Spalovač mrtvol

Spalovač mrtvol https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37113/bmid_spalovac-mrtvol-Kfb-37113.png 4 4562 4562

Novela se odehrává za okupace a patří nezvyklým pojetím tématu i virtuózním ztvárněním k ojedinělým prózám české literatury a k nejvyzrálejším dílům autora. Zachycuje proměnu spořádaného a neškodného, třebaže trochu podivínského otce rodiny, v udavače a vraha pod vlivem fašistické ideologie. Na jeho konkrétním zpodobení, díky dokonale promyšlené kompozici a mistrovskému použití všech zvolených tvůrčích prostředků, vybudoval autor fascinující a zároveň děsivý obraz okupační doby a zároveň i typu měšťáka, který se díky své přizpůsobivosti dá zmanipulovat až k nejtěžším zločinům.... celý text

Andy105
10.06.2013 5 z 5

Kniha, která mne naučila začínat téměř každou větu "Můj milý, rozmilý". Po filmovém zpracování s Rudolfem Hrušínským jsem si ji vyloženě vychutnávala. :)

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Jedna z najlepších kníh vôbec. Majstrovsky poukazuje, aký obrovský vplyv môže mať jeden človek na druhého. Nechutné a až tak desivé, že máte neustále pocit mrazenia po celom tele. Aj napriek tomu, že dodnes netuším, či som ten koniec správne pochopila, alebo nie dávam s čistým svedomím plné hodnotenie. Nejde nespomenúť aj vynikajúce filmové spracovanie, na ktorom sa L. Fuks značne podieľal.

Klamm
03.06.2013 5 z 5

Na knihy Ladislava Fukse je potřeba se naladit. Pokud se vám to povede, tak vás čeká fenomenální výlet do příběhů plných černého humoru. Spalovačem mrtvol nevyjímaje.
Fuksovi se krásně podařilo popsat úskalí spasitelského syndromu. ,,Nikdo nebude trpět, spasím je všechny".

Vždyť on ten pan Kopfrkingl to s námi myslel přeci dobře, jen s těmi prostředky to poněkud přehnal.

100%

ChrisSparrow
29.05.2013 4 z 5

Jedna z mých oblíbených. Z psychologického hlediska dokonalé!!
A dneska jsem dokonce měla to štěstí, že jsem si ji vytáhla u maturity :)

Michaela91
17.05.2013 4 z 5

Bylo to povinná četba, už podle názvu jsem knihu odsoudila, ale během čtení jsem musela změnit názor. Dobrá kniha.

SamDarkness
24.04.2013 4 z 5

Už při opakování neustálého "Něžná", "Nebeská", "Nadnebeská", by mělo většině čtenářům dojít, že pan Kopfrkingl není úplně "při smyslech".Dobře se to četlo, ale ten konec... to bylo vážně špatné.

luciasek86
21.04.2013 5 z 5

Kniha je dobře čtivá obsah knihy dokáže zaujmout proměnou osobnosti pod nátlakem nacistického přítele, jak se z neškodného podivína stane vrah, udavač, kniha mě připadá lepší než filmové zpracování knížka je knížka která je velmi dobře zpracovaná umí čtenáře zaujmout obsahem.

Kimmie
16.04.2013 1 z 5

Tuto knihu jsem měla jako povinnou četbu k maturitě. Celé to vypadalo nadějně, ale příběh je neskutečně nudný a hrozně se vleče. Zklamání.

J.angel
22.03.2013 5 z 5

Moje povinná četba k maturitě - díky za to! Skvělá novela ( i film btw) zachycující proměnu člověka pod vlivem ideologie ve vraždící zrůdu. Věta "Co kdybych tě miláčku oběsil?" mi zní v uších dodnes.

Mark13
16.03.2013 5 z 5

(SPOILER) Skvělá kniha, i film se mi líbil. :) Pan Kopfrkingl je podivín, jeho řeč je zpomalená, očividně v životě nikam nespěchá....ani při vraždě své manželky a syna. Dcera se mu z pod rukou v poslední chvíli vymaní. Ve filmu si pana Karla Kopfrkingla zahrál pan Hrušínský, který osobě propůjčil nevšední image a chování. Za mě 5 hvězd .....+ povinná četba k maturitě, což je super. :)

Addie
15.03.2013 4 z 5

Od začátku je něco špatně. Jak málo stačí k tomu, aby ideologie znásilnila myšlení člověka a lží si obhájila to, co potřebuje, aby mohla páchat zvěrstva... Byla jsem znechucena, jinak to ale asi nešlo, pokud je člověku nacismus cizí.
Kniha má svou psychologií hodně co říct.

Anet2012
12.03.2013 4 z 5

Doporučuji přečíst knihu i zhlédnout skvěle natočený film... proměna člověka v morbidní zrůdu pod vlivem ideologie...

Tinuse
07.03.2013 4 z 5

Má první četba, u které nejspíš mohu říct, že film byl lepší než ona samotná kniha. Proto čtyři hvězdy a ne pět, i když to mělo určitou hloubku.

Lady.Marmalade
05.03.2013

Krásná kniha, která dokázala překvapit z nudného a táhlého začátku v tak nečekané vyústění...

Simuše
20.02.2013 4 z 5

Zatím jedíná knížka, ve které sem se setkala s touto "metodou opakování slovních spojení" a naprosto mě to nadchlo! Má to neuvěřitelnou sílu a kdo nečetl nemůže pochopit o čem mluvím. Ta slova jako by se mi přímo vrývaly do paměti. Když k tomu připojím ještě obraz naivního lidumila i podivína, slušného zaměstnance pržského krematoria (opravdu mám ta slova pořád vrytá do paměti), pana Kopfrkingla a celou tu pochmurnou a zároveň "děsivě primitivní" atmosféru... Proměnu pana Kopfrkingla do chladnokrevného vraha své manželky a dětí vám dokáže knížka podat tak, že vám to najednou přijde samozřejmé.... A přitom tak neuvěřitelné...

buturenka
10.02.2013 5 z 5

jedna z mála knih, která se přečte a dá se podívat i na film

lovemika
02.02.2013 5 z 5

Kniha mě nadchla. Svým tématem zmanipulování zásadového člověka do takové míry, že dokáže zničit svou rodinu. Myslím, že kniha skvěle popisuje proměnu pod působením ideologií, což je v dnešní době bohužel velmi aktuální. Opakování jistých slovních spojení mi nepřišlo nijak obtěžující. Naopak mi přišlo, že je to nutným dobarvením příběhu a vykreslením povahy hlavní postavy.

Radkab.
21.01.2013

Poté, co jsem viděla film, nemám nejmenší chuť si tuto knihu přečíst. Na mě je to moc velké psycho.

Zodiak
21.01.2013 5 z 5

Výborná kniha, doporučuji. Perfektní ukázka, jak se mění povaha člověka pod vlivem ideologie až k totální zrůdě. I v dnešní době hodně aktuální. A tentokrát bych doporučil i skvěle natočený film Juraje Herze s dokonale morbidním Rudolfem Hrušínským.

Donatello
19.11.2012

Viděl jsem film a musím říct, že jsem potom potřeboval nějaký čas, abych to roztrávil... knihu si určitě přečtu :)