Rázová vlna

Dokončení akčních postapokalyptických bestsellerů Spad a Poločas rozpadu. Válka skončila. Zbyla jen vzpomínka v podobě zničené planety, na jejíž povrch dopadly stovky jaderných hlavic. Starý svět zmizel a ten nový je jiný - divoký, nemilosrdný, radioaktivní. V jeho troskách řádí měnitelé - nájezdníci, dobyvatelé, a hlavně kult, který shromažďuje atomové bomby k jednomu velkému konečnému odpálení. Věří totiž, že Bůh chtěl zničit svět, ale něco se zvrtlo, a tak je třeba dokončit rozdělanou práci za něj. Jenže jsou tu lidé, kteří nukleární zimu nechtějí, kteří pamatují staré časy a věří, že tenhle svět ještě stojí za záchranu. "Je to naše práce, protože v tomhle posraným světě je to vždycky naše práce. Nezbyl totiž už nikdo, kdo by to mohl udělat za nás," říká plukovník Michálek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/349395/razova-vlna-bqg-349395.jpg 4.3281

Spad (3.)

Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Epocha (ČR, od r. 1989)

hanak_v_exilu
včera

Třetí díl pokračuje tam, kde skončil ten druhý. Jak v ději, tak přístupu. Kvalitou šel ovšem ještě trochu dolů a vyprávění ztratilo na variabilitě. Celá knížka je jen jedna protahovaná bitva, občas okořeněná sexuální scénou. A nebo alespoň chlípnou narážkou. Osobně bych místo toho uvítal návštěvu netradiční komunity, nebo setkání se zajímavou postavou. Bohužel nic z toho není k mání. Východní Evropa je osídlená pouze šílenými měniteli a tak zbývá jen bojovat a zabíjet.

gaspoda

jen pro ten dnešní den stojí za to žít
skvělej konec

heavy66

Plukovník David Michálek zachraňuje svět!!
Když nás v roce 1939 přepadli Němci, česká armáda nebojovala. Když nás v roce 1968 navštívily spřátelené armády, česká armáda zase nebojovala.
Jsem pyšný, že v roce 2050 bude česká armáda statečně bránit Brno a bojovat proti nepřátelům i v zahraničí!
Našim vojákům pomůžou polepšené čubky, ukrajinské divoženky, japonská samurajka, nebo starý francouzský legionář!
Neboť jak vždycky říkal generál Schwarzkopf : „Jít do války bez Francouzů je jako jít na lov jelenů bez akordeonu!“
Trochu slabší než Poločas, ale dobrá oddechovka to je!

Predator3313

Tak 3. díl byl zase o něco lepší než druhý. Pořádné bitvy ( na které tady někteří trošku nadávají) to je něco pro mě. Tiché akce na nože taktéž :)
No prostě kniha mě bavila!

Azmodan

Poslední část a trošku sundání nohy s plynu. Byly tam pasáže, které mě vyloženě nudily. Takové to "zase bojování", které bylo už po tolikáté, že nudilo. Bohužel, celé to spěje očekávaným tempem po očekávané cestě k očekávanému konci. Možná bych tam snesl více vysvětlení "proč". Čte se to ale dobře a dobře to utíká a tak i tuto knihu série mohu doporučit, i když jsem měl místy pocit, že autorovi dochází dech...

Budulman

Tvl... Dlouho se mi nestalo, že bych pustil u knížky slzu a u tohodle se mi to stalo 2x.
Poprvé když se setkali s Br.... a podruhé konec...
Možná to bylo taky tím, že jsem u toho popíjel Mojito u móře, vlastně určitě to bylo tím... ;-)
Super knížka, díky Franto

lee5747

Asi nejlepší díl z této triologie. Super čtení, jen konec mě dostal, nečekal jsem ho takový, takže dojmy z knížky zpracovávám ještě teď. Určitě můžu jedině doporučit :)

sharik

Tohle je zkrátka oddechová četba. Ale povedená! Ačkoli musím říct, že ze začátku jsem měl podezření, že tahle mě už bavit nebude - prvních cca 80 stran věnovat dlouhé akční scéně, je na můj vkus příliš. Ale na druhou stranu, nejsem typický čtenář akčních románu. Na celé trilogii SPAD (jejíž je tohle závěrečný díl) oceňuji nejvíc skvěle vykreslený a vcelku originální postapokalyptický svět a užívám si svižný a jednoduchý příběh. Nicméně akce a nakonec i těch expresivních popisů erotiky je tu už moc. Ono to patří k žánru, ale problém je, že akční a sexuální scény mi po chvíli připadají všechny tak nějak stejné a nezajímavé. Ale jak říkám, patří to k akčnímu žánru a já nejsem zrovna jeho modelový čtenář. Ale i tak jsem si tuhle "kotletovinu" užil a nemůžu říct, že bych litoval. Nějakým divným způsobem mám ty jeho knihy prostě rád.

specialista5

Ze série asi nejslabší, ale i tak pořád pecka. Člověk do toho stejně musí jít s tím, že to není nějaké extra dílo co se týče složitosti a nepředvídatelnosti děje, skupinka hrdinů bojuje proti protivníkům, ty pozabíjí a posunují se dál, občas někdo umře nebo se k nim někdo přidá a jdou dál pořád za svým cílem ... Co je jinýho a co se mi líbilo na celé sérii, je prostředí (Česko a okolní Evropa v postapokalyptickém světě to je bomba) a společnost, kde je vidět jak se různí lidé budou chovat v tak extrémních podmínkách. Samozřejmě to není žádnej psycholocko sociologickej rozbor, ale jde o to, že tak nějak si myslím, že by to vypadalo. Spousta magorů, lidi co si pamatují svět před snažící se žít civilizovaně, lidi co využívají situace a hlavně ostatní, bezohlednost, surovost ... Za mě super, přečteno celé v kuse. Ještě co mě tak napadá tak škoda toho nechutný cliffhengeru mezi 2 a 3 dílem, a na konci jsem si ještě říkal, že to mohlo být trošku víc prodloužený, co a jak ... (ale zase byl pěknej a aspoň trochu překvapivej).

toni-az

Oproti předchozím dílům nic nového, pořád stejný scénář přesunout se, rozstřílet je a jít dál. Velmi nudné a předvídatelné. Trochu to zachraňuje konec, i když upřímně řečeno také nic, co bych nečekal. Jako oddechovka dobré, za sympatické postavy nechávám 3*, ale popravdě to už trochu nadhodnocuju.

P.S. Asi jsem přišel na to, co mi v této sérii chybí - je tu příliš málo upírů a superupírů :)

Lmslaver

Miluji postapo, kdysi dávno jsem hrál Fallout jedničku, dvojku i Tactics (a ne jednou), takže je mi jasné, kde bral autor část inspirace pro sérii SPAD, což není výtka, naopak. Není nic špatného na tom, nechat se inspirovat legendami. Ve Spadu a Poločasu rozpadu se to povedlo, ale třetí díl Rázová vlna bohužel nepřináší nic nového. Po infiltraci a sabotáži na základně měnitelů už sledujeme pouze ústup, bitvu, přesun krajinou a zase bitvu, a tak stále dokola. Málem bych zapomněl, že před bitvou je vždy nějaký ten odstavec se sexem, který určitě nadchne nějakého mimoně (sorry teď se vlastně používá slovo nerd). Už žádná nová zajímavá lokace, žádné pozoruhodné společenství přeživších lidí, už se jen od jedné bitvy k druhé prodíráme tím, s čím jsme se seznámili ve dvojce. Cesta do finále příběhu je dlážděna stovkami mrtvých, smrt je tu tak běžná až vyznívá naprázdno a hlášku která by ji občas odlehčila, aby čtenář pohledal. Myslím, že by bohatě stačilo přidat k Poločasu rozpadu padesát až sto stránek a důstojně to ukončit. Rázová vlna je už jen továrna na slova, která vyplní poslední díl třemi stovkami hluchých stran. Škoda.

Alezi76

Jedním slovem super, jako oba předchozí díly. V souhrnu velice zdařilé české postapo.

Gordonlord

Moje chyba je, že jsem knihu začal číst, aniž bych předtím přečetl první dva díly. Takže ji budu hodnotit bez kontextu předchozích dvou dílů. Akce od začátku do konce, postavy sympatické a měl jsem je rád, je tu i dost fajn hlášek, celé to nádherně odsýpalo, ale v celé knize není jediný zvrat, jediný strhující moment a všechno jede naprosto rovně dopředu. Finále je dost rychlé a odfláknuté. Takže pokud máte rádi sprostá slova, fůru sexu, kozy, zvrácený humor, násilí, krev a akci, dostanete tady toho vrchovatě. Ale pokud to rádi nemáte, uberte si z mého hodnocení ještě jednu hvězdičku, protože tentokrát to o ničem víc není.

Lenka.Vílka

Něco tomu chybělo oproti prvním dvoum dílům. Nějak se nemůžu ubránit myšlence, že třetí díl tady je, aby mohla být trilogie, ne "protože příběh". Jelikož Kotletu nemám tak načteného (asi) jako všichni ostatní tady, tak nevím. Je to co jsem napsala pomluva nebo rouhání?
Každopádně, na to kolik má kniha stran, jsem četla poměrně dlouho a dělalo mi problém se "zakousnout". Proti prvním dvoum dílům mi čtení vlastně nic nepřineslo. A to není dobrý... :(

pavel2202

Tento díl jsem dal jako audioknihu (čte Borek Kapitančik) a bylo to skvělé! Dost často jsem dal nohu z plynu, abych dojel do cíle o něco později a mohl si doposlechnout kapitolu :-) Asi se poohlédnu i po předchozích dílech.

pa1wek

Jedním slovem nádhera. Poutavý příběh z postapokalyptické doby plný napětí a akce a snahy o zachování alespoň zlomku toho, co zbylo ze starého světa — Součást trilogie.

Sldook

Jak uz je tu nekolikrat zmineno, predchozi dve knihy mi sedly vic a to hlavne Spad, za kterym ale Polocas rozpadu rozhodne nijak vyrazneji nezaostaval. Co se tyce samotne Razove vlny, tak mi chybi nekolik neuzavrenych pribehovych lini z prvniho dilu, coz me trosku zamrzelo, ale porad to je kvalitni poctenicko se spoustou mrtvol a hlasek. A ac tenhle komentar mozna vyzniva trochu negativne, tak jen ve srovnani s predchazejicimi dily, jinak je to porad skvela kotletovina :)

roso.mak

Tedy ten konec byl zrada (samozřejmě v dobrém), tohle pan Kotleta obvykle nedělá, ale kniha jinak dobrá.

Musím přiznat, že paradoxně druhý díl se mi líbil o chlup víc. I když tady se alespoň zmírnila hrdinova posedlost doutníky.

SimaX

Knihu jsem uz docetl nejaky ten tyden zpet, ale musel jsem si vse nechat trochu ulezet nez bych cokoliv ukvalane napsal. Pokud bych psal hned po docteni asi by to znelo nejak takto "kniha je naprosto suprova a z konce jsem zklamany ". Nerikam ze neni dobra, ale oproti druhemu dilu je podle meho nazoru slabsi. Je zde par "hluchych" mist, ale co si jinak budem je to proste Kotleta a knihy od nej se ctou bajecne takze se to da odpustit. Neco jeste opravdu malo k zaveru, s odstupem casu jsem rad za to jak to vse dopadli, melo to tak byt. Ac jsem si to v prvnich par hodinach po docteni nepripostel. Tesim se na dalsi knizni serii.

kleo9554

Docela zklamání

cori

Parádní jízda za záchranou světa. Plukovník David Michálek nakope měnitelům prdel. Zajímalo by mě, kolik mrtvol v tomto díle vlastně vyrobil. Spočítal to někdo? Docela ráda bych si přečetla i Hrdinku z Krakova.

Dervish

Když se podívám na celou trilogii, tak zatímco první Spad by obstál i jako samostatná kniha, druhé dva díly jsou vlastně jednou knihou rozdělenou někde uprostřed. Proto samotné hodnocení Rázové vlny je trochu zavádějící. Hlavně a především oproti druhému dílu už nepřináší nic objevného, žádné překvapivé zvraty, náhlá úmrtí, šokující odhalení. Jede si prostě v tempu kouřícího doutníčku a haldy vystřílených nábojů. Dokonce už ani ta japonečka není tak zábavná jako ve dvojce. Přesto se ale knížka čte sama, je to především způsobem vyprávění, který má Kotleta v malíčku. On se u toho baví a většina čtenářů bude taky. Co se opravdu nepovedlo je závěr. A to je bohužel problém většiny českých autorů, kdy nedokáží napsat "bombastický" závěr. Nechci tady spoilerovat, takže jen řeknu, že tolik nelogických věcí odporující zdravému rozumu jsem už dlouho neviděl. Kotleta prostě nevěděl jak dílko, které se mu tak krásně rozjelo a nabobtnalo, ukončit s hlavou nahoře. Tak udělal prostě "bum" a všichni nepřátelé jsou mrtví a je zase krásně na světě. Co by tomu řekl plukovník Michálek, to si můžeme asi jen domýšlet, když ale řeknu: "Ani hovno, pane Kotleto, teď jste mě fakt nasral!" tak asi nebudu daleko od pravdy.

LPG

Jedno z nej českých post-apo..supr trilogie...doporučuju..těším se na další takovouhle věcičku...

Luke457

Skvělé zakončení postapo nukleární série.

Bediczek

Kdo si stěžuje na přílišné násilí a nechutnosti, ten asi vůbec nechápe o co Kotletovi jde, totiž šokovat násilím a nechutnostmi. Knížka vcelku zábavná, rozhodně zábavnější než druhý díl trilogie, konec mně celkem překvapil, vzhledem k tomu že je to psané v ich-formě.

Fantasysvet

Musím říci, že od prvního dílu trilogie, Kotletovo vyprávění značně potemnělo. Ubylo humoru a přibylo bezútěšnosti. Ty tam jsou humorné figurky porno herců obrácených na křesťanství a hlášek, u kterých vám tekly slzy smíchu. Právě tady, v první třetině knihy je to nejlépe vidět. Možná proto, že nás tu autor zatím nezahlcuje zběsilou akcí a dává více vyznít neutěšené atmosféře světa, v němž se jeho hrdinové snaží přežít. Hodně mi to připomnělo nejsilnější okamžiky Poločasu rozpadu. A já za to Františka Kotletu chválím.

Misan1993

Tak tady je těch mrtvol dost i na mě :)

fifoj8786

Poslední díl trilogie zcela naplnil moje nemalá očekávání. Jsem velkým fanouškem postapo subžánru obecně a musím říct, že Kotleta s ním pracuje bravurně. Prostředí, charaktery a lidská povaha ve světě po apokalypse jsou velice uvěřitelné, dobře popsané a zasazení do střední a východní Evropy funguje na výbornou včetně odkazů na nejen českou kulturu. Dějová linie po prvním díle, který jsem bral spíše jako příjemnou oddychovku, nabrala grády a nabídla velice zajímavý příběh s celou řadou rozdílných typů postav. Dostavil se známí pocit, kdy člověka mrzí, že už to končí, avšak prostoru pro případné prequely se nabízí spousta. Konec samozřejmě mohl nabídnout více toho vysvětlení a víc se zaměřit na hlavní záporáky, avšak celkový dojem ze série mi ani trochu nezkazil. Naopak ve mě celá sága vzbudila zájem o autora a určitě se zaměřím na jeho budoucí i již napsanou tvorbu. Navždy ozařuj!

midloch

Perfektní vyvrcholení netradiční postapo trilogie. Není co vytknout.

Eyghon

No, zrovna takhle jsem si závěr trilogie nepředstavoval. Po přečtení třech dílů včechno ukončit na pěti stránkách? Chci zpátky starého Kotletu, bratrstvo krve, nekorektní humor - tj. všechno, co sérii Spad chybí.

postkatastrofická

Leoš Kyša