Spad

Spad https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/322847/mid_spad-f2I-322847.png 4 1562 334

Spad série

Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu – možná několika masových konzerv nebo pilulek proti ozáření. A čím dál od někdejšího hlavního města, tím divočejší poměry panují. Skupina válečných veteránů musí Prahu opustit. Čeká je cesta územím, kde se každou chvíli mění vláda podle toho, kdo má v jaké přestřelce navrch, kdo tam zrovna přitáhne a má víc chlapů nebo střeliva. Musí totiž splatit jeden dluh. Čestný dluh z časů, kdy takové věci měly ještě hodnotu. Vítejte v roce 2050 v nejponuřejším románu Františka Kotlety.... celý text

Phoenix16.cz
26.04.2018 3 z 5

K současné české "sci-fi" tvorbě nemám nejmenší důvěru a vyhýbám se jí. Tohle jsem zkusila kvůli čt. výzvě a vůbec nic nečekala. Nakonec to ale dopadlo dobře. První poznatek byl, že se to čte velmi dobře a díky krátkým kapitolám a spoustě odstavců stránky ubíhají rychle. Druhý poznatek byl, že to má celkem slušný děj, který má hlavu a patu. A do třetice, i když tam autor popisoval hodně násilí, přišlo mi to s ohledem na téma přiměřené. Neříkám, že to bylo dílo bůhvíjak propracované, ale asi se nebudu bránit dalším dílům série.

Sváťa3
17.04.2018 3 z 5

Je to druhá trilogie, kterou jsem od pana kotlety přečetl. Velice dobrý příběh, který by se v pohodě vešel do 2 knížek. Přišlo mi také zbytečné podrobné popisování jednotlivých akcí, které pro příběh nebyly důležité a konec se mi zase zdál velice zkrácený. Byl jsem zvědavý, kdo byl hlavní měnitel a to jsem se nedozvěděl. V jedné recenzi někdo psal, že těch mrtvol bylo už ve třetím díle trochu moc. Když jsem si knížku četl v buse, tak jsem se modlil, aby mi spolucestující sedící vedle mě nečetl přes rameno a pomyslel si, že jsem naprostý úchyl. Od tohoto autora bych doporučil trilogii Bratrstvo krve! Knížky mi přišli vtipnější a příběh byl taky super. A když se masakrujou upíři s marťanama, tak mi to přijde víc v poho, než když se píše, jak si ubližujou lidi navzájem.

Sldook
12.04.2018 5 z 5

Moje prvni kniha od Kotlety a hned po prvnim precteni se z neho stal muj oblibeny autor. Postapo svet, ale ne nekde mimo, naopak - primo v nasi domovine. Clovek se diky tomu do deje dokaze vic vcitit, k tomu jeste prispivaji vystrizky z Japonskych novin popisujici vznik atomove valky a pekne nenapadne doplnuji cely pribeh. Po nastoleni atmosfery a zacteni se do pribehu uz pak jen zbyva procist se spoustou mrtvol odejitych na onen svet, at uz formou podrezani, zastreleni, pripadne jakoukoliv jinou a skoncit s jednim velkym "WOW, ja chci vic!"

Alezi76
07.04.2018 5 z 5

Super postapo akce. Za mě zatím nejlepší Kotleta.

Krysap
01.04.2018 2 z 5

Kdyby mi bylo 15, byla bych asi na vrcholu blaha.. Jinak velmi prumerna scifi. Hezky napsane, ale bez napadu. Absolutne nechapu to vysoke hodnoceni.

Michaeles
27.03.2018 4 z 5

Skvěle čitelná kniha. Super atmosféra a popisy okolí, jen škoda, že se v knize v podstatě nic neděje, kromě cesty a střílení.

roso.mak
13.03.2018 3 z 5

Nevím, kniha přečtená za odpoledne, oddechovka velká, ale že bych na to byla nucena pět nějaké velké chvály... A to mám žánr post-apo moc ráda. Uvidíme, čte se to tak snadno, že se do pokračování pustím. Minimálně u toho člověk opravdu nemusí přemýšlet.

Pitbullka
12.03.2018 2 z 5

Když tady čtu ty komentáře, asi jsem četla jinou knihu. Tohle bylo z mého pohledu nezajímavé,nudné,neustále popisy cest nebo prestrelky. A co bylo jako pěst na oko, tak ty rádoby vtipné hlášky. Za mě opravdu ne. Na to, jak byla kniha propagována, jsem opravdu čekala mnohem více.

Lenka.Vílka
27.02.2018 5 z 5

Nejsem znalec v oboru post-apo a moc knih, které jsem četla nevyjmenuju. Možná právě proto se mi kniha jevila jako mix Doomsday (obsahem) a The Divide (jak lidem hrabe) s hodně, ale hodně kulek jako bonus. Jsem i nováček v knihách autora, tak snad takhle nepíše pokaždé. Prásk, ratata s uvozovkama. Nezvykla jsem si, fakt ne.

("To byla taková..., no vlastně nevím, co byla, ale byla to celebrita. Tak to před válkou chodilo, že lidi milovali nějaký lidi jenom proto, že je milovali i jiný lidi...")

Obálka super, tak si to představu. Hned jsem se těšila víc. Děj svižně odsýpá a není čas ani prostor na zdržování. Co bylo předtím se čtenář dozví způsobem, který to nezdržuje a průběžně. Nejsem Prague lover, takže kde se to odehrává je mi jedno (ale při popisu všech míst, jsem tam byla skoro jako live, to se povedlo). Teda dokud nepřijde řeč na Brno (ze kterého jsem viděla jenom vlakové nádraží a skoro mi přišlo, že tam už apokalypsa dávno proběhla) a neukáže se, že je to stejná díra jako Praha. Vážně tomu nebylo i před válkou? (Chi chi chi). O tom, jak autor píše se rozepisovat (jako všichni ostatní tady) nebudu. Tohle se mi líbilo se vším všudy, jak bylo předloženo (až budu mít autora načteného, rozhodnu se). Humor mě hodně bavil. Nebylo to stylem "popadejme se za břicho", ale příjemně posouval děj. A děj samotný? Mňam. To byla jízda. Viz trochu výš v komentáři. Furt se něco děje, takže i kdyby vás kniha nebavila, tak nemáte šanci to zjistit, jak neustále jedeme dál. Na pomalý a zraněný nemáme čas.

("A vy ostatní si mezitím můžete dát u baru naše místní pivo. Paní Voláková se zaklíná, že tentokrát už chytila správný výrobní postup, ale pro jistotu, kdo bude mít střevní potíže, dostane jedno pivo zdarma jako bonus.")

Jo, málem bych zapomněla. Hlavní hrdina borec borců, takže spokojenost. Ale četníček tomu nasadil korunu. Jeho adorace naším hrdinou mě vždy rozesmála.

Dragonian
20.02.2018 5 z 5

Jsem velice překvapen, jak se pan Kotleta vypsal a že má svůj styl. Jde vidět zlepšení a já jsem za to rád, že to není jenom levná kopie Kulhánka. Jen tak dál!

OldFirehand
17.02.2018 3 z 5

Perfektná postapo strieľačka, rázny dej, nevyberaný slovník. Kotleta je v rámci žánru výborný. Bavil som sa od začiatku do konca, koniec ma naozaj prekvapil, to sa mi nestáva často.
Rozhodne odporúčam!

st18321
10.02.2018 3 z 5

Kniha mě celkem zklamala. Čekal jsem zajimavější charaktery a podrobnější popis toho ce se stala a prostředí zničené Prahy. Kromě poslední třetiny knihy jsem se nudil a to mám podobné post-apo knihy velmi rád. Na Metro to ani zdaleka nemá.

MirekMM
05.02.2018 3 z 5

Na český Fallout jsem se těšil, nakonec nejde o zklamání, ale ani nic výjimečného. Celou dobu jsem se nemohl ubránit srovnání s Asfaltem Štěpána Kopřivy - zatímco parta v Asfaltu byla postavená z jedinečných a výborně prokreslených postav, Spad nabízí dost generické "hrdiny", kde se všichni tváří tvrdě a zkaženě, ale vlastně si vždycky pomáhají a svědomí je nikdy nenechá udělat žádnou špatnost. Nejvíce je to asi vidět na srovnání dvojice Crash - Lambert.
Pokud vám nevadí příběh a postavy spíše na úrovni obyčejné počítačové hry, budete se ale bavit: sem tam nějaká hláška a zvlášť část po opuštění Prahy nabízí zajímavé nápady o post-apokalyptickém Česku.

Helmutek
30.01.2018 4 z 5

"Nečekal bych, že to kdy řeknu, ale jsem rád, že jsme konečně v Brně."

V hlavě mi sice furt bliká majáček, že "na Kulhánkův Noční klub to přeci nemá", ale sere pes - možná to neni dokonalý, možná jsem se občas trochu ztrácel v tom, kdo že je vlastně ten generál/plukovník/admirál/jánevimkdo, možná ten Samův coming out byl oddalovanej trochu účelově, jízda je to ale parádní a skvělej konec to všechno vynahradí. Po nečekaně temnym úvodu jsem měl sice trošku depku (umocněnou současnym politickym děnim, kdy si člověk z toho přehršle idiotů ve vedení jak země naší, tak i zemí okolních nemůže bejt moc jistej, kdy komu nerupne v bedně a nedopadnem podobně jako v knížce), ale rozhod jsem se tim moc netrápit - protože JEN PRO TEN DNEŠNÍ DEN STOJÍ ZA TO ŽÍT...

jiri2002
30.01.2018

Půjčil jsem si to v knihovně, sám bych za to ty peníze asi nedal. Jako čtení na cestu do práce OK, vrátit se k ní nejde.

Jm.bazar
28.01.2018 4 z 5

Celkem povedené a čtive. Rozhodně první Kotletova kniha kde převládá děj nad masakrovanin lidi, nebo mimozemšťanu.

Janadvorackova
27.01.2018 4 z 5

No, bratři a sestry :). Je to z Čech, je to pro mě sympatické post-apo a u hrdinů se zkušenostmi z válek se nedá čekat, že by se chovali jako beránci. Zároveň to ale nemá tak silný příběh. Zápletka je jednoduchá a pečlivě prolitá krví. Konec je spíš otevřený, ale vzhledem k existenci dalších dílů, se nedivím. Ostatně s tím druhým začnu už dnes.

Knihu jsem poslouchala a musím říct, že výkon Borka Kapitančika, který to načetl, posunul celý příběh na trochu vyšší level.
Totiž předčitatel se neskutečně odvázal a kolikrát mě potěšil a rozesmál dovedností, s jakou uměl napodobit třeba hysterickou Alici, naštvanou Hanu, hrdiny rozličných národnosí, různé zvuky doprovázející střelbu a dokonce i zaržání umírajícího koně. A také zpíval :). No, pán je fakt profík :).

SimaX
18.01.2018 5 z 5

No jo Kotleta, nevím na co jsem čekal se zakoupením. Když jsem knihu otevřel bylo jasné, že je to moje krvení skupina (postapo, kulky, krev, lidi bez hlav a pekelné hlášky). Postavy jsou mi velice sympatické, navíc děj odehrávající v čechách je top navíc jeho tempo je vražedné. Palec nahoru a vzhůru na další díl. (koupil jsem hned všechny 3)

MišákB
09.01.2018 5 z 5

Já si myslím, že je to skvělá věc. Dlouho jsem hledal postapo příběh, který se neodehrává v Americe, ale na Starém kontinentu, který je mému srdci přece jen bližší. Konečně vím, co se stalo s Berlínem, Hamburkem, Prahou, Brnem i Ostravou. Koho zajímá Los Angeles nebo Washington D.C. :-D Navíc, psaná českým autorem, takže ještě blíže českému způsobu myšlení a uvažování. Těším se, až se pustím do pokračování.

lipon
07.01.2018 5 z 5

knihu jsem "četl" jako audioknihu ve skvělém podání Borka Kapitánčíka, doporučuji
nad tím je lepší moc nepřemýšlet, SPAD má spád
už se těším na volné pokračování :-)