Soumrak

Soumrak https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/214707/mid_soumrak-214707.jpg 4 446 115

V Moskvě se dějí podivuhodné věci. Anonymní zadavatel požádá překladatele Dmitrije Alexejeviče, aby přeložil do ruštiny deník španělského conquistadora ze 16. století. Dmitrij se domnívá, že půjde o ryzí rutinu, ale bizarní události popsané v historickém textu se náhle stávají součástí...

Literatura světová Horory Romány
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Сумерки (Suměrki) , 2007

endroo25
04.10.2015 5 z 5

Kniha mi částečně připomněla film Fontána od Darrena Aronofskeho.

Temný příběh o člověku, který se stal součástí něčeho velkého... Část z konce knihy, kde se pojednává o životě a smrti patří mezi to nejlepší, co jsem kdy četl.

judi
23.09.2015 5 z 5

Dobrodružná kniha s nečekaným koncem. Začetla jsem se do ní tak, že jsem nebyla s to ji odložit! Doporučuji.

Temný snílek
29.08.2015 4 z 5

Soumrak je rozporuplný příběh pohrávající si s koncem světa a zároveň tématem stáří člověka i jeho smrtelnost, tím působí velmi chmurně a přispívá na děsivé atmosféře knihy, což nemusí každému vyhovovat.

Peleus
19.08.2015 4 z 5

1. Výborná kniha, kterou doporučuji k přečtení.
2. Zazlívám autorovi roztahaný prostředek, kdy to bylo chvílemi utrpení. Tolik písmen a tak málo obsahu!
P.S. Velkolepý konec, kdy jsem se neubránil vzpomínce na film The Tree of Life a pustil si alespoň soundtrack.

Morgause
14.07.2015 4 z 5

Dílo je reflexí na realitu, na hranici mezi bděním a snem, fantazií a skutečným životem, rozumem a šálením smyslů. Moskevský překladatel, podivín a osamělý starý mládenec (je zvláštní, že mu Glukhovsky vypůjčil své křestní jméno i jméno po otci) se zdánlivě náhodou setkává se zápisky konkvistadora z prazvláštní cesty za nalezením tajemství Mayů. To je ale přísně střeženo. Autor podobně jako v Metru 2033 a do určité míry i v Metru 2034 skvěle zvládá práci se strachem, čtenáře až mrazí, ať už všemu věří, nebo pokládá protagonistu za smyslů zbaveného. Bohužel dílo v mých očích trošku ztratilo některými zdlouhavými pasážemi, které dle mého názoru zbytečně odbíhaly od hlavní linie budujícího se napětí. Rovněž závěrečná část a finální rozuzlení se podle mě daly pojmout o něco lépe a méně zmateně, ač nápad samotný byl naprosto úžasný, docela "mindfuck". I když je Glukhovsky zatím mladý autor, má obrovský potenciál, díky němuž je dle mého názoru schopen v budoucnu napsat úžasné věci, ze kterých si sednu na zadek. Autorova tvorba rozhodně stojí za další sledování.

mitko
14.05.2015 4 z 5

Veľmi netradičná kniha, kde nie je vôbec žiadna akcia a prevažná časť sa sústredí len na myšlienky hlavného hrdinu. Pred prečítaním by som ani netušil, že ma takáto kniha dokáže zaujať, ale postupne času príbeh graduje a človek sa musí dozvedieť ako to skončí tak posledných 100 strán už išlo v kuse. No koniec bol rozhodne zaujímavý, len neviem či som ho správne pochopil, keďže sa tam podľa mňa naskytajú 2 druhy vysvetlenia. Najviac ma aj tak bavili takisto ako Dmitrija pasáže z denníka a mal som pocit že čím sa ďalej číta tým sa objavuje len viacej otázok. Jedine čo by som vytkol sú dlhšie pasáže, kedy sa zamýšľa nad rôznymi vecami a hlavne zážitky z detstva mi tam prišli niekedy ako vnútene vsuvky a zbytočne predlžovali dej. Ale Glukhovsky po Metre 2033 dokazuje že tieto apokalyptické scifi mu idú.

horvis
16.04.2015 5 z 5

Není to dobrodružné kniha, která by měla spád jako od Cusslera nebo Preston-Childa, ale i tak je skvělá. Nejaká hluchá místa tam byla, která mě moc nebavila číst, ale většina knihy byla prostě skvělá, dokonalá metafyzika nebo jako by se to dalo nazvat. Jsou v tý knize skvělý metafory a různý slovní obraty, a ty některý místa co třeba někomu nedávají smysl, tak v závěru všechno získá svůj smysl, vysvětlení stavu mysli, nemůžů tady napsat jak jsem to přesně pochopil já, protože bych musel prozradit i vývoje v knize lidem co to ještě nečetli.
Závěrem: Místama asi náročná četba u toho vydržet a asi je to lepší číst na etapy, jako jsem to četl já (četl jsem to měsíc, jak jsem měl čas -ne každý den). Ale ten závěr, kterej totálně smete ze stolu, všechno co jste si o tom příběhu mysleli během čtení knihy, co je prostě luxus.
Když to beru z literární stránky, tak je to asi nejlepší kniha co jsem zatím četl.
Není to strhující, ale autor skvěle popisuje různé stavy mysli a děje v životě všeobecně.

Allia
04.03.2015 4 z 5

tak jak sám překladatel, čekal na další kapitoly deníku z výpravy, tak i já se cítila jako na trní, jaké to bude mít pokračování :-) Líbil se mi příběh, i myšlenkové pochody hlavní postavy a celkem mě překvapil konec, který jsem opravdu nečekala, ale o to se mi kniha víc líbila. V podstatě se dá říci, že po přečtení mám o čem přemýšlet.

Mynny
02.02.2015 5 z 5

Ze začátku se asi budete bát, že tahle knížka skončí jako slátanina. V průběhu se přidá občasný strach z nejasného zla, kterému hrdina čelí. A na konci ten nahromaděný strach vybuchne v nadšení z perfektního a opravdu nečekaného závěru, který vás donutí přemýšlet. To už se mi u knihy dlouho nestalo. Nádhera, takový literární orgasmus :-) Kdybych mohl dát šest hvězdiček, dám je :-)

svist007
30.01.2015

Tak dobrá kniha jako Jeho předchozí knihy Metro. Kniha je originální a zajímavě napsaná. Nemám žádné výhrady. Dávejte si však pozor protože večer budete rosvěcet baterku a kontrolovat rohy pokoje :D Jinak musím doporučit a doufám že Dmitry Glukhovsky bude dále psát takto zajímavé knihy ;)

Thessaloniki
08.01.2015 5 z 5

Zajímavá, výborně napsaná kniha, která dobře dávkuje míru napětí a řekne nám dost i o mayské civilizaci. Velmi mi seděly i ony "pomalejší" pasáže, ve kterých se hrdina mezi překládáním textů zaobírá prostými činnostmi (vaření čaje, poslech rozhlasu), úvahám a reflexi světového dění. Konec je překvapivý a posouvá dosavadní děj do trochu jiného rozměru, ale rozhodně mě nezklamal.

Tipuji, že tento stále ještě mladý autor jednou napíše knihu, ze které všichni padnou na zadek.

M.S.
30.11.2014 5 z 5

Opravdu originální kniha se zajímavým příběhem. I pár prvních stránek vás ihned vtrhne do děje. Nedoporučuji ale číst po večerech, jelikož ve vás autor vzbudí nepopsatelnou hrůzu. Konec byl opravdu nečekaný, a rozhodně zajímavý. Jelikož jsem nečetla Metro 2033 ani Metro 2034, nemám s čím srovnávat, ale v budoucnu se na to chystám. Určitě doporučuji!

Bublushka
05.11.2014 4 z 5

U této knihy mám rozporuplné pocity. Ale jednoznačně můžu říct, že jsem si ji užila. Na začátku jsme netušila do čeho jdu ale těšila jsem se na další dílo od autora skvělého Metra 2033. Zápletka v knize vlastně nebyla zas tak velká a moc se tam toho nedělo a já dosud pořádně nepochopila o co tam vlastně šlo. Ale bála jsem se. Hodně. Dlouho jsem nečetla nic u čeho by mě tak mrazilo. Měla jsem stejně neidentifikovaný strach jako hlavní hrdina.Kniha byla dost dobrá až na to, že jsem vlastně nepochopila co tam vyvolávalo strach a jak to vlastně bylo. Jestli to mělo vyvolat strach tak to spíš uškodilo ráda bych věděla o něco víc než nic. Ale nejvíc mě zklamal konec, který byl dost o ničem a pokazil celý smysl knihy. Ano měl svůj smysl, ale mě asi pořádně nedošel a vadil mi, nejednou to celý předchozí děj shodilo. I tak to ale bylo dobré čtení, zvláštní, nedotažené, ale správně mrazivé.

black.susi
06.10.2014 4 z 5

Ke knize jsem přistupovala plná očekávání, Metro 2033 bylo skvělé, navazující Metro 2034 tolik úspěchu nesklidilo, já jsem však ještě nenašla odvahu si to přečíst, tak jsem se radši vrhla na tohle. A po dočtení jsem lehce... rozladěná? možná zklamaná? Těžko říct, prostě něco tomu chybí. Po celou dobu budovaná a gradující atmosféra, vše směřuje k nutně velkolepému konci... jenže místo velkolepého konce se koná konec lehce zarážející, možná až mírně zmatený. Pár dobrých myšlenek tam bylo, ale něco mi tam chybělo. Jistě by se z toho dalo vytěžit víc. Nakonec 4 hvězdy, ale to až po dlouhém uvažování a spíše za první dvě třetiny knihy a skvěle budovanou atmosféru.

vojta491
29.09.2014 2 z 5

Vynikající kniha srovnatelná s Metrem. Bohužel konec je tak příšerný, že jsem se uchýlil ke 2 hvězdičkám. Poslední kapitola je absolutní zklamání.

Šárka_D
26.09.2014 3 z 5

I když se četlo dobře, srovnání s D. Brownem fakt nesedí. Nedotažený příběh, místy nelogické příhody, u spousty věcí jsem čekala, že se na konci nějak rozuzlí, což se bohužel jaksi nestalo. Mayská tematika má skvělý potenicál, autor ale bohužel vše "proběhl" pouze povrchně. Slabší tři hvězdičky.

Sarillus
29.08.2014

Zajímavá kniha, ale někdy až moc zdlouhavá a v některých pasážích dokonce i nudná. Konec byl vcelku chaotický, ale stojí za přečtení. :)

ZuzanaMrh
16.06.2014 4 z 5

Zajímavá kniha, zpočátku chvílemi zdlouhavá, ale asi od 2/3 hodně napínavá, děj měl konečně spád. Jen ten úplný závěr mi přišel poněkud chaotický a překotný. Sice se to s D.Brownem nedá srovnat, ale i tak doporučuji k přečtení

elfos
08.06.2014 5 z 5

Tož pěkné to bylo. Napínavé, zvláštní, a na závěr krásně vygradovaný konec, kdy se všechno najednou složilo jako Rubikova kostka a dostalo jasné barvy a smysl (k němuž to celou dobu směřovalo).

Solverino
24.04.2014 4 z 5

Vůbec to není špatné, ale Metro to prostě není... Od začátku zhruba do 2/3 se to moc pěkně rozjíždí a má to krásně temnou atmosféru, ale konec je slabší. Tak nějak se ten konec rozplynul a byl na můj vkus takový nijaký... Na plný počet to prostě není.