Toch. Asi mě moc nebavilo číst o lidstvu jako celku a ráda bych si našla nějakou ústřední postavu, jež ale tento formát úplně vylučuje.

Líbil se mi jeden point tady na databázi a to, že v době, kdy už lidé o nebezpečí mloků věděli moc dobře, bylo fakt šikovně znázorněno, jak to jenom zakecávají ekonomikou a nechce se jim to řešit. Tahle myšlenka za to stojí, zbytek mě moc neoslovil a nebavil...

Novanova

Zvládla jsem v rámci četby - nemůžu říct, že by s mně to nelíbilo, ale znova číst nebudu. R

Jarushka9

Poslechla jsem si to jako audioknihu a jsem za to opravdu ráda. Neumím si představit, že bych musela číst ten námořnický začátek. Bylo celkem úmorné ho jen poslouchat. Pointa knihy je pěkná, ovšem Čapek má i lepší dílka... :-)

Carra

Nikdy nepřestanu žasnout nad tím, jak dokázal svými díly upozorňovat na předválečnou atmosféru. I v dnešní době aktuální.

DracoMalfoy

Neoznačit tuto knihu za geniální dílo by byl hřích. Své místo mezi povinnou četbou si na 100% zaslouží. Možnost sledovat, jak až do (skoro) úplného konce lidé lpí na svých (sobeckých - jak by se v takové situaci daly nazvat) potřebách, a jak velkou naivitou dokáží oplývat, je něco neuvěřitelně děsivého. Ráda bych i myslela, že nic takového se stát v našem světě nemůže, ale bohužel, stejně jako u 1984, takovou víru v lidstvo nemám. Zbývá jen doufat, že se mýlím a že nám budou (nadlouho) kontinenty sloužit v celku.

Nomia

Mám Čapka ráda a jeho Válka s mloky je naprosto geniálně napsaná kniha. Na Čapka a jeho styl psaní (obzvlášť v tomto díle) si sice musíte chvíli zvykat, ale pak si ho zamilujete. Je to přesně ten typ knihy, která nestárne a vždy bude skvělým, chytrým připomenutím toho, co se může stát.

theMarty

Ne každý ocení Čapkův styl. Mně samotné se kniha zvlášť ze začátku četla špatně. Oceňme ale myšlenky, které Válka s mloky přináší. Proto vydržte, ten konec zato stojí.

MyLifeSucks

Abych pravdou řekla, knížka se mi v určitých částech horko těžko četla - např. druhá část výstřižků pana Povondry. Ale myslím, že to vykompenzuje množství důležitých myšlenek, které toto dílo obsahuje. K tomu (spíše smutné) plus, že i když je kniha přes osmdesát let stará, pořád ji můžeme vztáhnout k dnešní době.

roso.mak

Líbí se mi struktura knihy složená z mnoha příběhů, "vědeckých článku", novinových výstřižků, kterým prochází skrz naskrz velké varování a kritika mnoha stránek naší společnosti i historie. V konkurenci současných apokalyptických románů možná neobstojí, ne každému bude dnes vyhovovat "čapkovský jazyk", ale rozhodně dojem zanechá.

leny.wood

Je zbytečné cokoliv psát, neboť skvěle to shrnuli již mnozí přede mnou. Možné přece jen - děláte chybu, pokud jste Válku s mloky ještě nečetli.

Anysis

Začátek knihy nezáživný, ale nakonec to bylo poutavé čtení, které stojí za zamyšlení . . .

agatha2

Opět jsem si dala po letech opáčko z Čapka a po Továrně na absolutno jsem sáhla po Válce s mloky. A nemohu napsat opět nic jiného než to, co jsem napsla k Továrně.

Tuto knihu jsem četla poprvé na střední, nyní po letech jsem se k ní vrátila. Je stále stejně výborná, bohužel i stále stejně aktuální. Za mě je to jedna z knih, kterou by si měl každý přečíst.

sgjoli

Je fakt, že některé pasáže této knihy jsou trochu těžkopádné, hůř se čtou a člověk si musí na ten styl psaní zde zvyknout (což se mi u jiných Čapkových děl ještě nestalo), ale i tak jsem si nakonec knihu užila, jak jen to bylo možné. Její poselství se mi zdá dost nadčasové, člověk musí občas číst mezi řádky, ale o to silněji to poselství vyvstává.

GliderMan

V době vydání měla kniha určitě nepopiratelné poselství o hrozbě nacismu. Nicméně mně se četla poměrně obtížně a některé části mě docela nudily. Čapek dopodrobna popisuje mločí svět, což vypadá autenticky, ale zároveň tím dost nudí.

origin.Raynnor

Na tuto knihu jsem se velmi těšil už hodně dlouho.
Válka s mloky je vynikající kniha především díky myšlenkám, které po přečtení zanechá. Kniha se mi nejlépe četla ze začátku a ke konci střední část mi trochu pokulhávala díky výstřižkům z novin, které byly zasazeny do děje.
Celkově vzato určitě knihu doporučuji k přečtení. :)

Predator3313

Kniha zaujme a je to něco, co rozhodně stojí za přečtení.
Vynikající byly novinové články zasazené do textu, to mě fakt bavilo.
Celkově jsem byl ale mírně zklamán. Některé části knihy sice vtáhnout parádně do děje, ale jiné se trochu vlekly ( třeba vzdělávání mloků ).
Nejvíc jsem byl zvědavý na konec, jak vlastně taková válka s mloky může dopadnout, a tam bych řekl, že je vidět nejvíc stáří díla. V dnešní době by dle mého kniha skončila jinak.
Tak či onak dávám 4* a rozhodně rád zařadím do mé knihovny.

estasy

Naprosto nadčasové dílo, propracované do nejmenšího detailu. Až mi dech bere představa, že Čapek žil a působil na začátku 20. století. První polovina knihy je psána formou povídek jednotlivých protagonistů, kteří nevědomky stáli na úplných počátcích války o lidskou existenci. Druhá polovina se dá přirovnat odbornému textu, zachycujícímu vývoj společnosti lidí a mloků, postupně vedoucímu ke vzájemnému střetu. Vše vysvětleno v naprosto logické a smysluplné posloupnosti (business, věda, politika, školství, náboženství, rasismus, militarizace…). Konečná rozmluva autora se svým vnitřním já, stále věřícím v záchranu světa (i když by si to vůbec nezasloužil) byla už jen třešničkou na dortu.

sandman70
30.12.2017

I po více jak osmdesáti letech je kniha aktuální. Stačí jen zaměnit Mloky za Musl... nebo Migr.... a výsledek je naprosto totožný.

Paulus.1987
29.12.2017

Touto knihou si u mě Karel Čapek zajistil nesmrtelnost. Vizionářské a geniální.

poetree
27.12.2017

Úžasná kniha. Četla jsem ji docela dávno, ale pamatuju si, že mě zasáhla. Je skvěle napsaná. Karel je mistr slova.

lukas9601
08.12.2017

Karel Čapek psal tuto knihu s vidinou příchodu druhé světové války, ale stala se z ní ne kniha historická, nýbrž kniha dnešní a futuristická. Kdejaký filozof by vystihnul a popsal daný problém na dvou stranách, autor z počátěční myšlenky dokázal vytvořit celý fantasy svět. Téma rozebírá do hloubky a uvádí problémy na realistických situacích.

esma
19.11.2017

Válku s mloky považuji za mistrovské dílo. Dávám jeden bod za Čapkovu úžasnou představivost, druhý za varování před hrozícím nebezpečím, třetí za schopnost vtáhnout čtenáře do děje kombinací psaného příběhu s popisem fiktivních reakcí tehdejší doby, čtvrtý za zdařilou fantasy s mloky a pátý bodík za to, že Karel Čapek byl a zůstává pro nás významnou osobností, važme si ho, nemáme jich moc. Virtuální šestý bod dávám Adolfu Bornovi, že z 21. vydání udělal knižní klenot.

Gustik5
10.11.2017

Výborná a nadčasová kniha, tenkrát když jsem ji četl, mne však od dočtení odrazovaly sice precizně a velmi reálně zpracované, nýbrž pro mne nudné novinové články. A ač se mi možná i více líbil Krakatit, Válka s mloky je nadčasovou klasikou, která v sobě nese jakési zrcadlo nám a naší společnosti.

blindone
04.11.2017

Skvělý příběh, ale na komiksovou verzi z ABC nic nemá.